Jak vybrat konzervu pro psa?

Pes ke svému spokojenému životu potřebuje kvalitní krmivo. To se nejčastěji podává ve formě suchých granulí. Jestliže chcete svému psovi stravu zpestřit, můžete mu dopřát i vlhké krmivo v podobě konzerv nebo kapsiček.

Konzervy jsou u psů velmi oblíbené, touto pochoutkou nepohrdne snad žádný chlupáč. Konzervy můžete podávat jako hlavní vyváženou krmnou dávku, ale častěji představují doplňkové krmivo. To můžete podávat společně s granulemi, ale i s jinou vhodnou přílohou. Nevýhodou konzerv je snad jen vyšší pořizovací cena a větší nároky na držbu psí misky.

Konzervy pro psy jsou běžně k dostání ve specializovaných, ale i běžných prodejnách. Rozděleny jsou hned podle několika kritérií. Rozhodujícím faktorem je stáří psa, odlišné nároky na výživu mají štěňata, dospělí i starší psy. Dalším kritériem při výběru by měla být aktivita psa. Vyšší energetické nároky mají aktivní psy, nižší psí senioři, ale i kastrovaní psi. Celková kvalita se pak odvíjí od složení konzervy. Podle složení mohou konzervy sloužit jako kompletní nebo doplňkové krmivo.

Porovnat ceny konzerv

Typy

V základu se konzervy pro psy rozdělují do dvou základních skupin.

  • 100% masa – ačkoliv je to pro mnohé matoucí, neslouží tyto konzervy jako kompletní krmivo. Jedná se o krmivo doplňkové, a to především proto, že pes potřebuje přijímat i další živiny. Pokud chcete psovi takovouto konzervou nahradit kompletní krmivo, měli byste ji podávat společně s přílohou v podobě těstovin, zeleniny nebo rýže.
  • Kompletní krmivo – je sestavené tak, aby psovi poskytlo veškeré potřebné živiny. V konzervě najdete nejen maso, ale i přílohu. Dá se říct, že konzerva obsahuje to stejné jako psí granule. V jejím případě je však nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Věk

Složení konzerv pro psy se mění dle stáří psa. Každý věk má na výživu trochu jiné nároky. Štěňata budou potřebovat kvalitní stravu, která jim umožní zdravě růst a vyvíjet se. Psí senioři pak budou potřebovat dobře stravitelné krmivo, které jim navíc poskytne potřebnou kloubní výživu.

  • Štěňata – konzervami pro štěňata budete moci krmit do věku 24 měsíců. V konzervách by měly být obsaženy živiny, vitamíny a především vlákninu. Tyto složky pozitivně ovlivňují zdravý růst i vývoj kloubů. Konzerva obsahuje menší a pro štěňata lépe stravitelné kousky.
  • Dospělí psy – maso v konzervách je v podobě větších kusů, se kterými si dospělí psi snadno poradí. Velikost konzervy souvisí s velikostí psa. Důraz je kladen především na vysokou energetickou hodnotu, kterou aktivní pes potřebuje.
  • Senioři – pro tyto konzervy je naopak typická nižší energetická hodnoty, která má zamezit většímu nárůstu hmotnosti u méně aktivních psů. Konzervy pro psí seniory jsou dobře stravitelné a vyhovují pomalejšímu metabolismu. Obsaženy bývají i vitamíny, které zajistí výživu kloubů.

Složení

V konzervách by mělo být pochopitelně obsaženo především maso. V obchodech najdete konzervy různých příchutí, nejčastěji se jedná o kuřecí, hovězí nebo jehněčí maso. V dražších konzervách najdete kachnu, lososa nebo třeba králíka.

Kvalitu konzervy poznáte podle množství masa, které je v ní obsaženo. Zde platí jednoduché pravidlo, čím více masa, tím kvalitnější konzerva. Složení konzervy se pak mění i v souvislosti se zdravotním stavem. K dostání jsou běžné konzervy pro zdravé psy, ale i konzervy se speciálním složením, které jsou vhodné pro nemocné či alergické psy.

  • Konzerva bez GMO – v těchto konzervách nenajdete brambory, řepku, kukuřici, cukrovou třtinu ani sóju. Jedná se o složky, které způsobují potíže s trávením, alergie či jiné zdravotní potíže.
  • Konzervy bez konzervantů – mezi složky obsažené v krmivu nepatří chemické konzervanty. Konzerva obsahuje pouze přírodní složky, konzervanty jsou zde nahrazeny různými oleji a vitamíny.

V konzervě by však měly být obsaženy pouze 100% masové produkty, naopak obsaženy by neměly být nespecifikové složky živočišného původy. Pod tímto názvem se nejčastěji ukrývají rozemleté kosti, kůže atd. Dalšími složkami, které mohou být v masových konzervách, jsou například tuky, bílkoviny, sacharidy a jiné živiny. Ty však musí být obsaženy v optimálním poměru.

Značka

Psí konzervy jsou na trhu zastoupeny mnoha výrobci. V tomto případě však popularita značky nemusí souviset s kvalitou. Na trhu můžete najít i vysoce kvalitní konzervy méně známých výrobců. Důležitější než samotný výrobce je v tomto případě složení. Za dostatečně kvalitní lze považovat konzervy značky Profine, Calibra, Brit, Falco, Carnilove nebo třeba Platinum.

Cena

S cenou souvisí nejen kvalita, ale i velikost balení. Ta se odvíjí od velikosti psa. Konzervu po otevření sice nemusíte spotřebovat ihned celou, ale na druhou stranu není vhodné, aby byla konzerva otevřená delší dobu. Největší konzervy mají objem 1250 gramů, což je jednodenní krmná dávka. V kombinaci s granulemi vám konzerva vydrží delší dobu.

Menším psům můžete koupit konzervu s objemem 800 a méně gramů. Koupit můžete i sadu několika konzerv. Tato velká balení jsou obvykle cenově výhodnější. Za konzervu s hmotností 400 gramů můžete zaplatit 35 – 110 Kč.

Porovnat ceny konzerv

Otázky a odpovědi

Co by měla obsahovat konzerva sloužící jako kompletní krmivo?

V konzervě by mělo být obsaženo nejen maso, ale i příloha. Takováto konzerva poskytne komplexní příjem vitamínů, minerálů, živin i proteinů. Komplexní konzervou můžete nahradit i suché granule. Konzervy obsahující pouze maso využijete jako doplňkové krmivo.

Jaké konzervy nejsou pro psy vhodné?

Vyhnout byste se měli konzervám, na kterých není jasně uvedeno složení. Na etiketě obvykle vyčtete, že konzerva obsahuje produkty živočišného původu. V případě, kdy takovou konzervu svému psovi podáte, budete ho pravděpodobně krmit nekvalitní stravou nebo dokonce odpadem.

Jak dlouho konzerva vydrží?

Neotevřená psí konzerva se může pyšnit opravdu dlouhou životností a na vhodném místě ji můžete skladovat i roky. Doba expirace musí být uvedena na každém balení. Zatímco uzavřenou konzervu můžete skladovat kdekoliv, po otevření by měla být umístěna v chladničce nebo na jiném chladnějším místě. Po otevření se doporučuje konzervu spotřebovat v co nejkratším čase. I tato doba může být na balení přímo uvedena.

Závěr

Konzervy pro psy obsahují nejen různé druhy masa, ale i přílohy a omáčky. Ty psovi jako celek poskytnou veškeré základní živiny. Při výběru konzervy by neměla být nejdůležitější cena ani atraktivita balení. Mnohem důležitější je složení konzervy. Obecná rada říká, že kupovat byste neměli konzervy, na kterých jsou uvedeny nespecifikovatelné suroviny.

Pokud si nedokážete představit, co přesně by mohla konzerva obsahovat, nekupujte ji. O mnoho lépe si stojí konzervy s konkrétním složením. Důležité je sledovat i množství živin, mezi ně patří bílkoviny, tuky, sacharidy, voda a minerální látky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.vaschovatel.cz, www.krmimkvalitne.cz, www.stegra.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Značka konzerv se u nás nijak moc neřeší, kupuji většinou to, co je v akci, protože naši miláčkové konzumují prakticky všechny druhy, které koupím. Hlavně jim chutnají ty v kterých je takový ten sos, ale jinak sní úplně každou konzervu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo