Nikdo není dokonalý, a to platí i u praní. Někdy nastavíte příliš vysokou teplotu, jindy perete kupu bílého prádla a poté, co zapnete pračku, zjistíte, že se vám tam zatoulala jedna barevná ponožka. Dokonce i ten nejmenší kousek barevného prádla může způsobit neplechu a zabarvit vám celý obsah pračky. Co s tím a jak tomu předejít?
Jak předejít zabarvení?
Jako úplně prvotní krok byste se měli pořádně seznámit se svým oblečením. Kvalita textilní barvy se od každého kousku liší a výrobci ji často nekladou přílišný důraz. Vůbec nemusí platit pravidlo, že co je tmavší či výraznější, zaručeně barvu pustí a zabarví tím ostatní prádlo. Pokud je tričko kvalitní, tak může být klidně křiklavě červené, ale barvu nepustí. Naopak někdy může pustit barvu i oblečení, od kterého byste to nečekali.
Jestliže nějaké oblečení perete poprvé, dávejte si na něj proto velký pozor. Pro prevenci můžete přidat do pračky 1-2 ubrousky do praní pohlcující barvu a nečistotu. Tyto ubrousky veškerá uvolněná barviva vsáknou, takže se nemusíte obávat, že by se oblečení zabarvilo.
Základním pravidlem praní je prát bílé a barevné zvlášť, ale pokud třeba nestíháte oblečení roztřídit, i v tomto případě by vám ubrousky do praní měly pomoct.
Obarvené prádlo
Všimli jste si, že voda během praní je již lehce zabarvená? Pravděpodobně bude mít prádlo po vyprání trochu jiný odstín. Zajděte si do nejbližší drogerie, kde byste měli najít odbarvovač prádla. Tento speciální prostředek si poradí se skvrnami i s těžko odstranitelným zabarvením, dokonce ani nezáleží na materiálu látky.
Dávejte si ale pozor, aby látka byla stálobarevná, taková látka totiž při odbarvování nepustí i svou původní barvu. Pokud si nejste jisti, můžete provést zkoušku tak, že do roztoku odbarvovače namočíte malý kousek oblečení a pozorujte, jestli do patnácti minut barva výrazně zbledne.
Domácí přípravky
V případě, že nemůžete odbarvovač sehnat, nebo preferujete domácí přípravky před chemickými, máme pro vás pár tipů. Tyto prostředky většinou najdete doma v kuchyni.
Jedlá soda
Jedlá soda neboli soda bikarbona má bělící účinky. Stačí přidat jednu lžičku sody do naplněné pračky a vyprat. Alternativním způsobem je jedlou sodu přimíchat k pracímu prášku a poté vyprat. Efekt by měl být stejný.
Kypřící prášek
Stejně jako soda bikarbona se chová i prášek na pečení, jelikož se skládá převážně z ní. Použít ho můžete stejně jako u minulého postupu. Jednu lžičku nasypte rovnou do bubnu pračky a vyperte, nebo přimíchejte k pracímu prášku.
Jádrové mýdlo, žlučové mýdlo
Jádrové mýdlo (to s jelenem), je osvědčená klasika našich rodičů a prarodičů. Je poměrně dost levné, a i přesto velmi účinné, ne-li nejúčinnější. To stejné platí i o žlučovém mýdlu. Vámi zvolené mýdlo nastrouhejte, přidejte manganistan draselný, a rozmíchejte v horké vodě.
Látky začnou na sebe chemicky reagovat a vznikne vám roztok, ve kterém nechejte prádlo namáčet aspoň 2 hodiny. Poté můžete vyprat tak, jak jste zvyklí. Prádlo by mělo být jako nové.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Jak prát prádlo?
- Jak vybrat pračku?
- Jak vybělit prádlo?
- Jak vyčistit pračku?
- Jak vybělit záclony?
- Jak vypustit vodu z pračky?
Zdroje: www.myaustria.cz, www.dudlu.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Dnes se mi povedlo chlapecké bílé plavky s obrázky obarvit na růžovo 🤦🏼♀️ bohužel jsou z polyesteru, takže proces odbarvování asi není tak jednoduchý, už jsem je tedy znovu vyprala se sodou, solí a teď je jdu máčet s odbarvovačem, ale zatím bez výsledku. Nejsou na polyester jiné speciální triky?
Vanish jsem doma nenašla a nutně jsem potřebovala rychlé řešení pro odbarvení zabarveného trička. Takže jsem použila jedlou sodu a byla jsem nadšená, jak se to rychle vyřešilo a bez zbytečné chemie.