Dámská elektrokola

Cyklistika je v dnešní době velmi oblíbenou činností, které propadli muži i ženy. Díky elektrokolu si můžete ujeté kilometry vychutnat bez větší námahy. Na trhu jsou elektrokola rozdělena podle určení na pánská, dámská a unisex. Dámské elektrokolo je přizpůsobeno fyziologii ženy, tato úprava se týká geometrii rámu. Díky ní je kolo pro ženy pohodlnější a usnadní jim nasedání. Dámská kola pak bývají osazeny širším sedlem.

Při výběru elektrokola budete postupovat stejně jako při výběru klasického kola, důležité je, kde všude budete kolo používat a jakou výbavou by mělo disponovat. U elektrokol je pak nutné zohlednit ještě další dva komponenty tedy motor a baterii.

Porovnat ceny elektrokol

Typy

Elektrokola pro dámy jsou rozděleny do několika kategorií. Při výběru je rozhodující, kde všude bude chtít na kole jezdit.

Městské

Městská elektrokola jsou stavěna pro pohyb po komunikacích a stezkách. Na městském elektrokole můžete vyrazit na nákup, do práce či školy. Tato kola mají nejméně odolnou konstrukci, protože nemusí odolávat větším otřesům. Jejich výhodou je větší výbava, kolu obvykle nechybí světla, blatníky, ani nosič. Důležité je zvolit lehčí elektrokolo, které budete snáze přenášet.

Velkou výhodou je i odnímatelná baterie. Městské kolo mívá obvykle menší dojezd, v případě těch levných může být dojezd okolo 50 km, ale koupit můžete i kolo s dojezdem více než 100 km. Mezi městská rovněž patří některá skládací kola.

Crossové

Crosové nebo také trekové kolo je jednoznačně nejoblíbenější variantou. Tato kola jsou žádaná zejména pro svoji universálnost, využít je můžete při jízdě po komunikacích, ale zvládnou i lehčí terén v podobě cyklostezek. Trekové kolo však neobstojí v náročnějším terénu a nevýhodou může být i jejich větší hmotnost. Tato kola již nabídnou delší dojezd od 100 – 180 km a poznáte je i podle užších pneumatik.

Horské

Horské kolo je ideální na jízdu těžším terénem a v případě, kdy sáhnete po celoodpruženém kole, můžete si užívat i rychlé a náročné sjezdy. Horská kola se pyšní velmi odolným rámem, velká je odolnost všech komponent. Z tohoto důvodu jsou těžší a mají pouze základní výbavu.

Horské kolo má velmi citlivé ovládání, spolehlivé brzdy a ani základním variantám nechybí odpružené vidlice. Přehazovačka nabídne až 10 různých převodů a spolehnout se můžete na velmi dlouhý dojezd od 120 km výše. Horská kola jsou díky svým benefitům těmi nejdražšími.

Velikost rámu

Velikost rámu by měla odpovídat výšce uživatele. Dámská elektrokola jsou k dostání v několika velikostech, přičemž s výběrem toho správného vám pomohou velikostní tabulky jednotlivých výrobců. Dámská elektrokola se sníženým nebo nízkonástupovým rámem lze pořídit ženám s výškou od 150 cm.

Pohon

Nedílnou součástí elektrokola je motor, který kolo pohání. Motor může být umístěn na 3 různých místech.

  • Náboj předního kola – tuto variantu dnes nabízí pouze některá velmi levná kola. Motor v předním rámu se však dnes již spíše nepoužívá, najít ho můžete jen u skupiny městských elektrokol. Jeho nevýhodou je horší ovladatelnost.
  • Náboj zadního kola – více využívaný je motor v náboji zadního kola. Ani tato varianta není z hlediska používání úplně ideální, ale kola jsou oblíbená zejména z hlediska poměru cena /výkon. Motor v náboji zadního kola je běžný v kombinaci městských a levnějších crossových kol. Toto uložení poskytne dobrý přenos točivého momentu. Nevýhodou uložení je náročnější servis a rychlejší opotřebení zadního kola.
  • Střed šlapání – motor umístěný ve středu kola nezmění těžiště a zachová vyváženost, což se podepíše na snadné ovladatelnosti. Motor reaguje na sílu záběru a pracuje tak kdykoliv ho budete potřebovat. Díky tomu je jízda opravdu efektivní a spolehnout se můžete na delší dojezd. Motor ve středu je běžný pro horská a dražší treková kola. Za bonusy, které vám toto uložení nabízí, si jednoduše budete muset připlatit.

Výkon motoru

Na výkon motoru má největší vliv kapacita baterie. Dámská elektrokola jsou vybaveny bateriemi, jejichž kapacita může být v rozmezí 350 – 600 a více Wh. Čím je kapacita baterie vyšší, tím delší je dojezd a tím více se budete moci na motor spolehnout. Motor s výkonem okolo 350 W vám pomůže vyšlápnout kopec, ale sám takovou zátěž nezvládne. Pokud se nechcete jízdou příliš zatěžovat, volte elektrokolo s výkonem motoru 500 a více W.

Elektrokola jsou vybavena motory různých výrobců. Kvalitu zaručují motory značek Yamaha, Bosch, Brose, Shimano či Bafang.

Umístění baterie

Další odlišností elektrokol je umístění baterie. Baterie je obecně jednou z nejdražších položek a liší se v mnoha ohledech. Jednotlivý výrobci mají svoje vlastní, často pak velmi specifické modely, nebo používají baterie, které můžete v případě zájmu vyměnit za silnější baterii, přičemž můžete mnohdy použít i baterie jiných výrobců. Dnešní moderní kola jsou již standardně vybavena bateriemi typu Li-Ion.

  • Nosičová – baterie umístěná na nosiči narušuje těžiště kola a bývá tak součástí převážně městských kol. Pro jízdu terénem není toto umístění příliš vhodné.
  • Rámová – je umístěna na rámu kola. Takto umístěná baterie nenaruší těžiště a potěší i kompaktním designem. Rámová baterie s rámem doslova splývá. Rámové umístění vám však neumožní na rám připevnit láhev s vodou a pitný režim tak budete muset vyřešit jiným způsobem.
  • Sedlová – baterie může být umístěna také za sedlovou tyči. Díky tomu s kolem splývá a na první pohled není téměř vidět. Toto umístění vám však znemožní montáž předního přesmykače, díky čemuž bývá nejčastěji součástí městských kol.

Značka

Elektrokola pro ženy i muže jsou k dostání od několika velkých výrobců. Mezi oblíbené patří elektrokola značek Crussis, Leader Fox, Apache či Haibike.

Cena

Pokud se již pro eletkrokolo rozhodnete, neměla by být cena tím nejdůležitějším parametrem. Elektrokola jsou obecně dražším typem kol, jejichž cena začíná na cca 30 000 Kč. Pořízení podezřele levných kol se nemusí příliš vyplatit. Cenu určuje typ kola, nejlevnější jsou městská kola, která pořídíte za cenu okolo 30 000 Kč.

Za crossové kolo můžete zaplatit 35 – 60 000 Kč a horské vyjde na 45 – 80 000 Kč. Nejdražším typem jsou celoodpružené kola, za která můžete zaplatit i více než 100 000 Kč. Elektrokolo lze pochopitelně koupit levněji i v různých akcích. V tomto případě si ohlídejte serióznost prodejce i výrobce.

Porovnat ceny elektrokol

Otázky a odpovědi

Co vědět o dojezdu elektrokola?

Dojezd elektrokola je uveden u každého modelu. Tento parametr zajímá každého nejvíce, avšak uvedené hodnoty neodpovídají reálnému dojezdu. Proto je nutné brát informaci s rezervou. Výrobci uvádí dojezd v ideálních podmínkách, v reálu dojezd ovlivňuje členitost tratě, počasí, hmotnost jezdce i styl jízdy.

Kdo využije elektrokolo?

Elektrokola jsou k dostání v několika podobách a vyrazit s nimi můžete prakticky do jakéhokoliv terénu. Elektrokolo je dobrá volba nejen pro méně zdatné cyklistky, díky elektrickému pohonu, mohou kolo bez obav využívat starší nebo méně pohyblivé ženy. Kromě dobrého pocitu, který vám jízda na kole nabídne, můžete za jízdy vyrýsovat postavu.

Vyplatí se nákup kola s jiným než středovým motorem?

Středový motor má své nezpochybnitelné výhody, avšak nejedná se o jedinou možnou variantu, kterou můžete využít. Nejvíce kol je vybaveno motorem v zadním kole, který nabízí ideální přenos točivého momentu. To znamená, že se nemusíte obávat prokluzování kola.

Ve srovnání se středovým motorem jsou kola s motorem v zadním náboji levnější. Po kole s motorem v zadním náboji se doporučuje sáhnout všem, kteří preferují jízdu po komunikacích i v mírném terénu.

Závěr

Dámské elektrokolo poznáte na první pohled. Od těch pánských se liší menším rozměrem rámu a sníženu horní trubkou, která vám usnadní nastupování a sestupování. Dámské kolo je dobrou volbou i pro ženy, které na kole jezdí i v sukni.

Dalšími prvky dámských elektrokol jsou i pohodlnější sedla, užší řídítka a kratší představec. Dámské elektrokolo lze koupit jako městské, skládací, crossové, horské i celoodpružené kolo. Stačí vědět, kde všude se budete chtít na kole pohybovat. Mezi další kritéria výběru pak patří správná výška rámu, umístění baterie i ideální dojezd.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.insportline.czwww.decathlon.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si oblíbila značku Leader Fox nejen u klasických kol, ale zvolila jsem jí i pro nákup elektrokola. Mají skvělé výrobky ve vynikající kvalitě a za velmi slušnou cenu.

  2. Mám elektrokolo od Haibike a spokojenost. Jediné, co mi trochu vydilo, byla pořizovací cena, ale zase jsem to brala, že si to opravdu pečlivě odpracuje.

  3. Rozhodla jsem se pořídit vhodné elektrokolo, abych si mohla objíždět obchůzky, když jsem u rodičů na venkově, aniž bych musela pokaždé jezdit autem. Nakonec jsem se plácla přes kapsu, jak se, tak říká, a koupila elektrokolo od značky Crussis. Jsem velmi spokojená, protože baterie má hodně slušnou výdrž a jezdí se na něm skvěle.

Přidat komentář

Recenzer
Logo