Recirkulační digestoře jsou určené zejména do kuchyní, kde je složité a často i nereálné nainstalovat klasickou odtahovou digestoř. Tyto digestoře odsávají znečištěný vzduch s obsahem pachů a mastnoty pomocí ventilátoru. O následní vyčištění vzduchu se postará tukový filtr, pachy jsou pak odstraněni pomocí uhlíkového filtru, který obsahuje aktivní uhlí. Po vyčištění je vzduch opět vháněn do místnosti za pomoci výdechu digestoře.
Recirkulační digestoře se vyrábí v každé podobě. Svoji domácnost tak můžete vybavit moderní komínovou či ostrůvkovou digestoří. Další možností jsou pak digestoře vestavné, teleskopické i podstavné. Poté, co budete vědět, který typ je pro vás tím nejlepším, bude nutné zvolit potřebný výkon. Právě výkon je tím nejdůležitějším parametrem, který je při výběru nutné správně vypočítat. Poté se můžete zaměřit i na energetickou účinnost, způsob ovládání, hlučnost či možné funkce. O kvalitě konkrétního modelu rozhoduje výrobce. Přední výrobci nabízí digestoře ve všech cenových relacích.
Nejlepší recirkulační digestoře
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Beko CTB 6407 X | ⭐ 87 % | 1 789 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Mora OP 630 W | ⭐ 85 % | 1 744 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Guzzanti ZRW 60 W | ⭐ 75 % | 1 090 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
4. | Mora OP 630 X | ⭐ 74 % | 1 756 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | Mora OP640W | ⭐ 73 % | 2 077 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
Typy
Recirkulačních digestoře lze koupit v několika podobách. Každá varianta se hodí do jiného stylu a každá má své výhody a nevýhody.
Podstavná digestoř
Digestoř s menším výkonem, kterou můžete instalovat do menších až středně velkých kuchyní. Tyto digestoře jsou nejběžnější, instalovat je můžete pod kuchyňskou skříňku. Jejich výhodou, ale i nevýhodou může být méně výrazný vzhled. Instalace digestoře je snadná a potěší i nižší pořizovací cena.
Výsuvná digestoř
Výsuvné digestoře udělají dobrou službu majitelům menších kuchyní. Díky teleskopickému výsuvu budete šetřit prostor. Digestoř se zároveň stává nenápadným kuchyňským prvkem. Výsuvnou digestoř je možné zabudovat do kuchyňské skříňky a vysunovat je budete pouze během vaření. Nevýhodou je menší výkon, digestoř lze instalovat do malých až středně velkých kuchyní. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena.
Vestavná digestoř
Vestavnou digestoř lze instalovat do středně velké kuchyně, zabudovat je můžete do kuchyňské skříňky. Díky tomu digestoř dokonale splyne s kuchyňskou linkou a nebude nijak narušovat její vzhled. Výhodou vestavných digestoří je poměrně vysoký výkon, počítat však musíte s náročnější instalací.
Komínová digestoř
V moderních kuchyních jsou oblíbené komínové digestoře. Tento typ je ve větším množství zastoupen v provedení s odtahem, koupit ji však můžete i jako recirkulační digestoř. Obecně jsou vhodnější do větších kuchyní, protože jsou prostorově náročnější. Upevnit je lze do prostoru, kde budou plnit funkci výrazného designového prvku. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena a náročnější montáž.
Ostrůvková digestoř
Také tyto digestoře najdete ve velkých moderních kuchyních. Ostrůvkové digestoře se vyznačují vysokým sacím výkonem. Ostrůvkové digestoře jsou výraznými spotřebiči, jsou tedy prostorově náročnější. Samotná instalace je složitější a počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
Výkon
Výkon digestoře je třeba přizpůsobit velikosti prostoru. Myšlen je celá velikost uzavřeného prostoru po první zavřené dveře. To znamená, že v případě kuchyně spojené s obývacím prostorem, je třeba počítat s celou plochou. Aby byla digestoř považována za účinnou, měla by vzduch v místnosti vyměnit minimálně 3 x za hodinu. Při maximálním výkonu pak digestoř vyčistí vzduch až 10 x za hodinu.
Konkrétní výpočet tak může být následující:
- Místnost s rozměrem 6 x 5 m a výškou stropu 2,8 m
- Objem místnosti 6 x 5 x 2,8 = 84 m3
- Minimální výkon 84 x 3 = 252 m3/hod
- Maximální výkon 84 x 10 = 840 m3/hod
Šířka
Šířka digestoře by měla být minimálně totožná se šířkou varné desky, avšak pořídit můžete i digestoř širší. Recirkulační digestoře jsou k dostání v mnoha velikostech. Koupit můžete spotřebič se šířkou 31 až 120 cm.
S velikostí souvisí i způsob instalace. Digestoř by měla být umístěna ve výšce od 65 – 75 cm nad varnou deskou. Více prostoru budete potřebovat v kombinaci s plynovou deskou, zde se doporučuje rozmezí 75 cm, u elektrických desek je dostačující výška 65 cm.
Hlučnost
Hlučnost se standardně udává v dB a bývá v rozmezí 50 – 70 dB. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je digestoř tišší, tím je její používání komfortnější. Za přijatelné se považují digestoře s hlučností 55 – 60 dB.
Energetický štítek
Na energetickém štítku jsou uvedeny všechny důležité parametry. Tou nejdůležitější je třída energetické účinnosti. Tento parametr určuje, kolik energie digestoř spotřebuje, aby byla schopná dosáhnout maximálního výkonu. Třídy energetické náročnosti se značí písmeny a mezi nejúspornější patří digestoře označené písmenem A.
Na energetickém štítku vyčtete informace týkající se roční spotřebě, účinnosti odsávání, účinnosti osvětlení, účinnosti tukových filtrů a hlučnosti.
Ovládání
Ovládání souvisí s uživatelským komfortem a pořizovací cenou. Levnější digestoře je možné ovládat pomocí několika tlačítek. Dražší digestoře je možné ovládat pomocí dotykových displejů a ty nejdražší zapnete pomocí dálkového ovládání nebo mobilního telefonu prostřednictvím Bluetooth nebo Wi-Fi.
Filtry
Recirkulační digestoř čistí vzduch pomocí pachových filtrů. Konkrétně se jedná uhlíkové filtry, které obsahují aktivní uhlí. Tyto filtry je nutné pravidelně měnit. Četnost výměny závisí na četnosti používání digestoře, obvykle se jedná o rozmezí 5 měsíců až 2 roky. Na nutnost výměny vás digestoř upozorní indikátorem.
Dále je součástí digestoře tukový filtr, který může být textilní nebo kovový. Textilní filtry je nutné pravidelně měnit, kovové budete muset čas od času vyčistit.
Funkce
Digestoře se od sebe liší i svojí výbavou. Za jednotlivé funkce a možnosti si však budete muset připlatit
- Automatické spouštění – digestoř se sama zpustí při výskytu většího množství par
- Rychlosti – recirkulační digestoře by měly umožnit navolit rychlost odsávání. Základem bývají 2 rychlosti. Dražší digestoře nabídnou rovněž funkci automatického nastavení intenzity odsávání.
- Osvětlení – nedílnou součástí digestoře je osvětlení. Volit budete mezi LED diodami nebo halogenovými žárovkami. LED diody jsou tou lepší volbou, jejich výhodou je delší životnost a větší úspora energie. LED diody jsou navíc odolnější vůči častějšímu zhasínání a rozsvěcování.
- Časovač – nastavit můžete čas vypnutí.
- Indikátor znečištěného filtru – upozorní vás na nutnou výměnu filtru.
- Doběh – digestoř s touto funkcí bude po vypnutí nějakou dobu stále běžet a dokáže tak vyměnit vzduch a odstranit vlhkost z místnosti.
Značka
Recirkulační digestoře lze koupit v nerezovém, bílém i černém provedení. Do skupiny recirkulačních digestoří spadají všechny typy, čemuž odpovídá obrovská nabídka na trhu. Tento typ koupíte od předních výrobců. Velmi oblíbené jsou digestoře značky Faber, Cata, AirForce, Klarstein, Elica, Fagor, Mora, Concept a mnoha dalších.
Cena
Cenové rozpětí recirkulačních digestoří je poměrně velké. Cena souvisí s typem, výkonem, energetickou třídou, způsobem ovládání i funkcemi. Nejlevnější digestoře lze koupit za cenu okolo 3 000 Kč, za ty nejdražší zaplatíte více než 50 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké jsou výhody recirkulačních digestoří?
Největší výhodou těchto digestoří je velmi jednoduchá instalace, která se obejde bez stavebních úprav. Digestoř je navíc možné umístit na jakémkoliv místě v kuchyni. Při provozu nebude digestoř odvádět vzduch z místnosti a v zimě tak nebude docházet k úniku tepla.
Jaké jsou nevýhody recirkulačních digestoří?
Nevýhodou těchto digestoří je menší výkon, než tomu bývá u digestoří s odtahem. Instalovat je tak můžete spíše do menších kuchyní. Za nevýhodu lze považovat i složitější údržbu. Velmi důležité je pravidelně čistit nebo měnit filtry. V případě, kdy údržbu zanedbáte, nebude digestoř fungovat správně. Myslet musíte i na to, že digestoř neodvádí vlhkost a počítat musíte i s její vyšší hlučností.
V čem se liší recirkulační a odtahová digestoř?
Odtahové digestoře je nutné napojit do větracího potrubí nebo komína. Takováto instalace je náročnější a vyžaduje stavební zásahy. Pozornost je třeba věnovat samotné délce a členitosti potrubí. To by mělo být ideálně rovné, přičemž jeho délka by neměla přesáhnout 3 metry.
Dlouhé a členité potrubí negativně ovlivňuje výkon. Výhodou odtahu je, že kromě zápachu odsaje vlhkost a v místnosti se nebudou tvořit plísně.
Závěr
Digestoř by neměla chybět v žádné kuchyni. Tento praktický spotřebič dokáže vaši kuchyň zbavit nepříjemného zápachu. Recirkulační digestoře jsou k dostání v mnoha podobách a jejich výhodou je především snadná instalace.
Nejdůležitější je zvolit správný výkon digestoře a nezanedbat její údržbu. Ta spočívá v pravidelném čistění nebo výměně tukových a uhlíkových filtrů. Digestoř byste měli vybírat také podle způsobu ovládání, hlučnosti a přihlédnout můžete i k možným funkcím.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Digestoře
- Kuchyňské linky
- Vestavné digestoře
- Komínové digestoře
- Vysouvací digestoře
- Ostrůvkové digestoře
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.mall.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Recirkulační digestoř máme od značky Klarstein a je dobrá. Funguje jak má, nebyla zbytečně drahá a přesto odvádí parádní práci.