Rádi se věnujete rybolovu a hledáte pomocníka, který vás upozorní, když návnada zabere? Pak je signalizátor záběru skvělou volbou. Díky tomu můžete být při lovení úspěšnější, aniž byste se museli nějak namáhat. Existuje několik druhů, a proto si dnes povíme, jak postupovat při výběru a jaké parametry je třeba zvážit.
Co je to signalizátor záběru?
Jedná se o elektronické zařízení, které dokáže zjistit záběr při rybolovu vyhodnocením pohybu prutu či vlasce. Způsobů, jakým vás signalizátor může upozornit, existuje několik. Některé modely vás upozorní i tehdy, když se pohybujete dále.
Typy
Signalizátory dělíme podle toho, jakým způsobem vám dají vědět, že návnada zabrala. Může jít o akustické či vizuální signály, nebo dokonce kombinaci obojího. Záleží především na vašich preferencích – někdo má při lovení raději ticho, jiný chce být ihned informován o tom, co se děje pod hladinou, i když se od signalizátoru vzdálí. Dostupné funkce jednotlivých typů se také odrazí na ceně.
Mechanické signalizátory
Umisťuje se na špičku prutu, nebo mezi očka, a lidově se mu říká policajt či čihátko. Jedná se o jednoduchý typ signalizátoru ve tvaru přívěsku, rolničky, bambule i kroužku. Signál dává pohybem nahoru a dolů – nemusíte se bát, že byste ho ve tmě přehlédli, má na sobě výrazné fosforeskující barvy.
Manipulace je jednoduchá, přístroj levný, snadno se na vlasec nasadí i sundá. Nevydává navíc žádný zvuk, tudíž vás nebude při rybolovu rušit. Pouze si dávejte pozor na to, aby se neomotal kolem prutu.
Elektronické signalizátory
Jinak také hlásiče nebo pípáky, ohlašují záběr zvukově, ale také vizuálně pomocí LED diod různých barev. Upevňují se na vidličku nebo na stojan, v některých případech bývají i voděodolné. Je možné bezdrátově připojit přijímač, který najdete také pod názvem příposlech. Ten umožní rybáři odejít od signalizátoru, a přitom stále vědět, co se děje pod hladinou.
Jakmile totiž dojde k záběru, začne signalizovat aktivitu pomocí zvuku, vibrací, blikání. Jeden příposlech lze použít pro 4, 6, 8, nebo dokonce 12 prutů, podle konkrétního modelu. Protože elektronické typy fungují na baterie, musíte mít vždy nějaké v záloze, aby zařízení mohlo fungovat.
Swinger signalizátory
Spojením výhod mechanického a elektronického stabilizátoru vzniká tzv. swinger, který hlásí pohyb jak zvukem, tak pohybem. Jsou ve formě ramínek, která nasadíte na vlasec, v případě dražších modelů je můžete používat samostatně. Levnější bude třeba připojit k elektronickým hlásičům.
Sady signalizátorů
Lovíte na více prutech najednou? Pak by se vám mohla hodit sada, která je mezi rybáři velice oblíbenou variantou. Zpravidla obsahují 2, 3 nebo 4 signalizátory a 1 příposlech. Všechny je poté přenášíte v praktických kufříkách, a to vše za výhodnou cenu. Někde jsou součástí i snag geary nebo swingery. Praktickou výhodou je, že si můžete na jednotlivých prutech zvolit odlišnou barvu LED diody, a tak vždy na první pohled poznáte, který prut zabral.
Citlivost signalizátoru
Aby dokázal signalizátor rozpoznat, že návnada zabrala, musíte nastavit jeho citlivost, a to ideálně až na půl milimetru v naprosto klidných vodách bez větru, a o něco nižší citlivost na řece. Nezáleží ale pouze na prostředí, ve kterém se nacházíte, ale také na rybách, které se chystáte lovit – nižší citlivost u menších ryb, vyšší u agresivnějších. Pokud je citlivost nastavena špatně, mohou být signály falešné, což nehrozí u dražších modelů díky ergonomickému ovládání.
Dosah signalizátoru záběru
Dosah určuje hlavně cena – u levnějších modelů se nejčastěji setkáte s hodnotou okolo 200 m, u dražších 500 m, nebo dokonce 1 500 m. Vypovídá tedy o tom, na jakou vzdálenost se od prutu můžete vzdálit. U vyšších hodnot není myšleno, že byste snad byli 1,5 km daleko, ale spíše to, že signalizátor funguje i přes překážky, jako jsou například stromy, keře, železobetonové konstrukce či přehrady.
Typy signalizace
Jak už jsme zmínili výše, signalizace se může projevovat dvěma způsoby, a to buďto zvukem (akusticky) nebo vizuálně, popřípadě kombinací těchto dvou možností. Rozhodněte se podle toho, co vám při lovení bude pohodlnější, a jak moc velký pozor chcete dávat. Pokud byste raději odpočívali, vyplatí se spíše akustická signalizace, která vás okamžitě upozorní, že se něco děje.
Akustická signalizace
Probíhá za pomocí pípání, u kterého si můžete nastavit hlasitost tak, aby vám to netrhalo uši. V noci například oceníte tišší zvuk, přes den o něco vyšší. Často je možné si vybrat i tón signalizace od hlubokých po pisklavé. V některých případech máte k dispozici přepnout hlasitost do tichého režimu, a to jak u hlásičů, tak u příposlechů (ty lze někdy nastavit i na vibrace). V noci by se vám mohla hodit možnost tichého režimu u hlásiče a zapnuté hlasitosti u přijímače.
Vizuální signalizace
Signalizace probíhá za pomocí LED diod – u levnějších modelů je k dispozici pouze jedna barva bez možnosti měnit jas, kdežto u dražších signalizátoru si budete moct nastavit jak barvu, tak intenzitu jasu tak, aby vám dioda moc nesvítila do očí, ale zároveň jste ji viděli. Nastavená barva se vám objeví i na příposlechu. Pokud rádi rybaříte s větším množstvím prutů, jistě oceníte, že si u každého z nich navolíte jinou barvu, a získáte tak větší přehled o situaci.
Baterie
Většina modelů se napájí na baterie, a to AA, AAA, ale třeba i 9V. Spíše než dobíjecí používejte jednorázové, které mají vyšší výkon při používání. Když tedy půjdete rybařit, měli byste s sebou mít vždy nějaké náhradní, kdyby se vám aktuální vybily. To zjistíte pomocí signalizace vybitých baterií, kterou ale nedisponují levnější zařízení. Tam se baterie vybijí, aniž byste o tom věděli. Většinou ale vydrží klidně celou sezónu, takže není potřeba měnit často.
Dalším řešením je také solární signalizátor záběru, který má solární panel, a tak se nabíjí slunečním svitem. Funguje i tehdy, kdy je pod mrakem. Li-lon baterie vydrží v provozu po dobu několika dní. Samozřejmě je tento typ signalizátoru dražší, ale ne o moc.
Odolnost
U těchto přístrojů se očekává, že budou voděodolné, jelikož se využívají poblíž vody a měly by fungovat za každého počasí. Kvalitní signalizátor přežije mrholení i větší déšť. Těsnění se nachází jak po obvodu, tak i u tlačítek a páček.
Doplňky
Pro plné využívání signalizátoru můžete dokoupit i nejrůznější doplňky, mezi nejrozšířenější patří snag gear. Přezdívá se mu také uši a jeho účelem je zajistit, aby prut při prudkém záběru nevyletěl z vidličky či stojanu. Některé druhy jsou samostatné, jiné jsou šroubovací přímo na hlásič.
Mezi další doplňky patří přídavné závaží, vodotěsné pouzdro, přídavný alarm, pohybové čidlo, bivakové světlo nebo stojánek na příposlech.
Funkce
Signalizátor záběru slouží u rybolovu k tomu, že za vás hlídá situaci pod hladinou. V případě, že se ryba chytne, ohlásí vám to. Nemusíte se tak neustále starat, co se děje, ale namísto toho odpočívat a nechat přístroj pracovat za vás.
Značka
Signalizátor záběru se dá zakoupit u značek jako je Flacarp, Delphin, JRC nebo NGT. Dají se zakoupit v různých cenových kategoriích, takže si určitě vybere každý.
Cena
Mechanické signalizátory a swingery seženete do výše 1 000 Kč, kdežto elektronické modely na této ceně začínají. Nečekejte velké množství funkcí, jedná se o základní provedení.
Od 1 000 do 5 000 Kč už najdete výkonnější modely, které disponují nastavením hlasitosti, tónu, jasu LED diody, možností připojit příposlech, voděodolností a dalšími funkcemi. Najdete zde také sady levnějších zařízení.
Nad 5 000 Kč jsou k dostání ty nejlepší signalizátory, jež dosahují ceny až 30 000 Kč. Disponují například i alarmem proti krádeži nebo světlem do bivaku. Mají veškeré výhody, po kterých toužíte – dosah až dva kilometry, nastavení času svícení diod, odlišné hlášení zpětného záběru i dvojitou citlivost záběru.
Údržba
Protože je signalizátor záběru často vystaven vlhkosti, bez pravidelného čištění a údržby se to neobejde. Po každém použití přístroj důkladně vysušte a ukliďte. Nezapomeňte ani kontrolovat stav baterií, a popřípadě je vyměňte. Co se týče skladování, signalizátor by měl být uložen někde v suchu, mimo dosah vody – například v suchém a uzavřeném zavazadlovém prostoru.
Otázky a odpovědi
K čemu signalizátor záběru slouží?
Abyste nemuseli spoléhat jen na sebe, na svůj zrak a sluch, můžete si pomoct signalizátorem záběru, který bude situaci sledovat za vás a dá vám včas vědět, že se něco děje. Stačí ho pouze nastavit a umístit tam, kam patří. Ten následně vyhodnotí pohyb prutu či vlasce a zapípá nebo zasvítí, aby vám dal signál.
Jakým způsobem signalizátor záběru dává signál?
Signál může být buďto akustický nebo vizuální, či obojí dohromady. Akustický funguje na základě zvuku, který značí, že se ryba chytla na návnadu. Jde o pípání, jehož hlasitost si můžete nastavit. U vizuálního druhu vidíte světelnou LED diodu, která svítí barvou, jež je buďto daná nebo si ji můžete nastavit podle sebe. U kombinační varianty signalizátor, jak pípá, tak svítí, a tak je téměř nemožné zaspat situaci.
Na jaké parametry se při výběru signalizátoru záběru zaměřit?
Abyste vybrali ten nejlepší hlásič, zaměřte se na typ, který přizpůsobte svým požadavkům – raději byste mechanické nebo elektronické modely? V případě, že byste rádi výhody jednotlivých typů spojili, pořiďte si swinger. Na lov s více pruty se vám bude hodit sada signalizátorů, která disponuje funkcemi na základě své ceny.
Signalizace se dělí na akustickou a vizuální – opět vybírejte dle svých potřeb. Napájení funguje na principu baterií nebo solárního panelu. Zkontrolujte si voděodolnost, aby hlásič přežil i při nepřízni počasí a popřípadě dokupte doplňky, které by se vám hodily.
Závěr
Pokud si chcete práci při lovení ryb ulehčit, je signalizátor záběru ideálním pomocníkem, který je kompaktní, praktický, efektivní a nevyjde vás na moc peněz. Konečně se dočkáte odpočinku při rybaření, ale zároveň budete vždy vědět, co se děje. Možností máte několik, stačí jen zvážit své požadavky a přizpůsobit je výběru. Nyní už víte, jak na to.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Splávky
- Echoloty
- Navijáky
- Rybářská křesla
- Podběráky na ryby
- Podložky pod ryby
- Jak vybrat stojan na prut?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Koupila jsem signalizátor záběru od značky Delphin pro manžela k výročí a je spokojený. Na ryby jezdí pravidelně a bere ho vždy s sebou, tak snad jsem pořídila dobře.