Zdravotní židle

Při celodenním sezení mohou vznikat problémy s páteří, ať už krční, kostrčí nebo bederní částí. Předejděte těmto nepříjemnostem pomocí zdravotní židle, která je navržena tak, aby vás nutila sedět správně, a ulevila tak vašemu tělu. Jak takovou zdravotní židli vybrat a jak vypadá?

Porovnat ceny židlí

Nejlepší zdravotní židle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Prowork Therapia Sense 100 % 24 990 Kč Zobrazit Therapia.cz
2. Topstar Exeter 98 % 9 911 Kč Zobrazit b2bpartner.cz
3. Ásana Architekt 90 % 18 990 Kč Zobrazit Kancelar24h.cz
4. Topstar Sitness 45 84 % 10 275 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Spinergo Manager 80 % 19 900 Kč Zobrazit Shopex.cz

Co je to zdravotní židle?

Zdravotní židle je navržena tak, aby podporovala správné držení těla a snižovala riziko onemocnění pohybového aparátu. Udržuje páteř ve správné poloze a minimalizuje namáhání krku, zad a ramen. Často se používá v kancelářích, kde lidé sedí po dlouhou dobu a mohou pociťovat nepohodlí nebo bolest.

Také je možné ji využít doma, kde sedíte jen občas, pokud chcete mít jistotu, že sedíte správně. Je výškově nastavitelná, má bederní opěrku a může mít i područky a opěrky hlavy. Vyrábí se v různých stylech, materiálech a cenových kategoriích. Zdravotní, jinak také ergonomická či balanční židle, může pomoci zlepšit držení těla, snížit únavu a předejít dlouhodobým zdravotním problémům.

Typy

Zdravotní židle můžeme rozdělit na dva typy, které se svým provedením diametrálně liší, ale obě jsou skvělou volbou – záleží na vašich preferencích.

Ergonomická židle

Poskytuje pohodlí a oporu lidskému tělu s cílem předcházet poruchám pohybového aparátu a zlepšovat držení těla při dlouhodobém sezení. Vše si můžete nastavit – výšku, područky, bederní opěrku nebo naklápěcí mechanismus pro nastavení úhlu opěradla.

Je totiž důležité, abyste měli při práci na počítači narovnanou hlavu, což nelze vždy zařídit kvůli tomu, že monitor nelze výškově polohovat. Za to ergonomickou židli ano. Navíc disponuje tvarovaným sedákem, který podporuje správnou cirkulaci a minimalizuje tlak na stehna a boky. Ideální volba do kancelářského prostředí

Balanční židle

Provedení tohoto typu židle vás možná překvapí. Nenachází se zde totiž žádná opěrka, je jen na vás, abyste udrželi rovnováhu, čímž se z pasivního sezení stává aktivní. Vlastně se jedná o podobný případ jako u nafukovacího míče. Pomáhá zlepšit dýchání a posilovat břišní i zádové svalstvo.

Má obvykle nastavitelnou základnu, která uživatelům umožňuje houpat se a pohybovat se v sedě, čímž simuluje pohyb ve stoje nebo chůzi. Tento aktivní pohyb může pomoci zlepšit krevní oběh a snížit bolesti zad. Balanční židle také povzbuzuje uživatele, aby seděli rovně, což snižuje tlak na krk, ramena a spodní část zad.

Sedák

Tvar sedáku by měl podporovat krevní oběh a ulevovat sedacím kostem. Balanční židle mají tu výhodu, že díky nim nesedíte na místě, ale posilujete svaly, i když necvičíte. Hýbete se do všech stran, a tak zbytečně nezatěžujete sedací svaly ani páteř, které jinak trpí.

Opěrák

Opěrky by měly kopírovat tvar lidské páteře, abyste nepociťovali během sezení žádnou bolest. Pokud židle navíc disponuje bederní opěrkou, která se dá nastavit, ulevíte svým bedrům a budete mít jistotu, že sedíte rovně. Jestliže jste židli zakoupili bez ní, můžete si ji dokoupit. V ideálním případě by se mělo dát vše nastavit přesně podle vašich proporcí. Opěradlo židle by nemělo bránit vaší schopnosti posunout lokty dozadu za trup.

Područka

Područky by opět měly být nastavitelné, ne každá židle je jimi však vybavena. Slouží k odpočinku paží uživatele a uvolnění ramen. Lokty a spodní paže by měly být lehce položeny a předloktí by při psaní nemělo být na opěrce ruky. Existuje několik způsobů provedení:

  • Stavitelné područky – nastavíte pouze výšku.
  • 2D područky – nastavíte výšku, navíc mají rotaci vrchní části.
  • 3D područky – nastavíte výšku, rotaci i horizontální posun dopředu či dozadu.
  • 4D područky – stejné vlastnosti jako 3D, navíc horizontální posun nahoru a dolů.

Potahový materiál

Materiál na sedadle a opěradle zdravotní židle by měl mít dostatečné polstrování, aby bylo pohodlné sedět po delší dobu. Je lepší mít tkaninu, která dýchá, než tvrdší povrch. Narazit můžete na:

  • Syntetická kůže – působí hodnotně a snadno se udržuje, v létě se na ní budete více potit, zejména v kanceláři bez klimatizace.
  • Síťovina – oblíbená, prodyšná, vhodnou volbou i do neklimatizovaných kanceláří.
  • Čalounění – levnější materiál s dlouhou životností, prodyšný, varianty v mnoha barvách, polyester, nylon či vlna.
  • Vinyl – syntetický materiál, snadno se čistí a je odolný vůči polití, ne tak pohodlný.
  • Semiš – druh kůže s měkkou sametovou texturou, pohodlný, ne však tak odolný.

Hlavová opěrka

Držet hlavu neustále rovnou je pro vaše tělo také zátěž, proto by se u správné zdravotní židle měla objevit i hlavová opěrka, která vám uleví. V ideálním případě by se opěrka hlavy měla pohybovat nahoru a dolů, dopředu a dozadu a měla by mít naklápěcí nebo otočné funkce. To umožňuje uživateli nastavit výšku, hloubku a úhel opěrky hlavy podle svých specifických potřeb. Opěrka hlavy by také měla být dostatečně velká, aby pohodlně podpírala hlavu a krk, ale ne tak velká, aby tlačila hlavu dopředu nebo omezovala pohyb.

Co se týče umístění, měla by být blízko opěradla židle, aby se minimalizovalo namáhání krku a byla poskytována podpora při opírání. Díky tomu vás nebude bolet za krkem nebo krční páteř.

Nosnost

Při koupi je nutné také zvážit nosnost, kterou byste rozhodně nikdy neměli překračovat. Vyšší hmotnost židli zatěžuje, a tak se časem může stát, že jednotlivé díly kříže a koleček prasknou. Standardní nosnost se pohybuje mezi 120 až 150 kg.

Materiál kříže

Kříž zdravotní židle může být vyroben z plastu (levnější modely), kovu (dražší modely), nebo ocele či hliníku, které působí lépe.

Kolečka

Provedení koleček je většinou v podobě pěti nebo čtyř nohou, na kterých jsou umístěny. Na tvrdou podlahu (plovoucí podlahy, parkety, linoleum) se hodí více pogumovaná kolečka, která zabrání poškrábání. Na měkkou podlahu stačí standardní plastová, neměkčená kolečka.

Vyrábí se také zamykací kolečka, která zabraňují pohybu křesla, tudíž je můžete použít tehdy, kdy nechcete, aby se s židlí hýbalo. Kulatá kolečka umožňují hladký pohyb v libovolném směru, což se vyplatí všem, kdo se při práci musí často a rychle pohybovat, zatímco sedí.

Mechanika

Kancelářské židle mohou mít různé typy nastavovacích mechanismů, které vám umožní přizpůsobit židli vašemu tělu a preferencím. Zde jsou některé z nejběžnějších mechanismů:

  • Synchronní – tato mechanika kopíruje váš sed, a proto automaticky spravuje sklon opěráku a úpravu náklonu sedáku. To poskytuje dynamičtější podporu zad uživatele při sezení.
  • Asynchronní – ideální pro trávení většího množství času v kanceláři, přizpůsobuje se tělu pomocí tří páček, kterými nastavíte výšku židle, sklon opěráku a sklon sedáku.
  • Naklápěcí – nejzákladnější typ nastavovacího mechanismu umožňuje uživateli naklonit židli. Při naklonění židle se sedák a opěradlo pohybují plynulým pohybem.
  • Mechanismus zámku náklonu – umožňuje uzamknout židli v nakloněné poloze. To je užitečné, pokud se chcete opřít při provádění úkolu, jako je čtení nebo telefonování.
  • Mechanismus naklápění kolen – naklání sedadlo zepředu pomocí páky naklápění kolen, což zlepšuje prokrvení nohou.
  • Nastavitelný mechanismus bederní podpory – umožňuje nastavit opěradlo tak, aby vyhovovalo vašim potřebám bederní podpory, což může pomoci předejít bolestem zad nebo zranění.
  • Mechanismus nastavení výšky – umožňuje nastavení výšky židle. Většina kancelářských židlí má buď pneumatický nebo manuální mechanismus nastavení výšky.
  • Mechanismus nastavení loketní opěrky – umožňuje nastavit výšku, šířku a úhel područek tak, aby vyhovovaly vašemu pohodlí a potřebám psaní.

Funkce

Zdravotní židle fungují jako prevence i řešení zdravotních komplikací, které se většinou vážou s páteří. Neustálým sezením zatěžujeme naše tělo a společně s nedostatečným pohybem ve volném čase i v práci si zaděláváme na pořádné potíže. Pokud v práci převážně sedíte, rozhodně by mělo jít o židli, která je uzpůsobena takové zátěži – měla by mít nastavitelné opěrky, područky, hlavové opěrky a vhodný tvar sedáku.

Značka

Mezi oblíbené značky zdravotních židlí patří například Topstar, Spinergo, Mosh nebo Leitz. Najdete u nich jak ergonomické židle, tak balanční modely.

Cena

Za dobře odvedenou práci, která zlepší váš zdravotní stav, si budete muset připlatit. Balanční židle jsou obecně levnější a pořídíte je od 3 000 Kč. Ergonomické židle poté seženete za nejméně 7 000 Kč. Následně už záleží na použitých materiálech a vašich požadavcích.

Přejít do e-shopu

Údržba

Povrchový materiál židle by měl být snadno čistitelný a odolný vůči rozlití tekutin a skvrnám. Dále byste se o židli měli starat tak, aby vám vydržela po dostatečně dlouhou dobu a využili jste veškeré funkce, které nabízí, proto dodržujte následující pravidla:

  1. Pravidelné čištění: Udržování židle v čistotě je důležité, proto ji pravidelně otírejte vlhkým hadříkem, aby se zde nenacházel prach a nečistoty.
  2. Nastavte výšku židle: Ujistěte se, že je židle nastavena podle výšky stolu a osoby, která ji používá. Chodidla by se měla dotýkat celou plochou země a kolena by měla svírat úhel 90 stupňů.
  3. Použijte opěrku nohou: Pokud je židle příliš vysoká na to, aby se nohy mohly opřít o zem, použijte opěrku nohou. Pomáhá udržovat správné držení těla a zlepšuje krevní oběh.
  4. Upravte bederní opěrku: Bederní opěrka by měla být nastavena podle křivky spodní části zad, abyste se vyhnuli prohýbání.
  5. Používejte područky: Područky pomáhají udržet ramena uvolněná a snižují namáhání krku a horní části zad. Upravte je podle výšky stolu, abyste zabránili svalové únavě.
  6. Pravidelná údržba: Pravidelná údržba židle je nezbytná. Jde o mazání pohyblivých částí, utahování šroubů, pokud se některá část zdá uvolněná, a výměnu poškozených částí.
  7. Udržujte židli ve správné poloze: Ujistěte se, že židle není umístěna na nerovném povrchu nebo na okraji koberce, mohlo by to způsobit nerovnováhu a poškodit židli.

Otázky a odpovědi

V čem se zdravotní židle liší od té klasické?

Zdravotní židle je uzpůsobena tak, aby ulevila vašim zádům, dala se individuálně nastavit a nutila vás sedět správným způsobem. Nebude možné se tak kroutit, prohýbat nebo namáhat sedací svaly.

Zdravotní židle disponuje sedákem, opěradly, područkami, hlavovou opěrkou a dalšími mechanismy, které vám zajistí správné držení těla po čas sezení. V některých případech, konkrétně u balančních židlí, se jedná o aktivní sezení, během kterého se hýbete ze strany na stranu, dopředu a dozadu, a tak nehrozí, že byste tělo přetěžovali.

Pro koho je zdravotní židle určena?

Zdravotní židle je určena všem, kdo sezením tráví více času. Zejména se jedná o uživatele pracující v kanceláři nebo z domova či každého, komu záleží na správném držení těla. I když nevysedáváte hodiny, stále je důležité, abyste seděli správně, jinak byste mohli negativně ovlivnit váš zdravotní stav.

Je také ideální pro lidi se stávajícími stavy, jako jsou bolesti zad, protože snižuje zátěž páteře, krku a dalších částí těla. Ergonomická židle je navržena tak, aby seděla lidem různých velikostí a tvarů, tudíž je vhodná pro širokou škálu jednotlivců.

Je lepší ergonomická židle nebo balanční židle?

Ergonomická židle je navržena tak, aby poskytovala oporu pro vaše záda, boky a paže. Pomáhá udržovat správné držení těla a snižuje námahu vašich svalů a kloubů. To je ideální pro lidi, kteří dlouho sedí, jako jsou například lidé pracující v kanceláři či hráči počítačových her. Balanční židle je navržena tak, aby zapojovala svaly středu těla, zlepšila rovnováhu a stabilitu. Tím pomáhá udržet vaše tělo aktivní, když sedíte, což může zlepšit vaše držení těla a snížit riziko bolesti zad. To je ideální pro lidi, kteří chtějí zlepšit své držení těla, rovnováhu a sílu středu těla.

Celkově mají oba typy židlí své výhody a výběr mezi nimi bude záviset na vašich konkrétních potřebách. Pokud hledáte židli, která poskytuje maximální oporu a pohodlí při delším sezení, ergonomická židle může být tou nejlepší volbou. Pokud však chcete zlepšit své držení těla, rovnováhu a základní sílu při sezení, může být vhodnější balanční židle.

Závěr

Pokud chcete zlepšit své návyky při sezení, pořiďte si zdravotní židli, která je navržena tak, aby nenamáhala svaly, pečovala o krční páteř i páteř samotnou, a vy jste se tak vyhnuli budoucím problémům. Bude sice třeba zainvestovat, nicméně vzhledem ke všem prvkům, kterými židle disponuje, pocítíte změnu. Zdravotní židle však není jediným řešením. Pravidelně se věnujte pohybu, protahujte se a dělejte si pauzy mezi prací. Správné držení těla při sezení je jen takový bonus, který je ale stejně tak důležitý.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.kancelarskezidle.com, www.adaptic.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (95 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem potřebovala zdravotní židli kvůli bolavým zádům, takže jsem si objednala jeden takový pěkný model od značky Spinergo, tak doufám, že bude dobrá. Zatím se zdá v pohodě, ale člověk nikdy neví, jestli po čase nebude stejná jako ostatní židle, ale dávám jí dost nadějí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo