Městská elektrokola

Elektrokola dala cyklistice nový rozměr a v současné době jejich obliba i přes vyšší pořizovací cenu stále stoupá. Elektrokolo můžete potkat prakticky kdekoliv, protože se v obchodech nabízí v různých podobách. Elektrokolo je žádaným pomocníkem i při průjezdu ucpaným městem.

Městské elektrokolo uspěje i při jízdě na jakékoliv zpevněné komunikaci, je však nutné vědět, že i toto kolo má svoje specifika. U těchto kol je nutné počítat s kratším dojezdem, na druhou stranu vám však umožní přikoupit různé příslušenství, které můžete využít nejen pro bezpečný městský provoz. Elektrokolo do města je vybaveno pohodlným sedlem a ženy ho mohou bez obav používat i v kombinaci se sukní.

Elektrokolo je třeba vybírat na míru. Na trhu jsou elektrokola rozdělena na dámské a pánské, přičemž se liší i velikostí rámu. Při výběru elektrokola je nejdůležitější zaměřit se na baterii. Ta určuje kapacitu a maximální dojezd kola na jedno nabití. Elektrokola se dále liší umístěním baterie a délkou dobíjení. Zvolit můžete i typ a výkon motoru. Městské elektrokolo by mělo být co možná nejlehčí, abyste ho mohli v případě potřeby převážet MHD. Na hmotnost a životnost kola má vliv výrobní materiál konstrukce. Spolehlivý servis a možnost zakoupit náhradní díly vám umožní kvalitní výrobce.

Porovnat ceny elektrokol

Typy

Do města můžete vyrazit přímo na městském elektrokole, nebo můžete dát přednost skládacímu elektrokolu. Oba typy kol jsou stavěny spíše pro jízdu po zpevněné komunikaci, ale zvládnou i lehčí terén.

Městská elektrokola

Tato kola jsou přímo určená pro kratší a méně náročnou jízdu po městě. Vyjet na něm můžete i na zpevněné cesty. Pro městské elektrokolo je typický snížený rám, který vám usnadní nasedání a vysedání. Městské elektrokolo mohou díky tomu využívat i osoby s různým zdravotním omezením. Městskému kolu obvykle nechybí ani různé doplňky v podobě nosiče, blatníku, osvětlení či zakrytování řetězu. Výhodou je i nižší hmotnost kola, avšak počítat musíte s kratším dojezdem.

Skládací elektrokola

Tato kola mají skládací konstrukci, která vám umožní kolo snadno převážet městskou hromadnou dopravou. V tomto jediném parametru se kolo liší od klasické městské verze. Ostatní parametry jsou prakticky stejné, opět se jedná o kolo s lehkou konstrukcí, která však bývá přece jenom méně odolná. Dojezd je spíše kratší a výkon kola nižší. Pokud však potřebujete kolo opravdu spíše do města, neměly by být tyto skutečnosti žádnou překážkou.

Rám

Elektrokolo musí být v první řadě pohodlné. Na trhu jsou kola rozděleny na pánská, dámská a universální a všechny varianty jsou k dostání v několika velikostech. Správnou velikost kola je třeba vybírat podle výšky postavy jezdce.

Nejmenší kola jsou vhodná pro osoby s výškou okolo 150 cm, ta největší budou pohodlná i pro osoby s výškou do 200 cm. Dle výšky postavy se elektrokola dělí do velikostní tabulky, kde jsou podle udávaného rozměru rámu rozděleny do velikostí XS – XL. Každý výrobce může mít trochu jiné parametry a je tedy vhodné řídit se danou tabulkou.

Dojezd

Každé elektrokolo je vybaveno baterií, která má určitou kapacitu. Kapacita je parametr, který je uváděn ve Watt hodinách pod zkratkou Wh. Městská elektrokola mívají kapacitu okolo 600 Wh, což vám umožní urazit cca 100 – 150 km. Výsledný dojezd kola však ovlivňuje několik dalších parametrů.

Kratší dojezd můžete očekávat v případě náročnějšího terénu, nízkých teplot, větší hmotnosti jezdce i častějšího zastavování a brždění. Na svých cestách tak vždy počítejte s určitou rezervou, díky níž vás nepřekvapí vybitá baterie.

Baterie

Dnešní elektrokola bývají většinou vybaveny kvalitní lithiovou baterií. Ta může být umístěna na několika místech. Baterie může být umístěna na pevno, nebo ji budete moci z kola vyjmout.

Druhá možnost vám usnadní opětovné dobíjení, baterii můžete za nepříznivého počasí skladovat i v teple domova, což bude mít pozitivní vliv na její životnost. Obvyklá životnost se pohybuje do 500 nabíjecích cyklů, avšak pouze za předpokladu, že budete o baterii správně pečovat.

  • Rámová baterie – velmi oblíbená jsou kola s baterií na rámu. Výhodou tohoto umístění je dobrá stabilita a ovladatelnost kola, protože baterie nijak nenaruší těžiště kola.
  • Nosič – pro městská kola je více typická baterie umístěná na nosiči. V tomto případě je nutné počítat s o něco horší stabilitou a ovladatelností. Volná rámová oblast vám však umožní vozit na kole lahev s pitím.

Elektromotor

Elektrokola se liší i umístěním motoru. Motor může být umístěn na střed šlapání, přední nebo zadní náboj. Kromě umístění je vhodné vsadit na kvalitní značkové motory. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří motory Shimano, Bosch, Brose nebo Yamaha.

  • Přední náboj – právě toto umístění je typické pro městská elektrokola. Umístění na předním náboji je k vidění i u některých krosových elektrokol. Toto umístění bude vyhovovat klidnější jízdě po stabilním pevném podkladu.
  • Zadní náboj – některá městská elektrokola mohou mít motor umístěn i v zadním náboji. Nevýhodou umístění v předním i zadním náboji je horší ovladatelnost kola. Na druhou stranu jsou tato kola oblíbená díky dobrému poměru cena/výkon.
  • Střed šlapání – jako nejvhodnější je varianta motoru ve středu šlapání. Toto umístění optimálně rozloží hmotnost a usnadní ovládání kola. Toto umístění je však k vidění nejčastěji u horských a některých trekových elektrokol.

Konstrukce

Kvalita rámu a komponent ovlivňuje životnost kola. Městská elektrokola jsou stavěna na klidnější jízdu, což se odráží na méně kvalitních rámech. Na výrobu se nejčastěji používají různě kvalitní slitiny hliníku. Výhodou hliníku je nízká hmotnost, ale i dostatečná pevnost.

Elektrokola do města mívají většinou méně kvalitní odpružení přední vidlice, které je však při jízdě městem zcela dostačující. U městských elektrokol by vás měla zajímat i hmotnost. Ta obvykle nepřekročí 25 kg.

Značka

Výrobců městských elektrokol je více, toho správného volte i s ohledem na dostupnost a kvalitu servisu, náhradních dílů či doplňků. Jedněmi z nejoblíbenějších jsou elektrokola značky Crussis. Oblíbená jsou i kola Leader Fox, Lovelec, Levit, Haibike či Lectron. Od všech výrobců je možné koupit klasické městské elektrokolo, k dostání jsou skládací i krosová kola.

Cena

Pokud se rozhodnete pro jakékoliv elektrokolo, musíte počítat s trochu vyšší investicí. Městská kola patří k těm nejlevnějším variantám, cena začíná na cca 17 000 Kč. Za tuto cenu lze koupit městské i skládací kolo. Větší výběr a více možností budete mít v případě kol s cenou od 20 – 30 000 Kč.

Za elektrokolo s delším dojezdem a kvalitnějším rámem můžete zaplatit od 30 – 50 000 Kč. Za tuto cenu lze již pořídit i první treková kola.

Porovnat ceny elektrokol

Otázky a odpovědi

V čem se liší městské kolo od ostatních verzí elektrokol?

Elektrokola se dělí do několika skupin, kromě městského lze pořídit horské či trekové kolo. Horská kola jsou ideální do terénu, vyznačují se celoodpruženou konstrukcí a pevným rámem.

Trekové kolo je stavěno na jízdu po zpevněných i nezpevněných cestách, jedná se o nejoblíbenější variantu elektrokol. Vyznačují se pevnou konstrukcí a delším dojezdem. Městská elektrokola patří mezi nejlevnější, vystačit si musíte s kratším dojezdem i nižším výkonem. Rámy kol jsou rovněž méně odolné, než tomu bývá u terénních kol.

Je nutné při jízdě městem dodržovat nějaká pravidla?

Městská kola jsou stavěna tak, aby podléhala platné legislativě. Ta určuje, že po městě se můžete pohybovat rychlostí nejvýše 25 km/hod, přičemž výkon kola nesmí překročit 250 W. Na výkonnější kolo již budete potřebovat řidičské oprávnění a povinné ručení.

Pravidla pro používání elektrokol se však mohou různě měnit a je vhodné mít o aktuálních pravidlech alespoň nějaký přehled. Kolo by mělo mít i veškerou povinnou výbavu. Mezi ně patří blatníky, světla, praktickým doplňkem je pak stojánek a nosič.

Jakým způsobem se elektrokolo nabíjí?

K opětovnému dobití baterie budete potřebovat pouze nabíječku, která je vždy součástí kola. Nabíječku lze použít v kombinaci s klasickou zásuvkou, což vám umožní nabíjet kolo všude tam, kde bude volná zásuvka k dispozici.

Obvyklá doba nabíjení bývá okolo 4 hodin, na 60% kapacitu bude kolo nabito za cca 2 hodinu. Dobu nabíjení vám pomůže zkrátit rychlonabíječka, kterou je možné přikoupit.

Závěr

Koupit městské elektrokolo není v dnešní době nijak složité, a to díky poměrně velké nabídce na trhu. Důležité však je, vybrat to správné kolo, které splní veškerá vaše očekávání. Proto si před výběrem velmi dobře ujasněte, kde všude budete chtít s kolem jezdit.

Do města a na zpevněné cesty můžete bez obav vyjet na městském elektrokole, které nabídne kratší dojezd. Pokud hodláte kolo převážet v autě nebo prostřednictvím veřejné dopravy, bude vhodnější zaměřit se na kola skládací. Jízdu terénem si můžete užít díky trekovému nebo též krosovému kolo, které je universální a hodí se do města i terénu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.insportline.czwww.decathlon.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Když jsem se rozhodovala, jaké městské elektrokolo pořídit, držela jsem se názorů a recenzí. Takže jsem nakonec objednala elektrokolo od značky Leader Fox a jsem nadšená, protože vypadá super, dobře jezdí a fakt dělá dobrý dojem.

  2. Já dřív jezdil do práce MHD, ale poslední dobou mi to připadalo zbytečné, takže jsem neváhal a investoval do skládacího elektrokola pro jízdu ve městě. Člověk je v práci rychleji, ještě si cestou protáhne svaly a udělá něco pro své zdraví.

  3. Aktuálně mi padlo do oka elektrokolo Crussis e-City 1.16-S 2022, s kterým se jezdí opravdu skvěle. Stálo kolem dvaceti pěti tisíc a má velmi krásný design, takový jednoduchý, ale elegantní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo