Stojanové vrtačky

Stojanové vrtačky najdou dvé uplatnění v prakticky každé kutilské dílně. Použít ji můžete při truhlářské práci, je vhodná k obrábění kovů i vrtání. Práce s ní je rychlá, bezpečná a pohodlná. Při práci nemusíte držet vrtačku v ruce a vrtané otvory budou mnohem přesnější. Navíc můžete pohodlně nastavit hloubku i směr vrtání. Samotnou vrtačku je možné snadno ovládat.

Stojanovou vrtačku tvoří 3 části, podstavec, stojan a elektromotor. Vrtací část doplněná sklíčidlem se nachází ve svislém stojanu. Ten je propojený s pracovním stolem. Ve sklíčidle je uchycen vrták, který můžete přesně vést pomocí páky. Další důležitou částí je převodovka, která vrtací sílu převádí přes vřeteno do vrtáku. Pracovní stůl lze natáčet pomocí otočného čepu, zároveň ho budete moci různě naklánět. Tvořit tak můžete přesné otvory v různých úhlech. K vrtačce lze koupit i velké množství příslušenství, díky kterému můžete vrtačku používat ve velkém rozsahu.

Při výběru stojanové vrtačky hraje důležitou roli materiál, do kterého budete vrtat. Ten se liší svojí tvrdostí a určuje výkon vrtačky. Zvolit si můžete způsob upnutí, typ převodovky. Volit budete mezi klasickou řemenovou převodovkou a převodovkou s elektronickou regulací. Velmi podstatné jsou i funkce.

Porovnat ceny vrtaček

Nejlepší stojanové vrtačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Asist AE1S50DN 94 % 3 432 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Güde GTB 20/812 90 % 7 538 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Scheppach DP 18 5906807901 88 % 8 890 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
4. Güde GTB 20/812 R+L 86 % 7 970 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Scheppach DP 16 VL 5906808901 83 % 2 590 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Stojanová vrtačka je k dostání ve dvou podobách. Rozhodovat se budete mezi vrtačkou sloupovou a stojanovou. Každá vrtačka nabízí jiné možnosti vrtání a liší se i způsobem upnutí či rozměry. Stojanové vrtačky jsou rozděleny i podle materiálu. Lze koupit přístroje vhodné pro vrtání do dřeva, kovu a sádrokartonu.

  • Stolní stojanové vrtačky – poznáte je podle menších rozměrů, od čehož se odvíjí i nižší hmotnost. Stolní vrtačky jsou častěji k vidění v hobby dílnách. Upnout je budete moci na stůl.
  • Sloupové stolní vrtačky – tyto vrtačky stojí na zemi a jsou mnohem robustnější. Své využití mají spíše v profesionálních dílnách a vyznačují se vysokým výkonem.
  • Radiální vrtačky – trochu stranou stojí tyto vrtačky, které vám umožní nastavovat vrtací rameno v různých úhlech.

Příkon

Nedílnou součástí stojanové vrtačky je elektromotor. Ten se liší svým výkonem a ovlivňuje, do jakého materiálu budete moci vrtat.

  • 400 – 800 W – nižší výkon je obvyklý u menších stolních vrtaček. Do hobby dílny se doporučuje pořídit vrtačku s příkonem alespoň 500 W. Jestliže budete chtít vrtat do tvrdších materiálů, měli byste se zaměřit na nejvýkonnější přístroje.
  • 350 – 1 600 W – výkonnější jsou vrtačky sloupové.

Otáčky

Důležitá je i informace o maximálních otáčkách. V počtu otáček se stojanové vrtačky zase tolik neliší. Běžně se otáčky pohybují v rozmezí 500 – 2 500 otáček/minutu. Zde platí pravidlo, že čím je počet otáček vyšší, tím výkonnější je samotná vrtačka.

  • Tvrdý materiál – při vrtání do tvrdých materiálů je nutné maximalizovat vrtací sílu při nižším počtu otáček od 500 – 1 000 ot/min.
  • Měkký materiál – vrtání do měkkého materiálu je rychlejší, počet otáček může být od 1 500 ot/min a více.

Sklíčidlo

Stojanové vrtačky se liší i podobou sklíčidla. Sklíčidlo je místem, kde lze upnout vrták. V souvislosti s ním by vás měl zajímat průměr vrtáku, který můžete při vrtání používat. U hobby vrtaček je průměr od 1 – 13 mm, výkonnější stroje umožní používat vrtáky s průměrem 5 – 20 mm, ale koupit můžete i stroj s větším rozptylem.

Stojanové vrtačky se dělí na 2 typy:

  • Sklíčidlo s ozubeným věncem – u tohoto typu budete sklíčidlo utahovat pomocí kličky.
  • Sklíčidlo s rychloupínacím systémem – sklíčidlo lze utáhnout rukou, což je pohodlnější.

Hmotnost

Hmotnost není u tohoto nástroje příliš podstatným parametrem. Stojanová vrtačka má obvykle pevně dané místo a není třeba ji přenášet. K hmotnosti však můžete přihlédnout v souvislosti s nosností pracovního stolu, na kterém bude umístěna. Za lehké se považují vrtačky s váhou do 10 kg. Profesionální sloupové vrtačky však mohu vážit více než 50 kg.

Funkce

Stojanové stolní i sloupové vrtačky mají několik praktických funkcí, které vám jejich používání usnadní.

  • Regulace otáček – má vliv na přesnou práci. Některé vrtačky nabízí několik rychlostních stupňů, jiné mají regulaci plynulou. Druhá varianta je pohodlnější a přesnější. V případě rychlostních stupňů lze koupit základní dvourychlostní provedení. Lepší volbou jsou pětirychlostní vrtačky, které najdou uplatnění v domácí dílně. Nejvíce možností nabídne vrtačka s 9 rychlostmi.
  • Zdvih – jednotlivé vrtačky mají zdvih v rozmezí 60 – 200 mm. Zdvih je parametr, který ovlivňuje maximální hloubku vrtání.
  • Hloubkový doraz – umožňuje nastavit hloubku vrtání. Tato funkce je naopak pro stojanové vrtačky běžná.
  • Příklep – využít ho můžete při vrtání do tvrdých materiálů jako je beton, kámen a podobně.
    Funkce příklepu však není příliš obvyklá a většina vrtaček ji nenabízí.
  • Vyložení ramene – je vzdálenost vřetene od sloupku. Čím je tato vzdálenost větší, tím větší obrobky budete moci do vrtačky vkládat. Obvykle je vyložení od 100 – 420 mm.
  • Svěrák – součástí stojanové vrtačky může být i svěrák, který vám umožní různé předměty stabilně upevnit.
  • Křížový laser – díky němu bude zaměření vrtáku naprosto přesné.
  • Pracovní plocha – stojanové vrtačky mívají obvykle nastavitelnou pracovní plochu. Otočit ji můžete o 360°. Náklon je možný do úhlu 45°. Některé stoly vám umožní opracovávat i kruhové obrobky. Jiná pak umožní upínat různé příslušenství.
  • Osvětlení – více komfortu nabídne vrtačka s LED osvětlením.
  • Stojan – jestliže nechcete investovat do celé vrtačky, můžete si pořídit pouze stojan, do kterého lze umístit ruční elektrickou vrtačku. Je však nutné pořídit opravdu kvalitní a robustní stojan, který vrtačku bez problémů udrží.

Značka

Kvalitu dílenského nářadí určuje především značka. Kvalitní výrobce vám poskytne nejen spolehlivý stroj, ale zaručí i vám i potřebný servis. Velkou kvalitu nabízí i německá značka Güde, která dodává vrtačky velkých výkonů doplněné o praktické funkce. Mezi další spolehlivé výrobce patří Scheppach, Proma, Makita, Einhell nebo Eurotec.

Cena

Stojanové vrtačky jsou oproti klasickým ručním vrtačkám dražší, což je dáno především podobou konstrukce. Nejlevnější vrtačky s nízkým výkonem koupíte za cenu do 5 000 Kč. Tyto modely jsou vhodné spíše pro nenároční uživatele.

Větší možnosti budete mít díky výkonnější stojanové vrtačce s cenou od 5 – 10 000 Kč. Kromě většího výkonu budete moci využívat různé praktické funkce. Také v tomto případě se však jedná o vrtačky určené do hobby dílny. Poloprofesionálové a profesionálové budou muset za vrtačku zaplatit více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny vrtaček

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodné vlastnit stojanovou vrtačku?

Pokud vrtáte občas a vrtačku využíváte pouze pro běžné práce, vystačíte si velmi dobře s klasickou ruční vrtačkou. Pořízení stojanové vrtačky má smysl u těch, kteří se zabývají výrobou nábytku nebo potřebují vrtat více stejným přesných otvorů. Stojanová vrtačka vám umožní vyvrtat přesné otvory pro závěsy, kolíčky či jiné nábytkové kování.

Je stojanová vrtačka to samé jak vrtačka stolní?

Podle strojařského rozdělení lze koupit vrtačku stolní, sloupovou, stojanovou a otočnou. Každá se používá trochu jiným způsobem a nejedná se tak o totožné výrobky.

  • Stolní – základní řada vrtačky je vhodná pro vrtání otvorů do průměru asi 16 mm. Konstrukce je složena ze sloupu, stolu a vřeteníku. Otáčky lze měnit díky stupňové řemenici.
  • Sloupová – umožňuje vrtání děr do průměru cca 40 mm. Konstrukce je robustnější a je tvořena podstavcem, pracovním stolem, sloupem a vřeteníkem. Pracovní stůl a vřeteník lze po sloupu svisle posunovat.
  • Stojanová – využít ji můžete při vrtání děr do 80 mm. Použít můžete mnohem těžší a větší materiál.
  • Otočná – známé i jako radiální jsou určeny profesionálů. Otočná vrtačka vyvrtá otvory o průměru až 100 mm. Vrtat můžete do kovu i dřeva.

Jaké jsou nevýhody stojanových vrtaček?

Stojanové vrtačky jsou náročné na prostor. Na pracovní ploše budou zabírat více místa. Nevýhodou je i jejich nízká mobilita, používat je můžete spíše na jednom místě. Počítat rovněž musíte s jejich vyšší pořizovací cenou.

Závěr

Stojanová vrtačka je určena pro přesné vrtání do různých materiálů. Při práci navíc nebudete muset na obráběný materiál vyvíjet nijak velký tlak a práce bude pohodlná i jednoduchá. Vrtat lze kolmo nebo pod úhlem. Nevýhodou vrtačky je vysoká hmotnost a nutnost vrtačce vymezit větší množství prostoru na pracovním stole. Při jejím výběru je nejdůležitějším parametrem příkon, typ převodů a sklíčidla či rychlost otáček. Praktické jsou i přídavné funkce.

Stojanové vrtačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.profigaraz.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Rozhodoval jsem se mezi stojanovou vrtačkou od značky Makita a Scheppach. Když jsem si pročetl různé recenze a postřehy od ostatních lidí u obou značek, tak jsem zvolil Scheppach. Přece jen s ním větší zkušenosti než s Makitou.

Přidat komentář

Recenzer
Logo