Nejoblíbenější typy průmyslových vysavačů
Průmyslové vysavače jsou neocenitelnými pomocníky v dílnách, garážích, na stavbách i v průmyslových halách. Na rozdíl od klasického vysavače má vysavač do dílny výrazně odolnější konstrukci a vyznačuje se i mnohem vyšším sacím výkonem. Díky němu si dokáže poradit s vodou i bahnem.
Průmyslové vysavače nelze příliš používat při úklidu domácnosti. Vysavač dokáže vysát běžné nečistoty, ale díky jeho větší hmotnosti by byl běžný úklid zbytečně namáhavý. Jeho nevýhodou je i přílišná hlučnost. Ocení ho tedy spíše tam, kde se pravidelně pracuje v domácí dílně a pomůže vám i s úklidem na stavbě. Stavební vysavač si dokáže poradit s cihlovým prachem i stavební sutí. V dílně vysaje dřevěné hobliny i kovové piliny. Průmyslové vysavače vysají i štěrk, popel nebo chemikálie a jiné agresivní kapaliny.
Průmyslové vysavače jsou vhodné na různé druhy povrchů. Právě podle toho, jaký povrch budete vysávat nejčastěji, určuje konečnou podobu vysavače. Kromě specifických lze pořídit i dražší multifunkční přístroje, které jsou vhodné při vysávání všech druhů podlah. Tyto vysavače se používají zejména v komerčních prostorech, kde se používají při vysávání tvrdých podlah, koberců, lina i čalounění. Mezi další parametry, podle kterých byste měli stavební vysavač vybírat, patří příkon, sací výkon nebo třída prašnosti. Dále se zaměřte na průchod vzduchu, hlučnost nebo délku přívodního kabelu.
Nejlepší průmyslové vysavače
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Makita VC4210MX | ⭐ 98 % | 15 956 Kč | Zobrazit | Elespo.cz |
2. | Bosch GAS 35 L AFC Professional 0.601.9C3.200 | ⭐ 96 % | 11 489 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Narex VYS 25-21 | ⭐ 93 % | 6 050 Kč | Zobrazit | Allegro.cz |
4. | Makita VC2512L | ⭐ 92 % | 3 590 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | Scheppach ASP 15 ES | ⭐ 78 % | 1 220 Kč | Zobrazit | Datart.cz |
Typy
Průmyslové vysavače lze rozdělit do několika různých kategorií, podle toho, co budete chtít vysávat a jakým způsobem budete chtít vysavač používat. Některé vysavače jsou vhodnější na vysávání pilin, jiné vysají popel a vysavače s funkcí mokrého vysávání lze použít i k odstranění různých tekutin.
- Vysavače na popel – mají kovovou nádobu na odpad a umožní vám vysávat také žhavý popel. Tyto vysavače využijete při čistění krbů, ale i úklidu dílny. Vysavače na popel umožňují bezprašné použití a jsou vyrobeny z nehořlavých materiálů.
- Vysavače na piliny – jsou vhodné pro úklidu dílny, kde se pravidelně opracovává dřevo. V mnoha případech je můžete připojit k samotnému nástroji, a využít ho i jako odsavač pilin a prachu.
- Vodní vysavače – známé jsou i vodní průmyslové vysavače, které disponují speciální nádobou na čistou a špinavou vodou. Díky tomu je čištění velmi efektivní, špinavá voda nepřijde do kontaktu s vodou čistou.
- Ruční vysavače – kompaktní jsou ruční průmyslové vysavače nebo speciální vysavače do auta. Pomocí malého průmyslového vysavače vysajete menší množství drobných nečistot a prachu. Ve většině případů se jedná o akumulátorové vysavače, u kterých by vás měla zajímat kapacita baterie.
Typ vysávání
Dále lze průmyslové vysavače rozdělit podle druhu vysávání, který nabízí. Koupit můžete průmyslový vysavač určený k suchému i mokrému vysávání, poslední možností je vysávání chemikálií.
- Suché vysávání – vysavače jsou vybaveny sběrnou nádobou nebo můžete koupit sáčkovou variantu. Vysavače si poradí s různými suchými nečistotami, to, co budete moci vysávat, určuje výkon vysavače. Méně výkonné vysavače umožní vysávat spíše jemný prach, ty výkonnější vysají štěrk a jiné větší nečistoty.
- Mokré a suché vysávání – kromě suchých nečistot odstraní vysavač špinavou vodu i bahno. Součástí některých vysavačů bývá vodní čerpadlo.
- Vysavač na chemikálie – mají vysoce odolnou sběrnou nádobu. Tu nepoškodí styk s žádnou agresivní kapalinou. Chemikálie byste neměli vysávat s jakýmkoliv dílenským vysavačem, ale pouze s tím, který je k tomuto účelu stavěný.
Provedení
Průmyslové vysavače lze rozdělit i podle typu konstrukce. Rozhodovat se budete mezi sáčkovým a bezsáčkovým provedením.
- Bezsáčkový vysavač – součástí vysavače je zpravidla vyjímatelná nádoba, ze které můžete vysáté nečistoty velmi jednoduše vysypat. Poté je vhodné nádobu alespoň vymýt. Nevýhodou je prach, který budete při této činnosti vdechovat, proto je bezsáčková konstrukce běžnější u vysavačů umožňující mokré vysávání a tato varianta je vhodnější i při vysávání hrubých nečistot.
- Sáčkový vysavač – sáčkové průmyslové vysavače jsou účinnější a liší se i typem filtrace. Naplněný sáček vyhodíte společně s nečistotami, což je pro obsluhu bezpečnější. Nevýhodou je nutnost pořizovat stále nové sáčky, které mohou být vyrobeny z papíru nebo textilu. Kvalitnější jsou textilní sáčky, které používají vysavač s lepší filtrací. Sáčkové vysavače jsou obecně vhodnější k vysávání jemného prachu.
Objem
U bezsáčkových vysavačů je vhodné přihlédnout i k velikosti a materiálu sběrné nádoby. Vysavač s menší nádobou budete muset častěji vysypávat, na druhou stranu však v dílně či garáži zabere méně místa. Obvykle mají průmyslové vysavače nádoby o velikosti 15 – 75 litrů. Největší vysavače využijete spíše při úklidu komerčních prostor.
- Materiál – sběrná nádoba může být vyrobena z kovu nebo plastu. To, jakou nádobu budete potřebovat, souvisí s tím, co vše budete chtít vysávat. Odolnější jsou pochopitelně kovové nádoby, které se vyznačují mnohem delší životností. Z různého materiálu se vyrábí i trubice vysavače. Také zde se používá kov nebo plast.
Sací výkon
Parametr, který udává, jak kvalitně dokáže vysavač vysávat. Při vysávání drobnějších nečistot si vystačíte s vysavačem o výkonu 160 – 220 W. Jestliže budete vysávat hrubé nečistoty jako je suť a štěrk vysajete s vysavačem se sacím výkonem minimálně 250 W.
Příkon
Upozorňuje vás na výkon a spotřebu elektrické energie. Běžně se příkon u dílenských vysavačů pohybuje v rozmezí 300 – 2 400 W. Do domácnosti postačí vysavač s výkonem do 1 600 W. Výkonnější vysavače pak spadají mezi profesionální stroje.
Třída prašnosti
Také tento parametr se odvíjí od typu vysávaných nečistot. Třída prašnosti je označována písmeny.
- L – nízké riziko prašnosti. Jedná se o základní průmyslové, které lze využívat v domácnosti. Filtr vysavače zachytí až 99% veškerých nečistot a poradí si i s prachem, který se vyskytuje na stavbách.
- M – střední riziko prašnosti, které je běžné v dřevařských dílnách. Účinnost filtru je až 99,99%.
- H – vysoké riziko prašnosti je běžné u profesionálních vysavačů, které se používají na stavbách i autoservisech. Účinnost filtru je 99,995% a vysavač odstraní i karcinogenní prach.
K dalším méně známým patří vysavače s třídou prašností H+ Azbest, ATEX 22 a ATEX zóna 2. I v tomto případě se jedná o profesionální průmyslové a stavební vysavače.
Filtry
Součástí stavebního vysavače musí být i dostatečně kvalitní filtr. Každý stavební vysavač disponuje dvěma filtry. Ten první najdete před motorem a jeho úkolem je motor ochránit před možným poškozením. Druhý filtr umístěný na výstupu zabraňuje nečistotám dostat se opětovně do vzduchu.
- Mikrofiltr – nejméně kvalitní filtr je vyroben z pěny nebo papíru. Tento filtr není dostatečně účinný pro alergiky.
- EPA filtr – vyrábí se ze skelných vláken nebo tkaniny. EPA filtry jsou mnohem účinnější a lze je čistit proudem vzduchu i vody.
- HAPA filtr – nejčinnější typ filtru, který nepropustí ani velmi drobné nečistoty a prach bývá součástí dražších vysavačů.
Funkce
Také průmyslové vysavače mají různé funkce, které vám jejich používání usnadní. Využívat můžete například:
- Regulace výkonu – výkon lze ručně regulovat.
- Indikátory – upozorní vás na ucpaný filtr. V případě akumulátorových vysavačů je běžný indikátor baterie.
- Šamponování – funkce, s jejíž pomocí odstraníte různé nečistoty nejen z tvrdé podlahy, ale i koberce.
- QuickClink – je speciální systém pro nenáročnou výměnu příslušenství.
- Pracovní zásuvka – součástí vysavače může být zásuvka, do které můžete připojit další nástroje nebo zařízení.
- Fukar – díky fukaru můžete různé nečistoty odfouknout.
- Světlo – posvítit si můžete i do temného prostoru.
- Automatické vypnutí – je funkce, která vysavač po naplnění sběrné nádoby automaticky vypne.
- Příslušenství – k dílenskému vysavači budete moci přikoupit další příslušenství, jako jsou hadice, kartáče i hubice.
Značka
Průmyslové vysavače vyrábí velký počet známých výrobců. Mezi velmi spolehlivé patří například průmyslové vysavače Bosch, které jsou sice dražší, ale spolehlivé a vybavené různými funkcemi. Dílenské vysavače v různých cenových relacích nabízí rovněž Narex či Makita. Levnější vysavače koupíte od značky Scheppach nebo Parkside a menší výběr nabízí také Metabo nebo Hecht. Naopak velký výběr budete mít v případě vysoce hodnocené značky Kärcher.
Cena
Nejlevnější základní verze malých průmyslových vysavačů můžete pořídit za cenu okolo 2 000 Kč. Kvalitnější jsou vysavače s cenou od 2 – 5 000 Kč. Zde již můžete využívat vysavač s kovovým tělem i sběrnou nádobou, která vám umožní vysávat větší nečistoty nebo popel. Na stavbu nebo do dílny pořídíte vysavač s cenou od 5 – 10 000 Kč. Tyto vysavače lze připojit i k dílenským strojům a poslouží vám jako lapače prachu. Profesionální průmyslové vysavače stojí 10 a více tisíc Kč.
Otázky a odpovědi
Jaká je hlučnost průmyslových vysavačů?
Průmyslové vysavače jsou obecně hlučnější a pohybuje se od 65 – 80 dB. Méně hlučné vysavače lze přirovnat k běžnému hovoru, ty nejhlučnější lze srovnat s rušnou ulicí. Komfortnější používání vám zajistí dražší tiché modely.
Jak dlouhý může mít vysavač kabel?
Dílenské vysavače mívají delší přívodní kabel. Jeho délka by měla být minimálně 3 metry, ale najdete i vysavač s přívodním kabelem s délkou 6 metrů. V souvislosti s délkou kabelu je uváděn i akční rádius, což je délka vysavače od kabelu zapojeného v elektrické zásuvce po konec hadice. Tato délka bývá okolo 9 metrů.
Co umožní průmyslový vysavač s oklepem?
Díky oklepu bude čistění zaneseného filtru velmi jednoduché a obejde se bez nutnosti vysavač rozebrat. Dílenské vysavače mají několik druhů oklepů. Nejjednodušší čištění budete mít díky automatickému oklepu. Ten se o čištění filtru postará zcela sám. Druhou možností je vysavač s poloautomatickým nebo mechanickým oklepem. Levnější vysavače funkci oklepu nenabízí a jejich čištění je náročnější.
Závěr
Průmyslový vysavač vybírejte s ohledem na to, co vše budete potřebovat vysávat. Od typu nečistost se odvíjí i příkon a sací výkon. Rozhodnout se musíte, zda si vystačíte s vysavačem určeným k suchému vysávání, nebo využijete i možnost vysávat tekutiny či chemikálie. Jednotlivé modely se liší i typem filtrace nebo třídou účinnosti. V domácí dílně si vystačíte s vysavačem třídy L nebo M. Nejkvalitnější pak bude vysavač s HEPA filtrem. Kromě toho můžete přihlédnout k dalším funkcím, které vysavač nabízí.
Průmyslové vysavače můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Test vysavačů
- Vysavače na popel
- Jak vybrat vysavač?
- Multifunkční vysavače
- Recenze Bosch AdvancedVac 20
- Průmyslové vysavače s oklepem
Zdroje: www.datart.cz, www.profinaradi.com
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?