Gravel bike

Gravel bike je poměrně nová varianta kola, která se hodí na každý povrch (s výjimkou extrémních terénů). Je tak ideální na cestu kamkoliv, kde se terén mění, a kde by jiné druhy kol neobstály.

Díky tomu mohou cyklisté zažít dobrodružství na každé cestě, aniž by se museli obávat, jestli to jejich kolo zvládne. Slovo „gravel“ znamená v překladu štěrk, což je jeden z povrchů, na kterém vám gravel bike umožní jezdit. Nabízí relativně vyšší výkonnost, než současná treková nebo krosová kola, ale dobře vám poslouží i na silnicích. Pojďme se podívat na to, jak vybrat to pravé gravel bike pro vás.

Porovnat ceny gravel kol

Design

Vzhledem k tomu, že je gravel bike určen pro různé terény, musí být i jeho design uzpůsoben. Tento druh kola se tedy liší v několika zásadních parametrech, které si nyní uvedeme.

Širší pneumatiky

Protože budete jezdit nejen na silnici, ale také na štěrku, je třeba, aby byla kola širší. Nejsou tak široká, jako je tomu například u fatbike nebo horských kol, jelikož je také zároveň nutné, aby se vám pohodlně jezdilo na silnici. Čím širší plášť, tím schopnější kolo.

Štěrkové pneumatiky mohou mít šířku od 32 mm do 50 mm (1,25 palce až 2 palce) pro kola 700c, nebo až 54 mm (2,1 palce) pro kola 650b. Dodávají se v různých provedeních pro různé podmínky.

Geometrie

Gravel bike je typický tím, že je pohodlný a stabilní. Špičkové modely disponují velkým rozvorem, který je větší než u běžných silničních kol, posed je snížený, a tak se kolo hodí na delší cesty.

Vychytávky rámu

Gravel bike disponuje montážními body pro uchycení zavazadel, proto se skvěle hodí pro bikepacking. Kromě toho najdete na kole také držáky na blatníky, nosič apod.

Řidítka

Dalším typickým znakem gravel bikes jsou oblouková řidítka, se kterými se vám bude dobře manipulovat, použít můžete také spodní úchop, což vám umožní přiblížit se pozici na klasickém silničním kole.

Velikost rámu

Tento parametr je důležitý z hlediska komfortu při jízdě a odpovídajícího terénu. Abyste věděli, jakou velikost rámu zvolit, existuje tabulka, která k jednotlivým výškám postavy určuje vhodnou velikost rámu.

Výška postavy Velikost rámu
150 až 155 cm 44 cm / 17“ / XXS
155 až 165 cm 47 cm / 18“ / XS
165 až 170 cm 50 cm / 19“ / S
170 až 180 cm 52 cm / 20“ / M
180 až 185 cm 54 cm / 21“ / L
185 až 190 cm 56 cm / 22“ / XL
>195 cm 59-60 cm / 24“ / XXL

Materiál

Materiálů je několik, vybírat budete podle finančních možností a kvality, kterou očekáváte. Počítejte s tím, že čím lepší kvalita, tím také vyšší cena.

Ocel

Tento materiál je sice pevný a dobře snáší nerovnosti povrchu, za to je ale váhově těžší. Ačkoliv dříve ocel patřila mezi nejčastější materiály pro výrobu rámu kola, dnes se upřednostňují slitiny, které nepodléhají korozi.

Lehké hliníkové slitiny

Do této kategorie zařazujeme například dural, který je levný, má nízkou hmotnost, a tak se hodí na výrobu dětských kol. Pro běžného uživatele bude naprosto dostačujícím materiálem.

Karbon

Karbon je velice kvalitní materiál, který je zároveň lehký, dlouho vydrží a dokáže tlumit nárazy i vibrace. Jedinou nevýhodou je, že pravděpodobně nepřežije velký náraz při nehodě, a to až nenávratně. Setkáte se s ním u dražších kol, pokud ho ale zahlédnete u levnějších modelů, kvalita nemusí tomuto popisu odpovídat a může mít horší vlastnosti než hliníkové slitiny.

Titan

Nejlepší volbou je bez pochyby titan, který je ale opravdu drahý. Samotný rám se může pohybovat kolem 50 tisíc korun, jeho opravy také nejsou nic jednoduchého. Navzdory tomu se ale pyšní dlouhou životností, pevností, nízkou hmotností, odolností vůči korozi, pohlcením vibrací a tlumením nárazů i dlouhou životností.

Průměr kol a šířka ráfku

O kolech už jsme se bavili – jaký by měla mít průměr? Záleží na tom, který terén preferujete spíše. Pro silničáře je vhodnější 700c, který odpovídá ráfkům MTB 29“ a objevuje se téměř u všech modelů. U těchto gravel kol se využívá širší specifikace šířky ráfku 21 až 25 mm.

Pro milovníky terénu doporučujeme průměr 650b, který odpovídá MTB 27,5“. Tato kola mají širší pláště, jejichž terénní schopnosti jsou až srovnatelné s MTB modely.

Schopnost rychle akcelerovat a účinně přenášet sílu na kola pro pohyb vpřed ovlivňuje kvalita materiálů samotných ráfků, na které byste neměli šetřit.

Šířka a vzorek pláště

Důležitý parametr, který ovlivňuje hlavně jízdní vlastnosti vašeho kola. Nejobvyklejší je provedení šířky pláště 38-42c, opět ale záleží na terénu, na kterém se rozhodnete jezdit. Na silnici zvolte užší a hladší plášť, mimo cesty je vhodnější širší plášť s výstupky.

Řídítka

Řídítka jsou u gravel bike dost specifická, jsou zahnutá směrem dolů a širší než u silničního kola, přičemž zároveň mají kratší sloupek. Jejich cílem je zaručit pohodlí, ale zároveň jednoduchou manipulaci při jízdě.

Brzdy

Bez těch by se kolo neobešlo. Abyste mohli snadno zabrzdit, ať už budete jezdit na jakémkoliv terénu, využívají se kotoučové brzdy, které se dále dělí na dva typy:

  • Mechanické brzdy – snadná nastavitelnost a opravitelnost, levnější varianta, fungují stejně jako ráfkové brzdy,
  • Hydraulické brzdy – největší brzdný výkon, maximální spolehlivost, složitější nastavení, dokonalé odvzdušnění, vyšší cena.

Pedály

Často se gravel kola prodávají bez pedálů, abyste si vybrali přesně takový typ, který vám vyhovuje a je kompatibilní s gravel botami, které sice nejsou na jízdu povinné, ale je to s nimi lepší. Lze zvolit pedály, díky kterým zacvaknete a zajistíte nohy, což využijete spíše při jízdě na silnici. U terénu je však vhodnější pedálový systém, který není opatřen klipsnami. Samozřejmě není problém pořídit silniční pedály, ovšem pokud jezdíte hlavně v terénu, není to příliš dobrý nápad, a už vůbec ne pro začátečníky.

Pohon, převodníky, kazeta

U pohonu máte na výběr ze dvou možností:

  • Jednopřevodníkový (1x) – členitý terén s náhodnou změnou převodu, přičemž rozestupy mezi převody jsou široké, takže při každé změně převodu zaznamenáte okamžitý rozdíl,
  • Dvoupřevodníkový (2x) – pro jízdu na silnici, rozdíly mezi jednotlivými převodovými stupni jsou menší, náročnější na údržbu.

Rozhodujte se podle terénu a toho, co vám vyhovuje. Pokud chcete gravel bike využívat univerzálně na oba terény, jednopřevodníkové řešení je v tomto ohledu odolnější, a to i díky tomu, že zadní přehazovačky jsou se spojkou, která pomáhá udržet napnutí řetězu.

Sedlo

Není nic horšího, než když jedete na kole, na kterém se vám sedí nepohodlně. Gravel bike vyrábí kola s různými sedadly, ať už vám vyhovují úzká, široká, s otvorem nebo bez. Existují také krátká „short“ sedla, která ale způsobují, že váhu přenášíte na ruce. Ideálně si sedadlo vyzkoušejte, abyste si byli jistí, že vám bude vyhovovat.

Hmotnost

Gravel bike je podstatně těžší než cyklokros, jeho váha se odvíjí od použitých materiálů – nejlehčí bude karbonový rám, podobně je na tom dural a nejtěžší, ale kvalitní je ocel. Drahý, ale lehký je titan, který svými vlastnostmi vítězí nad všemi ostatními materiály.

Elektro gravel bike

Pokud si chcete ušetřit práci, můžete si pořídit elektrické gravel bike, u kterého je ale třeba počítat s vyšší hmotností kvůli elektromotoru. Kromě toho se ničím od svého klasického provedení neliší, snad jen ve vyšší ceně.

Funkce

Co můžete u gravel bike očekávat za funkce a v čem vám při jízdě pomohou?

  • Osvětlení – To nemůže chybět. Světla mohou být napájena buď AAA bateriemi nebo dynamo nábojem.
  • Blatníky – Nejčastěji se vyrábí z kombinace plastu a hliníku.
  • Držáky – Pro praktické cestování lze kolo vybavit dodatečnými držáky, například na láhev nebo některé typy zavazadel.
  • Zadní a přední nosič – Pro všestranné použití s častým převážením zavazadel můžete osadit kolo zadním nebo předním nosičem.

Značka

Mezi nejznámější výrobce gravel bike patří Specialized, Scott, Giant, Kross či Trek. Najdete je v různých cenových kategoriích a lišit se budou také provedením.

Cena

Nejlevnější kola této skupiny seženete do 20 000 Kč a vhodné budou spíše pro občasné výlety, žádná sláva to s nimi totiž není. Na terén nejsou natolik odolná, proto je doporučujeme využít spíše na pevném povrchu.

Vzhledem k tomu, že kvalita není příliš vysoká, moc modelů v této cenové kategorii se nevyrábí. Zlatou střední cestou budou gravel bikes v rozmezí 20 000 až 40 000 Kč, kde bude výběr větší. Kolem 35 tisíc korun už pořídíte kvalitní kousek. Od 40 000 Kč výše budou hledat spíše profesionálové, kteří požadují prvotřídní materiály. Takové kolo může dosáhnout ceny až 100 tisíc.

Porovnat ceny gravel kol

Údržba

Pokud jste byli na kratším výletu, stačí jen otřít kolo od tenké vrstvy prachu. V případě delší cesty je lepší věnovat opláchnutí více péče. Budete potřebovat:

  • zahradní hadici nebo tlakovou myčku,
  • stojan na kolo (volitelný, ale je to skutečný pomocník při důkladném čištění),
  • kbelík s teplou mýdlovou vodou,
  • houbu,
  • čisté hadry nebo utěrky z mikrovláken,
  • malý kartáč nebo starý zubní kartáček pro těžko dostupná místa.

Návod na čištění gravel bike:

  1. Vyberte si místo venku, například zahradu nebo balkon. Jestliže nemáte žádný takový venkovní prostor, využijte vanu.
  2. Použijte jemný proud vody z hadice nebo tlakovou myčku na nízký tlak, abyste z kola odstranili většinu bahna. Zvláštní pozornost věnujte řetězu kola a kazetě.
  3. Pomocí vody, čistícího prostředku a houby kolo důkladně omyjte. Pracujte shora dolů, abyste ušetřili houbu od nečistot navíc.
  4. Menším kartáčem vyčistěte okolí špatně přístupných míst, například za řetězovými koly a na spoji středového složení.
  5. Na celý pohon (řetězová kola, kazeta a řetěz) naneste specifický odmašťovací prostředek na kolo a řetěz očistěte kartáčkem nebo čisticím nástrojem na řetězy.
  6. Dobře umyjte kola na obou stranách a vyčistěte plochy mezi paprsky.
  7. Kolo opláchněte.
  8. Nyní je dobrá příležitost zkontrolovat brzdové destičky, abyste se ujistili, že vám zbývá dost obložení na další jízdu.
  9. Namontujte kola zpět do rámu a rychle je roztočte.
  10. Usušte kolo hadříkem.
  11. Naneste mazivo na řetěz, vyhněte se brzdným povrchům a dbejte na to, abyste jej nanesli lehce.
  12. Proveďte rychlou kontrolu vašeho kola, zda je vše v pořádku.

Otázky a odpovědi

Na co se mi bude gravel bike hodit?

Na cestu, která zahrnuje více druhů terénu. Můžete tak vyrazit jak po silnici, tak i lesních cestách beze strachu, že kolo zničíte nebo, že bude jízda nepohodlná.

Na jaké parametry při výběru gravel bike hledět?

Nejdůležitější je materiál, ze kterého je kolo vyrobeno, protože bude odrážet funkce i výdrž. Dále je třeba zohlednit šířku pneumatiky, její vzorek, velikost rámu, pohon a hmotnost. Vše se snažte přizpůsobit terénu, po kterém máte v plánu jezdit.

Jak na údržbu gravel bike?

Po každé jízdě kolo otřete, v případě delších cest kolo omyjte ve venkovních prostorách pomocí houby a čistícího prostředku, namažte pohon, řetěz a zkontrolujte, zda je kolo v pořádku (nemá odřeniny, prohlubně, atd.).

Závěr

Gravel bike je skvělou možností, pokud rádi cestujete napříč různými terény, do kterých se klasické jízdní kolo nehodí. Sice s ním neprojedete extrémní terén, ale například štěrk zvládne s přehledem. Najděte si svůj ideální model podle parametrů, které jsme si uvedli – nyní už víte, jak na to.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.heliasport.cz, www.velosport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pořídil jsem si gravel bike od značky Scott a jsem moc spokojený. Přesně splňuje má očekávání, kvalita je super a pořizovací cena také nebyla žádná katastrofa.

Přidat komentář

Recenzer
Logo