Celoodpružené kolo označovaná jako celopéro spadá do kategorie horských kol. Na rozdíl od klasických kol má však složitější rám, jehož součástí je i tlumič. Ten se postará o komfortní jízdu náročným terénem. Za toto pohodlí si však budete muset připlatit.
Při výběru celoodpruženého kola je vhodné zohlednit několik parametrů. Nejprve zvažte, kde všude budete kolo používat. Tato kola lze koupit v několika provedeních, přičemž každý typ je vhodný pro jiný způsob používání. Za klíčový parametr se pak považuje velikosti kol, výška zdvihu. Na konečnou cenu má zásadní vliv výrobní materiál rámu.
Typy
Celoodpružená kola jsou rozdělena do několika hlavních kategorií. Vhodné kolo budete vybírat podle toho, jakým způsobem ho hodláte využívat a mezi jak zdatné jezdce se řadíte.
Cross country XC
Kola na cross country mají těžiště hodně vepředu. Kola cross country jsou dobrou volbou pro vyznavače rychlé jízdy, kterým nevadí méně komfortní posed. Při jízdě budete na kole více nataženi. Při extrémním klesání je velmi jednoduché přepadnout přes řídítka. Součástí kola jsou lehké a rychlé pláště, které na povrchu hůře drží. Pláště jsou náchylnější k defektu. Koupit můžete kolo s velikostí 27,5 palce nebo 29 palců. Výhodou tohoto typu je nízká hmotnost, která je v rozmezí 10 – 13 kg. Součástí kola nebývá teleskopická sedlovka. Zdvih je nižší, obvykle se pohybuje v hodnotách 100 mm.
Trailová kola
Trailová kola vhodnější do terénu mají řídítka o něco výš. Kolo je ideální pro jízdu úzkými stezkami, posed je již vzpřímenější. Zdvih těchto kol bývá v rozmezí 120 – 150 mm. Na kole lze absolvovat dlouhé vyjížďky, ale absolvovat můžete i cyklomaraton. Obecně jsou tato kola velmi oblíbená, využít je můžete při jízdě v terénu i na umělých trasách. Součástí těchto kol již bývá teleskopická sedlovka, díky které můžete nastavit výšku sedla. I tato kola jsou k dostání ve velikostech 27,5 a 29 palce.
Enduro kola
Enduro kola jsou robustnější a využít je můžete při technické jízdě z kopce, ale i při náročnějších výjezdech. Při jízdě z kopce dostanete zabrat, ale poté si můžete vychutnat ostřejší sjezdy a to i náročným terénem. Vyzkoušet můžete i skoky. Geometrie kola se postará o váš vzpřímený posed, zdvih kola je v rozmezí 150 -170 mm. Hmotnost kola se pohybuje v rozmezí 13 – 18 kg. Enduro kolo se nehodí pro jízdu po klasických cyklostezkách a není stavěno ani na jízdu po silnici. Velikost kola bývá nejčastěji 27,5 palce.
Sjezdová kola
Tato kola jsou určená pro technickou sjezdovou jízdu. Vyjet do kopce je velmi obtížné, kolo je tak velmi často třeba vytlačit, případně můžete použít lanovku. Na sjezdovém kole však zdoláte i velmi náročné a ostré sjezdy a to včetně skoků. Geometrie vám umožní zaujmout vzpřímený posed a zdvihy dosahují hodnot v rozmezí 170 – 220 mm. Nevýhodou těchto kol je vysoká hmotnost, která může vyšplhat až ke 20 kg. Velikost kola je nejčastěji 27,5 palce a u kola můžete využívat teleskopickou sedlovku.
Zdvih vidlice
Zdvih vidlice určuje, jaké překážky budete moci na kole překonávat. U celoodpružených kol bývá zdvih vidlice v rozmezí 80 – 220 mm a úzce souvisí s typem kola.
Velikost kol
Velikost kola zásadním způsobem ovlivňuje jízdní vlastnosti. Na trhu najdete celoodpružená kola ve 3 hlavních rozměrech. Výběr správné velikosti je spíše individuální záležitostí. Při výběru je nutné brát v potaz tělesné proporce, styl jízdy a úroveň jezdce.
- Velikost kola 26“ – nejmenší kolo by měli vybírat jezdci s menší postavou. Toto kolo však bude vyhovovat i těm, kteří preferují jízdu ve složitém terénu a libují si více v obratné a přesné jízdě, aniž by jim tolik záleželo na rychlosti. Menší kola jsou spíše akčnější.
- Velikost kola 27,5“ – toto kolo je spolehlivější a preferují je vyznavači technických sjezdů. Větší kolo je méně obratné, ale budete se na něm cítit bezpečněji.
- Velikost kola 29“ – kola vhodná na XC nebo maraton. Celkově je kolo velmi mohutné nehodí se příliš na jízdu lesem.
Materiál rámu
Materiál rámu ovlivňuje výdrž kola, avšak nijak neovlivňuje samotnou jízdu nebo vaše pohodlí. Na výrobu kol se používají 4 hlavní materiály.
- Hliník – je nejčastěji používaným materiálem. Hliník je lehký a levný, počítat však musíte s menší pevností.
- Karbon – nejkvalitnější kola jsou vyrobena z karbonu. Karbon je nejlehčí a zároveň nejpevnější materiál.
- Titan – z titanu jsou vyrobena především profesionální závodní kola. Titan je pevnější, ale i těžší než karbon.
- Ocel – výhodou oceli je vysoká pevnost, nevýhodou pak vysoká hmotnost. Ocel je materiál náchylný ke korozi, proto se neobejde bez častější údržby. Na ocelové kolo dnes narazíte spíše výjimečně.
Velikost rámu
Celoodpružená kola jsou k dostání v několika velikostech. Díky tomu budou vyhovovat jezdcům s různou výšku. Dle výšky postavy jsou kala rozdělena do velikostní tabulky, kterou má každý výrobce. Ačkoliv můžete tyto údaje při výběru zohlednit, je mnohem lepší kolo raději vyzkoušet.
Geometrie rámu
U celoodpružených kol se více sleduje geometrie rámu. Zkoumaný je sedlový a hlavový úhel, ale i délka předního trojúhelníku či délka zadní stavby. Tyto údaje mají vliv na charakteristiku kola.
- Sedlový úhel – velikost úhlu je závislá na posedu jezdce. Pokud budete při jízdě sedět více vzadu, budete snadněji zdolávat různé překážky a snáze zvedat přední kolo. Pokud naopak sedíte blíže k pedálům, budete moci jet rychleji, protože záběr bude mnohem efektivnější.
- Hlavový úhel – souvisí s položením vidlice. Strmější úhel okolo 70° je typický pro obratnější kola, avšak u těchto kol můžete při jízdě náročným terénem snáze přeletět přes řídítka. Menší položenější úhel okolo 63° vám pomůže snáze překonávat překážky.
- Délka zadní stavby – souvisí se stabilitou. Kolo s dlouhou zadní stavbou je stabilnější, ale bude se vám s ním hůř zatáčet. Kolo s kratší zadní stavbou je hravější a lépe se vám s ním budou zvládat zatáčky.
- Délka předního trojúhelníku – je horizontální vzdálenost mezi středem kola a hlavovou trubkou. Tato vzdálenost je označována jako reach a v dnešní době je trendem spíše delší rozteč.
Šířka pláště
Pro celoodpružená kola jsou typické tyto rozměry:
- Šířka 2,0 až 2,4 palce – je universální šířka pro kola cross country. Na těchto kolech zvládnete také traily.
- Šířka 2,25 až 2,6 palce – vyznačují se dobou přilnavostí a jsou ideální pro all mountain i traily. Nevýhodou je vyšší hmotnost.
- Šířka 2,6 až 3,0 palce – kola s maximální přilnavostí. Používají se při sjezdu a enduru. Také pro ně je typická vysoká hmotnost.
Příslušenství
Celoodpružená kola jsou stavěna na jízdu náročným terénem. Před tím, než na kolo nasednete, byste se měli postarat o svoje bezpečí. Při jízdě by vám tak nemělo chybět potřebné vybavení. Naprostou samozřejmostí by měla být dostatečně kvalitní cyklistická helma. Výhodou jsou odolné cyklistické brýle. Hodit se mohou chrániče loktů a kolen. Vaše páteř bude v bezpečí díky chrániči páteře. Na cestu nezapomeňte přibalit láhev s vodou. Kromě tohoto jsou oblíbené i tachometry na kolo s navigací, pořídit si můžete stylový dres i cyklistickou obuv.
Značka
Celoodpružené kolo je na trhu zastoupeno v pánském, dámském i dětském provedení. Kola pro ženy mají snížený rám a řídítka jsou blíže k sedlu. Pro pánská kolo platí přesný opak, kolo má vysoký rám, řídítka jsou dál od sedla. Dětská kola v tomto provedení jsou zastoupena minimálním počtem modelů. Obecně jsou kola pro děti menší a lehčí. Co se týká výrobců, budete vybírat mezi koly značky Scott, Leader Fox, Rock Machine, Trek, CTM nebo Giant.
Cena
Celoodpružené kolo se vyznačuje vyšší pořizovací cenou. Základní verze vyjde na cca 30 000 Kč. Tato kola postačí méně náročným jezdcům. Milovníci terénní jízdy si budou muset ještě více připlatit. Za zlatou střední cestu lze považovat kola s cenou od 40 – 60 000 Kč. Nároční jezdci za kolo v prémiové kvalitě zaplatí od 1 00 000 – 300 000 Kč.
Otázky a odpovědi
V čem se liší hardtail od celoodpruženého kola?
Hardtail je označení pro kolo, které má odpruženou pouze přední vidlici. Zadní část kola je pevná. Tato kola se v terénech objevují u rekreačních jezdců častěji. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena. Na hardtail kole můžete jezdit v terénu, ale použít ho lze i při jízdě na silnici. Celopéro je naopak ideální při jízdu náročným terénem, kolo je hravější a lépe ovladatelné. Pro jízdu na silnici není vhodné a jeho nevýhodu je vyšší pořizovací cena.
Jak vybrat vzorek kola?
Také vzorek souvisí se stylem jízdy. Pro cross country jsou je typický hustě pokrytý vzorek se středně vysokými špunty. Tyto vzorky jsou obecně vhodné při jízdě v průměrně obtížném terénu. Do náročnějšího terénu, na skoky a sjezdy se více hodí hrubé vzorky s většími mezerami a vysokými špunty.
Jakou mají celoodpružená kola přehazovačku?
Tato kola mívají klasickou podobu přehazovačky. Nejdražší kola mohou být vybavena elektronickou přehazovačkou, která bude řadit automaticky podle toho, v jakém terénu zrovna pojedete. Převodník může být tvořen jednoplackou nebo dvojplackou. Jednoplacka s označením 1 x X je modernější verzí, kterou tvoří pouze jeden pastorek. U této verze je minimální riziko pádu řetězu. Dvojplacka s označením 2 x X je vhodná pro cross country. U těchto kol je důležitá především rychlost.
Závěr
Celoodpružená kola jsou určena těm, kteří rádi zdolávají náročné terény, nebojí se krkolomných sjezdů a nezastaví je ani větší překážky. Tato kola poznáte podle robustnější a těžší konstrukce, ale i podle vysoké pořizovací ceny. Celoodpružená kola se dělí na několik typů, každý typ je vhodný do jiného terénu a má své specifické vlastnosti. Zásadní rozdíl je především ve zdvihu. Na trhu jsou kola zastoupena poměrně velkým množstvím výrobcům. Abyste měli jistotu, že kupujete to pravé kolo, bude vhodné několik modelů ve vámi zvoleném cenovém rozpětí vyzkoušet.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Jízdní kola
- Gravel bike
- Elektrokola
- Horská kola
- Trekingová kola
- Elektrokola Crussis
- Tachometry na kolo
Zdroje: www.kola-radotin.cz, www.finebike.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Příteli jsem objednala Trek Supercaliber 9.8 XT 2022 a měl velkou radost. Vsadila jsem na hodnocení v rámci Heureka.cz a zkusila štěstí, což se nakonec vyplatilo.
Celoodpružená kola jsem si oblíbil asi před třemi lety a od té doby se jich držím. Aktuálně mám ve vlastnictví kolo od značky Leader Fox a neměnil bych, je opravdu super.
Udělal jsem si radost a pořídil Rock Machine Blizzard XCM 30-29 2022, protože chceme jezdit s naší partou na pravidelné cyklo výlety. Je to parádní jízdní kolo v parádní kvalitě, rozhodně dobrá investice, skvěle mi sedlo, jsem s ním spokojený.