Vestavná digestoř je určena k zabudování do kuchyňské skříňky, s tímto typem odsavače byste tedy měli počítat už při návrhu kuchyňské linky. Po zabudování digestoř dokonale splyne s kuchyňskou skříňkou a nebude nijak narušovat vzhled kuchyně. Tyto odsavače jsou mimo jiného oblíbené i pro svůj dobrý poměr cena/výkon, využívat je můžete v malých, středních, ale i větších kuchyních. Stačí pouze zvolit správný výkon. Za jedinou nevýhodu je tak možné považovat složitější instalaci.
Při výběru vestavné digestoře je nutné vzít v potaz několik základních parametrů. Díky správnému postupu budete mít jistotu, že svoji domácnost vybavíte kvalitní a funkční digestoří, která splní veškerá vaše očekávání. Nejprve si ujasněte, jakým způsobem bude docházet k odsávání par. Na výběr máte dvě hlavní možnosti, a to odsávání pomocí odtahu nebo recirkulací.
Některé digestoře pak umožňují využívat obě možnosti. Velmi důležité pro správnou funkčnost je koupit digestoř s adekvátním výkonem, který se udává v m3/hod. Další konkrétní informace najdete uvedené na energetickém štítku. Zajímat byste se měli i o hlučnost, způsob ovládán či osvětlení. Při výběru neuděláte chybu, pokud se zaměříte na modely předních výrobců. Ti do obchodů dodávají digestoře v několika cenových kategoriích.
Nejlepší vestavné digestoře
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Mora OT 611 X | ⭐ 86 % | 3 190 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
2. | BEKO HNT 62210 B | ⭐ 84 % | 2 645 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
3. | Cata Empire PD 101060 | ⭐ 81 % | 2 509 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
4. | Cata Empire PD 101050 | ⭐ 74 % | 2 511 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
5. | Guzzanti GSL 50 W | ⭐ 63 % | 1 684 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Typy
Za vestavnou lze označit digestoř ve dvojím konstrukčním provedení. První možností je digestoř bez výsuvu, druhou pak digestoř s výsuvem. V obou případech je možné digestoř zabudovat do kuchyňské skříňky, obě varianty se však odlišují svým výkonem.
- Vestavná digestoř – tyto digestoře jsou výkonnější a mohou být součástí větších kuchyní. Ať už budete digestoř používat nebo ne, máte pokaždé jistotu, že se stane prakticky neviditelnou.
- Vysouvací digestoř – provedení s výsuvem je méně výkonné a využívat je můžete v malých nebo středně velkých kuchyních. Při používání je nutné vysunout panel, nepoužívaná digestoř splývá s kuchyňskou linkou. Vysouvací digestoře jsou cenově dostupnější.
Odtah
Jakmile budete vědět, který typ vestavné digestoře pro vás bude tím pravým, je nutné zvážit, jakým způsobem bude vyřešeno odsávání par. Na výběr máte dvě možnosti, a to odtah nebo recirkulace.
Odtahová digestoř
Tento způsob vyžaduje napojení větracího potrubí případně komínu. Instalace odtahové digestoře je náročnější a myslet musíte na to, že vzdálenost větracího potrubí by neměla být nijak dlouhá ani komplikovaná. Za ideální se považuje rovné potrubí s délkou do 3 metrů. Pokud bude potrubí delší a bude tvořeno klouby, bude to mít negativní dopad na účinnost odsávání. Někdy je dokonce třeba pořídit doplňkový ventilátor.
Přesto má i odtahová digestoř určité výhody. Tou největší je skutečnost, že dokáže odsát nejen zápach, ale i vzdušnou vlhkost. Díky tomu předejdete rosení i tvorbě plísní.
Recirkulační digestoř
Digestoř dokáže odsávaný vzduch recirkulovat, tedy po vyčistění prostřednictvím filtru ho vrací zpět do místnosti. Největší výhodou je snadná instalace, která nevyžaduje žádné stavební zásahy. Součástí recirkulační digestoře musí být účinné filtry, nejčastěji je to uhlíkový a tukový filtr. Ze vzduchu je v tomto případě odstraněn zápach, avšak digestoř nedokáže zbavit vzduch vlhkosti.
Recirkulační digestoř je náročnější na údržbu, pravidelně je nutné čistit nebo měnit filtry. Zanesené filtry vedou k jejímu hlučnějšímu provozu. Ve většině případů vás však digestoř na potřebnou údržbu sama upozorní pomocí světelné signalizace.
Kombinovaná digestoř
Využívat můžete i obě možnosti odtahu a to díky kombinované digestoři. Většina uživatelů využívá odtah v letních měsících a recirkulaci v zimních měsících. V zimě vám nebude odtah do místnosti vhánět studený vzduch.
Výkon
Nejdůležitějším parametrem je výkon digestoře, který se odvíjí od velikosti uzavřené místnosti. Pokud je vaše kuchyně spojená s obývací částí, budete muset do výpočtu zahrnout celou místnost po první uzavřené dveře. K výpočtu postačí vynásobit délku, šířku a výšku místnosti. Tímto způsobem vypočítáte objem.
Aby byla digestoř účinná, musí vzduch v místnosti vyměnit alespoň 3x za hodinu. Digestoř s ideálním výkonem to však zvládne až 10x.
Konkrétní výpočet tak může být následující:
- Místnost s rozměrem 6 x 5 m a výškou stropu 2,8 m
- Objem místnosti 6 x 5 x 2,8 = 84 m3
- Minimální výkon 84 x 3 = 252 m3/hod
- Maximální výkon 84 x10 = 840 m3/hod
Energetický štítek
Každá digestoř je opatřena energetickým štítkem, na něm jsou uvedeny všechny důležité údaje konkrétního modelu.
- Energetická třída – informuje vás o tom, jak je digestoř úsporná. Od úspory se pak odvíjí roční spotřeba. Digestoře jsou stejně jako jiné spotřebiče uvedeny v několika třídách, přičemž ty nejúspornější spadají do třídy A. Vestavné digestoře většinou spadají do tříd A – E.
- Účinnost proudění vzduchu – parametr udává, jaká je účinnost odsávání v poměru s příkone. Značení je stejné jako v případě energetické třídy, přičemž platí, že nejúčinnější modely spadají do třídy A, nejméně účinné pak najdete ve třídě G.
- Účinnost filtrace tuku – měří, kolik je tukový filtr schopen zachytit nečistot. Také v tomto případě mají nejlepší hodnocení digestoře s účinností A a nejhorší pak digestoře s účinností G. Nejčastěji spadají digestoře do tříd C – E.
- Účinnost osvětlení – určuje, jaká je účinnost svícení v poměru k výkonu. Nejlepší činnost mají digestoře označené písmenem A, nejhorší pak digestoře označené písmenem G.
Velikost
Vestavné digestoře lze koupit v několika velikostech. Důležitým rozměrem je šířka, která by měla být totožná nebo větší než je šířka varné desky. Vestavné digestoře se tak prodávají ve stejných rozměrech, jaký může být rozměr varné desky. Vybírat můžete digestoře se šířkou 45 – 90 cm.
S rozměrem souvisí i správná instalace. Digestoř by měla být umístěna nad varnou deskou ve výšce od 65 – 75 cm. U plynových desek je vhodnější zvolit umístění 75 cm nad desku, v případě elektrických desek to může být i 65 cm.
Hlučnost
Pro komfortní používání si všímejte i hluku, který bude digestoř při práci vydávat. Za ideální se považují digestoře s hlučností do 55 dB, méně komfortní pak budou hlučnější spotřebiče. Například digestoř s hlučností okolo 75 dB, můžete přirovnat k hluku, který vydává pračka při odstřeďování. Za přijatelné se tak považují varianty s hlučností do 60 dB.
Osvětlení
Nedílnou součástí všech digestoří je osvětlení. Vlastnit můžete digestoř s halogenovými žárovkami či LED diodami. Halogenové žárovky bývají součástí levnějších modelů, vyznačují se vyšší spotřebou a kratší životností. Za lepší volbu se tak považují úspornější LED diody s delší životností a lepším světlem.
Ovládání
Také ovládání souvisí s pořizovací cenou. Levnější varianty bývají vybaveny několika tlačítky, součástí těch dražších jsou již dotykové displeje a nejmodernější digestoře můžete ovládat i pomocí dálkového ovladače i mobilního telefonu a to prostřednictvím Wi-FI. Pomocí ovládání můžete měnit výkonnostní stupně a zapínat a vypínat osvětlení.
Funkce
Digestoře najdete v několika cenových skupinách. Na cenu mají vliv i funkce, které můžete u jednotlivých modelů využívat. Čím více toho digestoř nabídne, tím vyšší bude její pořizovací cena.
- Automatické spouštění – při výskytu většího množství par se dokáže digestoř automaticky spustit.
- Rychlosti – většina digestoří umožňuje navolit rychlost odsávání. Základem jsou alespoň 2 rychlosti. Dražší digestoře nabízí funkci automatického nastavení intenzity odsávání.
- Časovač – nastavit můžete čas vypnutí.
- Indikátor znečištěného filtru – upozorní vás na nutnou výměnu filtru.
- Doběh – digestoř s touto funkcí bude po vypnutí nějakou dobu stále běžet a dokáže tak vyměnit vzduch a odstranit vlhkost z místnosti.
- Zpětná klapka – praktická funkce digestoří s odtahem. V případě silného větru klapka zajistí, že do místnosti nebude proudit studený vzduch.
Značka
Vestavné digestoře je možné koupit v mnoha podobách. Nejoblíbenější je nerezové provedení, ale k dostání je i digestoř v bílé nebo černé barvě. Na trhu jsou vestavné digestoře zastoupeny celou řadou výrobců. Vybírat tak můžete mezi značkou MORA, Whirlpool, Concept, Amica, CATA, FABER, Franke či BOSCH.
Cena
Pořizovací cena vestavných digestoří bývá v rozmezí 2 500 – 25 000 Kč. Záleží pouze na vás, co vše od odsavače par očekáváte. Levné digestoře nabízí základní provedení, za luxusní a funkcemi nabitou digestoř si budete muset připlatit. Mezi nejoblíbenější patří digestoře s cenou 3 – 10 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké filtry jsou součástí vestavných digestoří?
Digestoře bývají vybaveny tukovými filtry. Ty mohou být jednorázové textilní nebo opakovaně použitelné kovové. Kovové filtry je třeba pravidelně čistit. Textilní filtry je třeba několikrát do roka měnit, záleží pouze na tom, jak často bude digestoř v provozu. Součástí recirkulačních digestoří je uhlíkový filtr, jehož životnost je cca půl roku.
Je možné ovládat digestoř na dálku?
Dražší digestoře můžete ovládat pomocí dálkového ovladače, ale k dostání jsou i přístroje s integrovanou bezdrátovou technologií Wi-Fi. Tu můžete ovládat i prostřednictvím mobilní aplikace prakticky odkudkoliv.
Jakou podobu může ještě vestavná digestoř mít?
Poměrnou novinkou na trhu jsou výsuvné digestoře, které jsou ukryté v pracovní desce. Výsuvnou digestoř najdete v těch nejmodernějších kuchyních se samostatným ostrůvkem na vaření. Také v tomto případě se může jednat o odtahovou nebo recirkulační digestoř. Praktickým řešením pak může být indukční deska s integrovanou digestoří.
Závěr
Digestoř je nedílnou součástí každé kuchyně. Toto poměrně jednoduché zařízení dokáže vaši kuchyň zbavit nepříjemného zápachu, ale i vlhkosti. Vestavné digestoře jsou oblíbené především pro svůj nenápadný vzhled, vyznačují se obstojným výkonem, díky kterému ji můžete umístit do malé i větší kuchyně. Nejdůležitější je zvolit požadovaný druh odtahu a výkon. O všem ostatním zpravidla rozhoduje pořizovací cena.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Jak vybrat digestoř?
- Komínové digestoře
- Jak vyčistit digestoř?
- Recirkulační digestoře
- Nejlepší vysouvací digestoře
- Jak vybrat rohovou digestoř?
- Nejlepší ostrůvkové digestoře
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.mall.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já měla obrovskou radost, když jsem zjistila, že existují vestavné digestoře, protože jsem vždycky měla v kuchyni takové to šílené monstrum, co viselo nad sporákem a člověk si o to div nerozbil hlavu. Když jsme se pustili do rekonstrukce kuchyně, první co se rozhodlo, byla vestavná digestoř. Pořídili jsme Electrolux LFG716R a maximální spokojenost, je velmi kvalitní, má krásný design a pracuje na jedničku.