Jak vyčistit lednici?

V ledničce se usazují různé bakterie a plísně, které se mohou přenést na potraviny. Kromě toho se tyto organismy mohou podílet na vzniku nepříjemného zápachu. Kompletní čištění chladničky by se proto mělo provádět přibližně jednou za tři měsíce. Jak na to?

Zde je podrobný návod:

  1. Odpojte ledničku ze zásuvky, protože při čištění je nutné mít otevřené dveře, což vede k spotřebě elektrické energie.
  2. Přesuňte všechny potraviny na chladné a suché místo, kde se nemohou zkazit.
  3. Vyjměte všechny police a přihrádky, umyjte je teplou vodou a čistícím prostředkem na mytí nádobí, použít můžete i roztok vody s klasickým octem. Nechte všechno oschnout.
  4. Teď by měl být vnitřek chladničky prázdný. Stejně jako u minulého kroku můžete použít rozmíchanou teplou vodu s octem (nejlevnější varianta, a přitom velmi efektivní), pokud doma nemáte ocet, můžete ho nahradit jedlou sodou. Jestliže nejste fanoušek „babských rad“, můžete použít jakýkoliv vhodný čistící prostředek, kupříkladu dezinfekční čistič.
  5. Vlhkou utěrkou nebo houbičkou vyčistěte všechny stěny a záhyby. Pokud je někde hodně zanesená špína, zkuste ji vydrhnout starým zubním kartáčkem.
  6. Pořádně umyjte i těsnění dveří, tam se totiž hromadí nejvíce nečistot.
  7. Jakmile máte hotovo, celý interiér chladničky vytřete švédskou utěrkou nebo papírovými utěrkami.
  8. Teď přichází řada na vnějšek lednice. Ten omyjte obdobným způsobem jako vnitřek.
  9. Jakmile je všechno perfektně čisté a suché, můžete do ledničky vrátit všechny poličky, přihrádky a samozřejmě i potraviny.
  10. Máte hotovo!

Pár tipů na čistou a voňavou ledničku

  • Umístěte do ledničky pohlcovač pachů. Najděte si nějakou malou misku, kde nasypete jedlou sodu, dobrým pohlcovačem je i mletá káva, vanilkový cukr nebo třeba citron ve vodě. Pro extra vůni můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru.
  • Všechny potraviny pravidelně kontrolujte, aby nebyly nahnilé nebo zkažené.
  • Veškeré jídlo je dobré skladovat v uzavřených obalech. Ideální jsou potravinové dózy – plastové, skleněné nebo kovové.
  • Pokud máte v chladničce něco, co by mohlo vytéct, například maso, pití, zeleninu v nálevu, umístěte to do spodní poličky.
  • Chladničku a mrazničku nezapomínejte pravidelně odmrazovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zijemehomemade.cz, www.apspotrebice.cz, www.sanytol.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (32 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Skvělé, lednička je zase jako nová. Člověk by neřekl, jak se může zašpinit, když se tam vkládají jen čisté věci.

Přidat komentář

Recenzer
Logo