Dětské brusle na led

Bruslení na ledě je oblíbená zimní aktivita, která zaujme malé i velké. Při bruslení si užijete mnoho zábavy, ale uděláte i něco užitečného pro svoje zdraví. Během jízdy na bruslích například potrénujete kardiovaskulární systém a dýchání. Bruslení má dále pozitivní vliv na rozvoj koordinace a celkové výkonnosti. S dětmi můžete bruslení vyzkoušet již ve věku 2 – 3 let. Potřebovat budete pouze dobrou náladu a vhodné zimní brusle.

Dětské zimní brusle byste měli vybírat podle několika hlavních parametrů. V základu se lední brusle pro děti rozdělují do několika parametrů podle určení a věku. Poté, co budete vědět, které brusle budou pro vaše dítě těmi nejlepšími, bude nutné vybrat správně velikost. Kvalita, pohodlí, odolnost a cena bruslí souvisí s výrobním materiálem. Dětské brusle nabízí celá řada výrobců, kteří nabízí brusle v mnoha designech. Vzhled bruslí je velmi důležitým parametrem pro děti.

Porovnat ceny bruslí

Typy

Brusle pro děti mají několik podob. Do skupin jsou rozděleny podle věku i podle určení. Své speciální brusle mají děvčata i chlapci, ale koupit můžete i universální brusle.

  • Brusle pro nejmenší – známé kačenky jsou brusle, které budete moci upevnit na zimní botu, a to za pomoci 2 řemínků. Velikost dětských kačenek je zpravidla možné upravit. Kačenky mají dvě čepele a pro nejmenší děti je jednodušší na takových to bruslích udržet stabilitu.
  • Hokejové brusle – jsou oblíbené chlapecké brusle, které využijí především malí hokejisté, ale vyzkoušet je mohou i aktivní děti. Hokejové brusle bývají lehčí a snáze ovladatelné. Hokejové brusle se zpravidla rozdělují do několika kategorií. V závislosti na kvalitě se mění použitý materiál. Rekreačním dětským bruslařům postačí tzv. hobby či zimní brusle. Zimní brusle mají pohodlnější konstrukci a nižší tuhost. Nejsou tedy zcela stavěné na prudký kontakt s pukem. Dražší hokejové brusle jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, brusle jsou tužší, odolnější, ale méně pohodlné. Tyto brusle jsou určeny poloprofesionálním i profesionálním dětským hokejistům.
  • Krasobrusle – tento typ bruslí je určen děvčatům. Krasobrusle mají delší botičku a nůž je v přední časti opatřen několika malými zoubky. Na výrobu se používá speciální syntetický materiál, dražší brusle budou vyrobeny z pravé kůže. Krasobrusle mají rovněž zpevněnou oblast paty a kotníku. V krasobruslích je možné provádět piruety a skoky, ale dobře poslouží i při méně náročném bruslení.
  • Universální brusle – velmi oblíbené jsou tzv. universální brusle, které se více podobají klasickým kanadám. Koupit je můžete menším chlapcům i děvčatům, kteří ještě nemají vyhraněný styl bruslení. Universální brusle bývají zpravidla velikostně nastavitelné a koupit je můžete i v provedení 2v1. Takovéto brusle umožnují vyměnit nůž za nástavec s kolečky. Díky tomu je bude možné používat celoročně.

Velikost

Při výběru jakýchkoliv bruslí je nejdůležitější vybrat tu správnou velikost. Dospělí bruslaři si dávají na velikosti bruslí více záležet, v případě dětí se tento parametr spíše šidí. Trendem mnoha rodičů je kupovat spíše větší brusle, které dítěti vydrží delší dobu. Velikostní rozdíl pak zpravidla řeší silnější ponožka. Tento postup je však podle odborníků nesprávný, protože příliš velká brusle není schopná poskytnout dětské noze potřebnou stabilitu.

Pokud je vaše dítě spíše rekreačním bruslařem a nezúčastňuje se žádných soutěží, bude nejrozumnější koupit nastavitelné brusle, které můžete nastavit až o 5 cm. Záleží pochopitelně na tom, co vám konkrétní model umožní. Rodiče závodních a pravidelných bruslařů by měli kupovat vždy přesně padnoucí brusle. V tomto případě odborníci radí upřednostnit velikost před celkovou kvalitou.

Před tím, než půjdete konkrétní model vybírat, je nutné správně změřit dětskou nohu a poté vycházet z velikostních tabulek výrobců. Mnohem více se však vyplatí brusle před nákupem vyzkoušet a třeba se i poradit se školeným personálem. Při tomto postupu budete mít naprostou jistotu, že při výběru nešlápnete vedle.

Materiál

Dětské brusle mohou být vyroben z různě kvalitních plastových materiálů, syntetické i pravé kůže. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Kvalita a možnosti materiálu souvisí s pořizovací cenou. Záleží pochopitelně i na tom, jak často budou brusle využívány a zda vaše dítě bruslí rekreačně nebo na profesionální úrovni.

  • Nože brusle – zajímat by vás měl i výrobní materiál nože. Kvalitnější brusle mívají nože z nerezové oceli. Tento materiál nepodléhá korozi a vydrží v dobré kondici delší dobu. Za vyšší kvalitu si však budete muset připlatit. Levnější brusle mohou mít nože vyrobené z uhlíkové oceli. Tento materiál je náchylnější ke korodování. Aby brusle vydržely delší dobu, bude nutné o nůž pravidelně pečovat.

Zapínání

Dětské brusle na led bude moci na noze zafixovat pomocí tkaniček nebo klipsů. Pro děti bude snadnější manipulace s klipsy, tento způsob zapínání je u dětských bruslí na led častější. Krasobrusle i hokejové brusle budete moci pevně zatáhnout pomocí tkaniček. Tkaničky vám umožní brusli utáhnout skutečně precizně, obouvání však bude trvat o něco déle a bude také náročnější.

Dětské brusle na led můžete utáhnout i pomocí mechanismu Boa, který využívá principu lanka, které se navíjí na kolečko. Tento systém utáhne brusli precizně po celé délce. Jeho nevýhodou je menší výběr a vyšší pořizovací cena.

Značka

Dětské zimní brusle lze koupit od všech prověřených výrobců. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří zimní brusle Bauer. Poměrně velký výběr budete mít i v případě značky Worker, Acra, Tempish, Sulov, Truly, K2 nebo třeba Action.

Cena

Cena dětských bruslí souvisí s určením i kvalitou. Nejméně zaplatíte za kačenky pro nejmenší děti. Cena se většinou pohybuje v rozmezí 300 – 500 Kč. Za 500 Kč již budete moci koupit levnější universální brusle. Nejoblíbenější jsou brusle s cenou od 600 – 1 000 Kč. Za tuto cenu koupíte velikostně nastavitelné brusle pro nenáročné bruslaře. Za brusle pro děti však můžete zaplatit i mnohem více. Běžné cenové rozpětí bývá 1 500 – 12 000 Kč.

Porovnat ceny bruslí

Otázky a odpovědi

Kdy je možné vyrazit poprvé s dítětem na led?

Děti mohou bruslení vyzkoušet v poměrně raném věku. Většinou se hovoří o věku 3 – 4 let. Některé děti se na brusle postaví dokonce ve věku 2 let. Názory, kdy je ta nejideálnější doba pro bruslení se různí, někdo radí začít co nejdříve, jiní naopak doporučují tuto aktivitu neuspěchat a počkat, až bude mít dítě dokonale vyvinuté svaly a vazy, což by mělo být dle pediatrů období okolo 4 let věku. Řídit se můžete radami odborníků i vlastním zdravým úsudkem.

Je možné brusle pro děti zapůjčit?

Možnost zapůjčení bruslí, a to nejen dětských, nabízí některá větší kluziště. Tuto skutečnost si však budete muset ověřit dopředu, aby vás nečekalo nepříjemné zklamání. Mnohem lepší možností je však pořídit dítěti vlastní brusle. Půjčování bruslí není úplně hygienické a může ovlivnit správné postavení nohy v brusli.

Dětské brusle jsou poměrně dostupné, a nastavitelné brusle budou vašemu potomkovi sloužit hned několik sezón. Díky vlastním bruslím se bude dítě moci zúčastnit školního bruslení nebo kdykoliv vyrazit na umělé i přírodní kluziště.

Jakým dalším příslušenstvím děti na led vybavit?

Pohyb na ledě by měl být zábavný, ale také bezpečné. Z tohoto důvodu je vhodné přikoupit i ochranné prostředky v podobě helmy a chráničů kolen a loktů.

Závěr

Dětské brusle mají hned několik podob. Nejmenším dětem můžete pořídit jednoduché kačenky, starší děti si velmi dobře zajezdí na universálních bruslích. Výhodou těchto bruslí je nejen universálnost, ale i nižší pořizovací cena. Teprve ve chvíli, kdy si dítě najde svůj preferovaný styl a bude se chtít bruslení věnovat pravidelně, bude nutné zakoupit kvalitnější brusle vhodné pro krasobruslaře nebo hokejisty.

Ať už se rozhodnete zainvestovat do jakýchkoliv bruslí, měla by vás nejvíce zajímat správná velikost. Dětské brusle se prodávají v mnoha podobách a pro malé bruslaře je pravděpodobně nejdůležitější atraktivní vzhled. Dítě si jednoduše s chutí zabruslí pouze na bruslích, které se budou líbit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.czwww.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo