Žmolky jsou nevzhledné uzlíky, které vznikají při pravidelném používání vlivem opotřebení materiálu. Tyto nevzhledné kuličky můžete najít na jakékoliv části oblečení, nejčastěji však tam, kde dochází ke tření, tedy v podpaží, na ramenou, vnitřní straně rukávů nebo na spodních lemech. Žmolky se mohou časem objevit prakticky na jakémkoliv materiálu, nejčastěji jsou však problémem pletenin.
Jak odstranit žmolky?
Žmolky k oblečení prostě bohužel patří, k jejich tvorbě pomáhá i špatné praní. Tvořit se tak budou v případě, že zvolíte nevhodnou teplotu, prací program nebo nekvalitní prací prostředek. Ale ani správný postup praní vám bohužel v jejich tvorbě časem nezabrání. Žmolky není těžké z oblečení odstranit, existuje celá řada více či méně účinných způsobů a vychytávek.
Odstranit je můžete například pomocí nůžek, kdy je jednoduše ostříháte. Tento způsob můžete volit v případě, že svetr nebo jiný oděv obsahuje jen několik větších žmolků. Zkusit to můžete také pomocí žiletky nebo klasického holícího strojku. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob, je nutné je odstraňovat opatrně, aby nedošlo k rozstřižení nebo rozřezání oblečení.
Poškozené oblečení přejíždějte jemným smirkovým papírem nebo silonkami. Smirkový papír je vhodnější na hrubší a pevnější látky, silonky pak pomohou ošetřit látky z jemných tkanin. Další možností je použití izolepy nebo lepící pásky a posloužit vám může také kartáč.
Odžmolkovač
Nejlépe vám s údržbou vašeho šatníků pomůže odžmolkovač. Jedná se o malý ale účinný a praktický přístroj, díky kterému snadno odstraníte žmolky z jakéhokoliv materiálu. Tyto přístroje jsou k látkám šetrné a nemusíte se proto bát, že dojde k poškození látky. Díky zabudovanému rotačnímu noži se zbavíte nejen žmolků, ale také chomáčků nebo jemných vláken. Odžmolkovač můžete použít na oblečení, ale také na sedací soupravy, koberce, závěsy, přikrývky atd.
Ruční nebo elektrický
Odžmolkovačů je k dostání celá řada, vybírat můžete mezi klasickým ručním a dražším, ale účinnějším elektrickým.
Ruční odžmolkovač – tento typ můžete najít také pod pojmem kartáč na oblečení. Jedná se buďto o klasický kartáč, díky kterému můžete odstranit nejen žmolky, ale také chlupy, vlasy nebo drobné nečistoty. Další možnost je kartáč, který odstraňuje žmolky pomocí nože. K dostání je v několika provedeních a jeho využití je spíše příležitostné. Je to levnější a také méně účinná a pracnější varianta.
Elektrický odžmolkovač – je k dostání v mnoha různých provedeních a velikostech. Jedná se o malé a skladné přístroje, které můžete přibalit na cesty nebo je nosit například v kabelce. Vybírat můžete ze dvou typů a to bateriových a akumulátorových. Nevýhodou akumulátorových může být nutnost dobíjení a tedy přístup k elektrice, v případě bateriových je vhodné myslet na náhradní baterie. Oba typy však odstraní žmolky bezpečně a rychle.
Typy nožů
Odžmolkovače odstraňují žmolky pomocí nože. Elektrické přístroje mají v sobě zabudovaný rotační nůž z oceli, dražší modely pak mají čepele keramické. Ruční typy obvykle obsahují jeden nůž. Některé ruční typy jsou k dostání s nástavci s různou výškou nože. Nástavce tak můžete vyměňovat podle toho, z jakého materiálu žmolky odstraňujete.
Také elektrické typy mnohdy umožňují měnit nástavce a můžete tak zakoupit modely obsahující náhradní vějíř s noži. Další možností jsou pak typy, které umožňují měnit nastavení výšky nože.
Baterie
Nejčastěji se setkáte se modely napájenými pomocí klasických tužkových baterií. Zde je nutné počítat s kratší životností a nutností baterie měnit. Pohodlnější tak jsou odstraňovače žmolků s vestavěným akumulátorem. Tyto typy jsou dodávány s nabíječkou a patří k těm dražším. V případě akumulátorech modelů dejte pozor na to, jestli jsou dodávány s akumulátorem.
Vlastnosti, parametry, funkce
Některé modely odžmolkovačů mají také více úrovní nastavení ochrany oděvů a jsou vybaveny funkcí bezpečnostního automatického vypnutí.
Žmolkovače jsou malé strojky, které nemají žádné speciální funkce. Jednotlivé typy se od sebe liší hlavně průměrem odžmolkovací plochy. Menší strojky mají průměr hlavy cca 4 cm, velké pak mohou mít průměr až 10 cm. Z hlediska snadného používání se můžete zaměřit snad jen na ergometrii jednotlivých typů, tedy na to, jak snadno se vám budou držet. Odžmolkování zabere nějaký čas a práce s odžmolkovačem by tedy měla být pohodlná.
Odstraněné žmolky se hromadí do sběrné odnímatelné nádoby, kterou je nutné po naplnění vysypat. Větší přehled vám poskytne průhledný zásobník. Při koupi si tedy vyzkoušejte, jak snadno se zásobník vysypává. Snadnější čištění vám poskytne také rozebíratelná hlavice. Díky ní je čištění stroje velmi snadné.
Některé dražší modely mají také více úrovní nastavení ochrany oděvů a jsou vybaveny funkcí bezpečnostního automatického vypnutí.
Značky
Co se týká kvalitních a ověřených výrobků můžete se spolehnout na značky Bravo, Sencor, Eta, Tefal, Philips, Leifheit a další.
Bravo B-4633
Používání tohoto odžmolkovače je velmi jednoduché. S jeho pomocí odstraníte žmolky ze všech druhů tkanin. Má odnímatelný zásobník na textilií a napájení ze sítě i z akumulátoru. Výdrž akumulátoru je až 40 minut, příkon 5 W. Napájen může být ze sítě i z akumulátoru. Využívá principu rotujícího vějíře a plasticky ohebného sítka. Žmolek se dostane do síta a rotující vějíř ho usekne a nasaje. K dostání je v několika barevných provedení.
Leifheit Odžmolkovávač 80029
Odžmolkování zajišťují ostré čepele z nerezavějící oceli chráněné krytem, který lze nastavit na 3 stupně pro použití na různé druhy látek. Strojek disponuje průhlednou odnímatelnou nádobkou, do které se zachytávají vlákna a žmolky odstraněné z tkaniny. Odžmolkovač je ihned připraven k použití. Součástí balení jsou i 2x baterie AA a čisticí kartáček pro péči o žiletky.
ORAVA LR-100 BB
Orava LR-100 účinně odstraňuje žmolky ze všech druhů tkanin. Na těle má umístěnou světelnou kontrolku síťového připojení. Odnímatelnou průsvitnou nádobku na žmolky kdykoliv vyprázdněte.
Pro pohodlné používání má zabudovaný nabíjecí akumulátor, který vydrží na jedno nabití 45 až 60 minut. Doba nabíjení je zhruba 10 hodin.
Cena
Odžmolkovače jsou skvělými pomocníky, kteří vám pomohou udržet perfektní vzhled vašeho oblečení a také ostatního textilu v domácnosti. Jejich cena není nijak vysoká, kvalitní výrobky pořídíte již za cenu kolem 300 Kč. Obecně se cena těchto výrobků pohybuje v rozmezí 50 – 500 Kč.
Při nákupu tohoto výrobku se zaměřte nejen na cenu, ale také na kvalitní značku, výdrž baterie a dobu nabíjení. Kvalitní výrobky by měly být pro lepší čištění snadno rozebíratelné, výhodou je pak možnost výměny nástavců a v neposlední řadě nože vyrobené z kvalitních materiálů dlouhé životnosti.
Odžmolkovače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a 4home.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já nedám dopustit na Philips GC02680, protože pracuje fakt parádně. U nás jsou žmolky pravidelnou záležitostí, takže jsem moc ráda, za takové parádní pomocníky, kteří zajistí, že pak oblečení zase vypadá skvěle. Nevím totiž, jak je to možné, ale dokonce i na novém oblečení se ty potvůrky žmolky objevují.
Já sem si koupila odžmolkovač od Sencoru a docela ujde. Předtím jsem měla značku Bravo a zdála se mi mnohem lepší. Chtěla jsem vyzkoušet jiný model, ale asi se vrátím k předchozí značce.
At vyndam jakykoliv svetr, vzdy jsou na nem ty nehezke zmolky, ale od te doby, co jsem si poridil odzmolkovac Philips, mam od nich klid.
Mám ráda pletené věci, ale ty žmolky jsou otravné. Naštěstí jsem nedávno pořídila odžmolkovač od značky Philips a je to ohromná změna.
Díky za váš článek, který mi pomohl vybrat ten správný odžmolkovač. Vzala sem nakonec od značky Tefal a nemůžu si ho vynachválit, protože konečně nemám oblečení samý žmolek.
Ten elektrický odžmolkovač, co máte na obrázku, tak ho mám doma. Nebyl ani nějak drahý a jsem velmi spokojená. Moje oblečení vypadá zas skvěle, fakt funguje.
Krásny článek. Určitě všem pomůže s výběrem kvalitního odžmolkovače.
Děkujeme za pochvalu.
Koupila jsem si nedávno odžmolkovač od značky Philips GC02680. Jsem s ním velmi spokojená, moje oblečení vypadá zase jako nové. Doporučuji si ho pořídit.