Jak vybrat chránič matrace?

Chrániče na matrace představují spolehlivý prostředek, který může výrazně prodloužit životnost matrace a zabránit jejímu zašpinění. Chráničem by měla být ideálně opatřena každá matrace. Tento doplněk doporučují používat všichni kvalitní výrobci matrací.

Chránič matrace tvoří ve své podstatě bariéru mezi prostěradlem a matrací. Chránič zabrání nejen znečištění ale i mechanickému poškození a prodlouží životnost matrace. Chrániče jsou vhodné naprosto pro každého, naplno je ocení rodiče malých dětí, ale i osoby, které trpí inkontinencí. Používat by ho měli rovněž astmatici a alergici. Díky chrániči se v matraci nebudou tolik tvořit plísně, bakterie, roztoči ani viry.

Chrániče matrací mají různé podoby a využít je můžete více způsoby. Před tím, než půjdete chránič koupit, si položte otázku, co přesně od chrániče očekáváte. Některé chrániče jsou nepromokavé, jiné vás více chrání před roztoči nebo plísni.

Důležité je zvolit správnou velikost chrániče, vybírat můžete mezi různými materiály. Každý chránič by měl být dokonale nenápadný a nijak vás nesmí při spánku omezovat. Důležitý bude i způsob, jakým budete moci chránič udržovat.

Prohlédnout chrániče

Nejlepší chrániče matrací

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Abri Soft textilní podložka 75×85 cm 97 % 275 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. Kvalitex Thermo s PU nepropustný 90×200 95 % 463 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Kaarsgaren Chránič matrace bílá 90×200 93 % 430 Kč Zobrazit Parentage.cz

Typy

Chránič matrace může být propustný i nepropustný. Propustný chránič chrání matrace spíše před mechanickým opotřebení, propustný zabrání protečení různých tekutin.

Klasický

Je určen pro běžné používání. Klasické chrániče jsou vhodné pro všechny, kteří neřeší potíže i inkontinencí a ani nemají ve zvyku v posteli konzumovat nápoje nebo potraviny.

Nepropustný

Tyto chrániče se často vyskytují v dětských postýlkách nebo naopak v postelích starších a nemohoucích. V tomto případě chránič zabrání protečení tekutin všeho druhu. Nevýhodou nepropustných chráničů je skutečnost, že nepropouští ani pot a není tolik prodyšný. Nevýhodou je i obtížnější údržba, nepropustná vrstva má vliv na náročnější ždímání a delší schnutí.

Nepropustné chrániče mají PU nebo PVC vrstvu:

  • PU – polyuretanová vrstva je kombinací polyuretanového zátěru a tkaniny. Polyuretanová vrstva je prodyšná, přesto však před tekutinami ochrání matraci spolehlivě.
  • PVC – svým vzhledem připomíná gumu a zadrží opravdu velké množství tekutin. Nevýhodou PVC je malá prodyšnost a hlučnost. Při pohybu bude chránič šustit, což může být pro někoho obtěžující.

Velikost

Matracové chrániče mohou zakrývat celou nebo pouze část matrace. To, jaká podoba pro vás bude dostačující, závisí i na tom, komu budete chránič pořizovat.

Částečné chrániče

Umísťují se na tu část matrace, která je nejvíce ohrožena. Tyto chrániče můžete podle potřeby snadno měnit, avšak během spánku se budou pravděpodobně shrnovat. Tyto chrániče mají často podobu jednorázových podložek. Lze je používat v dětských postýlkách i postelích klasické velikosti.

Celkové chrániče

Chránič přikryje celou horní plochu matrace. K matraci je přichytíte pomocí tkaniček nebo gumiček. K dostání jsou však i chrániče, které mohou přikrýt i rohy nebo takové, které nasadíte na celou matraci.

Chrániče matrací pořídíte v běžných rozměrech 120 x 60 cm, 140 x 70 cm, 200 x 90 cm. Chránič matrace však koupíte i na matrace s rozměry 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm. Lze pořídit i chránič atypické velikosti. Při výběru velikosti se budete jednoduše řídit rozměrem matrace.

Materiál

Na výrobu chráničů se používají různé materiály. Nejvíce oblíbené jsou chrániče bavlněné. Další možností je představují chrániče vyrobené z froté. Dražší chrániče se vyrábí z bambusových vláken, ovčího rouna, nanotkaniny nebo kombinace jiných materiálů.

Značka

Chrániče matrace pořídíte všude tam, kde je možné koupit matraci nebo ložní prádlo. Volit pak můžete mezi velkým množstvím výrobců. Chránič matrace není nijak složitým výrobkem a výběr výrobce by vás tak neměl nijak omezovat. Mezi známější patří chrániče značky 4Home, Brotex, Dadka, Kvaliex, Polášek, Emitex, Matějovský, New Baby, Candide, Scarlett nebo třeba Baby Nellys.

Cena

Chrániče matrací jsou relativně cenově dostupné. Pokud nemáte na chránič žádné zvláštní požadavky a vystačíte si s běžnými materiály, budou vám stačit modely s cenou okolo 300 Kč. Dražší chrániče se vyrábí z prémiových materiálů. Za tyto chrániče můžete zaplatit i více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny chráničů matrací

Údržba

Chránič matrace není nijak náročný na údržbu. Z matrace ho můžete kdykoliv sundat a prát v pračce na 40 nebo 60°C. K sušení můžete často použít sušičku. Chránič matrace by se měl prát současně s ložním povlečením. Ačkoliv chránič matraci chrání před znečištěním, měli byste určitou péči věnovat i matraci. Vhodné ji bude alespoň vysát.

Otázky a odpovědi

V čem se liší chránič s PU a PVC zátěrem?

Chrániče s PU vrstvou jsou prodyšnější, zabrání protečení tekutin a při používání jsou tiché. PVC zátěr udrží mnohem vice tekutin, nevýhodou je však hlučnost a menší prodyšnost.
Otázky a odpovědi

Co je protirostočový povlak?

Protirostočový povlak není plnohodnotným chráničem matrace. Povlak vás ochrání před zvýšeným výskytem roztočů. Roztoči způsobují různé alergie, typická je chronická rýma, zvýšená únava atd. Protirostočový povlak je však nutné doplnit i o chránič matrace.

Jaké vlastnosti by měl mít kvalitní chránič matrace?

Chránič matrace by měl být především prodyšný. To, zda zvolíte spíše propustný nebo nepropustný chránič určuje především to, pro koho je chránič určen. Chránič matrace může poskytnout také tepelnou izolaci. Alergikům jsou určeny chrániče vyrobené z antialergenních materiálů. Velmi důležitá je i jednoduchá držba.

Závěr

Chránič matrace se pořizuje z určitého účelu. V případě malých dětí jsou nejběžnější nepropustné antialergenní chrániče. Koupit byste měli chránič, který nebude v postýlce šustit. Žádané je, aby byl chránič příjemný na dotyk. V případě starších a nemohoucích osob s inkontinencí je nutné, aby byl chránič nepropustný a měl by rovněž pohltit nepříjemný zápach.

Alergici potřebují především chránič vyrobený z hypoalergenního materiálu. V souvislosti s údržbou je vhodné zvážit i počet chráničů. V domácnostech se sušičkou si mohou vystačit i s jedním chráničem. Ti, kdo ho budou sušit na vzduchu, budou pravděpodobně potřebovat chrániče dva.

Chrániče matrací můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.povleceni-plus.cz, www.nanospace.cz, www.deky-polstare.cz, www.lozniobchod.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Chrániče matrací jsem kupovala na 4home kvůli domácím mazlíčkům. Je to ovšem skvělá pomůcka i tehdy, když třeba manžel dorazí z práce a sedne si mi na postel v monterkách.

Přidat komentář

Recenzer
Logo