Violoncello patří do skupiny strunných smyčcových nástrojů. Známé je i pod označením cello. Violoncella jsou nejvíce využívána v klasické hudbě, což však neznamená, že nástroj nemůžete využít také v ostatních žánrech. Tento nástroj lze použít i při sólové hře, ale častěji je součástí symfonických, komorních nebo smyčcových orchestrů. Historie nástroje sahá až do roku 1572, kdy bylo vyrobeno první violoncello.
Violoncello je nástroj velmi podobný houslím, který se liší pouze větší velikostí. Na cello se hraje v sedě za pomocí smyčce. Při hraní se nástroj drží mezi koleny, stabilní polohu zajišťuje pouze kovový bodec, který je zakončen ocelovou špičkou. Violoncello je oblíbené především díky svému nezaměnitelnému zvuku, který vydávají struny rozechvěné smyčcem. Zvuk nástroje je opravdu vřelý a bohatý a v některých polohách může připomínat hlas lidský.
Violoncello je populární hudební nástroj, který je na trhu zastoupen mnoha výrobky. Ty se liší zejména svojí kvalitou a způsobem zpracování. Na výrobu se používají různé materiály a nástroj lze pořídit v několika velikostech.
Typy
Známější podobou je akustické violoncello. Kromě něho však můžete pořídit také nástroj elektrický. Před výběrem si tak ujasněte, kterou podobu preferujete. Akustické i elektrické cello funguje na jednom principu. Součástí elektrických nástrojů je však piezoelektrický snímač, který je schopen snímat vibrace strun a vytvořit z nic elektrický signál.
Akustické violoncello
Je nástroje s tradiční a ikonickou podobou. Zvuky, které violoncello vyluzuje, jsou melodické, rezonanční a vřelé. Akustická violoncella mají své pevné místo ve všech orchestrech a využívá se i při hře na různých reprezentativních místech, ať už se jedná o velké sály či kostely. Akustické nástroje používají hráči různých žánrů.
Elektrické violoncello
Od akustického nástroje se na první pohled liší svojí podobou. Obvykle je tvar jednodušší avšak vždy zajistí správné držení nástroje. Elektrické nástroje lze používat v kombinaci se zesilovačem a jsou vhodné zejména při méně okázalých příležitostech. Svoje místo tak mají především na večírcích či venkovních zábavách.
Velikost
Violoncella se liší svojí velikostí a právě velikost nástroje je parametr, který je při výběru jedním z nejdůležitějších. Velikost nástroje je odvozena zejména od výšky a věku hráče.
- Velikost 1/8 – nejmenší nástroje jsou určeny dětem ve věku 4 – 6 let.
- Velikost 1/4 – nástroje dětské velikosti jsou ideální volbou pro malé začátečníky ve věku 5 – 7 let.
- Velikost 1/2 a 3/4 – nástroje s takovou velikostí je určeny pokročilejším dětským hráčům.
Nástroj s velikostí 1/2 bude vyhovovat dětem od 7 – 11 let věku. Nástroje s velikostí 3/4 jsou vhodné pro děti od 11 – 15 let. - 4/4 – standardní velikost nástroje pro starší hráče v teenagerovském věku a dospělé.
- 7/8 – atypická méně běžná velikost. Nástroje s touto velikostí bývají označována jako violoncella pro dámy. Tato velikost bude obecně vhodnější pro hráče s drobnější postavou.
Materiál
Na výrobu nástrojů se používá zejména dřevo. Mnohdy se setkáte s kombinací několika různých dřevin. Na výrobu spodní desky se nejčastěji používá javorové dřeva. Méně často je to dřevo topolu, třešně, hrušky atd. Horní deska bývá standardně vyrobena z rezonančního dřeva smrkového.
Na výrobu hmatníku, kolíčků a struníku se používá tvrdé dřevo, nejčastěji dřevo ebenové. Tyto části však mohou být vyrobeny i ze zimostrázu, palisandru a na výrobu levnějších nástrojů se používá mořený javor, pro který je typické černé zbarvení. Nejméně kvalitní nástroje jsou vyrobeny z překližky. Moderní nástroje mívají mnohdy kovové nebo plastové prvky. Dražší plast je vyztužen uhlíkovými vlákny.
- Smyčec – na výrobu se používá především vysoce kvalitní dřevo Parnambuco. Tato dřevina se vyznačuje velkou rychlostí zvuku a vysokou pružností. Žíně se vyrábí z žíní koňských, ale koupit lze i smyčec se syntetických materiálů. Moderní smyčce mohou být vyrobeny i z uhlíkových nebo skelných vláken.
Příslušenství
Pro hraní si pouze z nástrojem nevystačíte. Myslet musíte i na to, že budete muset pravidelně dokupovat struny. Struny smyčce je nutné pravidelně ošetřovat kalafunou. Kromě tohoto základního příslušenství se mnohým budou hodit i obaly usnadňující přenášení nebo třeba stojan na noty.
Struny
Mají několik podob a vyrábí se z různých materiálů. Nejčastěji se používají struny s ocelovým nebo syntetickým jádrem.
Za nejodolnější jsou považovány celokovové struny s ocelovým jádrem. Tyto struny vyluzují tóny s nejvyšší hlasitostí. Méně kvalitní jsou struny se syntetickým jádrem, které se vyznačují menší citlivostí na výkyvy vlhkosti a teplot.
Speciálním zvukem se vyznačují struny vyrobené ze střev. Tento materiál se na výrobu strun používá od nepaměti a v současné době ho používají spíše profesionální hráči.
- Kalafuna – žíně smyčce se doporučuje ošetřovat pomocí středně tvrdých kalafun tmavé barvy.
- Obal – také v případě obalů máte poměrně velké možnosti výběru. Kvalitnější jsou pevnější a dražší obaly s podobou kufru, které nástroj spolehlivě ochrání. Levnější variantu představuje méně pevné pouzdro.
- Stojan – k dispozici jsou nejen stojany na noty, ale i speciální stojany na samotný nástroj. Do něho můžete violoncello bez obav postavit ve chvíli, kdy ho nebude používat.
Značka
Hudební nástroje jsou poměrně velkou investicí, přesto se při jejich pořizování nevyplatí šetřit. Při výběru se vždy raději zaměřte na nástroje předních výrobců. Začátečníkům mohou vyhovovat levnější nástroje značky Soundsation.
Nejznámějším a osvědčeným výrobcem je Yamaha. Tato značka nabízí akustické i elektrické nástroje v mnoha cenových relacích. Na své si přijdou začátečníci, pokročilí i profesionálové. Velký výběr zaručuje také Antoni. Tento výrobce na nástroje poskytuje delší záruku a poskytne i prvotřídní servis. Nástroje netradičního vzhledu nabízí MyCello. Další nástroje jsou na trhu zastoupeny také značkou Gewa, Martin W. Placht nebo třeba Palatino.
Cena
Violoncello určené začátečníkům lze koupit za cenu vyšší než 5 000 Kč. Od tohoto levného nástroje však nemůžete očekávat zázraky. Proto je před nákupem vhodné nejprve hru na violoncello vyzkoušet a až poté se rozhodnout, že se vám vyplatí do nástroje investovat.
Pokud se pro tento krok rozhodnete, bude vhodnější zakoupit nástroj se cenou okolo 8 000 Kč. Za kvalitnější nástroje však zaplatíte mnohem více. Za dostupné lze považovat cella s cenou od 20 – 40 000 Kč. Profesionálové však za skutečně prvotřídní nástroje zaplatí i více než 50 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaký nástroj je určen pro samouky?
Naučit se plnohodnotně hrát na violoncello v pohodlí domova je prakticky nemožné. Hra na tento nástroj není plně jednoduchá, nejnáročnější je naučit se techniku hry. Najdou se však i hráči, kteří se mohou na cello naučit hrát pouze z pomocí not a učebnic. Mnohem lepší je však využívat dohled zkušených hráčů, kteří vás naučí ovládat akustický i elektrický nástroj.
Jaké ladění se používá?
Violoncello je opatřeno 4 kovovými nebo střevovými strunami a je laděno v čistých kvintách C, G, d, a. Některé nástroje mohou mít i pátou strunu laděnou e1. Koupit lze i nástroj disponující rezonančními strunami umístěnými pod hmatníkem.
Jak se violoncello liší od houslí?
Stavba obou nástrojů je prakticky stejná. Violoncello má však dvojnásobnou délku těla. Luby jsou větší cca čtyřnásobně. Tato velikost ovlivňuje alikvótní tón, který je zesílený. Jedná se o známý vřelý tón, který je pro violoncello typický.
Závěr
Violoncello je nástroj, jehož vznik je datován do 16. století. První nástroje se objevili v Itálii. Violoncello vzhledově připomíná větší housle, nástroj je však menší než kontrabas. Při výběru se budete rozhodovat mezi tradičním akustickým nebo moderním elektrickým nástrojem. Obě varianty se používají stejně, každá z nich je však vhodnější při trochu jiných příležitostech. Nejdůležitější je poté zvolit správnou velikost a neopomenout na nákup základního příslušenství.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Náhodou jsem narazil na tento článek a jako houslař musím zkontaktovat,že obsahuje mnoho faktických chyb. Škoda,že se autorka před zveřejněním neporadila s nějakým odborníkem.