Když se řekne nosní odsávačka hlenů, většina z nás si hned představí utrápené miminko a unavené rodiče. Je pravda, že největší množství všech možných typů těchto odsávaček je určeno především malým dětem. Jejich úkolem je vyčistit ucpaný nos, aby se byl novorozenec nebo kojenec schopný vůbec napít mléka.
Dále také urychlují proces uzdravování a ve většině případů ji budete používat cca 1 týden v kuse. Druhým případem jsou však ti, které tento přístroj může doslova držet při životě. Jsou to zejména nemohoucí, nebo osoby v různém věku s nějakou formou postižení, odkázaní na pomoc ostatních. Pojďme se tedy na různé typy odsávaček hlenů podívat podrobněji.
Nejlepší odsávačky hlenů
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Haxe nosní odsávačka na baterie NS1 | ⭐ 89 % | 700 Kč | Zobrazit | Babyplace.cz |
2. | BabyOno Nosná odsávačka | ⭐ 85 % | 719 Kč | Zobrazit | Feedo.cz |
3. | ISO WX 102 nosní odsávačka | ⭐ 65 % | 449 Kč | Zobrazit | Besta-shop.cz |
Typy odsávaček
Základní typy odsávaček hlenů se dělí na několik skupin, podle způsobu, jakým je budete používat. K dostání jsou úplně jednoduché odsávačky a také propracované typy. Jedno je však bohužel u všech stejné.
Na trhu snad neexistuje model, který by vyhovoval miminku. Ve všech případech bude odsávání náročné pro obě strany. Při odsávání budete muset dítě znehybnit a postupovat velmi opatrně, abyste mu neublížili. Před tím, než začnete nos odsávat, je vhodné, použít kapky k uvolnění nosního sekretu.
Ruční odsávačka
Ruční odsávačka je ten nejjednodušší a nejlevnější typ, který je vhodný pro občasné použití. Poslouží vám zejména, pokud má miminko tekoucí rýmu, v případě, že je zahlenění příliš silné, nemusí vám stačit. Ruční odsávačky se dají rozdělit do dvou skupin a to odsávačka balonková a odsávačka s hadičkou.
Balonková odsávačka se skládá s odsávací části a balonku. Princip použití je jednoduchý. Část určenou pro odsávání strčíte dítěti jemně do nosu a pomocí pumpování balonku budete hleny nasávat dovnitř odsávačky.
Hadičková odsávačka se skládá ze tří části, v tomto případě jsou to dvě hadičky a mezi nimi se nachází malá plastová nádobka. Jednu hadičku je třeba dítěti opatrně vsunout do nosu a druhou si dáte do úst. Hleny jsou pod tlakem odsávány do nádobky.
Odsávání pomocí vysavače
Odsávání pomocí vysavače může u někoho vzbuzovat hrůzu, představa, že malé křehké miminko vystavíte této formě léčení, není příjemná. Ten, kdo nepříjemný pocit z odsávačky na vysavač překoná, už však ve většině případů další jiný způsob nevyhledává. Odsávačky na vysavač totiž patří k tomu nejúčinnějšími, co je na trhu k dostání.
Tyto pomůcky jsou velmi malé a jednoduché, jedná se o plastovou část, která se vsune do nosu a hadičku s nástavcem na hadicový vysavač. Díky rozšířené části odsávačky nehrozí, že byste dítěti jakkoliv ublížili, odsávačku lze zasunout opravdu jen na kraj nosu a ostatní zvládne vysavač sám. Díky silnému podtlaku vyčistíte nos opravdu rychle, efektivně a šetrně.
Jedinou nevýhodou je v tomto případě hluk vysavače, který může už tak rozmrzelé dítě děsit i během odsávání ve dne. Ještě horší je, použití vysavače v noci. Proto je časté používání tohoto typu přes den a v noci dát přednost dalšímu modelu, který nyní představíme.
Bateriová odsávačka
Patří k oblíbeným, jsou bezesporu účinnější než ruční odsávačky, na druhou stranu však ne tak účinné jako modely určené k vysavači. Tvoří je pouze rukojeť, do které se vkládají baterie a nástavec, který se vsune do nosu.
Mnoho těchto typů umožňuje výměnu nástavců. Výhodou je zde především téměř bezhlučný provoz a snad i snadnější manipulace. Tato informace je však závislá na temperamentu vašeho dítěte, některá miminka snáší proces odsávání lépe a s jinými může být proces odsávání jeden velký boj.
Bateriových odsávaček je na trhu velké množství, lze k nim dokoupit i některé příslušenství. Liší se velikosti a tvarem, mají ale jedno stejné a tím je vyšší pořizovací cena.
Stolní elektrická odsávačka
Tento typ je určený pro odsávání dospělých. Běžně se s nimi setkáte v nemocnicích nebo domovech důchodců. Neobejdou se bez ní ti, kteří doma pečují o nemohoucího člena rodiny. Elektrické odsávačky jsou větších rozměrů a počítat musíte s vyšší pořizovací cenou.
Některé odsávačky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a můžete jimi odsát i miminko. Jiné typy je možné použít pro děti od cca 3 let a dospělé. Proces je rychlý, šetrný a bezhlučný. Odsávačky lze používat doma i na cestách, jejich nevýhodou může být větší hmotnost, která je 2 a více kilogramů.
Při výběru tohoto typu se zaměřte na některá kritéria při výběru
V první řadě je třeba vědět, jak často budete odsávačku používat, tento interval je zcela závislý na potřebách ošetřovaného člena rodiny. Někteří pacienti potřebují časté i několik minut trvající odsávání a je třeba této skutečnosti přizpůsobit výkon odsávačky. Pro delší odsávání tak vybírejte modely s výkonem 15l/min. U odsávačky s menším výkonem může při dlouhodobém odsávání dojít k přehřátí agregátu.
Kde všude budete odsávačku používat. Jestliže je ošetřovaný pacient mobilní a zvládá i cestování, vybírejte z některým typů elektrických bateriových odsávaček. Výhodou těchto typů je kombinovaný zdroj napájení. Lze je napájet pomocí elektrické energie a disponují také vestavěnou baterii.
Většina dostupných typů se vyznačuje jednoduchou obsluhou a údržbou a kvalitní značky vám umožní zakoupení náhradních dílů nebo příslušenství. Zakoupit můžete náhradní odsávací hadici, přerušovač sání nebo brašnu pro snadné přenášení.
Údržba
V případě odsávačky nesmíte podcenit čištění a údržbu. Každá kvalitní odsávačky by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, který je možno sterilizovat ve vařící vodě. Důležité je i to, aby ji bylo možné rozložit na několik částí.
To, jak správně o daný model pečovat by mělo být podrobně popsáno na balení každého výrobku. Pravidelné čištění je nutné provádět po každém použití.
Cena
Nejjednodušší ruční odsávačku můžete koupit v cenovém rozpětí 40 – 150 Kč. Odsávačky, které umožňují použití vysavače lze zakoupit od 250 – 500 Kč.
Větší investici představují bateriové odsávačky. V tomto případě se cena jednodušších typů pohybuje od 800 – 2 000 Kč. Cena propracovanějších výrobků se však může šplhat až ke 4 000 Kč. K cenově nejnáročnějším patří stolní elektrické typy, jejichž cena začíná na cca 5 500 Kč a může šplhat až k 30 000 Kč.
Značka
Mezi přední výrobce těchto výrobků patří Medela, Nuk a Chicco. Od těchto značek můžete zakoupit téměř všechny typy odsávaček. Jedinou výjimku v tomto případě tvoří modely určené k odsávání hlenů pomocí vysavače.
Ruční odsávačky dále nabízí Baby Ono, Canpol Babies nebo Gama group. Předním výrobcem vysavačových typů je Nosátko a Baby – Vac.
Nejvíce jsou na trhu zastoupeny bateriové odsávačky, kromě již zmíněných značek jsou k dostání od výrobců jako Depan, Miniland, Omron, DuoBaby, Nosiboo a mnoho dalších.
Nejžádanější stolní odsávačky nesou označení Aspira, Accuvac a již zmíněná Medela. Tyto značky umožňují zakoupení náhradních dílů a spolehnout se můžete také na případný servis.
Příslušenství
Odsávačka vyjma stolních elektrických modelů je jednoduché zařízení a nenabízí možnost zakoupení dalšího příslušenství. Balení jednotlivých značek však může obsahovat některé náhradní díly i příslušenství.
V případě ručních odsávaček mohou být k sehnání náhradní nástavce, odsávačky určené k vysavačům jsou ve většině případů dodávány s náhradní koncovkou. U těchto výrobků však nejsou ani žádné jiné doplňky třeba, protože jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a při správném používání vydrží prakticky po celou dobu, kdy je budete potřebovat.
Více toho nabízí různé bateriové modely. Ve většině případů se tak setkáte s několika velikostmi silikonových nástavců, kartáčků, které vám pomohou s čištěním, praktickým obalem k bezpečnému uskladnění nebo přenášení.
Dražší modely nabízí také několik melodií, které mají během odsávání miminko rozptýlit. Tuto funkci pak samozřejmě můžete deaktivovat, pak bude odsávačka pracovat tiše.
Stolní odsávačky jsou dodávány s náhradními pojistkami a vzduchovými filtry. Balení může obsahovat také odsávací cévku nebo sací katetr.
Bezpečnost
Bezpečnost je v případě velmi malých dětí to zásadní, na co byste se měli při použití odsávačky zaměřit. Obecně se dá říct, že je bezpečné používat jakýkoliv typ, je však třeba dodržovat určitý postup.
Při odsávání je potřeba dodržovat pouze 2 body:
Nestrkat odsávačku příliš hluboko, aby nedošlo k poškození sliznice. Nejvíce opatrnosti je třeba dát v případě hadicové odsávačky, která jako jediná ve většině případů nemá rozšířenou část, kterou zasunujete dítěti do nosu.
Znemožnit dítěti po dobu odsávání pohyb. Toto pravidlo je nepříjemné jak dítěti, tak rodičům, je ale nutné ho pro bezpečné použití odsávačky dodržet. Ve většině případů je nutné miminko znehybnit pomocí nohou, protože ruce budete při práci opravdu potřebovat. Starší děti lze ke klidu v lepším případě za úplatek přemluvit.
Otázky a odpovědi
K nejčastějším otázkám patří ty, které se zajímají o celkovou bezpečnost použití jednotlivých typů. Bezpečné použití jsme si již popsali. Snad tedy jen pro pořádek, každý typ je bezpečný, je-li správně používán.
Kdy odsávačku pořídit?
Je vhodné některý typ této odsávačky pořídit ještě před narozením dítěte. Ze začátku není třeba investovat do drahých přístrojů, postačí některá balonková. Můžete patřit k těm šťastnějším, kterým se nemoci vyhýbají a investice do drahého přístroje by tak byla zbytečná. V případě nutné potřeby lze v jakékoliv lékárně zakoupit jiný model, který vám bude vyhovovat více.
Který typ je nejlepší?
Ani zde není odpověď jednoznačná. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. U ručních je to menší výkon, jsou však malé a skladné. Odsávačka na vysavač patří k nejvýkonnějším, není ji však možné přibalit na cesty. V tomto případě vám nejvíce poslouží elektrický model.
Jaká odsávačka hlenů je nejlepší?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Na trhu najdete několik druhů odsávaček a každému může vyhovovat jiný typ. Velmi oblíbené jsou odsávačky na vysavač, které se vyznačují vysokou účinností. Ne každý rodič však najde odvahu tuto odsávačku používat. I proto stoupá obliba odsávaček elektrických.
Jak odsát rýmu bez odsávačky?
Odsávání rýmy je velmi důležité, pokud to z nějakého důvodu není možné, měli byste najít způsob, jak ucpaný nos zprůchodnit. Neléčená rýma může brzy přejít v bolestivý zánět ucha. Nos uvolníte například napařováním v teplé vodě a vymačkáváním. Vyzkoušet můžete zvlhčovač i aroma lampu. Pro radu můžete zajít i k ošetřujícímu lékaři.
Jak často odsávat rýmu?
Rýmu bude nutné odsávat několikrát denně, záleží na zdravotním stavu dítěte. S ucpaným nosem bude pro miminko obtížné dýchání i přijímání potravy a tekutin. Proto byste se měli snažit udržet nos co nejvíce průchodný.
Kdy a jak naučit dítě smrkat?
S nácvikem smrkání se doporučuje začít mezi 8. – 10. měsícem života, což je doba, kdy dítě rádo opakuje to, co dělá dospělí. V tomto věku se však podaří jen málokomu. Více šancí máte s dětmi ve věku kolem druhého roku života, kterým již můžete vše vysvětlit a lépe ukázat.
Učení by mělo být formou nenásilné hry, výborná je třeba hra na zvířátka. Zvířátko funí a to lze předvést rychlým vyfukováním vzduchu nosem. Osvědčit se může také foukání do papírových kuliček, opět nosem.
Závěr
Výrobce odsávaček se ve snaze uspět na trhu předhánění v možnostech, které jejich výrobky poskytují. Ne vždy jsou všechny tyto vymoženosti nutné a je třeba zaměřit se více na praktičnost než třeba barvu, tvar a celkové provedení jednotlivých modelů. Odsávačku budete při troše štěstí potřebovat asi 2 roky.
Na druhou stranu není ale bezpečné tento výrobek nevlastnit vůbec, neléčená rýma je pro malé dítě nebezpečná a může vést i k dalším komplikacím. Infekce může způsobit zánět středního ucha nebo zánět průdušek. Proto je nutné nos pečlivě čistit do doby, než se dítě nenaučí smrkat.
Odsávačky hlenů můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Zdroje: www.szo.cz, www.funbaby.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Objednala jsem Haxe nosní odsávačka na baterie NS1 a není to úplně to pravé, ale dá se to přežít. Předtím jsme měli od jiné značky a fungovala daleko lépe. Tohle je vyloženě spíš taková nouzovka, jak se říká, ale na dlouhodobější používání to rozhodně není.
Dcera čeká své první dítě, takže jsem jí koupila spoustu dětského vybavení a s ním i několik odsávaček. Přiznám se, že dnešní značky mi nic neříkají, takže sem netušila jakou vybrat a vzala jich raději více.
Vyzkoušela jsem BabyOno odsávačku a i když na ní někteří nadávají, já si jí nemůžu vynachválit. Malému vyhovuje, nijak ho neobtěžuje a funguje jak má.
Koupila jsem pro malého nosní odsávačku Haxe a je opravdu skvělá. Dokonce i cena byla velmi příznivá, přestože ty na baterie bývají za mnohem vyšší cenu, než ty klasické.
Díky vašemu článku jsem zvládla vybrat vhodnou odsávačku hlenu pro naší malou, protože pro mě je něco takového naprostou neznámou.
Mám doma tyto nosní odsávačky: Baby Vac Arianna 2 s čistič.kart. a jsou fakt výborný. Doporučuji si tento typ pořídit.
To teda koukám jak pěkný a obsáhlý článek redaktor vypracoval na téma odsávačky hlenů. Jistě velice šikovný a chytrý člověk. Děkujeme za všechny informace a odpovědi! ???
Děkujeme, jsme rádi, že se článek líbí.
Dobře napsaný článek o odsávačkách hlenů.
Děkujeme. Jsme rádi, že se článek taky líbí.