Hokejové brusle

Hokej je sport, který není třeba dlouze představovat. Bruslení na ledu s cílem dostat puk do branky milují děti i dospělí a to nejen díky úspěchům, kteří národní hokejisté v minulosti dosáhly.

Hokej je sport, který vznikl v Kanadě v 19. století a velmi brzy se rozšířil do Evropy i jiných částí světa. První mistrovské utkání bylo odehrané v Montrealu v roce 1875. Abyste si mohli lední hokej zahrát, budete potřebovat minimálně to nejzákladnější vybavení. Mezi ně patří hokejové brusle, hokejka a puk. Na led byste měli vyrazit i s veškerými potřebnými ochrannými prvky.

Hokejové brusle byste měli vybírat podle následujících kritérií. Nejdůležitější je pochopitelně zvolit správnou velikost bruslí, důležitá je nejen délka, ale i šířka. Důležitým parametrem je dále typ bruslení i výkonnost konkrétního hráče.

Porovnat ceny bruslí

Typy

Při výběru bruslí je důležitá úroveň hráče. Hokej můžete hrát na amatérské i profesionální úrovni.

  • Amatéři – jestliže s hokejem začínáte, nebo si vystačíte s hrou na amatérské úrovni, bude vám stačit základní modelová řada bruslí. Brusle pro amatérské hráče jsou nejlevnější, nejpohodlnější, ale i nejméně odolná.
  • Poloprofesionálové – ti, kteří hrají hokej pravidelně několikrát do týdne, budou již muset investovat do střední třídy bruslí. Brusle pro poloprofesionály jsou tvrdší a odolnější a snadno ustojí i tvrdší kontakt s pukem. Jejich výhodou je stále ještě poměrně příznivá pořizovací cena.
  • Profesionálové – největší nároky na hokejové brusle mají pochopitelně profesionálové. Tito hráči již musí hrát v bruslích špičkové kvality, které jsou rozděleny i podle preferovaného stylu hry. Brusle pro profesionály jsou vyrobeny z vysoce odolných odlehčených materiálů a mnohdy nabídnou i nějaké funkce navíc. Běžná hmotnost hokejových bruslí bývá v rozmezí 700 – 900 gramů, v případě profesionálních bruslí je hmotnost okolo 500 gramů.

Konstrukce

Hokejové brusle jsou složeny z několika hlavních částí.

  • Bota – hlavní část brusle tvoří bota. U ní vás bude zajímat tepelný komfort a pohodlí. Všímat si můžete míry zateplení. Zateplení může být vyrobeno z funkčních materiálů nebo paměťové pěny. Výhodou pěny je, že se dokáže velmi rychle přizpůsobit chodidlu. Každá část má svoji přesnou funkci a každá se liší výrobním materiálem. Materiál brusle souvisí i s úrovní bruslaře. Amatérské i rekreační brusle mívají řadu plastových prvků, které na poloprofesionálních nebo profesionálních bruslích nenajdete. Výrobní materiál souvisí s odolností a tuhostí brusle.
  • Holder – je prvek, který spojuje botu a nůž. Tato část je nejčastěji vyrobena z odolného plastu, v případě dražších bruslí se používají odolnější kompozitové materiály, které často obsahují karbon.
  • Nůž – Runner – u nože by vás měla zajímat nejen kvalita, ale i odolnost vůči korozi. Na výrobu nože se používá levnější karbonová ocel, která je ke korozi náchylnější. Dražším materiálem je nerezová ocel, což je velmi odolný materiál. Pokud nebudete brusle používat, měl by být nůž opatřen chráničem, který ho ochrání před otupením. K bruslím lze velmi často pořídit náhradní nože.

Vázání

Hokejové brusle se liší typem zapínání. Nejoblíbenější jsou stále brusle s tkaničkami, ale amatérské nebo dětské brusle, které se mohou zavazovat pomocí přezky, suchého zipu či systému boa.

  • Tkaničky – pomocí tkaniček budete moci hokejovou brusli nejlépe utáhnout. Tkaničky jsou tedy nejefektivnější, avšak manipulace s tkaničkami nebude vyhovovat nejmenším dětem, které nemají sílu brusle adekvátně utáhnout.
  • Přezky – díky přezkám utáhnete brusli velmi rychle a poměrně pevně. Toto vázání je časté u dětských i amatérských bruslí. Přezky mohou být kombinované se suchým zipem.
  • Boa – systém boa je typický především pro lyžařské boty, v případě hokejových bruslí se používá zřídkakdy.

Brankářské brusle

Trochu jinou konstrukci mají brusle pro brankáře. Brankářské brusle nejsou konstruovány na rychlou změnu směry jízdy, prudké brždění a větší zrychlení. Brusle mají nižší konstrukci, díky čemuž mívají lepší flexibilitu do stran. Tuto vlastnost naplno využijete při rozkleku.

Brusle pro brankáře mají zesílenou zadní i přední část, především špička by měla být proti nárazům velmi odolná. Nůž je delší a rovnější a poskytuje lepší kontakt s ledem při pohybu do boku i změnách polohy.

Velikost

Velikost brusle určuje délka chodidla. Poté, co si chodidlo pečlivě změříte, již můžete vycházet z velikostních tabulek jednotlivých výrobců. Tyto tabulky se mohou v závislosti na výrobci mírně odlišovat.

Ačkoliv jsou velikostní tabulky přesné, je mnohem rozumnější kupovat brusli až po řádném vyzkoušení. Noha se v brusli nesmí nijak pohybovat, ale brusle by neměla být ani příliš těsná. Vhodnou velikost bruslí budou rovněž potřebovat děti. V jejich případě se rodiče často uchylují k nákupu větších bruslí, protože děti z bruslí poměrně rychle vyrostou.

Ve velkých bruslích však bude pohyb složitější, což se odrazí na konečné podobě hry. Proto odborníci doporučují pořizovat i dětem dobře padnoucí brusle. V jejich případě můžete snížit na celkové kvalitě a pořizovat spíše dobře padnoucí, ale levnější model.

Šířka nohy

Dalším důležitým kritériem je šířka nohy. Podle šířky se rozdělují do několika kategorií pouze profesionální brusle, přičemž každý výrobce využívá trochu jiné značení. Koupit můžete brusle vhodné pro užší a nižní kotník. Střední šířka bude sedět hokejistům s širším a vyšším kotníkem a poslední možností jsou universální brusle, které by měly sedět na normálně stavěné noze.

Hokejové brusle pro rekreační hráče jsou k dostání v universální šířce a sedět by měli na každé noze. Takovéto brusle jsou označeny písmenem R – Regular. Dražší brusle jsou zúžené nebo rozšířené v přední části.

  • EE/ 2 E – toto označení je běžné u širších bruslí, které jsou v přední části rozšířené o 2 – 2,5 cm.
  • D – tímto písmenem jsou označeny brusle s užším skeletem.

Možnosti

Hokejové brusle mohou nabídnout i něco navíc. Různé možnosti mají dětské brusle, které mnohdy umožnují upravit velikost. Dětské brusle je často možné zvětšit o 4 nebo 5 čísel.

Dětské brusle mohou být vyrobeny i jako brusle kombinované. V tomto případě je možné vyměnit nůž za kolečka a brusle díky tomu budete moci používat po celý rok.

Dražší brusle je často možné tepelně tvarovat. O tvarování se často postará pouze tělesná teplota, ale brusle můžete také vypékat v troubě. Přesný postup vypékání si přečtete v návodu výrobce.

Značka

Hokejové brusle koupíte ve specializovaných prodejnách nebo prostřednictvím internetových obchodů. Preferovat byste měli ty, které umožňují nevyhovující zboží vrátit nebo vyměnit. V ideálním případě je však lepší brusle před nákupem vyzkoušet. Mezi nejoblíbenější patří brusle značky Bauer, CCM, Acra, Tempish, Worker, Rulyt a mnoha jiných.

Cena

Cenové rozpětí hokejových bruslí je poměrně značné. Nejlevnější dětské brusle můžete koupit již za cenu okolo 500 Kč. Za brusle v nejvyšší kvalitě naopak zaplatíte více než 20 000 Kč. Cenu ovlivňuje především úroveň hráčů. Nejoblíbenější jsou brusle s cenou od 2 – 6 000 Kč.

Porovnat ceny bruslí

Údržba

Hokejové brusle nejsou úplně levnou záležitostí a měli byste o ně tedy správným způsobem pečovat. Po každém použití je velmi důležité brusle očistit od běžných nečistot, ale především je nutné brusle důkladně vysušit. V opačném případě budou brusle náchylné k reznutí nože. Pravidelně byste měli kontrolovat dotažení nože a v případě potřeby nůž k holderu dotáhnout. Nože budete muset také pravidelně brousit za pomoci speciální brusky.

Otázky a odpovědi

Jak poznat správnou velikost brusle?

Po nazutí brusle byste měli palcem lehce cítit špičku brusle. Brusle by měly být o něco málo větší, jistou rezervu bude potřebovat hutnější ponožka. Nová brusle může při několika prvních použitích lehce tlačit, avšak po čase se brusle spíše roztáhnout.

Proč je důležité pořídit dětem správně padnoucí brusle?

Děti velmi často bruslí v bruslích, které jsou o jedno, ale i dvě čísla větší. Malí bruslaři se však teprve učí zvládat správnou techniku a nácvik bude v příliš velkých bruslích opravdu složitý. Špatné návyky se navíc v budoucnu velmi složitě odstraňují. Pokud chcete, aby si vás potomek osvojil správnou techniku a lední hokej pro něho byl zábavou, měli byste vždy pořizovat správně padnoucí brusle.

Jak podobu brusle ovlivňuje styl bruslení?

Styl bruslení má vliv na podobu výrobního materiálu a tím i na hmotnost či robustnost bruslí. Tento parametr byste tedy neměli při výběru bruslí opomenout. Trochu jinou podobu mají brusle pro obratnější bruslaře, kteří při své hře často využívají brzdu. Další možností je brusle určená rychlým a dynamickým bruslařům. Všichni tito hokejisté budou potřebovat lehké brusle vyrobené těmi nejmodernějšími technologiemi.

Největší výběr budete mít v případě universálního hráčského stylu. Nejvyšší odolnost mají brusle pro silový styl bruslení. Brusle vám umožní provádět dlouhé odrazy i oblouky. Rychlejším hráčům budou vyhovovat brusle vhodné pro frekvenční styl jízdy. Tyto brusle vám umožní rychlé rozjezdy, brždění i rychlejší změnu směru jízdy.

Závěr

Hokejové brusle jsou k dostání v mnoha cenových relacích. Cenu určuje zejména hráčská úroveň každého hokejisty. Ať už si budou hokejové brusle pořizovat děti, amatéři, poloprofesionálové nebo profesionálové, bude rozhodujícím parametrem velikost brusle.

Z hlediska komfortu není vhodné podceňovat ani podobu vycpávky. Vycpávka je umístěna v oblasti kotníků, paty i špičky. Díky podrážce budou nárazy tlumené a noha bude ve větším pohodlí. Důležitou částí je v tomto ohledu jazyk brusle. Kvalitu a pohodlí určuje rovněž značkový výrobce. Velmi žádané jsou v tomto ohledu brusle značky Bauer nebo CCM.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hokejfloryk.cz, www.hejduksport.cz, www.bauerhockey.cz, www.sportega.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo