Jak vybrat slim pračku?

Úzké pračky s označením slim tvoří speciální kategorii praček. Pořizují je především ti, kteří nemají dostatek místa pro pračku klasické velikosti. Úzké pračky jsou vhodné spíše pro jednotlivce nebo 2 – 3 osoby. Tyto pračky jsou díky své menší velikosti levnější a úspornější.

Ačkoliv budete úzkou pračku pořizovat především z důvodu větší úspory místa, neměli byste se automaticky zaměřit na ty nejužší modely. Při výběru pračky zohledněte především počet osob v domácnosti. Ne vždy vám bude velmi úzká pračka svojí kapacitou vyhovovat. Kromě toho je nutné při výběru slim pračky zvážit i další důležité parametry. Mezi ně patří umístění spotřebiče v konkrétní energetické třídě a pochopitelně i vlastnosti a funkce, které vám pračka nabídne.

Porovnat ceny slim praček

Nejlepší slim pračky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hoover HW4 37AMBS/1-S 94 % 8 597 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Candy RO41274DWMCE/1-S 92 % 8 379 Kč Zobrazit Planeo.cz
3. LG F28V9GW2W 91 % 17 990 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Romo RC 390 90 % 10 988 Kč Zobrazit Expert.cz
5. BEKO WUE6512CSX0 88 % 6 631 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Úzké pračky jsou specifickým typem, přesto je na trhu najdete v různých provedeních. Záleží pouze na vás, která verze vám bude vyhovovat nejvíce.

  • Úzká pračka s horním plněním – tento typ pračky je k dostání pouze výjimečně. Dá se říct, že všechny pračky s horním plněním lze zařadit mezi slim pračky.
  • Úzká pračka s předním plněním – tento typ pračky je vůbec nejoblíbenějším a najdete ho i ve slim variantě. Slim pračky s předním plněním jsou přece jenom větší a umožní vám vyprat větší množství prádlo. Horní část pračky můžete navíc využívat jako úložný prostor. Nad pračku s předním plněním není problém zavěsit ani poličku, což v malé koupelně jistě oceníte.
  • Ulta slim pračka – v této kategorii najdete ty vůbec nejužší pračky. I zde lze vybírat mezi modely s bočním nebo horním plněním.
  • Úzká pračka se sušičkou – představuje spojení dvou spotřebičů v jednom, což ušetří ještě více místa. Na druhou stranu si budete muset vystačit s menším množstvím funkcí, které vám nabídne pračka i sušička.
  • Smart úzká pračka – nejmodernější pračky na trhu je možné ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu. Tyto pračky mají svoje speciální funkce, které je možné průběžně aktualizovat a doplňovat. Záleží pouze na tom, co vše výrobce nabízí.

Velikost

Jak již název napovídá, můžete počítat s menšími rozměry pračky. Nejvíce se to to týká hloubky pračky. Hloubka těchto praček bývá v rozmezí 30 – 48 cm. Šířka je v rozmezí 50 – 65 cm a výška 70 – 90 cm. V nejužší pračce pak budete moci vyprat cca 4 kg prádla, což je množství potřebné pro 1 osobu.

Energetická třída

Energetická třída je uvedena na energetickém štítku každého spotřebiče. Tento parametr souvisí s energetickou náročností daného modelu. Nejspornější pračky spadají do energetické třídy A. Za velmi úsporné lze považovat i spotřebiče uvedené v energetické třídě B a C. Nejméně sporné jsou pračky uvedené v energetické třídě G. Na energetickém štítku najdete také informaci týkající se roční spotřeby energie a vody.

Motor

Důležitou a hlavní částí pračky je motor. Pračky na trhu mohou být vybaveny jedním ze tří různých typů motorů. Zvolit správný typ je velmi důležité, protože motor má vliv na hlučnost a spotřebu pračky.

Klasický

Klasický motor se skládá ze 4 hlavních částí. Největší část tvoří motor, dále se uvnitř pračky nachází řemen, řemenice a buben. Klasický motor je v dnešní době poměrně zastaralým typem, který pomalu ale jistě vytlačují novější a spornější varianta. Za největší nevýhodu klasického motoru se považuje rychlé opotřebování uhlíků. Uhlíky na motor přenáší elektřinu. Z dalších nevýhod je možné jmenovat vyšší spotřebou energie a hlučnější chod.

Invertorový

Invertorový motor je taktéž složen z motoru, bubnu, řemenice a řemene. Ani co se týká umístění, se invertorový od toho klasického nijak neliší. Přesto je invertorový motor lepší volbou, protože je tišší i úspornější. Na rozdíl od klasického je invertorový motor řízený elektronicky, což mu umožňuje plynulejší regulaci. Výrobci na invertorový motor velmi často poskytují delší záruku.

Direct drive

Direct drive neboli motor s přímým pohonem je v současnosti tím nejmodernějším a najdete ho na nejdražších pračkách. Motor se umísťuje do osy bubnu, pohon pračky je tak přímý a motor se obejde bez řemenu i řemenice. Výhodou pračky s Direct drive motorem jsou menší vibrace a lepší stabilita. Mezi další přednosti direct drive motoru patří vyšší výkon a větší úspora. Pračky s motorem Direct drive jsou tišší a je na ně poskytována 10 letá záruka.

Otáčky

Maximální počet otáček je u moderních praček poměrně běžně ve výši 2 000 ot/min. Každá nová pračka vám navíc umožňuje velikost otáček regulovat. Na výběr můžete mít z různého počtu možností. Regulace otáček je velmi důležitá funkce, která vám umožní prát veškeré typy prádla či bytových textilií.

  • 1 000 ot/min – při menším počtu otáček můžete bez obav prát i velmi jemné prádlo. Většina praček umožňuje volit ještě nižší počet otáček.
  • 1 200 ot/min – tento počet otáček je vhodný při praní běžného prádlo. Při této rychlosti se z prádla odstraní většina přebytečné vlhkosti.
  • 1 400 – 1 600 ot/min – intenzivní ždímání připraví prádlo pro sušení v sušičce. Jestliže je prádlo určené pro sušení v sušičce ždímáno při menším počtu otáček, bude jeho sušení mnohem více energeticky náročné.

Funkce

Slim pračky nabízí prakticky veškeré funkce, které najdete i u praček běžné velikosti. Kromě speciálních funkcí můžete využívat i desítky různých pracích programů. Vybavenost pračky souvisí s pořizovací cenou. Čím více vám toho pračka nabídne, tím vyšší bude i její pořizovací cena. Avšak ani základním modelům nechybí běžné funkce jako odložený start, signalizace nebo třeba dětská pojistka.

  • Parní programy – tyto programy nabízí dražší pračky. Jejich největší předností je velká šetrnost k oblečení. Praní pomocí páry je i úspornější.
  • Váhová automatika – funkce, která pračce umožní zvolit vhodný program podle množství vloženého oblečení.
  • Fuzzy Logic – funkce, která vám umožní volit program podle množství vloženého prádla.
  • 6. smysl – inteligentní program, který dokáže průběh praní přizpůsobit zašpinění prádla.
  • Přidat prádlo – je další praktická funkce, která vám umožňuje prací cyklus zastavit a do pračky vložit další prádlo.
  • Rychlý program – prací cyklus, který trvá jen 15 – 30 minut.
  • Funkce skvrny – jedná se o intenzivní praní, které si dobře poradí i s velmi odolnými skvrnami.
  • Baby Care – tato funkce dokáže z prádla odstranit všechny zbytky prášku. Využít ji můžete při praní dětského prádla, ale vyhovovat bude i alergikům.
  • Sprchování prádla – při sprchová se prací prostředek lépe rozptýlí do všech části bubnu.

Značka

Na trhu jsou slim pračky zastoupeny snad všemi známými výrobci. Vybírat můžete mezi pračkami Whirlpool, Siemens, Candy, Indesit, Bosch, Beko, Philco, AEG, Elecktrolux nebo Hoover.

Cena

Slim pračky patří díky své velikosti mezi cenově dostupnější. Nejlevnější pračku v základní verzi koupíte za méně než 6 000 Kč. Mezi základní lze obecně zařadit pračky s cenou do 8 000 Kč. Více funkcí a programů získáte s nákupem pračky za cenu od 8 – 12 000 Kč. Pro náročnější jsou k dostání ještě vybavenější modely s cenou 12 – 16 000 Kč. Nejdražší slim pračka však může stát i více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny slim praček

Otázky a odpovědi

Jak jsou úzké pračky hlučné?

Hlučnost jednotlivých praček se značně liší. Koupit můžete pračku s hlučností méně než 50 dB nebo naopak více než 70 dB. Ty nejtišší pračky mají hlučnost okolo 45 dB, mezi tiché patří pračky s hlučností do 60 dB.

Jaké programy mohou úzké pračky mít?

K dispozicí můžete mít 8 – 20 a více programů. Vybavenost pračky se liší v závislosti na výrobci i pořizovací ceně. Mezi běžné patří program pro alergiky, program, který vám umožní prát funkční prádlo, vlno i hedvábí. Několik programů se může týkat úsporného praní, další jsou spjaty s praním pomocí páry. Nejvíce programů nabízí SMART pračky, které zpravidla umožňují další programy průběžně stahovat.

Jakou kapacitu mají úzké pračky?

Slim pračky mají poměrně slušnou kapacitu bubnu. Ty nejmenší vyperou cca 4 kg prádla. Největší si pak poradí až z 8 kg prádla.

Závěr

Úzké pračky mají mnoho podob. Drtivou převahou jsou na trhu zastoupeny úzké předem plněné pračky. Mnohem omezenější výběr budete mít v případě, kdy plánujete pořídit úzkou vrchem plněnou pračku. Vrchem plněné pračky jsou obecně menší a lze je tak rovněž považovat za slim pračky. To, které verzi dáte přednost, je čistě pouze otázkou vkusu pochopitelně i možností vaší domácnosti. Slim pračky jsou stejně kvalitní jako běžné pračky a nabízí celou řadu různých funkcí. Speciální skupinu tvoří i úsporné slim pračky, ve které najdete pouze modely spadající do energetické třídy A.

Slim pračky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Za slim pračky jsem ráda, protože máme malou koupelnu a klasické rozměry u nás nemají šanci. To byl důvod, proč jsme sháněli nějakou vhodnou, až jsme vybrali od značky AEG. Za nás velká spokojenost a rozměry ideální.

  2. U nás je nedostatek volného prostoru velký problém, ale měla jsem štěstí, že jsem našla parádní slim pračku od Beko, která mi padla do oka hned jako první. Pasuje skvěle, zabírá méně místa než klasická pračka, ale kupodivu pere skvěle.

Přidat komentář

Recenzer
Logo