Balalajka je strunný nástroj pocházející z Ruska. Charakteristický je pro něho trojúhelníkový tvar, dřevěné duté tělo, které doplňují 3 struny. 2 struny jsou ve většině případů naladěny na strjnou notu, třetí ze strun je naladěna o čtvrtiny výše.
Při hře je třeba na balalajku rychle brnkat nebo vybrnkávat. Tímto způsobem je možné zahrát různé melodie. U nás nejsou tyto nástroje nijak populární, o čemž svědčí i minimální výběr na trhu. Velké popularitě se však balalajka těší ve světě, především pak v Rusku, kde se využívá při hře lidových písní.
Balalajka je hudební nástroj s velmi dlouhou historií, který byl velmi populární v minulosti. Dnes se používá spíše minimálně, což vám její výběr paradoxně velmi usnadní.
Typy
Balalajky jsou nástroje s různou velikostí. Právě podle velikosti se pak dělí na několik různých typů. Zastoupeny jsou nástroje typu primabalalajka, sekunda, alt, bas nebo kontrabas. Pro všechny nástroje je typický korpus skládající se ze tří stran, který doplňují 3 struny. Další částí je hmatník s pražci.
Materiál
Balalajka je nejčastěji vyrobena ze dřeva, obvykle se používá kombinace několika dřevin. Na výrobu rezonanční desky se používá borovicové dřevo, z dalších dřevina se používá smrk nebo jedle. Zadní deska je vyrobena ze dřeva bukového. Struny jsou vyrobeny ze střev, moderní nástroje však již mívají struny nylonové.
Konstrukce
O kvalitě nástroje vypovídá především kvalitní výrobce, pořizovací cena a také provedení konstrukce. Zaměřit se můžete především na provedení hmatníku a tzv. pickguardu.
- Hmatník – u hmatníku se zaměřte na počet pražců. Pravá koncertní balalajka bude mít 24 pražců. K sehnání je i suvenýrový nástroj, který mívá pouze 16 pražců.
- Pickguard – jedná se o dopadovou plochu pro trsátko nebo ruku. Tato plocha má zabránit poškrábání dřeva. Pickguard je plocha, kterou mívají rovněž akustické a elektrické kytary. Tato plocha má obvykle tvar slzy a mívají ho všechny kvalitní balalajky. Nenajdete ji pouze u nejlevnějších nástrojů, které jsou díky tomu mnohem náchylnější k poškození.
Počet strun
Balalajky mají obvykle 3 struny, ale některé nástroje mohou mít strun 6. Šestistrunné balalajky se ladí prakticky stejně jako ty třístrunné. Balalajky se třemi strunami se nejčastěji ladí do E-E-A, balalajky šestistrunné jsou pak naladěny na EE-EE-AA. Díky tomuto ladění zní balalajka obdobně jako mandolína. V orchestrech se může hrát i na čtyřstrunné nástroje.
Elektro – balalajka
Ve světě je balalajka mnohem více populární. Díky tomu se balalajce dostalo i elektrické podoby. První elektrické balalajky se objevily v Rusku konkrétně v Petrohradu. Od klasické balalajky se ta elektronická zase tolik neliší.
Největší rozdíl je v tom, že vám elektrická balalajka umožní podle potřeby zesílit zvuk. Také elektrické balalajky mají více podob. Zvuk podobný kontrabasu nabídne basová balalajka, nižní zvuk je typický pro altovou balalajku a nejnižší pro balalajku kontrabasovou.
Značka
Výrobou balalajek se zabývá poměrně malý počet výrobců. Na českém trhu je poměrně velký problém balalajku koupit. Pakliže budete mít štěstí, lze zakoupit nástroje značky Gewa, Hora, Balalaiker, Romana nebo VGS.
Cena
Pořizovací cena balalajky je poměrně vysoká. Nástroj lze pořídit za 8 – 10 000 Kč. Před pořízením tedy nejprve zvažte, zda balalajku opravdu využijete a její nákup se vám vyplatí. Při nákupu se zaměřte na modely, ke kterým lze pořídit náhradní struny, což je příslušenství, bez kterého se neobejdete. V případě balalajky není na našem trhu prakticky možné zakoupit žádné další příslušenství.
Otázky a odpovědi
Jakou má balalajka historii?
První zmínky o balalajkách pochází z období vlády Petra Velikého, tedy z let 1688 -1700. Právě pro něho byli pořádány různé oslavy, při kterých se hrála lidová hudba. Car si na těchto zábavách balalajku velmi oblíbit a hudebníky často zval na mnohé slavnosti. Teorií o vzniku balalajky je však více, v některých se tvrdí, že do Ruska se nástroj dostal mezi 13. – 15. stoletím.
Jak se balalajka ladí?
Způsob ladění se mění v závislosti na typu nástroje. Obvykle se však 2 struny ladí do stejného tónu. Třetí struna je laděna to tónu jiného. Neplatí to však pro všechny nástroje. Nejvíce se používá balalajka tytu prima, která se ladí na EEA.
Některé nástroje však mohou být naladěny na GBD. Zde ladění napodobuje 3 nejvyšší struny na ruské kytaře. Secunda balalajky jsou laděny do ADD, balalajka altová na EEA. Kontrabasová a basová balalajka je laděna do EAD.
Jak se na balalajku hraje?
Na balalajku budete brnkat nebo vybrnkávat různými způsoby. Na primabalalajky je možné hrát pomocí prstů. Na balalajku altovou nebo sekundovou můžete hrát prsty nebo pomocí trsátka. Na balalajku kontrabasovou a basovou lze hrát pomocí koženého trsátka. Tyto balalajky mají větší rozměr a bývají opatřeny výsuvnými nožkami, které vám umožňují opřít nástroj o podlahu.
Závěr
Balalajka je nástroj, na který dnes již hraje opravdu velmi malý počet hudebníků. V současnosti se používá pouze při hraní lidové hudby. Balalajky jsou na našem trhu zastoupeny pouze minimálním počtem nástrojů. Díky tomu není prakticky z čeho vybírat a spokojit se musíte s tím, co je k dispozici. Větší výběr lze pořídit ze zahraničních internetových obchodů. Zde narazíte převážně na primabalalajky laděné do EEA.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.topmuzika.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Přivezl jsem si balalajku ze zahraničí, protože jsem se do ní zamiloval na první pohled. Naučil jsem se na ní hrát již během dovolené a doma v tom pokračoval. Mohu tento nástroj vřele doporučit.
Jako dárek jsem objednávala balalajku od značky Gewa. Oslavenec byl nadšený, i když tedy ta cena byla na něco takového až přehnaná, ale co by člověk neudělal pro rodinu.