Vchodová stříška vás bezpečně ukryje před deštěm, sněhem i větrem ve chvíli, kdy stojíte před vchodovými dveřmi a marně hledáte svoje klíče. Vchodová stříška by však měla nejen dobře sloužit, ale i vypadat. Při plánování nového domu, není příliš složité vybrat tu správnou stříšku. V případě, kdy o ní uvažujete dodatečně je však nutné zvážit mnoho různých kritérií.
Před výběrem vchodové stříšky si nejprve uvědomte všechny její technické aspekty. Vědět přesně musíte i co přesně od stříšky očekáváte. Důležité je vědět, jakým způsobem by mělo být řešeno ukotvení stříšky.
Dále byste měli vědět, jaké zatížení musí stříška unést v případě, kdy na ni bude padat sníh. Vyřešit musíte i odtok vody. Z praktických prvků se bude hodit například integrované osvětlení. K některým stříškám budete moci přikoupit i boční stěnu. Teprve, až vyřešíte vše podstatné, můžete se zaměřit na její vzhled a cenu.
Porovnat ceny vchodových stříšek
Tvar
Vchodová stříška by měla svým vzhledem korespondovat s architekturou domu, ale i s jeho prostorovými možnostmi. Velikost stříšky byste již měli mít vyřešenou, na řadě je tedy její vzhled a tvar. Stále velmi žádané jsou typické obloukové stříšky, avšak mnoho zákazníků již dává přednost stříšce s plochým nebo rovným zastřešením.
- Vchodová stříška pultová – stříška má tvar obdélníku, vybrat můžete mezi oblou nebo plochou stříškou. Nevýhodou plochých stříšek je nežádoucí hromadění sněhu, který je nutné pravidelně odmetat. Na obou stranách stříšky by tomto případě neměla chybět okapnice.
- Vchodová stříška oblouková – obloukové stříšky mají menší nebo větší zakřivení. Obloukový tvar částečně zabraňuje hromadění sněhu a stříška díky tomu nevyžaduje takovou údržbu.
Velikost
První, co budete muset vyřešit je správný rozměr vchodové stříšky. Důležitými parametry jsou výška, šířka i hloubka. Nejmenší vchodové stříšky mohou být dlouhé pouze okolo 1 metru, koupit však můžete i stříšku dlouhou více než 2 metry. Pod delší stříšku můžete schovat i květináče nebo různé dekorace.
Materiál
O mnoho podstatných parametrech rozhodnou materiály, ze kterých jsou stříšky vyrobeny. V současné době je konstrukce vyrobena nejčastěji z kovů, hliníku či nerezu. V současné době je největší výběr vchodových stříšek s hliníkovým rámem. Výhodou hliníku je nízká hmotnost a prakticky nulová držba.
Zastřešení bývá nejčastěji řešeno polykarbonátem nebo akrylátovým sklem. K zastření se však používá také sklo nebo plexisklo.
- Polykarbonát – je oblíbenou moderní krytinou, která je žádaná nejen díky svému atraktivnímu vzhledu, ale také vysoké odolnosti. Polykarbonát nabídne dobrý poměr propustnosti světla / stínění. Vybrat můžete nejen barevné provedení, ale koupit lze i vchodovou stříšku s UV filtrem. Za kvalitní lze považovat polykarbonát s tloušťkou 4 – 6 mm.
- Plexisklo – je levnější alternativou k polykarbonátu. Také tloušťka plexiskla by měla být v rozmezí 4 – 6 mm. Na rozdíl od polykarbonátu však není plexisklo tolik odolné a je náchylné k poškrábání. Pokud bude plexisklo vystaveno dlouhodobému slunečnímu záření, dojde k jeho zmatnění. Z tohoto důvodu se doporučuje zakoupit rovnou nějakou tmavší variantu.
- Sklo – moderní a také dražší stříšky jsou vyrobeny z tvrzeného minerálního skla. Výhodou skla je nejen netradiční moderní vzhled, ale i dlouhá životnost. Nevýhodou skla je však vyšší hmotnost, díky které musí být sklo kombinované z velmi odolnou často nerezovou konstrukcí.
Ukotvení
Při výběru vchodové stříšky je třeba vyřešit i způsob ukotvení. Nejprve si ujasněte, že vás nijak neomezují okapové žlaby, okna nebo třeba římsy. Dnešní moderní vchodové stříšky nejsou, co se týká ukotvení, nijak náročné.
Mnohé se navíc prodávají v podobě stavebnice. Jejich ukotvení zvládne většinou každý sám. Potřebovat bude pouze vrtačku, metr, tužku a štafle. Tím nejdůležitějším je správně zaměřit montážní otvory. Samotnou konstrukci poté ukotvíte do hmoždinek. Součástí balení každé vchodové stříšky je pochopitelně podrobný návod, který vás bude montáží provádět krok po kroku.
Možnosti
Úkolem vchodové stříšky je ochránit vás před nepříznivým počasím. Vchodová stříška by však měla být také praktická. Z tohoto důvodu mají moderní stříšky zabudované LED osvětlení. Díky němu nebudete muset řešit nákup vchodového světla. Výhodou LED osvětlení je zejména vysoká úspora.
Značka
Vchodové stříšky nabízí řada známých a spolehlivých výrobců. Velký výběr nabízí například Gutta. Jedním z největších dodavatelů stříšek je i Lanit Plast. Vysoce kvalitní jsou rovněž vchodové stříšky Europrofi. Jejich předností je vysoká odolnost a jednoduchá montáž. Jestliže od vchodové stříšky vyžaduje i nadčasový design, budou vám vyhovovat výrobky značky Blumfeldt.
Cena
Díky poměrně příznivé pořizovací ceně jsou vchodové stříšky dostupné pro velkou skupinu osob. Ty nejlevnější a vzhledově jednouché stříšky jsou k mání za méně než 2 000 Kč. Od 3 – 5000 Kč již koupíte větší stříšky, které nabízí ti nejkvalitnější výrobci. Od 5 – 10 000 Kč lze koupit moderní a stylové stříšky, které splní očekávání i náročných uživatelů. Ještě dražší jsou pak stříšky, které svým vzhledem připomínají zahradní pergolu.
Porovnat ceny vchodových stříšek
Otázky a odpovědi
Jaké jsou výhody akrylátového skla?
Akrylátové sklo se používá k zastření velkého množství vchodových stříšek. Toto sklo se vzhledově příliš neliší od skla klasického. Jeho výhodou je i poměrně nízká hmotnost, ale spolehnout se můžete na jeho vysokou výdrž. Akrylátové sklo je totiž prakticky nerozbitné.
Jaké příslušenství lze k vchodové stříšce zakoupit?
Praktické je, pokud vám vchodová stříška umožní zakoupit i postranní bočnice. Ta vás ještě více ochrání před nepříznivým počasím a poskytne vám i dobré soukromí, před zvědavými zraky sousedů. Bočnice je velmi praktická v zimě, díky ní zabráníte zafoukávání sněhu před vchodové dveře.
Jaké vchodové stříšky jsou těmi nejžádanějšími?
Vchodová stříška musí mít především odolnou konstrukci. Za nejspolehlivější a nejkvalitnější jsou považovány stříšky s hliníkovou, nerezovou nebo pozinkovanou konstrukcí. Tyto materiály jsou nenáročné na držbu, odolají nepříznivému počasí a nejsou náchylné k praskání.
Dřevostavbu však můžete doplnit o dřevěnou stříšku, kterou však budete pravidelně ošetřovat ochrannými nátěry. Levné stříšky mohou mít konstrukci plastovou, v tomto případě však není možné počítat s nijak dlouhou životností.
Závěr
Vchodové stříšky jsou na trhu zastoupeny nepřeberným množstvím různých výrobků. Zvolit můžete obloukovou, plochou i sedlovou stříšku. Vybírat můžete vhodný materiál konstrukce i zastřešení. K dispozici je i několik barevných provedení. Díky velkému výběru není problém zvolit správnou stříšku nad vchodové dveře rodinných i bytových domů. Vchodová stříška je často praktickou ozdobou vchodu do restaurace, firemních budov, menších prodejen nebo škol.
Vchodové stříšky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Dek.cz
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Zdroje: www.geomall.cz, www.strisky-polymer.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Přála jsem si pěknou stříšku nad vchodové dveře, ale vůbec jsem neměla tušení, jakou vlastně vybrat a z jakého materiálu. Nakonec jsem zvolila polykarbonát a musím uznat, že to vypadá skvěle.