Elektrické motorky pro děti

Elektrické motorky spadají do kategorie elektrických vozítek pro děti, které jsou stále oblíbenější a s oblibou se na nich svezou kluci i holky různého věku. Elektrická vozítka poskytují mnoho zábavy a často nabídnou i adrenalinovou jízdu, na kterou jen tak nezapomenou děti ani jejich dospělý dozor.

Elektrické motorky jsou vozítka, která mohou vyzkoušet děti od věku cca 2 let. Na těch největších mohou jezdit 7 až 8 leté děti. K dostání jsou motorky pro kluky i holky, které dokáží zaujmout svým realistickým vzhledem i různými funkcemi.

Elektrické motorky pro děti jsou rozděleny podle věku. Právě věk dítěte ovlivňuje všechny zásadní parametry, které byste měli při výběru sledovat. Mezi ty nejdůležitější parametry patří kapacita baterie, počet a typ motoru či výkon motorky. Zajímat by vás měl i výrobní materiál kol či různé funkce.

Porovnat ceny motorek

Typy

Elektrické motorky jsou vozítka určená zejména dětem předškolního věku a malým školákům. Dle věkového určení se mění podoba i možnosti, které může motorka malému řidiči nabídnout.

  • Motorka pro děti od 2 let – motorky pro nejmenší děti mají z důvodu lepší stability 2 zadní kola. Z tohoto důvodu jsou rovněž označovány jako elektrické tříkolky. Ačkoliv jsou primárně určeny dvouletým dětem, můžete na nich povozit i menší děti. To vám umožní dálkové ovládání, které bývá velmi často jejich součástí. Rychlost motorek pro nejmenší bývá od 2 – 4 km/hod. Tuto rychlost lze přirovnat k vycházkové chůzi a hlídání dítěte nebude nijak obtížné.
  • Motorky pro děti od 3 – 5 let – starším dětem můžete opět pořídit motorku se 3 koly. Druhou možností je dvoukolová motorka, která je doplněna o dvě malá balanční kolečka. Poté, co si dítě jízdu na motorce osvojí, je možné tato kolečka demontovat. Dosáhnete tak realističtějšího vzhledu, rychlost motorek bývá v rozmezí 4 – 8 km/hod.
  • Motorky pro děti od 6 – 8 let – tyto motorky zaujmou nejvíce reálným vzhledem. Motorky dosahují větší rychlosti a nabídnou i delší výdrž baterie. Tyto motorky mohou v dítěti probudit zájem o motokros. Ještě starší děti pak mohou přesedlat na výkonnější benzínové stroje. Rychlost motorek pro nejstarší děti může být vyšší než 20 km/hod.

Ovládání

Elektrická vozítka se obecně vyznačují jednoduchým způsobem ovládání, které velmi rychle pochopí i nejmenší děti. Nejinak je tomu v případě motorek. K nastartování motorky postačí zmáčknout jedno tlačítko. Plyn je možné přidávat nožním pedálem, motorky pro starší lze ovládat i pomocí řídítek.

Baterie

Důležitým prvkem elektrických vozítek je baterie. Její kvalita ovlivňuje délku dojezdu, komfortnost a výrazným způsobem ovlivní i cenu. Čím je baterie kvalitnější, tím rychlejší a silnější motorka bude. U baterie si všímejte několika různých parametrů.

  • Doba provozu – všímat byste si měli, jak dlouho po nabití bude možné na motorce jezdit. Obvykle se jedná o dobu 1 – 2 hodin. Tento parametr však ovlivňuje hned několik faktorů, jedná se například o hmotnost dítěte, podobu terénu či styl jízdy.
  • Životnost – jednotlivé baterie se liší i svojí životností. Ta se zpravidla pohybuje v rozmezí 200 – 300 nabití. Životnost můžete zvýšit i správným používáním a skladováním baterie.

Počet motorů

Dětské elektrické motorky bývají vybaveny jedním nebo dvěma motory. Počet motorů výrazně ovlivňuje možnosti motorky. Proto při výběru zvažte i to, na jakém terénu bude moci motorka jezdit.

  • Jeden motor – tyto motorky jsou levnější, ale vyznačují se menším výkonem i rychlostí. Motor pohání pouze zadní jedno zadní kolo a motorky jsou určeny výhradně pro jízdu po zpevněné komunikaci a nemusí si poradit při jízdě na nerovném terénu.
  • Dva motory – dražší dvoumotorové motorky obstojí i na nerovném či kluzkém povrchu. Motor pohání obě zadní kola a motorky jsou vhodnou volbou pro ty, kteří plánují i jízdu na zahradě či jiném travnatém terénu. Motorka vyjede i kopec s menším sklonem. Rychlejší jízdu si může dítě opět vychutnat na zpevněném povrchu.

Typ motoru

Součástí dětských vozítek bývají 6 V, 12 V nebo 24V motory. Čím má motor větší napětí, tím větší je výkon motorky.

  • Motor 6V – nejméně výkonné motory najdete ve vozítkách určených nejmenším dětem. Tato vozítka se vyznačují nízkou rychlostí, jejich výhodou je nižší spotřeba baterie.
  • Motor 12V – tyto motory bývají součástí většiny motorek i jiných elektrických vozítek. Motor má větší nároky na kapacitu baterie, je však výkonnější a silnější. Motorky s 12 V motorek jsou tak dobrou volbou pro nejmenší i starší děti.
  • Motor 24 V – bývá součástí terénních motorek. Součástí motorky musí být jedna 24V baterie případně dvě 12V baterie.

Materiál

Dětské motorky jsou vyráběny z plastu. Jedná se o vysoce odolný plast, jehož předností je dobrá výdrž i nízká hmotnost. Více než výrobní materiál konstrukce by vás tedy měl zajímat materiál, ze kterého jsou vyrobena kola.

  • Plast – plastová kola bývají součástí levnějších motorek. V jejich případě musíte počítat s horšími jízdními vlastnostmi a nižší životností.
  • EVA – kvalitnějším materiálem je EVA. Kola nabídnou na tvrdém povrchu pohodlnější jízdu, protože tento materiál lépe pruží.
  • Guma – jsou ideální pro výkonnější motorky do terénu. Kola lépe tlumí nerovnosti a jsou i méně hlučná.

Nosnost

Důležitá je i nosnost elektrické motorky. Tento parametr úzce souvisí s věkem dítěte. Motorky pro nejmenší děti mívají nosnost do 20 kg. Motorky pro starší děti mívají nosnost 30 – 35 kg a ty nejdražší jsou schopny ustát zatížení až 50 kg. Ačkoliv se nosnost odvíjí od věku, je vhodné sledovat oba parametry současně, protože děti se pochopitelně liší svojí tělesnou stavbou a ne vždy je možné se spolehnout na odhad výrobce.

Funkce

Aby byla jízda na motorce co možná nejreálnější, jsou dětské motorky doplněny o různé funkce. Veškeré funkce jsou opět uzpůsobeny věku a možnostem dětí.

  • LED světla – běžnou výbavou elektrických motorek je LED osvětlení.
  • Zvukové efekty – u dětí jsou oblíbená realistické zvuky, jako je startování motoru, klakson nebo dokonce zvuk směrovek.
  • Úložný prostor – některé motorky mohou nabídnout i menší úložný prostor.
  • Přehrávač – oblíbeným prvkem je i přehrávač. Motorky mohou nabídnout několik vlastních melodií, ale umožnit mohou i poslech vlastní hudby a to prostřednictvím USB portu.
  • Řízený rozjezd – praktickým prvkem je elektronicky řízený rozjezd, při kterém nedochází k nepříjemného trhnutí po sešlápnutí pedálu.
  • Odpružení – motorky do terénu mohou mít odpružená kola, díky kterým bude jízda komfortnější.

Značka

Kvalitní výrobce je v případě elektrických vozítek velmi důležitý. Vybírat můžete hned z několika. Oblíbené jsou například motorky Peg-Pérego, MaDe, Kids World, Toyz, Daimax, Mamido, R-Sport, Goleto atd.

Tito výrobci nabízí motorky různého vzhledu, ale liší se i dostupností případného servisu či náhradních dílů. Právě dostupnost náhradních dílů by měla být při výběru konkrétního výrobce stěžejní. Mnozí při výběru upřednostňují pořizovací cenu a poté náhradní díly shánějí velmi často. Proto se na tuto problematiku nezapomeňte zaměřit.

Cena

Elektrické motorky jsou ve srovnání s jinými vozítky cenově dostupnější. Motorku můžete koupit za cenu od 1 200 – 8 000 Kč. Nejlevnější vozítka jsou určena nejmenším dětem a vyznačují se menším výkonem a nižší kapacitou baterie. Nejdražší motorky naopak slibují dlouhý dojezd a díky dvěma motorům ustojí i náročný terén. Největší výběr nabízí cena od 2 500 – 6 000 Kč.

Porovnat ceny motorek

Otázky a odpovědi

Jsou elektrická vozítka pro děti vhodná?

Elektrická vozítka mají své příznivce i odpůrce. Mnozí upozorňují na to, že dítě zaujímá při jízdě pasivní pozici, což však není úplně pravda. Pravdou je, že se dítě při jízdě na vozítku nezapotí, avšak rozvíjet bude jiné dovednosti. Jízda na motorce či jiném vozítku například rozvíjí koordinaci či hrubou motoriku. Při jízdě si dítě osvojuje základní pravidla silničního provozu a stimulují se dětské dovednosti a schopnosti.

Je elektrická motorka pro děti bezpečná?

Při správném používání je motorka bezpečná. Díky 3 kolům nebo přídavným balančním kolečkům jsou motorky velmi stabilní. Rychlost je přizpůsobena věkovým možnostem a v případě těch nejmenších můžete ovládání regulovat pomocí dálkového ovladače. Z hlediska bezpečí je však vhodné dítě vybavit ochrannou přilbou. Tento prvek je nejen ochrání, ale ještě více přiblíží k dospělým jezdcům.

Kdy se vyplatí motorka s dálkovým ovládáním?

Motorky s dálkovým ovládáním jsou dobrou volbou i dětí do cca 4 let věku. Díky dálkovému ovládání budete mít dítě více pod kontrolou a můžete ho ihned zastavit nebo mu snáze pomoci v různých situacích. Dětská elektrická vozítka bývají doplněna o 2,4 G dálkové ovládání. Každé dálkové ovládání má automatickou přednost před manuálním řízením.

Závěr

Elektrické motorky spadají do kategorie dětských elektrických vozítek. Motorky lze pořídit dětem ve věku 2 – 10 let, v obchodech najdete mnoho podob motorek určené nejen chlapcům, ale i děvčatům. Kvalitu motorky udává z velké části výrobce, ale při výběru je třeba zohlednit několik hlavních parametrů, konkrétně se jedná o počet motorů, kapacitu baterie či materiál kol. Před koupí si však ověřte, zda výrobce poskytuje kvalitní servis či náhradní díly.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo