Pokud máte velkou kuchyň,komínová digestoř je vhodným řešením, jak odsát páry a mastnotu z vaření. Upevňuje se na zeď mezi závěsné skříňky a vzduch odtahuje do komína. Kromě praktického využití bude sloužit také jako výrazný designový prvek, vyrábí se dokonce i skleněné modely. Na jaké parametry byste se měli při výběru soustředit?
Nejlepší komínové digestoře
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | AEG DBB5660HM | ⭐ 98 % | 11 013 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
2. | AMICA SKZ 62BB | ⭐ 95 % | 3 223 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | PHILCO PEW 296 B | ⭐ 93 % | 2 840 Kč | Zobrazit | Allegro.cz |
4. | Cata Empire KD 317050 | ⭐ 90 % | 3 851 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
5. | Cata Empire KD 330060 | ⭐ 79 % | 3 581 Kč | Zobrazit | Allegro.cz |
Typy
Komínová digestoř je jeden z mnoha druhů provedení digestoří, které na trhu najdete. Jaké jsou další a v čem se od sebe liší? Možná zjistíte, že by se do vaší kuchyně hodil jiný typ. Každá z nich má jiné parametry, způsob instalace i cenovou kategorii.
Podvěsné digestoře
Podvěsné, jinak také podstavné digestoře jsou vhodné do menších kuchyní. Jejich cena je velmi nízká, to bohužel platí i pro výkon. Umisťuje se pod skříňku nebo volně nad sporák. Rychle ji nainstalujete, většinou bez stavebních zásahů.
Vysouvací digestoře
Opět typ digestoře do menší kuchyně. Je nenápadná, patří mezi středně výkonné typy a má malé rozměry díky možnosti teleskopického zasunutí. Stejně jako u předchozího typu platí, že výkon je nižší.
Vestavné digestoře
Do středně velkých až velkých kuchyní bude dobrou volbou vestavná digestoř, která se snadno schová zabudováním do kuchyňské skříňky. Její instalace je o něco složitější, je ale velmi výkonná.
Komínové digestoře
Typ digestoří, o kterých si dnes povíme více. Protože je určena pro odtah do komína, instalace je opět složitější. Její výhodou je vysoký výkon, a tudíž efektivní odsávání. Existuje také ve speciální rohové verzi.
Ostrůvkové digestoře
Dražší a výkonnější verzí jsou ostrůvkové digestoře, které jsou vhodné do větších kuchyní. Umisťuje se ke stropu kamkoli do prostoru nad varnými ostrůvky. Ideální je v případě, že nemáte umístěnou varnou desku u zdi.
Integrované digestoře
Zřídka používanou variantou je integrovaná digestoř, která se zabuduje do varné desky nebo za ni. Důvod, proč téměř není k vidění je ten, že se jedná o nejdražší provedení. Ohledně výkonu je to někde mezi.
Energetický štítek
Provedení máte vybráno, teď je třeba zajistit, aby digestoř fungovala tak, jak se od ní očekává. Veškeré informace o výkonu a dalších důležitých parametrech vyčtete z energetického štítku. Díky tomu můžete vypočítat, zda se vám koupě vyplatí a na kolik vás digestoř skutečně vyjde. Co konkrétně se ze štítku dozvíte?
- Energetická třída a spotřeba – momentálně se tento parametr značí písmeny od A do G, přičemž A je nejlepší a G nejhorší. Energetická třída vám napoví, s jakými ročními náklady můžete počítat.
- Třída účinnosti proudění vzduchu – opět platí, že označení A je nejlepší, srovnává intenzitu proudění vzduchu a příkon spotřebiče,
- Třída účinnosti filtrace tuků – jak účinně digestoř zachytává tuky, důležité hlavně při recirkulaci, nejúčinnější třída A,
- Třída účinnosti osvětlení – množství spotřebované energie při svícení, nejlepší je třída A,
- Hlučnost – kolik hluku bude digestoř vydávat, nejméně pod 60 dB, nejvíce přes 70 dB.
Odsávání
Aby se pachy z vaření neusazovaly na nábytku a nebylo potřeba tolik větrat, jsou digestoře vybaveny funkcí odsávání. Díky této funkci také jednodušeji zabráníte vzniku plísní. Podle toho, jakým způsobem digestoř odsává vzduch, se dělí na:
- Odtahové odsávání – vzduch odchází z místnosti ven rourou
- Recirkulační odsávání – vzduch přefiltruje a vrátí zpátky do místnosti
Moderní modely zvládají obě tyto činnosti, často ale bývají lepší v jedné z nich. Komínová digestoř je podle svého názvu výkonnější, pokud využívá odtahové odsávání.
Výkon
Výkon už jsme nakousli při rozebrání jednotlivých druhů digestoří, a jak jste si mohli všimnout, jedná se o důležitou vlastnost, která se odráží především na ceně. Pokud stojíte o opravdovou kvalitu, bude třeba si připlatit. To samé platí v případě, že je místnost velká – například máte propojenou kuchyň s obývacím pokojem.
Nejlepšího výkonu se dočkáte od komínových a ostrůvkových digestoří. Potřebný výkon si před koupí vypočítejte, a to tak, že spočítáte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Výsledek se rovná požadovanému výkonu. Správně zvolená digestoř musí být schopna vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe až 10×.
Ovládání
Abyste mohli regulovat proud, popřípadě digestoř zapínat a vypínat, potřebujete ji nějak ovládat. To je možné jedním ze tří způsobů:
- Mechanické ovládání – tlačítka, posuvné páčky, nejrozšířenější varianta,
- Dotykové ovládání – komínové, ostrůvkové digestoře,
- Dálkové ovládání – výjimečně u dražších modelů, přes chytrý telefon nebo pomocí dálkového ovladače.
Funkce
Funkcí není moc, ale přece jen se nějaké najdou. Jejich množství záleží na ceně modelu – čím dražší, tím modernější provedení.
Smart funkce
Abyste mohli digestoř ovládat přes telefon, musí mít k dispozici smart funkci, která navíc zvládne i propojení s varnou deskou, díky které může probíhat automatická regulace.
Automatická regulace
Digestoř si sama přizpůsobí intenzitu odsávání podle detekovaného množství páry.
Indikátor zanesení filtrů
Abyste tukové filtry nemuseli kontrolovat, tato funkce vám včas řekne, kdy je čas je vyměnit nebo omýt.
Doběhový režim
Když digestoř vypnete, ještě nějakou dobu pokračuje v odsávání, aby se páry nevrátily zpět do místnosti.
Funkce Boost
Výkon se zvýší na maximum, a odsávání je tak intenzivnější. Po několika minutách se vrátí na původně nastavený stupeň.
Časovač
Možnost nastavit, kdy se má digestoř vypnout.
Zpětná klapka
Je umístěna v potrubí a otevírá se pouze jedním směrem, čímž zabraňuje nejen stékání vody, ale také průniku hmyzu a studeného vzduchu. Přijde vhod hlavně v zimních měsících.
Funkce recirkulace
Digestoř je schopná fungovat i bez externího odvodu vzduchu.
Funkce dvojité sání
Část vzduchu je nasávána pomocnou sací zónou na spodní části digestoře, aby se tak eliminovalo nebezpečí kondenzace par.
Značka
Mezi spolehlivé značky komínových digestoří patří Bosch, Mora, Whirlpool nebo Gorenje.
Cena
Pokud neočekáváte velký výkon nebo rozšířené funkce, vejdete se do 3 000 Kč. Najdete zde jednoduché modely s tlačítkovým ovládáním, výkon střední třídy, hodí se do menších či středních kuchyní. Od 3 000 do 10 000 Kč mají komínové digestoře dotykové ovládání, dostatečně vysoký výkon a nějaké funkce navíc.
Pořídit je můžete do větších kuchyní. Od 10 000 do 20 000 Kč zakoupíte designové provedení, které bude nabízet určité smart funkce a bude se hodit do větších kuchyní. Nad 20 000 Kč pořídíte ty nejluxusnější komínové digestoře s tou nejlepší energetickou třídou, chytrými funkcemi a skvělým designem, který rozzáří vaši kuchyň. Jejich chod je velmi tichý, výkon vysoký. Pokud si potrpíte na to nejlepší nebo máte smart domácnost, poohlédněte se v této cenové kategorii.
Údržba
Jediná věc, o kterou se budete muset starat, jsou filtry. Ty se dělí na uhlíkové a tukové, přičemž uhlíkové filtry s funkcí recirkulace vyměňují vzduch a je třeba je každý půl rok měnit. Většina filtrů obsahuje indikátor nasycení, takže snadno poznáte, že je nutná výměna.
Tukové filtry slouží k zachycení a odstraňování mastnoty, kouře a dalších znečišťujících látek ze vzduchu v kuchyni. Mohou být buďto kovové nebo textilní, a je třeba je pravidelně mýt. U syntetických tukových filtrů toto neplatí. Až se indikátor zbarví do hnědo-červena, budete vědět, že je třeba filtry vyměnit či vyčistit.
Otázky a odpovědi
Který typ digestoře je vhodný do velké kuchyně?
Do velké kuchyně se budou hodit komínové a ostrůvkové digestoře, které se stanou dominantou vaší kuchyně.
Jak zjistím, jaký výkon by měla digestoř mít?
Správně zvolená digestoř musí být schopna vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 5× za hodinu, nejlépe ovšem až 10×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Výsledek se rovná požadovanému výkonu digestoře.
Dá se komínová digestoř používat i bez odtahu?
Modely, které se v současnosti prodávají, mají schopnost recirkulace, tudíž fungují i bez odtahu. Komínové digestoře mohou mít v tomto režimu nižší výkon – pokud vám na tomto parametru záleží, raději počítejte spíše s odtahovou variantou.
Závěr
Pokud vás komínová digestoř zaujala a myslíte, že by se do vaší kuchyně hodila, stačí si vypočítat výkon, který požadujete, porovnat informace na energetickém štítku a podle rozpočtu vybrat ten nejlepší model. Tento typ digestoří je výkonný a zároveň funguje jako designový prvek v kuchyni. K dispozici máte široký výběr modelů.
Komínové digestoře můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Rohové digestoře
- Nejlepší digestoře
- Nejlepší varné desky
- Jak vyčistit digestoř?
- Recirkulační digestoře
- Nejlepší ostrůvkové digestoře
- Jak vybrat vestavnou digestoř?
Zdroj: www.wikipedia.org, www.alza.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Komínovou digestoř máme od značky Bosch a maximální spokojenost. Zatím funguje perfektně a naprosto splnila mé očekávání, takže na ní nedám dopustit.