Plynové sporáky

Plynové sporáky jsou pravděpodobně tou nejméně žádanou variantou vůbec. Důvodem je mnohem menší vybavenost pečící trouby. Mnohem větší oblíbenosti se však těší plynová varná deska, která je praktická a velmi snadno regulovatelná. Plynové sporáky jsou pak obecně oblíbené také pro svoji nízkou energetickou náročnost, která je z velké části dána i minimálním únikem zbytkového tepla. Jestliže tedy nemáte příliš velké nároky na pečící troubu nebo je vaše domácnost vybavena moderní a funkcemi nabytou mikrovlnnou troubou, může být plynový sporák pro vás ideální variantou.

Plynové sporáky nedisponují velkým množstvím funkcí, jejich výběr je tak poměrně jednoduchý. Při rozhodování je nutné zvážit, zda vaši domácnost nebo chalupu vybavíte volně stojícím nebo zabudovaným sporákem. Zajímat by vás měl i samotný rozměr nebo vnitřní objem pečící trouby. O úspoře energie rozhoduje energetická třída.

Porovnat ceny sporáků

Nejlepší plynové sporáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Whirlpool WS5G8CHW/E 93 % 8 989 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Mora P 2240 AW 93 % 5 872 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Amica SPP 101 W 87 % 5 490 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Plynové sporáky lze obecně rozdělit na volně stojící nebo zabudované. O tom, jaký sporák je pro vás vhodnější rozhoduje samotná dispozice vaší kuchyně. Plynové sporáky jsou pak v dostání v šířce 50 nebo 60 cm. Do opravdu velké rodiny nebo komerčních prostor lze pořídit sporák se šířkou až 90 cm. Ve většině případů jsou vybaveny 4 hořáky, avšak širší modely mohou nabídnout rovněž 5 hořáků. V případě největších sporáků pak můžete využívat i 6 různě velkých hořáků.

  • Volně stojící sporák – tento typ je levnější a umístit ho můžete prakticky kamkoliv, aniž byste museli řešit složitou instalaci. Nevýhodou volně stojících sporáků je horší údržba. Mezi kuchyňskou linkou a sporákem totiž zůstane mezera, kterou budete velmi složitě udržovat.
  • Vestavný sporák – vestavné spotřebiče jsou v současnosti velmi oblíbené, protože nijak výrazně nenarušují vzhled kuchyně. Samotný sporák se snadno udržuje, za nevýhodu tohoto typu tak lze považovat pouze vyšší pořizovací cenu.

Způsob napájení

Pro svoji funkčnost je nutné zajistit připojení k plynu. Plynové sporáky mohou být klasicky připojeny k zabudované přípojce, nebo mohou využívat plyn z propan – butanových lahví. Díky lahvím je možné sporák používat i v místech, kde není k dispozici zabudovaný přívod plynu, avšak lahve budete muset pravidelně měnit. Záleží tak pouze na vás, které možnosti dáte přednost.

Hořáky

Plynové sporáky klasické velikosti disponují nejčastěji 4 různě velkými hořáky. Výhodou plynového vaření je opravdu velký výkon a snadná regulovatelnost hořáků.

Jednotlivé hořáky jsou doplněny o bezpečnostní mřížky. Zde si můžete zvolit jejich podobu. K dispozici je jednodílná velká mřížka, oblíbenější jsou pak mřížky dvojdílné či samostatné.

  • Jednodílná mřížka – všechny hořáky mají společnou mřížku. Takové řešení zajišťuje největší stabilitu, ale počítat musíte se složitější údržbou. Ne vždy se vám podaří mřížku umýt ve dřezu a nevýhodou je i samotný její rozměr.
  • Dvoudílné mřížky – jednodušší čištění budete mít v případě dvoudílných mřížek, které již bez problému do dřezu umístíte. Za nevýhodu lze považovat o něco horší stabilitu.
  • Samostatné mřížky – v tomto případě má svoji mřížku každý hořák. Údržba takovýchto varných desek je vůbec nejjednodušší.

Energetický štítek

Tak jako každý spotřebič je i plynový sporák vybaven energetickým štítkem. Na něm najdete všechny důležité informace týkající se spotřeby, objemu trouby a energetické třídě.

  • Objem trouby – plynové sporáky v drtivé většině disponují pečící troubou s objemem 60 litrů. Pouze v omezeném množství je možné narazit na větší troubu s objemem 65 litrů.
  • Energetická třída – v současnosti lze zakoupit plynové sporáky, které spadají do energetických tříd A a B. Z toho vyplývá, že se jedná o velmi šetrné spotřebiče.

Funkce

Plynové sporáky nabízí nejen praktické, ale i bezpečnostní funkce. Vlastní funkce má nejen varná plocha, ale i pečící trouba.

  • Bezpečnostní systémy – každý moderní sporák nabízí různou podobu bezpečnostních systémů. Ty se postarají o okamžité uzavření přívodu plynu ve chvíli, kdy z nějakého důvodu dojde k nečekanému zhasnutí plamene.
  • Elektronické zapalování – zapalování hořáků zvládnete velmi snadno i bez nutnosti použít zapalovač nebo sirky. K zapálení vám v tomto případě postačí zmáčknout pouze určený knoflík. Ten je navíc vybaven bezpečnostní pojistkou, která zabraňuje jeho nechtěnému otočení. Plynový sporák s elektronickým zapalováním však pro svůj chod potřebuje připojení k elektrické energii.
  • Poklop – krycím poklopem není vybaven každý sporák. Poklop vám usnadní čištění sporáku zejména v případě, kdy nebudete sporák delší dobu používat. To je běžné zejména u sporáků, které pořizujete na chatu či chalupu. Poklop lze však využít i jako zvětšení kuchyňské linky.
  • Gril – také plynová trouba může nabídnout oblíbenou funkci grilu.
  • Horní a spodní ohřev – mezi jeden ze základních režimů pečení patří i spodní a horní ohřev pečení.
  • Pečící programy – ačkoliv jsou plynové trouby považovány za nejméně kvalitní, nabízí i ony několik pečících programů. Kromě již zmiňovaného grilu a horního a spodního ohřevu to může být kruhové topné těleso, statické pečení, rozmrazování, ventilátor a několik dalších.
  • Dvířka – z bezpečnostních důvodů bývají dvířka pečící trouby vybaveny vícevrstvým sklem. To zabrání možnému popálení při nechtěném dotyku.
  • Světlo – praktickou funkcí je i osvětlení vnitřního prostoru trouby. Díky světlu budete mít dokonalý přehled o připravovaných pokrmech.
  • Zásuvka na plechy – v dolní části sporáků můžete mít k dispozici praktickou zásuvku na plechy.

Značka

Plynové sporáky na trh dodává řada tradičních výrobců. Velké oblibě se těší například sporáky značky Mora, Beko nebo Amica. Tito výrobci nabízí mnoha cenově dostupných variant, kterým však nechybí různé bezpečnostní funkce. Plynový sporák však můžete koupit také od Gorenje, Bosch, Candy či Electrolux.

Cena

Jak již bylo několikrát zmíněno, k největším výhodám plynových sporáků patří nízká pořizovací cena ve srovnání s ostatními variantami. Cena nejlevnějších sporáků se pohybuje okolo 6 000 Kč. Větší výběr nabízí cenové rozpětí 8 – 10 000 Kč. V této kategorii najdete vůbec nejoblíbenější modely. Za vybavenější sporáky pak utratíte od 10 – 15 000 Kč. Pokud chcete do domácnosti pořídit sporák netradičního vzhledu nebo pořizujete opravdu velký sporák, můžete zaplatit 20 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny sporáků

Otázky a odpovědi

Jaké jsou největší výhody plynových sporáků?

Za největší výhodu mnozí považují nízkou pořizovací cenu i energetickou náročnost plynových sporáků. Velmi oblíbené je pak vaření na plynové varné desce. To je nejen bezpečné, ale plamen můžete velmi snadno regulovat. Nevýhodou je však méně vybavená a hůře regulovatelná plynová trouba.

Jakým způsobem se plynové sporáky ovládají?

K ovládání varné desky i plynové trouby využijete několik otočných koleček. Tyto knoflíky jsou standardně umístěny na předním panelu. Ve většině případů máte k dispozici i obrázkový návod a na vnitřní straně dvířek můžete najít i další praktické pokyny, které vám používání trouby usnadní.

Jaké příslušenství lze k plynovému sporáku přikoupit?

Plynovou troubu můžete vybavit různou podobou plechů. Ty bývají v mnoha případech již přímo součástí balení. Některé trouby disponují rovněž otočných rožněm či grilovacím hořákem. Tyto prvky najdete spíše u dražších spotřebičů. V případě těch levnějších si můžete příslušenství přikoupit samostatně.

Závěr

Plynové sporáky nenabízí tolik moderních komfortních prvků a funkcí, což bude vyhovovat spíše méně náročným uživatelům. Velkou výhodou těchto typů je především nižší pořizovací cena a oblíbená plynová varná deska. Náročnější kuchaři se budou muset poohlédnout po spíše po kombinovaném sporáku, který je v současnosti tou nejoblíbenější variantou.

Pokud však raději upřednostníte plynový sporák, věnujte při jeho výběru pozornost několika parametrům. Mezi ně patří zejména informace uvedené na energetickém štítku. Kromě samostatně stojících můžete svoji domácnost vybavit vestavným plynovým sporákem.

Plynové sporáky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.expert.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (92 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já vsadila na neznámou značku Siguro, kterou jsem objevila až díky vašim stránkám. Moc jsem tomu sice nevěřila, ale nakonec je naprosto úžasný a funguje skvěle.

  2. Plynový sporák jsme měli už u mojí babičky a já sama mu zůstávám rovněž věrná. Nedávno mi můj starý veteránek dosloužil, takže jsem koupila nový od značky Mora. Tu mám moc ráda, protože má skutečně hodně kvalitní produkty.

Přidat komentář

Recenzer
Logo