Celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatiky jsou u řidičů velmi oblíbené. Důvodem je jejich universálnost, která vám umožní pneumatiky používat ve všech čtyřech letních období. Díky celoročním pneumatikám ušetříte nejen čas, ale i peníze, což je největší důvod, proč na tyto pneumatiky spoléhá stále více řidičů.

Celoroční pneumatiky jsou na trhu již delší dobu, ty první byly vyrobeny v roce 1977, nejedná se tedy o žádnou novinky. V současnosti se však výrobci při výrobě nových pneumatik více soustředí na kvalitní jízdní vlastnosti a celoroční pneumatiky tak pomalu přestávají být považovány za méně kvalitní. Při výrobě pneumatik se kombinují technologické postupy, které jsou běžné u letních i zimních. Celoročními pneumatikami můžete vybavit osobní SUV i užitkové vozy.

Vybrat celoroční pneumatiky není nijak složité. Při výběru se stačí řídit tím, co máte uvedeno v technickém průkazu vašeho vozu. V každém technickém průkazu najdete informace týkající se rozměru pneumatik. Všímat si musíte i označení, na celoročních pneumatikách by mělo být uvedeno označení M+S tedy bláto a sníh. Pneumatiky s tímto označením, můžete používat i v zimě. Kromě toho na každé pneumatice naleznete informaci o hmotnostním a rychlostním indexu i datu výroby DOT.

Porovnat ceny pneumatik

Nejlepší celoroční pneumatiky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Michelin CrossClimate+ 205/55 R16 91H 96 % 2 363 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. Barum Quartaris 5 195/65 R15 91H 95 % 1 179 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Michelin CrossClimate 185/65 R15 92T 95 % 2 186 Kč Zobrazit Pneuboss.cz
4. Barum Quartaris 5 165/70 R14 81T 94 % 1 042 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Matador MP62 All Weather EVO 165/70 R13 79T 91 % 1 036 Kč Zobrazit Pneuboss.cz
6. Barum Quartaris 5 205/55 R16 91H 90 % 1 431 Kč Zobrazit Alza.cz
7. Matador MP62 All Weather EVO 195/65 R15 91H 82 % 1 141 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Pneumatiky se obecně dělí na letní, zimní a celoroční. Před nákupem je dobré přesně vědět, co lze od konkrétní pneumatiky čekat.

  • Letní – tyto pneumatiky musí odolat vysokým teplotám. Je pro ně typický větší přilnavost a pružnost, díky kterým je budete moci na rozpálené silnici dobře ovládat. Pneumatika je tvořena širokými drážkami a po celém běhounu jsou podpůrné kanálky, které fungují jako ochrana před aquaplaningem.
  • Zimní – pneumatiky mají hluboký vzorek a vyrobeny jsou z měkké směsi. Díky tomu k vozovce dobře připnou při nízkých teplotách, aniž by se to nějak výrazně podepsalo na jejich pružnosti. Plášť je tvořen mnoha drážkami, které zajistí rychlý odvod vody. Jejich znakem je i krátká brzdná dráha.
  • Celoroční – ve srovnání s letními jsou celoroční pneumatiky méně pružné, což znamená, že při vysokých teplotách budou i méně přilnavé a hůře ovladatelné. Z důvodu menšího počtu hran nemají tyto pneumatiky tak dobrou trakci při jízdě na sněhu, jako je tomu v případě pneumatik zimních. Díky tomu mají i horší brzdné vlastnosti. Celoroční pneumatiky však nabídnou obstojnou přilnavost na mokré i suché silnici. Vyrazit s nimi můžete i při lehčím sněžení.

Označení

Celoroční pneumatiky nesou stejné označení jako pneumatiky letní nebo zimní. Na bočnici pneumatiky najdete uvedený údaj o rozměru, datu výroby i hmotnostním a rychlostním indexu. Pro celoroční pneumatiky je pak zásadní označení M+S, díky němuž je můžete používat i při jízdě v zimě. Toto označení však mohou nést i méně kvalitní nebo universální pneumatiky. Proto odborníci doporučují spíše pneumatiky označené alpským symbolem 3PMSF – Three-Peak Mountain Snowflake tedy hory se třemi vrcholky a sněhovou vločkou.

Tyto pneumatiky splňují přísnou certifikaci, která je činí způsobným pro provoz v zimě. Vyrazit s nimi můžete i do míst označených dopravní značkou Zimní výbava. Dle platné legislativy bude od října roku 2024 možné jezdit pouze na takto označených pneumatikách.

Na pneumatice jsou vyznačené i další údaje, vysvětlit si je můžeme na příkladu značení 195/65 R 15 95H tl XL.

  • 195 – šířka pneumatiky v milimetrech. Pneumatiky se prodávají v šířkách 125 – 335 mm.
  • 65 – profil nebo též výška bočního profilu. Profil je vyjádřen v procentech. U takto označené pneumatiky je profil 65% z celkové šířky 195 mm.
  • R – označení pro radiální typ pneumatiky.
  • 15 – toto číslo představuje vnitřní průměr pneumatiky a je vždy uváděn v palcích. Průměr musí být totožný s průměrem ráfku.
  • 95 – index zatížení nebo také hmotnostní index. Tento údaj vyčtete z technického průkazu.
  • H – rychlostní index, i tento parametr odpovídá tabulkovým hodnotám k km/hod a vyčíst ho můžete v technickém průkazu.
  • tl – je označení pro bezdušovou pneumatiku. Dušová pneumatika je označena písmeny tt.
  • XL – označení pro pneumatiku se zvýšenou nosností. Na pneumatikách mohou být uvedeny i jiné kódy, které informují o speciálních vlastnostech daného modelu.
  • DOT – tento údaj označuje datum výroby a je uveden ve tvaru týden v roce/rok výroby. Jestliže je na pneumatice například uvedeno číslo 2022, znamená to, že pneumatika byla vyrobena ve 20 týdnu roku 2022.

Další parametry

Při výběru pneumatik si všímejte také třídy přilnavosti, úspory paliva a třídy hlučnosti.

  • Třída přilnavosti – podle míry přilnavosti na mokré vozovce se pneumatiky dělí do kategorií A – E. Zde platí, že nejlepší přilnavost vám mohou nabídnout pneumatiky spadající do třídy A. Nejhorší přilnavost pak můžete očekávat od pneumatiky skupiny E. Informaci o přilnavosti můžete vyčíst z energetického štístku, kterým by měla být vybavena každá pneumatika.
  • Třída spotřeby či úspory paliva – do několika tříd se pneumatiky rozdělují i podle spotřeby paliva. I zde platí, že nejúspornější pneumatiky najdete ve třídě A. Nejmenší úsporu zajistí pneumatiky třídy E.
  • Třída hlučnosti – určuje hodnotu hluku, který mohou pneumatiky za jízdy produkovat. Obvyklé rozmezí je 66 – 75 dB. Hlučnost je vyjádřena symbolem zvukové vlny. Jedna vlna označuje nejméně hlučnou pneumatiku, 3 vlny označují naopak nejhlučnější pneumaticky.

Značka

Celoroční pneumatiky byste měli vždy nakupovat od prověřených výrobců. Pneumatiky předních výrobců prochází pravidelným testováním a vy si tak můžete být jistí jejich kvalitou. Vybírat byste měli mezi pneumatikami nesoucími symbol 3PMSF, který u nás bude povinný již od roku 2024.

V České republice jsou dlouhodobě nejoblíbenější pneumatiky značky Barum, ale ke kvalitním patří rovněž pneumatiky Continental, Firestore, Dunlop, Michelin, Bridgestone či Tomket.

Cena

Jestliže chcete jezdit bezpečně, neměli byste celoroční pneumatiky vybírat podle ceny, ale kvality. Rozdíl mezi neznačkovými a značkovými modely může být v řádech stokorun, avšak nákup levných pneumatik se vám nemusí v krizových případech vyplatit. Za celoroční pneumatiku zaplatíte nejčastěji 1 500 – 8 000 Kč.

Porovnat ceny pneumatik

Otázky a odpovědi

Jak poznat opravdu kvalitní celoroční pneumatiky?

Pneumatiky, ať už letní, zimní nebo celoroční prochází každoročně velkým testováním. Podle těchto testů poznáte, která značka je kvalitní, a která ne. Testy pochopitelně neprochází každá značka, ale i tak můžete mít dobrou představu o tom, jak na ton jsou ty nejpoužívanější modely.

Komu se nákup celoročních pneumatik skutečně vyplatí?

Celoroční pneumatiky by měly nabídnout přijatelné jízdní vlastnosti za každého počasí. Ve srovnání s letními nebo zimními pneumatikami, budou ty celoroční vždy trochu zaostávat. Důvodem je právě jejich universálnost. Tyto pneumatiky jsou tak dobrou volbou zejména pro ty, kteří nemusí vyjíždět za extrémního počasí.

Při velmi nízké teplotě a na zamrzlé vozovce nelze od celoroční pneumatiky očekávat stejné vlastnosti, jako může nabídnout kvalitní zimní pneumatika. To stejné pak platí při jízdě ve vysokých letních teplotách.

Kdy je nutné pneumatiky vyměnit?

Celoroční pneumatiky mají pochopitelně určitou životnost. Tu určuje především hloubka dezénu, která by neměla být nižší než 4 mm v zimním období. V letním období by měl mít vzorek hloubku alespoň 1,6mm. Jestliže vyrážíte na silnici méně často a pneumatiky nejsou sjeté, doporučují výrobci výměnu 1x za 6 let. Stárnoucí materiál ztrácí své unikátní vlastnosti a i pneumatiky, které jsou na první pohled kvalitní, nemusí být po delší době bezpečné.

Závěr

Celoroční pneumatiky vám ušetří peníze a čas za nákup a přezouvání letních na zimní. Díky celoročním pneumatikám nemusíte řešit nákup druhé sady ani řešit, kam nevyužité pneumatiky uskladníte. Díky celoročním pneumatikám můžete vyrazit na cesty i při náhlých nižších teplotách a mírném sněžení.

Výrobní materiál navíc zajistí, že se pneumatika nebude v zimě tolik opotřebovávat. O těchto pneumatikách byste však měli vědět, že mají delší brzdnou dráhu, rovněž nejsou stavěny na agresivní jízdu. V daných ročních obdobích vám jednoduše celoroční pneumatiky nezajistí takové vlastnosti jako kvalitní zimní nebo letní provedení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.pneumatiky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (99 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Celoroční pneumatiky používám už léta a jsem s nimi velmi spokojený. Já toho zase tolik nenajezdím, tak mi to vcelku vyhovuje, že mám klid.

Přidat komentář

Recenzer
Logo