Kombinované sporáky mají své pevné místo v mnoha domácnostech. Tyto sporáky kombinují výhody plynové varné desky a moderní elektrické trouby. Výhodou kombinovaných sporáků je i jednoduchá instalace a cenová dostupnost. Kombinované sporáky jsou k dostání pouze jako samostatně stojící spotřebiče.
Kombinované sporáky mají několik podob. Co se týká plynové varné zóny, zde není příliš co k řešení. Zajímat vám bude pouze vzhled a počet hořáků a způsob ovládání. Větší pozornost však věnujte elektrické troubě. U ní vás budou zajímat především různé funkce a způsob čištění. Právě tyto parametry ovlivňují pořizovací cenu a možnosti, které vám kombinované sporáky nabízí.
Nejlepší kombinované sporáky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Beko FSM 62320 DWS | ⭐ 96 % | 9 999 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
2. | Mora K 868 AW | ⭐ 95 % | 8 923 Kč | Zobrazit | Patro.cz |
3. | Beko FSM 62330 DXT | ⭐ 91 % | 11 119 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
4. | Amica SHM 586N W | ⭐ 88 % | 6 340 Kč | Zobrazit | Exasoft.cz |
5. | Amica SPFS 28TLDZP W | ⭐ 74 % | 7 606 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Kombinované sporáky lze rozdělit do několika skupin. Hlavní rozdíl je právě v provedení elektrické trouby.
Kombinovaný sporák s klasickou troubou
Nejlevnější typ sporáků, který je vhodný pro nejméně náročné uživatele. Klasická trouba nenabízí žádné nadstandardní funkce. Využívat můžete dolní i horní ohřev a nechybí ani ventilátor. Za nadstandardní funkce lze považovat funkci grilu a možnost rozmrazování.
Kombinovaný sporák s horkovzdušnou troubou
Vzhledově se trouba od předchozího typu nijak neliší. Uvnitř trouby se však nachází kruhové topné těleso. To vhání do trouby ohřátý vzduch, který se postará o rovnoměrný ohřev uvnitř trouby.
Horkovzdušná trouba je dobrou volbou pro ty, kdo využijí možnost péct více plechů. To se hodí při pečení domácího pečiva nebo minimálně v období vánoc. Péct však můžete i různé druhy jídel, aniž byste se museli bát, že se promíchají chutě a vůně. Kombinované sporáky s horkovzdušnou troubou patří k nejoblíbenějším, jsou oblíbené díky dobrému poměru cena/výkon.
Kombinovaný sporák s parní troubou
Parní funkce je oblíbená u vyznavačů zdravého životního stylu. Díky páře nemusíte přidávat zbytečně moc tuku. Pomocí páry rovněž dosáhnete mnohem lepších výsledků při pečení potravin. Pára totiž vylepšuje chuť i samotnou strukturu pokrmů. Uvnitř bude pokrm vláčný, na povrchu vytvoří pára dokonale křupavou kůrku. Parní funkce je ideální při přípravě koláčů, pečiva i kynutého těsta. Funkce páry je však vhodná i při přípravě masa a mnoha dalších pokrmů. Nevýhodou těchto sporáků je vysoká pořizovací cena.
Varná deska
Plynová deska je ve své podstatě nenáročná. Této části tak nemusíte věnovat nijak velkou pozornost. Zohlednit můžete pouze vzhled nebo způsob ovládání. Zde je výběr čistě individuální volbou, protože každému vyhovuje něco jiného. Varné desky bývají doplněné o smaltové nebo litinové mřížky. Lépe čistit se vám budou mřížky litinové.
Varné desky mohou nabídnout několik možností, které vám její používání usnadní.
- Elektrické zapalování – díky němu uvedete hořák velmi rychle do chodu.
- Pojistka hořáku – je bezpečnostní prvek, který však nemusí nabízet nejlevnější sporáky.
Rozměry
Kombinované sporáky jsou k dostání v několika šířkách. Díky tomu splní sporák nároky menších i větších domácností.
- 50 cm – nejmenší sporáky mají šířku 50 cm. Objem trouby bývá nejčastěji okolo 50 litrů a sporáky jsou tak vyhovující pro domácnosti s menším počtem osob. Lze však pořídit i úzký sporák s troubou o objemu do 70 litrů. Nevýhodou úzkých sporáků je menší velikost varné plochy.
- 60 cm – nejoblíbenější sporáky mají šířku 60 cm a najdete je v nejvíce různých provedeních. Běžně velký sporák disponuje prostornou troubou, která splní nároky běžně velké rodiny. Stejně tak jako užší sporák může mít prostornější troubu, může mít širší sporák naopak troubu menší. Proto objemu trouby věnujte při výběru vždy pozornost.
- 90 cm – největší sporáky mají šířku 90 cm. Jejich výhodou je velký objem trouby i velký varný prostor. Velké sporáky nabízí k vaření i 5 poměrně velkých plotýnek.
Objem trouby
Vnitřní objem trouby je další parametr, který není pro všechny trouby stejný. Proto se při výběru sporáku na tento parametr zaměřte. Při výběru je třeba zohlednit potřeby celé rodiny. S objemem trouby však souvisí i spotřeba energie, menší prostor se vyhřeje rychleji a trouba je díky tomu úspornější. Do větší trouby pak vejdou větší pečící nádoby. Záleží na tom, které variantě dáváte přednost.
- 45 litrů – nejmenší trouby mají objem okolo 45 litrů a jsou vhodné pro 1 – 2 osoby.
- 50 – 70 litrů – nejoblíbenější jsou varianty s větším objemem. Najdete je v běžně velkých rodinách.
- 70 a více – největší trouby mají objem více než 70 litrů a vyhovovat budou spíše většímu počtu osob.
Energetický štítek
Energetický štítek najdete na každém spotřebiči. Na štítku jsou uvedeny informace o spotřebě elektriky na pečící cyklus. Uvedena je i celková energetická náročnost sporáku či objem trouby. Nejdůležitějším parametrem je pak informace o energetické třídě. Drtivá většina kombinovaných sporáků spadá do úsporné energetické třídy A.
Příkon
Příkon ovlivňuje rychlost nahřátí trouby na vámi požadovanou teplotu. Čím je příkon vyšší, tím rychleji bude trouba připravena k použití. Velikost příkonu však přímo souvisí se spotřebou energie. Přesto byste neměli vybírat sporáky s nízkým příkonem okolo 2 000 W. Za dobrou volbu se považují trouby s příkonem alespoň 3 000 W. Koupit však můžete i výkonnější sporáky, které mohou mít výkon až 6 000 W.
Funkce trouby
Eklektická trouba může disponovat poměrně velkým množstvím funkcí. Počet funkcí souvisí s typem trouby a ovlivňuje pořizovací cenu sporáku. Proto dobře zvažte, které funkce skutečně využijete a které by pro vás naopak byly zbytečné. Kromě funkcí pak trouba nabízí různý počet pečících programů.
- Klasické pečení – při běžném pečení se využívá horní i dolní ohřev. Funkci nabízí každá trouba a využijete ji při přípravě všech možných pokrmů.
- Horký vzduch – horkovzdušné trouby nabízí kombinaci topného tělesa a ventilátoru. Jak již bylo řečeno, předností horkovzdušné trouby je, že vám umožní pečení více pokrmů. Dovnitř můžete vložit více plechů zaráz.
- Gril – funkce grilu můžete opět využít prakticky u každé trouby. Uvnitř trouby lze používat otočný rošt.
- Parní funkce – nejdražší trouby vám umožní při pečení využívat horkou páru.
- Časovač – plní funkci minutky, nastavit na něm můžete potřebný čas pečení a poté se můžete v klidu věnovat jiné činnosti. Na vypršení nastaveného času vás trouba upozorní.
- Rozmrazování – trouba umožní šetrné rozmrazování potravin na pokojovou teplotu.
- Čištění – velmi oblíbená je funkce samočištění. Elektrické trouby umožňují využívat pyrolytické nebo katalytické čištění.
- Termosonda – praktická funkce pro ty, kteří chtějí mít dokonale propečené maso. Každé maso vyžaduje přípravu na trochu jinou teplotu, aby byl výsledek skutečně dokonalý.
- Teleskopický výsuv – díky němu bude manipulace s horkým plechem bezpečná.
- Tlumené zavírání – zavírání dvířek bude šetrné a tiché.
- Push knoflíky – zamačkávací knoflíky vám usnadní čištění ovládacího panelu.
Značka
Kombinované sporáky jsou k dostání v mnoha barevných kombinacích. Koupit můžete klasický bílý sporák, oblíbené jsou sporáky černé i nerezové. Kromě těchto nejžádanějších lze pořídit i další barevné varianty.
Velmi oblíbené jsou sporáky značky Mora, které jsou cenově dostupné. Nevýhou je však menší počet funkcí a vystačit si musíte s jednoduchým vzhledem. Značka Beko nabízí sporáky nejnižší a střední třídy. Od této značky již koupíte mnohem více vybavené sporáky. Větší výběr nabízí i Amica. Od tohoto výrobce najdete sporáky v základním i pokročilém vybavení. V menším počtu jsou pak kombinované sporáky zastoupeny značkou Fagor, Electrolux, AEG, Philco nebo Bosch.
Cena
Cenové rozpětí je poměrně velké. Nejlevnější kombinovaný sporák je k sehnání za méně než 5 000 Kč. Větší možnosti vám nabídne sporák s cenou od 8 – 12 000 Kč. Zde již koupíte sporák s horkovzdušnou troubou. Velké a více vybavené sporáky stojí od 13 – 16 000 Kč.
Údržba
Elektrické trouby velmi často využívají samočistící funkce. K dispozici můžete mít čištění vodní, pyrolytické a katalytické.
- Vodní trouba – trouby s funkcí EcoClean nebo také AquaClean. Vnitřní prostor trouby lze vyčistit horkou párou. Vodu stačí nalít do vhodné nádoby s navolit funkci údržby. Horká pára nečistoty změkčí, po vychladnutí lze nečistoty setřít mokrým hadříkem.
- Pyrolytická trouba – troubu lze vyhřát až na 500°C. Vysoká teplota spálí veškeré připečené nečistoty na jemný popílek. Po vychladnutí vše jednoduše vytřete hadříkem.
- Katalytická trouba – uvnitř trouby je obložení ze smaltového materiálu. Materiál je schopen vtáhnout nečistoty a mastnotu. Vše teplem zoxiduje a v průběhu pečení se nečistoty vypaří.
Otázky a odpovědi
Jaká je největší výhody horkovzdušných trub?
Největší předností je rovnoměrná distribuce tepla po celém vnitřku trouby. Horkovzdušná trouba díky tomu umožňuje víceúrovňové pečení. Tím ušetříte peníze i čas. Uvnitř trouby se nachází ventilátor, který zabraňuje promíchávání chutí a vůní připravovaných pokrmů.
Lze koupit vestavný kombinovaný sporák?
Kombinované sporáky lze koupit jako samostatně stojící spotřebič. Jestliže chcete využívat plynový vařič a elektrickou troubu, budete muset pořídit dva oddělené spotřebiče. Výhodou samostatné trouby je skutečnost, že ji můžete umístit ve větší výšce. Díky tomu bude používání trouby jednodušší.
Jak lze čistit troubu bez samočistícího programu?
K čištění je nutné použít vhodný čistící prostředek, koupit můžete speciální čističe, které vám pomohou odstranit připečené nečistoty. Jestliže preferuje přírodní cestu, můžete vyzkoušet ocet nebo sodu.
Závěr
Kombinované sporáky využívají praktické plynové varné desky a moderní elektrické trouby. Kombinovaný sporák může být doplněn i o plynovou troubu. Tato varianta je na trhu zastoupena minimálním počtem modelů. Plynové trouby mají řadu nevýhod, jedinou výhodou je velmi nízká pořizovací cena sporáku. Při výběru se zaměřte především na objem a funkci elektrické trouby.
Kombinované sporáky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Sporáky
- Plynové sporáky
- Indukční sporáky
- Plynové varné desky
- Sporáky na tuhá paliva
- Sporáky se sklokeramickou deskou
Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Upřednostňuji sice elektřinu, ale nechala jsem se přemluvit ke koupi kombinovaného sporáku od značky Mora. Jsem velmi spokojená, přestože jsem původně nebyla až tak nadšená. Nakonec je to vynikající pomocník, na kterého teď nedám dopustit.