Jak vybrat herní monitor?

Herní monitory se od klasických liší na první pohled. V první řadě jsou tyto monitory větší a mají jedinečný vzhled. Velmi často jsou k dostání prohnuté monitory. Prohnuté monitory mají velmi ostrý obraz i v rozích obrazovky. Pro hráče počítačových her je však důležitější, aby monitor poskytoval okamžitou zpětnou akci, díky čemuž vás v honbě za herními úspěchy nic nezastaví. Pro herní monitory je samozřejmostí nízká odezva a vysoká obnovovací frekvence. Díky ní monitor okamžitě reaguje na změny obrazu a je schopen velmi přesně a ostře zobrazit každou scénu.

Pro herní monitor by měla být zásadní nízká doba odezvy a vysoká obnovovací frekvence. Tyto parametry zajistí, že obraz bude plynulý a bez trhání. Zajímat by vás mělo i rozlišení, v dnešní době jsou základem FULL HD monitory. Zvolit musíte i správnou velikost úhlopříčky a o kvalitní hráčský zážitek se postará poměr stran. Zážitek ze hry ovlivní i vysoký jas a kontrast. Nějaké znalosti byste měli mít i o typu panelu nebo technologiích G-Sync a FreeSync. Kvalitní monitor koupíte od předních výrobců a podstatná je pochopitelně konečná cena.

Prohlédnout monitory

Nejlepší herní monitory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34″ 34140 98 % 10 499 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Dell S2721DS 95 % 6 593 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Samsung C27F390 94 % 3 990 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Samsung F24T350 93 % 2 790 Kč Zobrazit Expert.cz
5. AOC M2470SWH 90 % 2 390 Kč Zobrazit Smarty.cz

Rozlišení

První, na co se při výběru monitoru budete zaměřovat, je pravděpodobně velikost úhlopříčky a rozlišení. Standardem jsou již dnes herní monitory s FULL HD tedy 1920 x 1080 rozlišením. Na monitor s nižším rozlišením dnes pravděpodobně nenarazíte. Zainvestovat naopak můžete do monitoru s vyšším rozlišením, což je rozlišení 4K.

Úhlopříčka

Výběr velikosti monitoru je spíše individuální, protože zde hodně záleží na tom, kolik prostoru má ve vašem bytě monitor k dispozici. Na rozdíl od klasických je obrazovka herních monitorů větší. Mezi nejoblíbenější v současné době patří monitory s úhlopříčkou 27 a 32 palců. Na trhu jsou pak nejčastěji zastoupeny herní monitory s úhlopříčkou od 27 – 35 palců.

Poměr stran

Herní monitory mají nejčastěji poměr stran 16:9. Druhou dobrou volbou je monitor s poměrem stran 21:9. V obou případech dominuje šířka nad výškou a právě široký obraz vás dokáže mnohem lépe vtáhnout do děje.

Obnovovací frekvence

Pro celkovou rychlost monitoru je důležitým parametrem obnovovací frekvence. Ta udává, kolik snímků je monitor schopný zobrazit za sekundu. Běžné monitory mají obnovovací frekvenci v rozmezí 60 – 75 Hz. Tato rychlost je dostatečná pro kancelářskou práci. Herní monitor by však měl mít mnohem vyšší obnovovací frekvenci, a to v rozmezí 120 – 144 Hz. Opravdoví nadšenci pak mohou používat monitor s obnovovací frekvencí 360 Hz. Navíc však musí být monitor schopný synchronizace s grafickou kartou. V opačném případě může docházet k zasekávání a trhání obrazu.

  • Obnovovací frekvence 120 Hz – výhodou je nižší pořizovací cena monitoru. Monitor s nižší obnovovací frekvencí splní nároky nenáročných hráčů. Je vhodný pro hraní strategií i RPG her.
  • Obnovovací frekvence 144 Hz – rychlejší monitory jsou ideální pro hráče akčních her.
  • Obnovovací frekvence 240 Hz – tyto monitory již splní nároky profesionálních a velmi náročných hráčů.
  • Obnovovací frekvence 360 Hz – tuto frekvenci nabízí drahé špičkové monitory. Díky vysoké obnovovací frekvenci bude hra naprosto plynulá.

Odezva

Doba odezvy určuje, kolik času potřebuje obrazovka k tomu, aby změnila obraz či změnila hodnotu jedné barvy na druhou. Hodnotou odezvy je udávána v ms. Pro hraní akčních i jakýkoliv jiných her vám postačí monitory s odezvou menší než 5 ms. Koupit můžete i monitor s odezvou nižší než 1ms.

Typ panelu

Herní monitory mají 3 typy panelů. Narazit tak můžete na zkratky jako TN, IPS, VA.

  • TN – je zastaralý typ panelu, na který dnes narazíte spíše ojediněle. Nevýhodou tohoto panelu je horší zobrazení barev. Výhodou TN panelu je velmi rychlá odezva. Tyto monitory jsou tedy určeny spíše k hraní her.
  • IPS – největší předností těchto panelů je velmi dobrý poměr výkon/cena. Monitor s IPS panelem má syté barvy a nabízí dobrý pozorovací úhel. Nevýhodou je o něco pomalejší odezva. Monitor s IPS panelem je ideální i pro grafiky.
  • VA – je spojení obou předchozích typů. Díky němu mají monitory rychlou odezvu a velmi dobré zobrazení barev.

Technologie

Technologie G-Sync a FreeSync jsou hodnoty synchronizace snímků. Jestliže monitor připojíte k počítači, který produkuje odlišný počet snímků za sekundu, může docházet k trhání obrazu. Právě tomu mají předcházet tyto technologie, které jsou schopny přizpůsobit obnovovací frekvenci grafickému výkonu počítače.

  • G-Sync – je technologie společnosti NVIDIA. Tato technologie může být součástí monitorů schválených společností NVIDIA.
  • FreeSync – je technologie AMD. Tuto technologie mohou používat různí výrobci.

Kontrast a jas

Jas udává, jak tmavý nebo světlý obraz monitor zobrazí. Kontrast je parametr, který ukazuje rozdíl mezi bílou a černou barvou. Oba tyto parametry pak ovlivňují výslednou barevnost monitoru.

V souvislosti s jasem platí pravidlo, čím vyšší tím lepší. Vysoký jas zajistí, že na monitor budete dobře vidět i za denního světla. Za dostatečné se považují monitory s jasem 300 cd/m2. Nejkvalitnější pak mohou mít jas až 500 cd/m2.

Kontrast

Určuje rozdíl mezi černou a bílou barvou. I zde platí, že čím je kontrast vyšší, tím je monitor kvalitnější. U monitorů s nízkým kontrastem se může černá barva zobrazovat jako barva šedá. Levnější monitory mají kontrast od 1 000 :1, ty nejdražší dosahují hodnot 5 000 : 1.

Pokud budete pořizovat herní monitor od poctivých výrobců, nemusíte se těmito parametry příliš zabývat. V jejich případě máte jistotu, že vykreslení barev bude pro hru dostačující. To však nemusí platit u levných monitorů nekvalitních výrobců.

Konektory

Podcenit byste neměli ani způsob připojení. Nejstarším připojením je konektor VGA nebo také D-SUB. Přenos je analogový, což se odráží na horší kvalitě obrazu. Toto připojení je tak vhodnější spíše pro kancelářské monitory. Standardem je digitální rozhraní HDMI nebo DVI, tím nejnovějším je přípojka typu DisplayPort.

Některé monitory umožňují připojení přes USB kabel. Ani toto připojení však není tolik kvalitní, což bude vadit nejen při hraní her, ale i při sledování filmů. Díky USB konektoru však budete moci k monitoru připojit další zařízení.

Možnosti

Hráči často stráví hraním her velké množství času. Proto je pro ně důležité pohodlí. K tomu mohou využít výškově nastavitelný stojan. Monitor si díky němu můžete nastavit vždy do úrovně očí, ať už budete hrát v jakékoliv poloze.

Nároční hráči ocení i funkci HP Eye Easy, která filtruje modré světlo.

Značka

Herní i jiné monitory jsou na trhu zastoupeny velkým množstvím výrobců. Jestliže chcete opravdu spolehlivý výrobek, měli byste se při jeho koupi soustředit pouze na známé a prověřené výrobce. Mezi nejžádanější patří monitory značek Samsung. Philips, MSI, Dell, AOC, LG, Acer, Lenovo, HP nebo třeba Gigabite.

Cena

Na herní monitory jsou kladeny vyšší požadavky, čemuž odpovídá i vyšší pořizovací cena. Nejméně nároční hráči mohou monitor koupit za méně než 5 000 Kč. I zde jsou k mání žádanější prohnuté monitory s velikostí 27“. Velmi často se jedná o monitory s typem panelu VA s FULL HD rozlišením.

Náročnější za monitor s úhlopříčkou 32 – 34“ zaplatí od 5 – 10 000 Kč. Výhodou těchto monitorů je mimořádně rychlá odezva i obnovovací frekvence. Ty nejdražší monitory pak mohou stát více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny monitorů

Otázky a odpovědi

Je lepší rovný nebo prohnutý monitor?

V současnosti patří k žádanějším prohnuté monitory. Ty nejlepší mají prohnutí stejné jako lidské oko. Úhel pohledu je u těchto monitorů na všech místech naprosto stejný. Prohnutý monitor vám jednoduše poskytne mnohem lepší zážitek ze hry než rovný monitor.

Měl by být herní monitor matný nebo lesklý?

Odborníci jednoznačně doporučují sáhnout po matném monitoru. Ačkoliv na první pohled mohou působit lesklé monitory lépe, jsou těmi praktičtějšími právě matné monitory. V matném provedení se nebudou tolik odrážet světla ani slunce. Při hře vás tak nebude nic vyrušovat.

Co udává parametr fps?

Údaj herní fps souvisí s počtem vykreslených snímků. Tento parametr jednoduše udává, kolik snímků za sekundu je vás počítač schopný vyprodukovat.

Závěr

Herní monitor je výrobek, který je k dostání v různých kvalitách. Při jeho výběru byste měli zohlednit svoje požadavky a pochopitelně i to, kolik za monitor můžete utratit peněz. Běžní hráči nebudou potřebovat monitor s obrovskou úhlopříčkou a nejrychlejší odezvou. Přesto se do kvalitního monitoru vyplatí zainvestovat. Kvalitnější monitor vám bude sloužit delší dobu a poskytne vám lepší zážitek ze hry.

Herní monitory můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.czc.cz, www.pekro.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (67 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás je nejpopulárnější značkou Dell, které se držím už spoustu let. Zatím jsem s ní měl jen ty nejlepší zkušenosti, takže doufám, že tomu tak bude i nadále. Přece jen bych nerad měnil zavedené zvyky a značku jako takovou, protože už je to síla zvyku.

  2. Zařídil jsem si takový svůj malý herní koutek a sháněl další herní monitor, abych to měl komplet hotové. Vybral jsem si Samsung Odyssey G32A LS24AG320NUXEN a musím uznat, že to byla fakticky dost dobrá koupě, protože má super barvy a ostrý obraz, za mě spokojenost veliká.

Přidat komentář

Recenzer
Logo