Jak vybrat hvězdářský dalekohled?

Hvězdy lidstvo fascinují od nepaměti. Pozorování hvězd je činnost, kterou si vyzkoušel snad každý. Mnohým postačí pozorovat hvězdy v leže pouze očima. Ti, co se o hvězdy a planety zajímají více, vyráží hvězdy pozorovat do hvězdárny. Pokud jste opravdovým fanouškem vesmírných těles, můžete si hvězdářský dalekohled koupit domů a věnovat se této činnosti kdykoliv budete mít chuť.

Pomocí hvězdářských dalekohledů můžete pozorovat měsíc, planety a další objekty. Hvězdářský dalekohled budete vybírat právě podle toho, co vše chcete na obloze pozorovat. Důležitou roli hraje pochopitelně i rozpočet. Záleží i na tom, kdo bude dalekohled používat, děti si vystačí s jednoduchým dalekohledem, mnohem složitější zařízení bude potřebovat fyzicky a technicky zdatný pozorovatel. Poslední, co je vhodné zvážit, bude, kde všude budete hvězdy pozorovat. Podle toho budete určovat skladnost dalekohledu. Jestliže to s pozorováním noční oblohy myslíte skutečně vážně, měli byste dalekohled pořizovat pouze ve specializovaných prodejnách, kde budete vybírat mezi modely předních výrobců.

Porovnat ceny dalekohledů

Nejlepší hvězdářské dalekohledy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Celestron Powerseeker 127EQ 88 % 7 790 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Bresser Arcturus 60/700 80 % 3 066 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Celestron Powerseeker 60AZ 79 % 3 490 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Bresser Venus 76/700 69 % 2 890 Kč Zobrazit czc.cz

Typy

Hvězdářské dalekohledy se dělí na dva základní typy. Prvním typem jsou čočkové dalekohledy, druhým dalekohledy zrcadlové. Kombinací obou typů jsou katadioptrické dalekohledy.

Čočkové dalekohledy

Součástí čočkových dalekohledů je soustava čoček a využít je můžete k pozorování jasných objektů, což je Měsíc, planety, hvězdy atd. Obecně jsou čočkové dalekohledy dostačujícími pro začátečníky.

Čočkové dalekohledy se dělí do dvou skupin podle typu objektivu:

  • Achromatický objektiv – je levnější a méně kvalitní
  • Apochromatický objektiv – bývá součástí dražších a kvalitnějších dalekohledů

Zrcadlové dalekohledy

Objektiv zrcadlového dalekohledu vyplňují speciálně tvarovaná vypuklá nebo dutá zrcadla. Ta určují jeho světelnost. Zrcadlové dalekohledy jsou kvalitnější, což se odráží na jejich vyšší pořizovací ceně. Využít je pochopitelně můžete k pozorování různých objektů, ale umožní vám pořizovat i fotografie galaxií, komet či mlhovin.

Katadioptrické dalekohledy

Tyto dalekohledy nabízí kombinaci obou předchozích typů. Tyto dalekohledy jsou složeny z tvarované čočky a zrcadlového objektivu. Výsledkem této kombinace je velmi kvalitní optika. Výhodu těchto teleskopů je i malý rozměr a tím i velká skladnost. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena.

Průměr objektivu

Průměr objektivu je prvním důležitým parametrem, který určuje, co vše vám dalekohled umožní pozorovat. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je objektiv větší, tím menší a vzdálenější objekty budete moci pozorovat.

  • Začátečníci – dětem a méně náročným postačí dalekohledy s průměrem objektivu cca 70 mm. Tato hodnota je považována za úplné minimum, lepší je však sáhnout po modelech s průměrem objektivu okolo 80 a více mm. Pomocí tohoto dalekohledu budete moci pozorovat okolní planety, měsíční krajinu atd.
  • Pokročilí – náročnější budou potřebovat zkoumat oblohu dalekohledem s průměrem objektivu alespoň 150 mm. Zde již uvidíte galaxie nebo mlhoviny.

Zvětšení

Hvězdářské dalekohledy mohou mít pevně dané či nastavitelné zvětšení objektivu. Zvětšení jednoduše označuje, kolikrát budete moci pozorovaný objekt přiblížit. Zvětšení z velké části určuje i průměr objektivu. Pokud vám dalekohled z menším průměrem umožní velké zvětšení, nebude pozorovaný objekt jasný a ostrý. Ideální zvětšení dalekohledu budete moci velmi snadno spočítat. Stačí pouze vynásobit průměr objektivu číslem 2, výsledkem je doporučené maximální zvětšení dalekohledu.

Ohnisková vzdálenost

Ohniskový vzdálenost označuje vzdálenost zrcadla nebo čočky od ohniska. Ohniskovou vzdálenost najdete vyznačenou na každém dalekohledu. Dalekohledy s větší ohniskovou vzdáleností nabídnou úzké zorné pole. Čím je hodnota ohniskové vzdálenosti větší, tím více se toto zorné pole rozšiřuje. Mnoho dalekohledů vám umožní ohniskovou vzdálenost měnit.

  • Menší zvětšení – dalekohledy se vyznačují širším obrazem, obecně jsou pak stabilnější. Díky malému zvětšení nebudete moci pozorovat vzdálenější objekty.
  • Větší zvětšení – dalekohledy mají úzké zorné pole, což vám neumožní pozorovat velkou plochu. Pozorovat však budete moci vzdálenější objekty. Nevýhodou dalekohledu s velkým zvětšením je nestabilita. Proto se v jejich případě doporučuje přikoupit stativ.

Montáž

Součástí hvězdářských dalekohledů bývá standardně stativ. Díky němu budete moci dalekohled stabilně ukotvit. Při pozorování vás nebude nic rušit. Stavivy jsou u hvězdářských dalekohledů označovány jako montáž. Rozlišují se dva typy montáží.

  • Azimutální montáž – tento typ je vhodný pro začátečníky a funguje podobném principu jako stativ pro fotoaparáty. Azimutální montáž nabízí 2 osy, dalekohled se tak může otáčet kolem vertikální i horizontální osy. Nastavit můžete výšku a azimut a pozorovat budete moci vesmírné i pozemské.
  • Paralaktická montáž – nebo také rovníková montáž, která nabízí sledování pozemských os čili oblouků. Pozorovat oblohu budete moci i během rotace dalekohledu. Tato montáž bude více vyhovovat zkušenějším pozorovatelům.

Příslušenství

K hvězdářskému dalekohledu je možné přikoupit další příslušenství.

  • Barlowova čočka – prodlouží ohniskovou vzdálenost dalekohledu. Vložit ji můžete mezi objektiv a okulár.
  • Optický hledáček – díky němu bude hledání objektů snazší. Upevnit ji můžete na teleskop.
  • Krytka – zabrání možnému poškrábání objektivu.
  • Brašna – díky ní budete moci dalekohled jednoduše přenášet.

Značka

Jestliže chcete koupit opravdu kvalitní, neměli byste podcenit ani výrobce. Kvalitní dalekohledy koupíte ve specializovaných prodejnách. Zde jsou v největším počtu zastoupeny dalekohledy značky Bresser, Levenhuk, Uniprodo, Hama, Omegon, Celestron nebo Maeda.

Cena

Hvězdářské dalekohledy nepatří mezi cenově nedostupné zboží. Amatéři mohou dostatečně kvalitní dalekohled pořídit za cenu v rozmezí 3 – 5 000 Kč. Na trhu jsou však i cenově dostupnější modely, které udělají radost zejména dětem.

Kvalitnější dalekohledy pro domácí pozorování pořídíte od 5 – 10 000 Kč. Jestliže máte na přístroj ještě vyšší nároky, můžete vybírat mezi modely s cenou od 15 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny dalekohledů

Otázky a odpovědi

Jak o hvězdářský dalekohled pečovat?

Hvězdářský dalekohled nevyžaduji nijak velkou péči. Větší péči vyžaduje pouze optika, kterou je třeba chránit proti poškrábání a prachu. Optiku by měla vždy chránit krytka. Optiku je vhodné čistit pouze speciálními přípravky, nikdy na ni nesmíte sahat rukama. V tomto ohledu striktně dodržujte rady výrobce. Pokud nebude dalekohled 100% funkční, měli byste jeho opravu přenechat odborníkům.

Jaká dalekohled pro dítě?

U dětí je důležitá snadná obsluha dalekohledu. Doporučuje se vybírat mezi modely s azimutální montáží. Dětem postačí čočkové dalekohledy s průměrem objektivu alespoň 70 mm.

V čem je výjimečný elektronicky naváděný dalekohled?

Elektronicky naváděné dalekohledy využívají nejmodernější podobu montáže. Právě díky elektronickému navádění je dalekohled velmi přesný. Součástí těchto dalekohledů je ovládání, pomocí kterého můžete dalekohled nastavit na zvolený objekt. Nevýhodou těchto dalekohledů je velmi vysoká cena.

Závěr

Hvězdářský dalekohled vždy vybírejte podle určení. Důležité je, aby byl pozorovatel schopen dalekohled ovládat. Začátečníci si vystačí s čočkovým typem, který má průměr objektivu okolo 70 mm. Méně zkušeným se bude lépe pracovat s dalekohledem s azimutální montáží. Zkušenějším bude pravděpodobně více vyhovovat zrcadlový typ s průměrem objektivu okolo 150 mm. Zde již můžete sáhnout po modelu s paralaktickou montáží. V obou případech je nutné kupovat dalekohled ve specializovaných prodejnách, kde lze koupit pouze kvalitní výrobky známých značek.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.expertnadalekohledy.cz, www.dalekohledy-mikroskopy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (65 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Hvězdářský dalekohled si moc přála má mladší dcera, které se zamilovala do pozorování hvězd a všeho, co s tím souvisí. Objednala jsem jí proto Skywatcher N 200/1000 Explorer BD NEQ-5, instalovala na terasu v prvním patře a od té doby sleduje oblohu pravidelně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo