FPV brýle

FPV brýle se používají při pilotování dronu, díky kterým můžete vidět, co za výhled se momentálně nachází před ním. Můžete tak na vlastní kůži zažít, jak se cítí pilot v letadle, aniž byste byli ohroženi na životě. Nejedná se sice o úplně levnou záležitost, za ten zážitek to ale stojí. Jakým způsobem takové brýle vybrat a podle čeho poznat, že se jedná o kvalitní zboží?

Porovnat ceny brýlí

Co to jsou FPV brýle?

Tento druh brýlí se využívá k dronu, který má speciální výbavu určenou k tomuto účelu, není tudíž možné sledovat obraz v reálném čase u každého dronu. V zařízení musí být zabudována kamera pro snímání s video vysílačem pro přenos obrazu a přijímač v řídícím zařízení pro zachycení FPV kamerového signálu. Díky tomu je možné sledovat, kam přesně dron momentálně letí, a vyfotit tak lepší snímky nebo mít větší přehled aktuální situaci.

Typy

Při koupi FPV brýlí narazíte na dva typy, a to s jedním nebo dvěma displeji. Každý z nich má své výhody i nevýhody, obecně je však oblíbenější verze slim. Záleží na tom, jaké máte požadavky a také rozpočet. V čem jsou zásadní rozdíly?

S jedním displejem (box)

Pokud sháníte levnější model FPV brýlí, určitě budete koukat po box verzi, tedy té pouze s jedním displejem. Cena se odvíjí podle rozlišení – čím vyšší, tím dražší. Nevýhodou ovšem je, že jsou oproti svému druhému typu větší, těžší a hůře se s nimi manipuluje. Za to ale sedí všem, ať už máte tvar a velikost obličeje jakýkoliv, a to dokonce i uživatelům s dioptrickými brýlemi. Jejich design není příliš atraktivní a nelze je použít ve 3D režimu.

Se dvěma displeji (nízkoprofilové, slim)

Vzhledem k větší uživatelské přívětivosti jsou mezi lidmi o dost populárnější. Jsou menší, pohodlné a snadno se přenášejí. Jestliže nosíte dioptrické brýle, musíte je nainstalovat dovnitř zařízení či nosit kontaktní čočky, které vám při používání nebudou vadit.

Jejich cena je vyšší, navíc musí být obě obrazovky zarovnané tak, aby seděly přesně na očích, což může být leckdy problém. Vzhledem připomínají klasické VR brýle z počítačových her. Dražší typy mají také integrovaný Head Tracking, což je ovládání kamery pouhým pohybem hlavy. Lze také provozovat 3D režim.

Velikost a rozlišení displeje

Když už jsme u těch displejů, je důležité u nich hledět na konkrétní vlastnosti, a to sice velikost a rozlišení, abyste věděli, jak kvalitní výsledný obraz bude. Rozlišení je udáváno v pixelech – čím více jich má, tím lepší kvalita. Je velmi důležité, abyste viděli co nejlépe, hlavně z hlediska bezpečnosti. Minimální rozlišení se doporučuje 640 × 480 pixelů, klasikou je však 800 × 480 pixelů.

Co se týče velikosti displeje, ta je uzpůsobena tak, aby vám ukázala co největší plochu, ale zároveň jste se nemuseli příliš rozhlížet kolem. Velikost závisí hlavně na konstrukci brýlí, v případě box verze bude samozřejmě větší, než dva samostatné displeje u slim provedení.

Poměr stran displeje

Standardní poměr stran displeje bývá 4:3, narazit ale také můžete na 16:9 pro širší a panoramatický pohled, který se hodí pouze na tomu odpovídající kameru či převedení. Při nesprávném poměru stran hrozí deformace a roztažení nebo naopak zploštění obrazu, čímž se brýle stávají nepoužitelnými. Dopředu si proto zjistěte informaci, zda FPV brýle odpovídají vaší kameře. Naštěstí spousta modelů FPV brýlí nabízí možnost přepínat mezi poměry stran, což poskytuje větší flexibilitu a kompatibilitu.

Kompatibilita

Ještě, než ke svému dronu zakoupíte FPV brýle, ujistěte se, že jsou s ním kompatibilní. I když se jedná o stejnou značku, nemusí to nutně znamenat, že je k němu připojíte. Hledejte tuto informaci uvedenou v popisu produktu nebo se zeptejte na prodejně specializovaného odborníka.

Jediný model, u kterého se ptát nemusíte, je závodní dron, který je pro tyto brýle přímo navržen. Lze zakoupit také univerzální FPV brýle, které bývají kompatibilní s nejoblíbenějšími typy, přesto se ale ujistěte, že tomu tak je i u vašeho dronu. Poslední možností, v případě, že dron nemá vlastní kameru nebo není kompatibilní s FPV brýlemi, je pořízení brýlí společně s malou kamerou, která se na dron umístí.

Mezipupilární vzdálenost (IPD)

Abyste správně viděli veškeré objekty, které dron natáčí, je třeba, aby mezipupilární vzdálenost odpovídala přímo té vaší. Jedná se o vzdálenost mezi středy vašich očí u FPV brýlí se dvěma displeji (box verze má pouze jeden displej, žádná vzdálenost se zde tudíž nevyskytuje). Většina brýlí lze velikostně upravit tak, aby vám seděla.

Pokud ne, velikost je nastavena univerzálně, což je riziko, protože se jednoduše může stát, že vám brýle nebudou sedět a okraje budete mít rozmazané. Vlastní IPD zjistíte jednoduše tak, že si stoupnete před zrcadlo a pravítkem změříte vzdálenost od jednoho středu oka k druhému. Popřípadě můžete také využít služby optiky.

Dioptrie

Zatímco u FPV brýlí s jedním displejem si nemusíte dělat starosti s tím, zda se vám pod něj vejdou brýle, protože jsou přizpůsobené všem druhům i velikostem, u slim provedení už to bude horší. Dioptrie musíte vložit přímo do brýlí, jejich rozsah je ale omezený, což znamená, že pokud máte vyšší dioptrie, využijete spíše boxovou verzi nebo budete nosit kontaktní čočky, které vám nijak překážet nebudou.

Napájení

FVP brýle, ať už boxové nebo nízkoprofilové, se nabíjejí bateriemi, a to:

  • vestavěnými – umístěné uvnitř brýlí, praktické, snadno se dobíjejí, v případě poruchy se nedají vyjmout.
  • externími – připojení pomocí dlouhých kabelů, které je možné umístit do kapsy, když budete s dronem létat, náročnější a ne tak praktické, v případě poruchy možno nahradit novými bateriemi.
  • výměnnými – kombinace předchozích typů, dají se vyjmout, umisťují se přímo do konstrukce FPV brýlí, kam se jich vejde i několik pro delší výdrž.

U některých typů můžete baterii dobíjet i za letu ze záložního zdroje, a tím navýšit její kapacitu.

Funkce

FPV brýle jsou doplňkem k létajícímu dronu, který sice nutně nepotřebujete, ale bude váš zážitek ještě o něco více podporovat. Máte šanci vidět, co dron natáčí, a tak se například vyvarujete havárii nebo budete mít větší přehled o tom, co se před kamerou děje.

Brýle samy o sobě ale mají i další funkce, které sice nepatří mezi ty základní, pokud vás ale zaujaly, stačí se informovat, zda jsou součástí modelu, o který máte zájem. O jaké funkce jde?

3D technologie

Tuto funkci lze využívat pouze u FPV brýlí se dvěma displeji. Díky ní můžete obraz sledovat pomocí trojrozměrného snímání, což ovšem znamená také vyšší cenu a zvýšené riziko poničení. Právě kvůli těmto důvodům nebývá 3D technologie mezi uživateli moc populární.

DVR

Jedná se o digitální videorekordér, který zaznamenává záběry z vašeho dronu a ukládá je externě na SD kartu, kde si je později můžete přehrát.

HDMI vstup

Pokud budete záznamy z dronu ukládat na počítač, mohl by se vám hodit HDMI vstup, díky kterému propojíte kabelem tato dvě zařízení.

Audio

Rádi byste kromě obrazu také slyšeli, co se okolo děje? Pořiďte si drona s vysílačem na kameře a přijímačem, vestavěný reproduktor nebo audio konektor na FPV brýlích a využívejte možnosti slyšet veškerý zvuk.

Čelní ventilátor

Vzhledem k tomu, že FPV brýle se dvěma displeji mohou být náchylné k zamlžování optiky v horku či chladnu, ventilátor zabraňuje srážení vlhkosti pomocí vhánění malého množství vzduchu. Tuto užitečnou funkci najdete u dražších modelů.

Značka

Mezi nejznámější značky, které se výrobou FPV brýlí zabývají, patří DJI, BETAFPV, EMAX nebo AXIS Flying.

Cena

Jak už jsme si sami mohli odvodit, nejedná se o levnou záležitost, proto si dobře rozmyslete, zda vám za to FVP brýle opravdu stojí. Jejich nejnižší cena se pohybuje do 10 000 Kč, kde se neobjevují tak známí výrobci. Jestli ale začínáte, možná to nebude úplně špatná volba. Převažují modely s jedním displejem bez dioptrické korekce a základními funkcemi. Pozornost věnujte kompatibilitě s dronem, který vlastníte a výdrži baterie.

Od 10 000 Kč do 20 000 Kč budete mít větší výběr, a to i z dvoudisplejových modelů s větším rozlišením, které už můžeme považovat za kvalitní. Nadstandardních funkcí se sice stále nedočkáme, v této cenové kategorii jsou ale brýle vhodné i pro náročnější zákazníky.

Nad 20 000 Kč jsou k dostání profesionální modely, které využívají například fotografové, závodníci a další lidé z branže. Očekávejte vysoké rozlišení, dlouhou výdrž baterie a možnost dokupovat náhradní díly. Zde můžete objevit také záznam zvuku, vestavěnou korekci nebo ovládání kamery pomocí pohybu hlavy. U nejdražších FPV brýlí lze využít funkci 3D technologie.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Který typ FVP brýlí je lepší?

Obecně je oblíbenější varianta se dvěma displeji, protože je praktičtější – brýle nejsou těžké, jsou menších rozměrů, a zajišťují tak větší pohodlí. Na druhou stranu, pro uživatele s vadou zraku nemusí být úplně nejlepší, protože pod ně nelze nosit brýle, dioptrie se do zařízení musí vložit nebo je nutné nosit kontaktní čočky. Také je slim verze dražší.

Na jaké parametry se při výběru FPV brýlí zaměřit?

Velmi důležitý je displej, protože od toho se bude odrážet, jak kvalitně obraz uvidíte. Budete se rozhodovat mezi jedním nebo dvěma, jejich kvalitou a rozměry, včetně poměru stran. Minimální rozlišení se doporučuje 640 × 480 pixelů, klasikou je však 800 × 480 pixelů.

Pokud nosíte brýle, určitě se informujte o tom, zda je možné je nosit při používání, popřípadě do kolika dioptrií se dají vložit přímo do brýlí. Jste-li pokročilejší, určitě vás budou zajímat funkce, které FPV brýle nabízejí – čím dražší, tím lepší. Pro někoho bude záznam audia zbytečný, jinému bude vyhovovat.

Jakým způsobem se dají FVP brýle napájet?

FVP brýle lze napájet bateriemi, a to vestavěnými, externími nebo výměnnými. Liší se podle jednotlivých typů a také tím, jak jsou nebo nejsou praktické. Zlatým středem jsou výměnné baterie, které kombinují dva předchozí druhy. U některých brýlí můžete baterii dobíjet i za letu ze záložního zdroje, a tím navýšit její kapacitu.

Závěr

FPV brýle jsou skvělým doplňkem pro všechny vášnivé dronaře, kteří chtějí svůj zážitek pozdvihnout ještě o úroveň výš. Jsou sice dražší, ale lepší simulaci pilotování nenajdete. Hodí se spíše pro pokročilejší uživatele, ale i pro začátečníky existují levnější modely, stačí si jen správně vybrat takové brýle, které budou s vaším dronem kompatibilní.

FPV brýle můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.dronpro.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pořídil jsem FPV brýle od značky DJI a zatím pohoda. Nenašel jsem na nich doposud žádná negativa.

Přidat komentář

Recenzer
Logo