Brýle na běžky by měly patřit k základní výbavě každého lyžaře. Kvalitní brýle ochrání oči nejen před škodlivými slunečními paprsky, ale i před různými nečistotami, které vás mohou na horách nemile překvapit. Kromě ochranné funkce jsou brýle také žádaným designovým doplňkem, k dostání jsou v mnoha variantách, stylech i barevných kombinacích.
Aby však mohly brýle plnit svoji funkci skutečně správně, je nutné přistupovat k jejich výběru skutečně zodpovědně. Nejdůležitější je, aby brýle na obličeji dokonale držely a jejich nošení bylo komfortní. Při výběru konkrétního modelu vás tedy musí zajímat velikost a tvar rámečku. Dále byste měli vědět, v jakém počasí se budete na horách pravidelně pohybovat. V závislosti na tom se mění druh a podoba zorníku. S pořizovací cenou pak souvisí další možnosti, které můžete u brýlí využívat. Nejdůležitější je především použitá technologie, která má zabraňovat případnému zamlžování brýlí.
Rámeček
Velmi důležité je zvolit správnou velikost brýlí. Ta se odvíjí od velikosti rámečku. Rámeček brýlí musí dokonale přiléhat k celému obličeji, avšak zároveň ani nesmí nikde tlačit. V opačném případě nebude používání brýlí bezpečné ani pohodlné.
Podle velikosti se dělí brýle na lyže do tří kategorií a to na pánské, dámské a dětské.
- Pánské brýle na běžky – tyto brýle poznáte podle většího rámečku, který je stavěn pro širší pánský obličej.
- Dámské brýle na běžky – brýle s drobnějším rámečkem kopírují drobnější dámský a dívčí obličej.
- Dětské brýle na běžky – jsou na trhu rozděleny podle věku malých běžkařů.
- Unisex brýle na běžky – poslední možností jsou unisex brýle s neutrálním designem. Tyto brýle budou slušet každému, ne každému však mohou dobře sedět.
Zorník
Nejdůležitější částí lyžařských brýlí je zorník. U zorníku vás bude zajímat zakřivení.
- Ploché zakřivení – brýle mají zorník zakřivený jen v jednom směru. Takové brýle jsou levnější, ale méně kvalitní. Brýle neposkytnou periferní výhled a obraz je více zkreslený.
- Sférické zakřivení – zorník je zakřivený v horizontální a vertikální ose. Výroba brýlí je náročnější, což se odráží na vyšší pořizovací ceně. Brýle se sférickým zakřivením méně zkreslují a umožní periferní vidění.
Propustnost
Je parametr, podle kterého se brýle rozdělují v souvislosti s počasím. Propustnost se označuje písmenem S a číslem.
- Propustnost SO – propustnost brýlí je 90 – 100%. Takové to brýle jsou určeny do zataženého počasí.
- Propustnost S1 – propustnost je v rozmezí 89 – 43% a brýle dobře poslouží při zatažených dnech.
- Propustnost S2 – brýle s propustností 43 – 18%. Nosit je můžete při lehce zatažené obloze. Tyto brýle lze považovat za univerzální.
- Propustnost S3 – brýle mají propustnost od 18 – 8%. Nosit je můžete v polojasných i jasných dnech.
- Propustnost S4 – propustnost brýlí je 8 – 3%. Brýle jsou určeny do jasného počasí.
Zbarvení skel
Další parametr se týká barevnosti brýlí na běžky.
- Tmavé zorníky – brýle s tmavými zorníky jsou ideální při lyžování za slunečného počasí. Tmavé zbarvení zaručí vašim očím potřebný komfort.
- Žlutá, oranžová, růžová, červená – jsou barvy, které zvyšují kontrast a uberou na modré barvě. Díky tomu nebude sníh působit příliš agresivně a vy lépe uvidíte různé překážky na dráze.
- Modrá, fialová, zelená – tyto barvy tlumí barevné spektrum rovnoměrně. Přes tyto barvy uvidíte nejpřirozeněji
Systém odmlžování
U lyžařských brýlí je obecně vhodný kvalitní systém odmlžování. Jednotlivé brýle nabízí hned několik způsobů odmlžování.
- Anti-fog – pod tímto označením najdete základní využívanou technologii odmlžování. Možnému mlžení předchází tenký ochranný film, který se nanáší na skla zorníků.
- Ventilace – zamlžování v tomto případě brání důmyslný systém odvětrávání. Ten je umístěn mezi zorníkem a rámečkem. Dražší brýle mohou k odmlžování využívat drobné větráčky.
- Dvojitý zorník – tato technologie využívá princip tepelné vzduchové izolace. Teplotní rozdíl mezi skly není tak výrazný a k zamlžování brýlí tedy nedochází.
Funkce a možnosti
Brýle na lyže mohou nabídnout i nějaké další praktické vlastnosti.
- OTG – takto označené brýle můžete použít v kombinaci s dioptrickými brýlemi.
- Polarizace – polarizační skla vám poskytnou ochranu před odlesky světla. Světlo se odráží od zmrzlého sněhu i vodní hladiny. Polarizace výrazně brání únavě očí.
- Anti-scratch – skla brýlí mají zvýšenou ochranu před mechanickým poškozením, zejména poškrábání.
- Zrcadlová skla – skla od svého povrchu odráží větší množství světla. Takovéto brýle jsou výborné ve vyšších polohách i všude tam, kde je běžné ostré sluneční světlo.
Značka
Brýle na běžky se liší svojí podobou, zbarvením i velikostí. V obchodech jsou brýle k dostání v pánském, dámském i dětském provedení. Mužům budou slušet brýle tmavších barvách. Světlejší barvy dobře padnou ženám a veselý vzhled je určen dětem. Co se týká značek, je výběr opravdu pestrý. Oblíbené jsou lyžařské brýle značek 4F, Acra, Alpina, Atomic, Carrera, Electric, Giro, McKinley a mnoho jiných.
Cena
Cena brýlí na běžky souvisí s kvalitou i vlastnostmi konkrétních modelů. Brýle v základním provedení můžete mít za cenu od 200 – 700 Kč. Tyto brýle jsou dostačující pro občasné použití. Pokud budete vyrážet na hory pravidelně, měli byste si za připlatit za kvalitnější brýle. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 700 – 1 500 Kč. Za brýle však můžete zaplatit i mnohem více, cena těch nejkvalitnějších může vyšplhat až k 7 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Co jsou Noframe lyžařské brýle?
Pod tímto označením se ukrývají tzv. bezrámové brýle, jejich výhodou je nejlepší zorné pole. U brýlí můžete využívat široké periferní vidění. Výhodou je, pokud brýle umožňují výměnu skel. U Noframe brýlí se zaměřte zejména na kvalitu těsnění.
V čem jsou výjimečné fotochromatické brýle?
Fotochromatické brýle jsou vybaveny zorníky, které dokáží reagovat na okolní světlo. V závislosti na počasí jsou brýle sami schopny upravovat propustnost zorníků. Díky tomu budou dobře sloužit v každém počasí.
Jak brýle na běžky zkoušet?
Brýle na lyže byste měli kupovat společně s lyžařskou helmou. Pokud již helmu vlastníte, měli byste ji mít při nákupu brýlí u sebe. Během zkoušení budete mít jistotu, že brýle k helmě dokonale přilnou a vyzkoušíte si i způsob přichycení brýlí. Některé helmy mají specifické příslušenství, které vám umožní brýle uchytit. Pokud vaše helma tento prvek postrádá, budete potřebovat brýle s dostatečně kvalitním páskem. Ideální je pogumovaný pásek, který nebude po helmě klouzat.
Závěr
Brýle na běžky jsou v obchodech zastoupeny ve velkém počtu. Tyto brýle byste však neměli vybírat jen podle vzhledu a pořizovací ceny. Propustnost zorníků volte v závislosti na počasí, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat. Za universální se považují brýle s propustností S2, které jsou vhodné do lehce zamračené oblohy a dobře poslouží i při lehkém sněžení. Za kvalitnější se pak považují brýle se sférickým zakřivením. Velikost rámečku je individuální a každý by si měl brýle před nákupem vyzkoušet. Správně padnoucí brýle budou na obličeji perfektně sedět a nebudou vás nijak omezovat ve výhledu. V závislosti na ceně můžete u brýlí na běžky využívat další technologie, které souvisí se způsobem odmlžování i reakcí brýlí na aktuální počasí.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.lyze-radotin.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Jak se objeví první vločky a na horách začne sezóna, už stojím na běžkách. Nedávno jsem kupoval nové brýle na běžky a objednal jsem si Vagus Alpha. Jsou fakt super, mají parádní design a skvělou kvalitu, navíc netlačí.