Pracovní sluchátka

Pokud pracujete v hlučném prostředí, jistě jste si vědomi, že riskujete zdraví svého sluchu. Abyste tomu předešli a o sluch nepřišli nebo si ho nepoškodili, měli byste nosit ochranu ve formě pracovních sluchátek. Existují různé druhy, které se hodí na různé příležitosti a které vám v určitých situacích budou vyhovovat více.

Sledovat byste u nich měli hlavně údaj o útlumu zvuku, který se označuje značkou SNR. Ten označuje, o kolik méně decibelů se k vám do sluchátek má šanci dostat. Například: Pokud pracujete v prostředí s hlukem o 90 decibelech, s útlumem 30 SNR uslyšíte pouze 60 decibelů, což už je slušný rozdíl.

Povinnou ochranu sluchu musíte nosit od více než 85 dB, proto si přečtěte více o tom, jak sluchátka vybírat a na jaké další parametry se zaměřit.

Porovnat ceny sluchátek

Nejlepší pracovní sluchátka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Yato YT-7458 98 % 30 Kč Zobrazit Mall.cz
2. 3M Peltor X5A 37dB 96 % 1 029 Kč Zobrazit Inzep.cz
3. 3M Peltor H540A-411-SV OPTIME III 94 % 699 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Aby si každý našel to své, i u pracovních sluchátek existují různé druhy provedení. Protože existuje více prací, u kterých je třeba mít chráněný sluch, je také třeba vybrat takový typ, který se do daného prostředí hodí a bude fungovat na 100 %.

Podle provedení

Pracovní sluchátka se používají například na stavbě nebo na střelnici, kde je hluku víc než dost. Provedení je hned několik, abyste si mohli vybrat co vám nejvíce vyhovuje, ale také co se nejvíce hodí pro konkrétní účel. Pokud máte na hlavě přilbu, asi těžko si přes ni nasadíte sluchátka, že? Podívejte se, z čeho můžete vybírat.

Špunty do uší

Jestliže v práci používáte helmu, klasická sluchátka přes hlavu byste používali stěží. Od toho tu jsou špunty do uší, které se s přilbami skvěle kombinují. Ačkoliv tak na první pohled nemusí působit, dokáží tlumit hluk opravdu dobře. Nezapomínejte ale na hygienu s nimi spojenou, tudíž je pravidelně měňte, čistěte je a nasazujte čistýma rukama.

Sluchátka přes hlavu

Pokud to vaše práce umožňuje, sluchátka přes hlavu jsou asi tou nejpohodlnější volbou, protože zakrývají celé uši bez toho, aniž byste si do nich museli něco vkládat. Nehrozí, že vám vypadnou nebo že je nasadíte špatně, při správném nastavení se nehnou z místa. Existují také provedení, která jsou s možností upevnění na přilbu.

Bluetooth sluchátka

Nechybí ani wireless model, který je ovšem tím nejdražším. Tato sluchátka jsou lehká, tlumí nadměrný hluk, ale zároveň zesilují okolní zvuk až osminásobně. Nevýhodou ovšem může být, že je musíte dobíjet.

Drátová sluchátka

Posledním typem provedení jsou drátová sluchátka, která se dávají za uši. Opět jsou na Bluetooth, nicméně mají navíc kabel. Skvělé je, že jsou magnetická, takže se tak snižuje riziko ztráty – jednoduše se k sobě při pádu přichytí. Jejich cena patří mezi ty vyšší, ale na druhou stranu mají vysoký útlum SNR.

Typy špuntů do uší podle materiálu

Jedním z typů pracovních sluchátek jsou špunty do uší, které se vyrábějí buďto z měkkého pěnového polyuretanu nebo měkkého silikonu. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Měkký pěnový polyuretan

Jedná se o paměťovou pěnu, kterou zmáčknete a umístíte do zvukovodu, který obepne. Čistí se ručním praním a sušením na vzduchu. Mezi jeho nevýhody patří rychlé zašpinění, a tím pádem i krátká životnost.

Měkký silikon

Tento materiál nemusíte mačkat, pouze ho umístíte do zvukovodu, kde už zůstane. Praní a sušení probíhá stejně jako u předchozího případu. Měkký silikon ale vydrží déle a je omyvatelný.

Funkce

Pracovní sluchátka mají jeden jediný účel, a to chránit váš sluch počas práce. Jsou navržena tak, aby snižovala sílu okolního zvuku, ale zároveň ho úplně neztlumila, protože to by mohlo být nebezpečné. I v hlučném prostředí je třeba slyšet okolní zvuky, abyste byli neustále ve střehu. Míra snížení hluku je označena písmeny SNR a označuje, o kolik dB bude hluk snížen.

Značka

Představíme si ty nejznámější výrobce pracovních sluchátek, kteří jsou známí svou kvalitou a uživatelskou přívětivostí.

ISOtunes

Značka ISOtunes je poměrně nová, založena byla v roce 2016. Nabízí více produktových řad, které jsou určeny pro konkrétní účely – ISOtunes, ISOtunes Sport a ISOtunes Aware. Vyrábí všechny druhy sluchátek a její cena je o něco vyšší.

Peltor

O něco levnější je Peltor, u něhož najdete ochranu sluchu hlavně v podobě sluchátek přes hlavu. Tato značka se bude líbit hlavně střelcům, kterým nabízí i dražší modely s několika výhodami navíc.

Uvex

Značka Uvex vznikla roku 1926 a založena byla M. Winterem. Zabývá se výrobou cyklistických přileb, lyžařských brýlí a také pracovních sluchátek. Vyrábí kromě dospěláckých také dětské verze, které jsou o něco levnější. Ty klasické vás vyjdou buďto na několik stovek, nebo klidně na několik tisíc.

CXS

Všechny produkty, které využijete při práci, najdete v sortimentu české firmy CXS. Nabízí pracovní oděvy, pracovní obuv, rukavice, zboží pro práci ve výškách, ochranu zraku, sluchu, hlavy a oblečení pro volný čas. Jejich sluchátka patří mezi ty nejlevnější.

Fridrich&Fridrich

Stejně jako CXS vyrábí pracovní pomůcky, mezi které se řadí i pracovní sluchátka nízké cenové kategorie. Nečekejte od nich příliš vysokou hodnotu SNR, na kvalitu to ale vliv nemá.

Cena

Přecházíme na cenové kategorie, ve kterých budete pracovní sluchátka pořizovat. Nemusí se jednat o nákladnou záležitost, záleží hlavně na druhu vámi zvolené ochrany sluchu. Je jasné, že špunty do uší vás na moc peněz nevyjdou, naopak kvalitní sluchátka s vysokou blokací zvuku ano.

Do 500 Kč

V této cenové kategorii najdete kromě špuntů do uší sluchátka přes hlavu s nižším SNR, které tudíž nedokáží potlačit tolik hluku jako jejich konkurence. Pokud ale nepracujete v tak hlučném prostředí a dané množství potlačení vám bude stačit, není co řešit.

Od 500 do 1 000 Kč

Do tisícovky zakoupíte kvalitní sluchátka s vyšší ochranou proti hluku, jinak se od těch levnějších příliš neliší.

Od 1 000 do 3 000 Kč

V této dražší kategorii už vás čekají i bluetooth sluchátka s drátem nebo bez drátu. Ty se budou hodit tam, kde by sluchátka přes hlavu překážela. Oceníte také jejich míru útlumu hluku.

Nad 3 000 Kč

Pro opravdové nadšence a střelce, kteří potřebují chránit sluch, ale zároveň slyšet hlasy. Sluchátka jsou navržena tak, aby potlačovala hluk, ale zvýrazňovala okolní zvuky. Díky tomu se budete moct perfektně soustředit. Nechybí ani hlasové ovládání.

Porovnat ceny sluchátek

Údržba

Způsob péče se odvíjí od toho, jaký typ ochrany sluchu pořídíte. Špunty do uší omyjete ve vodě a osušíte na vzduchu, měli byste je ale po čase měnit (měkký silikon vydrží déle, měkký pěnový polyuretan je třeba měnit častěji). Sluchátka jako taková oproti tomu měnit nebudete, pouze jednou za čas omyjete teplou vodou dosedací linii. Nepoužívejte alkohol ani ředidlo, mohli byste výrobek poškodit. Podle toho, v jakém stavu se dosedací linie nachází, ji budete dvakrát do roka měnit.

Otázky a odpovědi

Jsou lepší špunty do uší nebo klasická sluchátka?

Záleží na tom, jak máte v plánu ochranu sluchu používat. V přilbě jsou lepší špunty do uší nebo přímo uzpůsobená sluchátka, která nasadíte na kraje přilby. Od toho se ale také odvíjí cena, za kterou je budete pořizovat.

Špunty jsou samozřejmě nejlevnější, na druhou stranu je ale musíte často obměňovat v rámci hygieny. Pokud pracujete v opravdu hlučném prostředí, budete potřebovat co nejvyšší SNR, kterou vám zajistí bezdrátová sluchátka nebo sluchátka přes hlavu.

Co znamená údaj SNR?

SNR vyjadřuje, o kolik decibelů bude vaše ucho ušetřeno. Například, pracujete-li v hluku 120 dB a údaj SNR u sluchátek je 35 dB, uslyšíte pouze 85 dB. Tento údaj je velmi důležitý, takže mu nezapomeňte věnovat pozornost.

V jakých pracích pracovní sluchátka využijete?

Pracovní sluchátka se využívají na stavbách, na střelnicích, při lovu nebo kdekoliv jinde, kde je hluk ohrožující sluch.

Závěr

Pracovní sluchátka jsou skvělou ochranou proti poškození sluchu a v některých případech nejsou ani drahou záležitostí. Pokud musíte mít i vy ve své práci ochranu sluchu, nyní už víte, podle čeho vybírat, na jaké parametry se soustředit a kolik investovat. Nešetřete na svém zdraví a dobře se rozhodněte.

Pracovní sluchátka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.korus-eshop.cz, www.tomiscz.cz, www.rucedozadu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Manželovi jsem kupovala pracovní sluchátka přes hlavu a byl spokojený, že jsou dobré. Vzala jsem 3M Peltor H540A a jsou skvělé, podle manžela i velmi pohodlné, na to že jsou pracovní.

  2. Do firmy jsme kupovali pracovní sluchátka od CXS a fakt velká spokojenost. To je opravdu firma, která své práci rozumí a nabízí vysoce kvalitní sortiment, který něco vydrží. Kromě sluchátek od nich kupujeme v podstatě i pracovní oblečení, takže mohu doporučit, budete spokojení, a ještě vše pořídíte za slušný peníz.

Přidat komentář

Recenzer
Logo