Hokejové puky

Hrajete rádi hokej nebo s ním teprve začínáte? Ať už je to jakkoliv, vybrat správný puk na hru je velice důležité. Rozdělujeme je na několik typů podle jejich účelu, liší se také podle toho, na jaký druh hokeje je chcete používat. Vysvětlíme si, jak se takové puky vyrábějí a jaké všechny parametry byste měli při jejich výběru zohlednit.

Porovnat ceny puků

Jak se vyrábí hokejové puky?

Ve výrobě se rozlišuje, na co se puk bude užívat. Pokud pro hru, pak se vyrábí ze stlačených pryžových trubiček, které se rozkrájí a vloží do tavné formy. Jestliže má sloužit pouze jako suvenýr, smíchá se zrnitý kaučuk se spojovacím materiálem, který se vloží do formy a slisuje se. Pro NHL se vyrábí puky v ST. Jerome, nebo Sherbrooke v Quebecu. V České republice vyrábí puky světová značka GUFEX, která sídlí v Kateřinicích.

Typy

Hokejové puky můžeme dělit podle kvality do I. a II. jakosti, přičemž druhá má na povrchu různé šmouhy a škrábance, což ale v domácím prostředí nebo v případě hokejových tréninků nevadí. Dále rozlišujeme barvy, které souvisí s hmotností daného puku a jeho využitím.

Oranžový puk

Protože je váhově těžší (cca 275 gramů), hodí se pro trénink tvrdé střelby či práci s holí. Výškou i průměrem se rovná klasickému puku. Při tréninku s těžším pukem vám to při akci na hrací ploše půjde mnohem snáz, což je přesně účelem tohoto typu.

Modrý puk

Vzhledem k tomu, že je odlehčený, výborně se hodí pro začátečníky a děti, aby se s pukem naučili. Puk je vyrobený ze speciální vulkanizované pryžové směsi, která garantuje vysokou životnost, nízký stupeň mechanického obrušování povrchu a výbornou elasticitu.

Bílý puk

Bílá barva na bílém povrchu hrací plochy funguje jako skvělá metoda na trénování postřehu a reakcí brankářů. Rozměrem a vlastnostmi odpovídá klasickému puku.

Materiály

Standardní puky na lední hokej jsou vyrobeny z vulkanizované pryže, která umožňuje, aby byl puk dostatečně pevný, aby odolal extrémní síle úderů, a při tom mohl hladce klouzat po ledě. Zakoupit však můžete také pěnové hokejové puky. Mají stejnou velikost a tvar jako standardní puky na lední hokej, ale jsou vyrobeny z lehké pěny. Nejsou určeny pro hru na ledě, ale spíše pro použití v domácnosti nebo pro nácvik střelby, když nejste na ledě.

Hmotnost a velikost

Z větší části mají různé typy hokejových puků všechny stejné rozměry – 7,6 centimetrů v průměru a 2,5 centimetrů na tloušťku. To znamená, že můžete počítat s jednotnou velikostí hokejových puků, i když se hmotnost různí.

Standardní hokejový puk používaný ve všech NHL, kolegiálních a jiných hrách na vysoké úrovni (stejně jako v hobby ligách nižší úrovně) váží mezi 155 až 170 gramy.

Juniorské hokejové puky jsou lehčí, což usnadňuje manipulaci hráčům mládežnických týmů, obvykle se používají v oficiálních hrách pro děti do 8 let.

Oranžové puky jsou o něco těžší, protože trénují tvrdou střelbu a práci s holí. Využíval je u nás například slavný hokejista Jaromír Jágr.

Puky na lední hokej vs. puky na hokej na kolečkových bruslích

Pokud jste dosud znali pouze lední hokej, nyní už víte, že existuje také hokej na kolečkových bruslích, kterému se zkráceně říká inline hokej. Nehraje se na ledu, tudíž si ho zahrajete i v jiných ročních obdobích, než jen v zimě. Puky na in-line hokej jsou vybaveny ložisky, která jim pomáhají hladce klouzat po zemi. Jsou konstruovaný tak, aby vydržely i ty nejtvrdší střely.

Pozemní hokej vs. inline hokej

O něco známější je pozemní hokej, který se hraje s jinými holemi i pukem (musí být kulatý, tvrdý, z jakéhokoliv materiálu), ve standardní obuvi. Hraje se ve dvou týmech po 11 hráčích v poli (10 hráčů + 1 gólman), hrací doba je 4 x 15 minut s pauzami 2-8-2 minuty. Týmy si mění strany o poločase o délce 10 minut a střídání je možné kdykoliv s výjimkou doby, kdy byl nařízen a je zahráván trestný roh.

Pravidla inline hokeje jsou podobná těm v ledním hokeji, ale hraje se na inline bruslích, s míčkem nebo speciálním pukem, které se posouvají hokejkou. Hra se hraje na čtyři čtvrtiny po 12 minutách, každé družstvo má 4 hráče a jednoho brankáře, hřiště je rozděleno na dvě zóny: útočnou a obrannou. Jsou zde dva poločasy po 20 minutách, každé mužstvo má na hřišti maximálně 5 hráčů, konkrétně 4 hráče a 1 brankáře. Rozdíl je také v tom, že branka má menší rozměry než v ledním hokeji, a to sice 170 × 105 cm.

Barva

Standardní hokejové puky používané v oficiálních hrách jsou černé. Díky ostrému kontrastu mezi černým pukem a bílým ledem tak hráči a rozhodčí snadno vidí, co se na hrací ploše děje, i když se pohybují rychle. V 90. letech byly v NHL zavedeny modré hokejové puky, protože měly být lépe vidět na menších televizorech, ale poté, co je hráči špatně viděli, byly rychle odstraněny.

Mládežnické hokejové puky mají modrou barvu, ale to především proto, aby se daly na první pohled snadno odlišit od standardních puků. To je také pravděpodobně důvod, proč jsou běžné tréninkové puky červené nebo oranžové.

Můžete si také koupit brankářské tréninkové puky, které mají stejnou velikost a váhu jako běžné hokejové puky, ale jsou spíše bílé než černé. Tyto bílé puky jsou mnohem hůře rozpoznatelné na ledě a ve vzduchu, což pomáhá zlepšit reakční časy brankářů – pokud dokážou zastavit střelu bílým pukem, je snazší zastavit podobnou střelu vytvořenou standardním černým pukem, čímž hráči zlepšují své schopnosti.

Funkce

Hokejové puky slouží ke hře hokeje, ať už se jedná o lední, pozemní nebo inline variantu. Jejich správný výběr je velice důležitý, abyste je mohli využívat k takovým účelům, ke kterým chcete. Je totiž rozdíl, jestli s hokejem začínáte, jste pokročilí nebo chcete zlepšovat svůj postřeh – mění se tím vizuál puku, jeho hmotnost i ostatní vlastnosti.

Značka

Nejznámější značky vyrábějící hokejové puky i pro NHL a jiné hokejové ligy, jsou Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport a Lion či Stoon.

Cena

Hokejové puky vám nejlevněji vyjdou do 300 Kč, přičemž je můžete sehnat dokonce i do 100 Kč. Takové puky jsou určeny juniorům, na inline hokej nebo jako sběratelský předmět.

Od 300 Kč do 500 Kč už seženete kvalitnější provedení pro všechny typy hokeje. Nad 500 Kč lze zakoupit originální puky ze světových soutěží, barevná provedení na klasickou hru i inline hokej.

Porovnat ceny puků

Otázky a odpovědi

Jaké druhy hokejových puků existují?

Hokejové puky se dělí podle kvality do I. a II. jakosti, přičemž druhá má na povrchu různé šmouhy a škrábance, což ale v domácím prostředí nebo v případě hokejových tréninků nevadí.

Dále se dělí podle barev na oranžovou, modrou a bílou. Oranžový puk je váhově těžší, proto se hodí pro trénink tvrdé střelby či práci s holí. Modrý se hodí pro začátečníky a děti, protože neváží tolik. Poslední, bílý puk, je kvůli své barvě skvělý na trénování postřehu a reakcí brankářů.

Zmrazují se hokejové puky před hrou?

V NHL, univerzitním hokeji a dalších hokejových ligách na vysoké úrovni se puky před zápasem vždy zmrazují. Protože jsou puky na lední hokej vyrobeny z vulkanizované pryže, mají tendenci odskakovat – a čím teplejší jsou, tím více odskakují.

Zamrznutí hokejových puků snižuje pravděpodobnost jejich převrácení, odražení a kutálení. Rozmrazují se však rychle a každých pár minut je třeba je vyměnit za nový zmrazený puk. U her nižší úrovně a při běžném hraní to bývá často nepraktické, takže zde není nutné zmrazovat puky.

V čem se liší puk na lední a inline hokej?

Puky na inline hokej jsou vybaveny ložisky, která jim pomáhají hladce klouzat po zemi. Jsou konstruovaný tak, aby vydržely i ty nejtvrdší střely. Nelze je zaměnit, správně fungují jedině na své určené ploše.

Závěr

Hokej dokáže být zábava, ať už hrajete jakoukoliv z jeho forem. Správně zvolený puk vám ve hře pomůže, aby manipulace s ním byla jednodušší a celkově se vám lépe hrálo. Nemusí vás ani vyjít nějak draho, záleží na tom, jak moc vážně to berete. Vyberte kvalitní provedení a užijte si sportování s přáteli.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Klukům jsem koupila Rubena Hokejový puk SR a jsou spokojeni. Prý jsem to vybrala moc dobře a hraje se s ním skvěle. Díky za váš článek, pomohl mi s tím.

  2. Naši kluci chtějí hrát hokej oba, takže nákup vybavení byl velkou událostí. Dostala jsem za úkol vybrat i hokejový puk, o čemž tedy nevím absolutně nic, ale díky vašemu článku jsem nakonec vybrala značku Rubena a kluci jsou docela spokojení, tak to snad byla správná volba.

  3. S kamarády používáme Green Biscuit Bonus 2-Pack a je fakt hodně kvalitní. Platil jsem za něj sice přes pět set korun, ale vyplatilo se to.

Přidat komentář

Recenzer
Logo