Nekonečné tahání se s konvicí, abyste zalili všechny květiny, které máte ve skleníku, truhlíku nebo na živém plotu. Jednoduchým a rychlým řešením je kapková závlaha, která udělá tuto otravnou práci za vás. Velkou výhodou je ušetření vody, a to až o tři čtvrtiny. Díky tomuto pomocníkovi se můžete spolehnout, že vaše rostliny budou zavlaženy i tehdy, kdy u nich nebudete moct být.
Typy
Kapkovou závlahu můžeme dělit na několik typů podle toho, jestli ji budeme sestavovat sami nebo ji už zakoupíme zhotovenou a podle způsobu zavlažování. Dále sem patří také klasická zahradní kapková závlaha, solární kapková závlaha, podzemní kapková závlaha, kapková závlaha samospádem, beztlaková kapková závlaha, kapková závlaha ze sudu nebo některá z dalších variant.
Typy podle způsobu sestavení
Kapková záhlava je systém, který se skládá z jednotlivých částí. Na trhu už můžete takovou sestavu najít předem zkompletovanou, nebo si ji sestavit sami.
- Kompletní sady – součástí jsou veškeré potřebné komponenty
- Jednotlivé díly – sestavíte si sami, budete potřebovat kapkovou hadici, kapkovače, odbočky, kolena, hadicové spojky a téčka, ventily a uzávěry, regulátory tlaku, háčky pro zavěšení, filtry pro zachycení nečistot a řídící jednotku, popřípadě ještě elektronický časovač
Typy podle způsobu zavlažován
Vaší zahradě nebude vyhovovat každý typ kapkové závlahy, je třeba přizpůsobit výběr podle tvaru trávníku a velikosti celého objektu.
Oscilující
Hodí se pro střední až velké zahrady od 250 m², připojuje se k hadici a umožňuje nastavit rozsah postřiku. Kvůli tryskám překlápěcím se ze strany na stranu se hodí do zahrad čtvercového nebo obdélníkového tvaru. Otočnými objímkami lze nastavit vzdálenost, naklápěcími ovladači šířku. Závlaha probíhá do průměru 17 m.
Pulzní
Pokud vlastníte rozsáhlejší zahradu od 380 m², dobrou volbou pro vás bude impulzní kapková závlaha, která poskytuje kruhový rozstřik. Pro nastavení vzdálenosti je k dispozici otočná hlava s ovládacími prvky. Typ rozstřiku lze vybrat od proudu po mlhu. Závlahu až do průměru 26 m poskytne zavlažovač zapíchnutím do země. Kvůli svému tvaru je vhodný do zahrad kruhových tvarů.
Vířivý
Naopak, pro menší zahrady od 150–216 m² je ideální vířivý zavlažovač v podobě jemného deště. Lze ho jednoduše po zahradě přemisťovat, díky rotační hlavě probíhá rozstřik rovnoměrně, a tak zabraňuje vzniku louží.
Stacionární
Opět využijí majitelé menších zahrad s kruhovým či obdélníkovým trávníkem. Stacionární zavlažovač je odolný vůči korozi a má spolehlivý výkon po dobu mnoha sezón.
Inteligentní
Pokud jste často mimo domov, bude pro vás nejlepší pořídit inteligentní systémy s možností nastavit dobu, kdy by měla závlaha začít. Není tak třeba, abyste na místě osobně byli, zavlažovače udělají práci za vás.
Hadice
Důležitou a hlavní součástí zavlažovače je hadice s dírkami, přičemž každá z nich je určena jedné rostlině. Z dírek odkapává voda ve stálém intervalu během dnů i nocí, aby tak byla zaručena stabilní vláha a nehrozilo jejich přelití ani uvadnutí.
Klasická zahradní hadice
Jedná se o levnější variantu, do které se za pomoci děrovače zavedou kapkovače. Nejčastěji bývají zakončeny zahradní pistolí.
Kapková trubice s integrovanými kapkovači
Kapkovače jsou již součástí trubice, praktičtější volba.
Spirálovitá hadice
Můžete natahovat podle libosti, abyste tak šetřili místo a lépe se vám s hadicí manipulovalo.
Hadice na vozíku s kolečky
Pro lepší přenášení a navíjení je k hadici připevněn vozík s kolečky.
Hadice se systémem automatického navíjení
Ušetří vám čas, není třeba totiž ručně navíjet hadici, zavlažovač to udělá za vás automaticky.
Postřikovače
Zavlažují půdu, aplikují hnojiva a další prostředky, které chrání rostliny proti škůdcům. Používají se nejen na postřik trávníků, ale i stromků či rostlin.
- Zádové pístové postřikovače – k nošení na zádech mají ramenní popruh, objem nádoby je zpravidla do 8 litrů
- Ruční tlakové postřikovače – menší, snadněji se přenáší v ruce, objem nádoby do 8 litrů
Zahradní pistole
Máte-li na konci hadice zahradní pistoli, bude se vám pohodlněji zalévat. Dobře se drží, umožňuje nastavit různou funkci i intenzitu postřiku.
Regulátor tlaku
Využívá se v případě, že chcete napojit hadici na běžný vodovod. Regulátor snižuje tlak v potrubí na takovou úroveň, která je nutná pro provoz zavlažování – voda totiž musí kapat, nikoli tryskat.
Filtry
Aby byla voda čistá a zavlažovací systém byl ochráněn před mechanickými nečistotami, je třeba zakoupit filtry, pokud tedy nevyužíváte kohoutkovou vodu – v takovém případě nemusíte filtry vlastnit. Nezapomeňte je pravidelně čistit.
- Sítkové – separace organických nečistot, řas, vláken nebo dokonce pilin a jiných materiálů s menší granularitou, určeny pro filtraci s pomocí sestavy sítěk
- Diskové – stejná funkce jako sítkové filtry, větší efektivita čištění
- Lamelové – robustní konstrukce těla a jednoduchá možnost čištění díky matici, zachytí mechanické nečistoty, které by mohly poškodit membránu
Časovač
Tato pomůcka se vám bude hodit, pokud nebýváte často doma nebo na zahradě a potřebujete, aby někdo zalil rostliny za vás. Časovač nastavíte na daný den i hodinu, ve kterou se vždy zapne. Lze ho zakoupit zvlášť nebo bývá součástí inteligentních zavlažovačů. Je-li příliš vlhko, může se zavlažování vypnout, budete-li mít v soustavě také půdní čidlo.
Domácí kapková závlaha
Kapkovou závlahu lze vyrobit i doma, nicméně to není úplně vhodné řešení. K výrobě budete potřebovat PET lahev, které odřízněte dno a do uzávěrů udělejte dírku, kterou protáhnete hadičku. Takto zapíchněte hrdlem do záhonu co nejblíž k rostlině a naplňte ji vodou, abyste zavlažovali pouze kořínky rostliny.
Existuje také způsob sestavení za pomocí čerpadla a standardní hadice, do které nejdou nainstalovat kapénkovače. Zde hrozí, že budou dírky buďto moc malé nebo velké. Není také možné sestavu napojit na časovač nebo automatiku.
Funkce
Kapková závlaha slouží k zalévání půdy, i když zrovna nejste doma. Funguje tak, že děrovaná hadice je napojena na klasickou zahradní hadici, která vede vodu ze zdroje (běžný zahradní vodovod, studna či sud s dešťovou vodou).
Podle toho, jaký zdroj vody vyberete, poté případně dokoupíte i filtry (u vody z vodovodu nemusíte). Pro transport vody do hadice vám poslouží buď přídavné čerpadlo nebo samospád. Kapková závlaha zamezuje vzniku růstu plevelných plodin a vzniku plísní.
Značka
Mezi oblíbené výrobce se řadí Gardena, Atami, J+J závlahové systémy, Toro nebo Nutriculture. Prodávají jak sady, tak jednotlivé komponenty na sestavení.
Cena
Nejlevnější typy kapkové závlahy lze sehnat už do 500 Kč, což je velmi přívětivá cena. Zavlažovače mohou mít více možností využití, jedná se buďto o hadice nebo pulzní provedení. Od 500 do 1 000 Kč seženete bezhadicové modely, například turbínové nebo pulzní. Nad 1 000 Kč jsou k dostání chytrá zařízení, kompletní sady, které přesahují cenu až 20 000 Kč.
Údržba
Kapková závlaha není na údržbu nijak náročná, stačí pouze jednou za čas zkontrolovat kapkovače a pročistit je speciální jehlicí, pravidelně čistit filtry v případě, že je používáte a před velkými mrazy vypustit ze systému vodu, aby nedošlo k popraskání hadic či trubic.
Otázky a odpovědi
Podle čeho mám kapkovou závlahu na zahradu vybrat?
Nejdůležitější je mít povědomí o tom, jak velkou plochu potřebujete zavlažovat, podle toho dělíme kapkovou závlahu na několik typů. Dále lze zavlažovač sestavit samostatně nebo zakoupit již zhotovený systém. Zajímat vás mohou i další parametry, jako jsou postřikovače nebo druhy filtrů, nejvíce se ale zaměřte na první dva aspekty.
K čemu kapková závlaha slouží?
Zavlažuje rostliny tak, abyste si ulehčili práci a mohli se spolehnout na to, že vaše květiny přežijí i v době, kdy u nich nebudete. Tento typ zavlažování můžete použít prakticky kdekoliv, bude se hodit na malé i větší plochy.
Z jakých částí je složena sada kapkové závlahy?
Sadu lze zakoupit nebo si ji můžete samostatně sestavit. Obsahuje části jako je hadice, kapkovače, odbočky, kolena, hadicové spojky a téčka, ventily a uzávěry, regulátory tlaku, háčky pro zavěšení, filtry pro zachycení nečistot a řídící jednotku, popřípadě ještě elektronický časovač.
Závěr
Pokud máte zahradu a chcete jí dopřát pravidelný přísun vody, mohla by být kapková závlaha tou pravou volbou pro vás. Nemusí vás vyjít na moc peněz, přesto ale dokáže odvést spoustu práce, kterou byste jinak museli dělat vy. V případě, že si pořídíte chytré zařízení, využijte možnosti nastavení dne i času a mějte jistotu, že vám rostliny neuhynou přelitím či přesušením.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.doltak.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Co se týká závlahy, tak tam důvěřuji značce Gardena. Její řešení pro zahradu mohu vřele doporučit každému.
Objednala jsem si automatické zavlažování květinových truhlíků od značky Gardena. Jsem velmi spokojená, protože se teď o nic nemusím starat.