Výměna autobaterie

Baterie prokazuje známky konce životnosti. Zdá se, že je startování auta poněkud problémovější? V některých případech postačí pouze výměna baterie. O tom však později.

Snad každý z nás v podobné situaci přemýšlí o kontaktování odborníka. Prostě někoho, kdo určité věci rozumí a nebude s ní mít sebemenší problém. My si ale v řádcích níže ukážeme, že vyměnit ji není až taková věda, pokud se k nám dostanou předem dané informace, které činnost ulehčí a objasní.

Co si připravit na výměnu autobaterie?

Samozřejmostí je, že při vyjmutí staré baterie je nutné mít nachystanou baterii novou. Dále je potřeba klíč, který se stane pomocníkem při odšroubovávání svorek. Pro všechny případy si nezapomeňte navléknout rukavice.

Jak vyměnit autobaterii?

  1. Prvním krokem je vypnutí všech přístrojů (např. světla) a zapalování. Snažíme se co nejvíce zamezit poškození vozidla.
  2. Následně odklopte kryt motoru a poté i kryt baterie, který na ní může být pouze položený, ale také připevněný pomocí šroubů. V tomto případě se musí, jak jinak než odšroubovat.
  3. Nyní už jsme u samotné autobaterie, na níž bychom měli vidět určité označení pólů, kterými je plus a mínus (neboli + a -). Jako první vždy odpojujeme ,,mínusový“ pól, následně pól ,,plusový“.
  4. Dalším krokem je odstranění veškerého upevnění baterie k vozidlu. Upevněním rozumíme šrouby. S vyjmutím baterie by po dodržení všech předchozích kroků neměl být žádný problém.

Vkládání nové baterie

Při vkládání nové baterie musíme dbát na její odvzdušnění. Najdeme tlačítko z boku baterie. Následně i otvor, který bývá umístěn na protější straně. Na odvzdušnění používáme hadičky k tomu určené, nasadíme na otvor a pustíme se do práce.
Baterii vložíme na místo, zkontrolujeme, jestli kladný a záporný pól sedí.

Opět bereme v úvahu správnou polarizaci. Na póly se vrhneme v obráceném pořadí. Nejprve přichytíme pól kladný, který předtím lehce namažeme vazelínou.

Stejně jako jsme šrouby vyjmuly, nyní je použijeme znovu. A to pro upevnění nové autobaterie. Vyzkoušíme, zda baterie pevně drží.

Přichytíme pól záporný, na který jsme opět použili vazelínu.

Po takovém provedení práce zbývá jen a pouze nasadit kryt.

Pozor na upevnění autobaterie

Je důležité baterii správně přichytit. Ne vší silou, mohli bychom ji totiž při nesprávné a zbrklé manipulaci poškodit. Zárověň však musí být přichycena pevně. Nesmí mít žádnou možnost pohybu. Při nesprávném upevnění a ,,poskakování“ baterie při jízdě může dojít ke spálení kabelů.

Vybitá baterie

A co v případě, že je baterie pouze vybitá? Před pořízením nové baterie a samotnou výměnou bychom měli zjistit, zda je nákup opravdu třeba. Možná jsme jen vypustili z hlavy její nabíjení.

Pokud jde o baterii novou, u aut můžeme mluvit přibližně o dvou letech, tak nejspíš postačí pouze její nabití. K nabíjení autobaterií slouží nabíječky autobaterií, o kterých si na našem webu můžete také přečíst.

Jestliže má však vaše baterie více let za sebou, s největší pravděpodobností je na čase ji vyměnit. Je to jako u všeho, nic nevydrží věčně.

Při správném zacházení lze životnost baterie zvýšit. Jde však o průběžnou údržbu. Jestliže je baterie zničená, obnovit ji nelze.

Co se starou autobaterií?

Autobaterie řadíme mezi nebezpečný odpad. Správná likvidace baterií je proto nesmírně důležitá.

Není to žádná věda. Avšak do popelnice rozhodně nepatří! K likvidaci ji můžete jednoduše odevzdat do sběrny k tomu určené nebo také do sběrného dvoru, tam vám to navíc hodí i nějakou tu korunu.

Často můžeme baterie odevzdat na místech, kde je i prodávají. Pokud však nejde baterii přímo vrátit, prodejci by měli při nejmenším zákazníky informovat o tom, kam s baterií poté, co nám přestane sloužit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.elancar.cz, www.ipneu.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Díky za rady, škoda, že jsem na tento článek nenarazil dříve. Jednou jsem se totiž snažil vyměnit si autobaterii sám, ale bohužel jsem jí zapojil obráceně a bylo vymalováno.

  2. Vyměnit autobaterii jsem zkoušel jen jednou a málem jsem jí zapojil obráceně. Ovšem děkuji za pěkný a poučný článek, člověk se aspoň dozví něco zajímavého.

  3. Děkuji za praktický návod pro výměnu baterie, což pro mě bylo doposud něco naprosto neznámého. Bohužel jsem byl nucen vyměnit novou baterii za starou, tak mi přišel takový článek vhod, díky moc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo