Gril s udírnou je určen pro všechny, kdo milují grilované i uzené pochoutky a nechtějí investovat do dvou samostatných zařízení. Myslet však musíte na to, že kapacita udírny není nijak velká a vyhovovat tak bude spíše méně náročným strávníkům.
Na trhu jsou grily s udírnou zastoupeny dvěma různými variantami. V obou případech gril využijete při více různých způsobech přípravy pokrmů. Rozdíl je však ve způsobu, kterým můžete potraviny připravovat, dále pak se grily liší velikostí a různým počtem prvků.
Typy
Zahradní grily s udírnou je možné koupit ve dvou provedeních. Každé se liší nejen tvarem, ale způsobem používání.
Vodní grily s udírnou
Vodní grily budou vyhovovat všem, kdo preferují zdravější způsob přípravy. Součástí grilu je zabudovaná nádoba s vodní lázní. Tuto nádobu využívají grily k chlazení vysoké teploty během grilování. Tuk a šťávy z masa pak odkapávají do jiné nádoby, takže nedochází k jejich přepalování.
V grilu můžete spalovat středně tvrdé a tvrdé dřevo z různých listnatých stromů. Dokonalou chuť i aroma získají potraviny, pokud bude spalovat dřevo ovocných stromů. To obsahuje vonné silice. Teplo působí rovnoměrně, což se odráží na nižší spotřebě paliva.
Abyste mohli gril přeměnit na udírnu, stačí uvnitř snížit teplotu na nejvýše 70°C. To můžete udělat jednoduše, postačí do lavoru postupně přilévat studenou vodu.
Grily typu lokomotiva
Gril s udírnou lokomotiva vám poslouží při grilování, uzení, ale i pečení nebo dokonce vaření. Tyto grily totiž pracují na principu nepřímého grilování, při kterém jsou pokrmy připravovány při nízkých teplotách. Počítat tak musíte s o něco delší přípravou.
Jako palivo můžete používat klasické dřevo, ale také brikety nebo dřevěné uhlí. Všechno toto palivo dokáže připravované pokrmy obohatit o žádané kouřové aroma. Výhodou grilu je i větší velikost, což vám umožní připravit pohoštění pro více osob. Gril je díky nepřímé metodě grilování vhodný pro přípravu větších kusů masa. Pro snadnější manipulaci mají grily praktická přepravní kolečka.
Materiál
Grily s udírnou musí být vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, které bez potíží odolají vysokému žáru během používání. Základní konstrukce je většinou vyrobeny z nerezové oceli. Na výrobu grilovacího roštu se pak používají různé materiály. Vybírat můžete mezi roštem vyrobeným z chromu, oceli, litiny či jiného chromovaného kovu. Za nejlepší materiál je považována litina, tento materiál velmi dobře vede teplo.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, myslete na to, aby byl rošt opatřen nepřilnavou úpravou. Díky ní se nebudou pokrmy při přípravě připalovat a jistě oceníte i snadnější údržbu.
Palivo
Grily s udírnou lze rozdělit i podle typu paliva. Nejvíce jsou na trhu zastoupeny grily fungující na principu spalování dřeva nebo uhlí. Koupit však můžete i elektrický, plynový nebo kombinovaný gril. Typ paliva se podepisuje na rozdílném způsobu přípravy pokrmů, ale ovlivňuje i pořizovací cenu grilu.
- Dřevo/brikety – krby s grilem, které umožňují spalovat dřevo či brikety jsou k dostání v největším počtu. Jejich výhodou je poměrně nízká pořizovací cena.
- Elektrika – výhodou grilování na elektrickém grilu je skutečnost, že při přípravě nevzniká kouř. Nevýhodou elektrických grilů s udírnou je velmi nízké zastoupení na trhu. Narazit na ně můžete spíše výjimečně.
- Plyn – větší výběr budete mít v případě grilů na propan-butan. Předností grilu je snadná příprava, velká grilovací plocha i robustní konstrukce. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.
Praktické prvky grilů s udírnou
Různé prvky a příslušenství je typické spíše pro gril typu lokomotiva. Koupit můžete gril s jednoduchou konstrukcí i různým příslušenstvím. Čím více toho gril nabízí, tím vyšší bude jeho pořizovací cena.
- Cirkulace vzduchu – velmi důležité jsou regulační klapky, které vám umožní regulovat či udržovat potřebnou teplotu. Tento prvek by měl být samozřejmostí pro každý gril.
- Poklop – praktickým doplňkem je poklop, který zajistí rovnoměrné rozložení tepla po celém prostoru grilu.
- Odkládací plocha – praktický doplněk, který využijete při odkládání pokrmů či příslušenství.
- Teploměr – hodit se vám bude při přípravě grilovaného i uzeného masa.
- Vyjímatelný rošt – největší předností je jednoduchá údržba. Díky této možnosti můžete vyzkoušet rošty vyrobené z různých materiálů.
- Kouřovod – využijete ho k nasměrování i odvádění kouře. Díky němu nebude kouř nikoho obtěžovat.
- Odkapávací nádoba – do nádoby budou kapat šťávy a tuky z připravovaných pochoutek.
- Manipulační kolečka – zahradní grily se vyznačují rozměrnější konstrukcí, z tohoto důvodu jsou jejich součástí manipulační kolečka.
Příslušenství
Při venkovní přípravě pokrmů využijete i různé příslušenství. Ke grilům můžete zakoupit speciální nástroje, žáruvzdorné rukavice, grilovací tály či pánve i mnoho jiného.
Značka
Při výběru grilu nepodceňujte ani výrobce. Známý výrobce zaručí, že gril bude vyroben z kvalitního a vysoce odolného materiálu. Na trhu můžete koupit gril s udírnou od značky G21, ProGarden, Skoky Fun, Cattara, Avenberg, Kristen a dalších.
Cena
Pořizovací cena souvisí s velikostí grilu a typem paliva. Nejlevnější jsou grily spalující dřevo a uhlí. Ty nejlevnější nestojí ani 2 000 Kč, přičemž můžete vybírat z obou typů. Za větší gril zaplatíte od 3 – 6 000 Kč. V tomto případě jsou již k dostání i některé elektrické či plynové grily. Za opravdu velký gril však můžete zaplatit i více než 10 000 Kč.
Otázky a odpovědi
K čemu všemu lze používat vodní gril?
Ve vodním grilu můžete grilovat, udit i opékat nad otevřeným ohněm a to vše zdravě. Grilovat můžete nepřímou metodou, výhodou vodní páry je skutečnost, že nedochází k pálení a vysušování masa. Gril pracuje na principu vysoké teploty, vodní páry a kouře. Při přípravě pokrmů nedochází k přepalování tuků, díky čemuž nevznikají karcinogenní látky.
Jaké dřevo je možné spalovat ve vodním grilu?
Výběr správného paliva dokáže ovlivnit výslednou chuť i aroma připravovaných pokrmů. Ve vodním grilu lze spalovat středně tvrdé i tvrdé dřevo. Vybírat byste měli vždy dřevo z listnatých stromů ideálně pak ovocných stromů. Naopak nevhodné je dřevo jehličnatých stromů. Rovněž nelze spalovat brikety nebo dřevěné uhlí. Toto palivo může chuť pokrmů ovlivnit naopak negativně. Pokud pak budete spalovat vlhké palivo, budou se z něho uvolňovat škodlivé látky i kouř.
Jak probíhá příprava v grilu typu lokomotiva?
Konstrukce grilu je řešena tak, že se topeniště nachází mimo hlavní komoru. Pokrmy nejsou grilované přímým žárem ale za nižší teplotě. Tento typ grilu tak tedy pracuje na metodě nepřímého grilování. Grily s udírnou lokomotiva jsou považovány za multifunkční, protože jsou vhodné pro více různých způsobů přípravy pokrmů.
Závěr
Gril s udírnou je skvělá volba pro ty, kteří si chtějí doma připravit nejen grilované, ale i uzené pokrmy. Na grilu můžete připravovat maso, zeleninu, ryby i ovoce. V udírně vyudíte klobásy, ryby, maso i sýr. Nevýhodou udírny je však malá kapacita, jestliže jste zvyklý udit větší množství surovin, bude pro vás lepší volbou samostatný gril a zahradní udírna.
Při výběru grilu s udírnou je důležité vědět, jakou přípravu preferujete. Podle toho budete vybírat mezi vodním grilem a grilem typu udírna. Oba grily poslouží při více různých způsobech přípravy. Poté již stačí zvolit potřebnou velikost grilu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Grily na sele
- Nejlepší grily
- Grily na pelety
- Jak vyčistit gril?
- Jak vybrat udírnu?
- Grily na dřevěné uhlí
- Jak naložit maso na uzení?
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Gril s udírnou máme na zahradě a jsme velmi spokojení, je to dost praktické a rozhodně se taková investice vyplatí. Pokud máte rádi dobré jídlo, pak je to parádní volba, v podstatě dva v jednom.
Gril s udírnou byl můj sen, však jsem si taky kvůli tomu vybetonoval kus zahrady, postavil tam takový velký altán a tam si zabudoval tenhle girl od značky G21. Je to fakt luxus a příprava není nijak náročná, údržba taky ne a ještě je člověk na čerstvém vzduchu.