Silniční kola patří mezi nejstarší kategorii jízdních kol. Tato kola jsou specificky navržená na jízdu po silnici nebo jiné zpevněné komunikaci. Cílem silničních kol je maximalizovat efektivitu šlapání, díky čemuž si můžete užít opravdu rychlou jízdu.
Pro silniční kola jsou typické úzké pláště bez vzorku, pevná vidlice, a především specifická řídítka známá jako berani. Cílem tohoto konstrukčního řešení je co nejmenší hmotnost kola a zvýšená aerodynamika, která vám umožní jet opravdu rychle, aniž byste museli vyvíjet příliš velké úsilí.
Silniční kola se dělí do 2 hlavních skupin. První skupinu kol tvoří pohodlnější modely, které mají speciálně tvarovaný rám nebo tlumící prvky, které dokonale tlumí nerovnosti. V druhé skupině pak najdete výkonnější kola preferující maximální tuhost, pro maximální přenos vynaložené energie. Pro tato kola je rovněž typická velmi nízká hmotnost. Silniční kolo byste tak měli vybírat podle toho, jakým způsobem ho budete chtít využívat.
Typy
Silniční kola jsou na trhu rozdělena do několika kategorií. Kolo budete vybírat podle toho, jak často na něm budete jezdit a jak dlouhé cesty hodláte podnikat.
- Rekreační silniční kolo – je nejdostupnější základní podobou silničního kola. Kolo má obvykle lehký hliníkový rám. Rekreační kolo vám umožní pohodlnější vzpřímenější posed a k dispozici máte velký rozsah převodů. Dražší kola obvykle mívají karbonovou vidlici, která je schopna lépe tlumit vibrace.
- Sportovní silniční kola – v této kategorii najdete nejoblíbenější silniční kola vůbec. Levnější kola mají hliníkový rám, dražší kola mají rám karbonový.
- Závodní silniční kola – kategorie je tvořena těmi nejdražšími koly, která jsou vyrobena z prvotřídních materiálů. Závodní kola mívají elektronické řazení z bezdrátovým přenosem signálu. Pro závodní kola je mimořádně důležitá nízká hmotnost, před závody bývají kola dokonce převažována, aby se zjistilo, zda nepřekročují stanovený váhový limit.
Materiál rámu
Rámy silničních kol se vyrábí z hliníku, karbonu, titanu a někdy můžete narazit i na kolo s ocelovým rámem. Každý z materiálů má svoje výhody a nevýhody a výrazným způsobem ovlivňuje pořizovací cenu kola.
- Ocel – na výrobu silničních kol se používá spíše výjimečně. Nevýhodou ocele je vyšší hmotnost. Mezi výhody patří dobrá pružnost a nižší pořizovací cena.
- Hliník – z hliníku jsou vyrobena cenově dostupná kola. Hliník je lehký materiál, který je však poměrně tuhý a špatně tlumí nerovnosti. Hliníková kola nejsou příliš vhodná na dlouhé výjezdy.
- Karbon – je považován za nejlepší možnou volbu. Karbon je velmi lehký, pevný materiál, který velmi dobře pohlcuje vibrace. Nevýhodou karbonu je však vyšší křehkost a vyšší pořizovací cena.
Velikost rámu
Velikost rámy se udává v centimetrech nebo pomocí písmen S, M, L, XL a XXL. Při volbě vhodné velikosti rámu je třeba zohlednit výšku postavy jezdce. Každý výrobce pak používá trochu odlišné značení a směrodatné při výběru kola by pro vás měli být velikostní tabulky. Velikost rámu je standardně uvedena u každého modelu.
Silniční kola však dnes mají několik různých podob rámů, které mají odlišnou geometrii, a vybírat kolo na základě velikostní tabulky se obecně nedoporučuje. Každé má trochu jinou postavu a každému tak může vyhovovat trochu jiná výška kola. Mnohem vhodnější je kolo před nákupem vyzkoušet a velikost vybrat po konzultaci s odborníkem.
Šířka plášťů
Silniční kola mívají zpravidla kola s velikostí 28 palců. Rozdílná je však šířku plášťů, která se z velké částí odvíjí od typu kola a způsob, jakým ho budete používat.
- Méně než 23 mm – nejtenčí pláště mají rychlá sportovní a závodní kola. Výhodou je minimální valivý odpor kola, který vám zaručí velmi rychlou jízdu.
- Od 23 – 28 mm – tuto šířku plášťů nabízí klasická silniční kola, která mají nejlepší poměr komfort/rychlost.
- 30 a více mm – nejširšími plášti jsou vybavena kola, která zvládnou i mírný terén. Obvykle se jedná o speciální gravel kola.
Pedály
Silniční kola umožňují vybrat také vhodnou podobu pedálů. Méně nároční cyklisté si vystačí s klasickými pedály, které jsou ideální pro kratší cesty. Klasické pedály poskytují menší přilnavost a najdete je zejména u levnějších modelů.
Náročnější jezdci budou pravděpodobně preferovat pedály nášlapné. Tyto pedály obuv napevno přichytí k pedálu. Za jízdy tak nemůže dojít ke sklouznutí nohy a vy tak můžete veškerou sílu přenášet do šlapání.
Pro nerozhodné jsou určena kola s kombinovanými pedály. V tomto případě máte k dispozici obě varianty, které můžete libovolně dle potřeby využívat.
Brzdy
Brzdy silničních kol mají několik podob. Nejlevnější kola bývají vybavena méně efektivními čelisťovými brzdami. Jejich nevýhodou je dlouhá brzdná dráha na mokré vozovce. Dražší kola disponují brzdami kotoučovými. Zde můžete vybírat mezi mechanickou nebo hydraulickou kotoučovou brzdou. Kvalitnější jsou brzdy hydraulické, které mají poměrně krátkou brzdou dráhu na mokré vozovce. Tuto podobu brzd najdete na dražších kolech.
Převody
Další věcí, na kterou byste se měli při výběru ideálního silničního kola zaměřit je potřebný rozsah rychlostí.
- Začátečníci – vystačí si s kompaktním převodem a předním převodníkem, jehož velikost je 50/34 zubů. Rozsah kazety v zadní části je 11 – 32 zubů.
- Závodní jezdci – milovníci svižné jízdy budou preferovat převodník s rozsahem 52/36 zubů. Rozsah kazety je 11 – 28 zubů.
Značka
Silniční kolo není nijak levnou záležitostí a při jeho výběru je tak vhodné preferovat skutečně kvalitní výrobce, kteří vám na kolo poskytnou dostatečně dlouhou záruku a zajistí i potřebný servis. Mezi jedničku na trhu patří kola značky Merida. Velmi oblíbené a mimořádně kvalitní jsou i kola Author nebo Kellys. Další kvalitní kola lze pořídit od Superior nebo Cannondale.
Cena
Silniční kola představují poměrně velkou investici. Pořizovací cena by však neměla hrát při výběru kola hlavní roli. Jestliže chcete, aby vám kolo dobře sloužila a jeho používání pro vás bylo pohodlné, věnujte pozornost základním parametrům.
Ceny silničních kol začínají na cca 20 000 Kč. Za tuto cenu však koupíte rekreační a ne příliš kvalitní kolo. Lepší jízdní vlastnosti vám zaručí kolo s cenou okolo 30 000 Kč. Sportovní silniční kolo koupíte od 30 000 Kč více. Zde se za dostatečně kvalitní považují kola s cenou okolo 50 000 Kč. Za závodní kolo pak můžete zaplatit 60 – 100 000 Kč. Profesionálové pak budou potřebovat ještě dražší model.
Otázky a odpovědi
Co jsou aero silniční kola?
Tato kola jsou speciální podkategorií. Aero kola jsou konstruovaná tak, aby vám umožnila podat maximální výkon. Pro kola je zásadní i velmi nízká hmotnost. Aero kola sází na maximální snížení aerodynamického odporu, který se nejvíce projevuje při jízdě za vysoké rychlosti.
Co je gravel kolo?
Gravel kolo je speciální podoba silničního kola, která vám umožní vyrazit i na jízdu terénem. Rám, geometrie i jednotlivé komponenty jsou však navrženy tak, aby kolo jízdu terénem vydrželo a samotná jízda byla komfortní. Gravel kola mají na rozdíl od klasických silničních kol širší pláště se vzorkem, rám s ovladatelnější geometrií a širší řídítka.
Jaký je rozdíl mezi kolem se sportovním a rekreačním rámem?
Kolo se sportovním rámem bývá tužší a tlumí méně vibrace. Na kole budete více ležet než sedět, což není tolik pohodlné, ale budete si moci vychutnat velmi rychlou, akční jízdu. Začínajícím nebo rekreačním jezdcům tak bude pravděpodobně více vyhovovat stabilnější a pohodlnější kolo. Na něm budou moci zaujmout vzpřímenější posed a užít si komfortní jízdu díky lepšímu tlumení vibrací.
Závěr
Silniční kola jsou ideální pro všechny, kteří si rádi vychutnávají rychlou jízdu. Pokud preferujete jízdu po silnici, je silniční kolo tou nejlepší možnou volbou i pro vás. Na silničním kole můžete překonávat osobní rekordy, využít ho můžete při tréninku síly a kondice. Silniční kola jsou rozdělena do dvou kategorií.
Sportovní a závodní kola umožní rychlou, agresivní jízdu na úkor menšího pohodlí. Rekreační kola jsou pohodlnější a stabilnější. To, jaké kolo pro vás bude tím pravým, volte podle vaší jízdní úrovně a vlastních požadavcích. Cenu kola určuje především materiál, ze kterého je vyroben rám a ostatní prvky.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.kola-radotin.cz, www.bike-eshop.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Dostal jsem k výročí Merida Speeder 300 2023 a jsem nadšený, protože tuto značku naprosto zbožňuji. Manželka moc dobře ví, čím mi udělat radost a já jsem jí za to velmi vděčný, protože to kolo je fakt pecka.
Jezdím už dlouho se silničním kolem značky Merida a neměnil bych. Je naprosto vyhovující, kvalitní a skvěle sedí na silnici.