Ochlazovače vzduchu

Ochlazovače vzduchu, klimatizace i ventilátory jsou spotřebiče, jejichž úkolem je ochladit vzduch v místnosti. Každé zařízení však funguje na trochu jiném principu. Ochlazovač vzduchu je jakousi kombinací ventilátoru a klimatizace. Součástí tohoto přístroje je chladící vložka, která se stará o chlazení vzduchu. Ten poté po místnosti rozhání ventilátor.

Při výběru ochlazovače i jakéhokoliv jiného chladiče by vás měl zajímat výkon. Ten ovlivňuje velikost místnosti, ve které bude ochlazovač umístěn. Ochlazovač je přístroj, který bude umístěn na viditelném místě, proto je v jeho případě velmi důležitý vzhled, přídavné funkce, ale zaměřit byste se měli i na hlučnost přístroje.

Porovnat ceny ochlazovačů

Nejlepší ochlazovače vzduchu

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sencor SFN 9011SL 82 % 2 999 Kč Zobrazit Alza.cz
2. DOMO DO154A 82 % 149 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Honeywell ES800I 80 % 3 690 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Guzzanti GZ 53 73 % 1 999 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Orava AC-011 73 % 3 100 Kč Zobrazit Mall.cz

Výkon

Výkon určuje, jak velkou místnost bude schopen ochlazovač ochladit. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je výkon vyšší, tím větší místnost můžete ochladit. Výkon určuje i to, o kolik stupňů je ochlazovač schopen snížit teplotu v místnosti. Ti nejvýkonnější mohou teplotu snížit o více než 10°C.

Příkon

Na rozdíl od mobilní klimatizace mají ochlazovače mnohem nižší příkon a tím i spotřebu energie. Používání ochlazovače tak nijak výrazně nezatíží rodinný rozpočet. Příkon se pohybuje v rozmezí 5 – 200 a více W. Na trhu jsou nejvíce zastoupeny ochlazovače s příkonem v rozmezí 30 – 70 W.

Průtok vzduchu

Průtok vzduchu je parametr, který se uvádí v m3/hod případně v m3/hod. Průtok vzduchu velmi úzce souvisí s výkonem. Výkonnější přístroje mají také větší průtok vzduchu. Stejně jako výkon určuje i průtok vzduchu velikost místnosti. Místnost o rozloze méně než 50m2 ochladíte přístrojem s průtokem vzduchu do 500m3/hod. Větší místnosti pak vyžadují výkonnější model.

Objem nádoby na vodu

Součástí ochlazovače je i nádrž na vodu. Zaměřit byste se měli na její kapacitu. Ochlazovač má schopnost vzduch zvlhčovat, právě k tomu potřebuje vodu. Čím větší nádobou ochlazovač disponuje, tím méně často ji budete muset dolévat. Na trhu jsou zastoupeny přístroje s objemem nádoby od 0,5 – 30 litrů, přičemž 0,5 litrů vody vydrží po dobu asi 12 hodin. K nejoblíbenějším patří ochlazovače s nádobou o objemu do 10 litrů.

Hlučnost

Ochlazovač je přístroj, který bude stát v obytné místnosti. Důležitým parametrem je tak i jeho hlučnost. Velmi tiché přístroje vás nebudou ručit ani ve spánku. O hluk ochlazovače se postará ventilátor, který vzduch rozhání po místnosti.

Hlučnost je uvedena u každého přístroje pod zkratkou dB a pohybuje se v rozmezí 40 – 70 dB. Za tiché lze považovat ochlazovače s hlučností do 50 dB. Hlučnost stoupá přímo úměrně s výkonem, čím je přístroj výkonnější, tím bude i hlučnější.

Ovládání

Ovládání ochlazovače není složité. Způsob ovládání souvisí s pořizovací cenou. Levnější přístroje lze ovládat klasicky pomoci tlačítek. Součástí těch dražší bývá poměrně standardně dálkové ovládání. Mnoho přístrojů navíc disponuje LED displejem, na kterém se zobrazují všechny důležité informace.

Funkce a možnosti

Ochlazovače vzduchu jsou výjimečné v tom, že nabízí větší množství funkcí. Využívat můžete například:

  • Zvlhčovač vzduchu – zvlhčovačem je vybaven každý ochlazovač. Díky zvlhčovači není používání ochlazovače vhodné v domácnostec, které řeší potíže s vlhkostí.
  • Ionizace – funkce, která zlepší kvalitu vzduchu, tím, že vaši domácnost zbaví prachu a jiných nečistot.
  • Filtry – o dokonalou kvalitu vzduchu se postarají filtry.
  • Noční režim – tato funkce sníží hlučnost přístroje a použít ho tak budete moci i v noci.
  • Změna intenzity proudění vzduchu – většina přístrojů umožňuje v několika úrovních nastavit intenzitu proudění.
  • Oscilace – díky ní se bude moci ochlazovač natáčet v určitém úhlu. Studený vzduch tak bude proudit do každého koutu místnosti.
  • Ohřev – kromě chlazení mohou přístroje nabídnout i funkci ohřevu vzduchu.
  • Časovač – díky časovači můžete nastavit dobu provozu. Časovač se postará i o zapnutí přístroje v čase, který si určíte.
  • Indikátory – budou vás informovat o průběhu chlazení
  • Přepravní kolečka – součástí přístroje mohou být přepravní kolečka. Ta umožní ochlazovač snadno přemísťovat z místa na místo.
  • Ukazatel vodní hladiny – bude vás informovat o množství vody v nádobě.
  • Relaxační světlo – nejdražší přístroje mohou být doplněni o relaxační osvětlení. Vybírat dokonce můžete i mezi různými barvami.

Značka

Ochlazovače vzduchu nabízí mnoho výrobců. Ti chtějí zájemce o přístroj nalákat především na jeho vzhled. Konečný design je v případě ochlazovače opravdu důležitý a mnozí mu dokonce dávají přednost před vším ostatním.

Díky velké nabídce nebude výběr ochlazovače složitý a svého favorita si nakonec jistě vybere každý. Aby byl přístroj opravdu funkční a spolehlivý, měli byste věnovat pozornost i výrobci. Mezi žádané patří ochlazovače značek Sencor, Rovus, Honeywell, Orava, AE, Taurus, DeLonhi nebo třeba Domo.

Cena

Výhodou ochlazovače je i poměrně velká cenová dostupnost. Cena přístrojů se pohybuje v rozmezí 500 – 5 000 Kč. Záleží na tom, jak výkonný a vybavený přístroj budete chtít koupit. Nejlevnější jsou malé mobilní přístroje s cenou do 2 000 Kč. Vystačit si však musíte s méně výkonným a méně vybaveným přístrojem.

Do větších místností bude vhodnější pořídit ochlazovač s cenou od 2 – 4 000 Kč. Kromě většího výkonu nabízí přístroj i různé praktické funkce. Nejnáročnější mohou za ochlazovač utratit více než 4 000 Kč. Ochlazovače nabízí nejvíce funkcí, ale také disponují velkým zásobníkem na vodu.

Porovnat ceny ochlazovačů

Údržba

Při výběru ochlazovače se zaměřte i na způsob údržby. Ta by měla být co nejméně náročná. Čistit byste měli pouze panel odpařování a prachový filtr.

Pokud budete používat přístroj každý den, měli byste údržbu těchto částí provádět alespoň 1x za týden. Pravidelně je vhodné i čistit zásobník na vodu. K čištění můžete použít běžný mycí prostředek. Aby se zachovala účinnost přístroje, měli byste panel v horizontu několika let měnit. Četnost výměny se může lišit od typu přístroje a měla by být uvedena výrobcem.

Otázky a odpovědi

V čem se liší ochlazovač od klimatizace?

Ochlazovač mohou někteří s klimatizací zaměňovat. Oba přístroje si jsou velmi podobné. Klimatizace se od ochlazovače liší účinností i způsobem chlazení. Ochlazovače místnost chladí pomocí vody nebo ledu, klimatizace k chlazení využívají plyn. Na rozdíl od klimatizace mají ochlazovače různé funkce.

Koupit můžete ochlazovač s funkcí ohřevu vzduchu, součástí mnohých přístrojů bývá zvlhčovač nebo ionizátor. Při používání přístroje nebude docházet k vysušování vzduchu, vaše sliznice tak budou chráněny a pokožka nebude zbytečně vysušována. Na rozdíl od klimatizace jsou však ochlazovače méně účinné.

Jaké jsou největší výhody ochlazovače vzduchu?

Chladiče vzduchu se vyznačují nižší hlučností a levnějším provozem. Na rozdíl od klimatizace nebo ventilátoru nezpůsobuje ochlazovač průvan a jeho používání tak nebude nijak nepříjemné. Ochlazovače však mají i několik nevýhod. Tyto přístroje zvyšují v místnosti vlhkost, proto se nehodí do bytů, kde bojujete s vyšší vlhkostí. Zde může ochlazovač způsobovat výskyt plísní. Za nevýhodu lze považovat i nutnost doplňovat vodu nebo led.

Co jsou namrazovací kazety?

Některé ochlazovače využívají namarazovací kazety, které lze umístit do mrazáku. Po namrazení jsou kazety připraveny k použití. Díky kazetám mají ochlazovače větší efektivitu chlazení. Pokud nelze použít namrazovací kazety, můžete do ochlazovače přidat pár kostek ledu.

Závěr

Ochlazovač je přístroj, který může v chladných dnech udělat radost každému. Před výběrem se nejprve rozhodněte, zda dáte přednost mobilní klimatizaci nebo ochlazovači vzduchu. Každý přístroj funguje na trochu jiném principu.

Ochlazovače jsou vhodné do domácností, které řeší potíže se sušším vzduchem a ocení i funkci zvlhčovače. Pokud však naopak řešíte potíže s vlhkostí, měli byste upřednostnit klimatizaci, která funkci zvlhčování nenabízí. Poté již stačí zvolit dostatečně výkonný přístroj a adekvátně velkou nádobou na vodu. Zaměřte se i na jeho hlučnost či různé nadstandardní funkce.

Ochlazovače vzduchu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.5/5 (76 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Osobně tedy upřednostňuji vše, co je od značky Sencor, což platí i pro ochlazovače vzduchu. Koupila jsem si jeden v akci loni v létě a jsem moc spokojená. Nečekala jsem, že bude tak skvěle chladit, ale je super.

  2. Vzhledem k tomu, že horka mi vadí rok od roku mnohem víc, nedá se u nás doma bez ochlazovače vzduchu existovat. Značku v podstatě neřeším, vždy se snažím kupovat takové produkty, co jsou aktuálně v akci, protože když se něco porouchá, není to taková tragédie, jako u dražších kousků.

Přidat komentář

Recenzer
Logo