Impregnace na boty

Účelem každé impregnace je ochránit materiál před vlhkostí a znečištěním. Impregnovat můžete boty vyrobené z kůže i různých textilních materiálů. Boty vyrobené ze syntetických materiálů lze impregnovat také, avšak v jejich případě to není vždy nutné. Vše záleží na konkrétním materiálu a jeho vlastnostech.

Impregnace obsahuje chemickou látku, ta po nastříkání pokryje celý povrch a zajistí dva různé efekty. Prvním z nich je koreze, neboli soudržnost kapek vody a druhým adheze neboli přilnavost vody. Díky proměně těchto dvou veličin nemůže voda na povrchu tvořit souměrnou vrstvu, ale rozdělí se na větší množství malých kapek, které díky snížené přilnavosti po povrchu rychle stékají. Impregnovaný povrch se tak stane odolnějším vůči vodě a bude zároveň méně přilnaví i pro nejrůznější nečistoty. Vaše boty se budou během nošení mnohem méně špinit a jejich údržba bude výrazně jednoduší.

Při výběru impregnace je důležité rozlišovat materiál, ze kterého je obuv vyrobená. Právě podle materiálu budete volit konečnou podobu přípravku. Turistické boty bývají například nejčastěji vyrobeny z textilního nebo syntetického materiálu, který vyžaduje jinou péči než kůže.

Porovnat ceny impregnací

Typy

Impregnaci můžete koupit v několika podobách. Nejznámější a nejoblíbenější je impregnace v podobě spreje. Vyzkoušet však můžete krém nebo roztok. Každá varianta je určena k trochu jinému účelu a souvisí i s typem obuvi.

Sprejová impregnace je nejvhodnější na boty vyrobené z textilu nebo broušených materiálů, mezi které patří i nubuk. Na tyto materiály se naopak nehodí impregnace ve formě vosku, krému nebo tuku. Po ošetření mohou na botách zůstávat nevzhledné stopy a změnit můžete i jejich barvu. Krémy a tuky jsou určeny především k ošetření kožených bot.

  • Sprej – impregnace ve spreji je oblíbená díky svému jednoduchému použití. Použít ji můžete na obuv vyrobenou z různých materiálů, ať už se jedná o textil, broušenou kůži nebo různé syntetické materiály. Impregnaci na boty jednoduše nastříkáte, přičemž se budete řídit pokyny výrobce. Výhodou sprejů je i skutečnost, že nebrání odvodu vlhkosti směrem od nohy a vaše chodidla se tak nebudou zbytečně potit.
  • Krém – tento typ impregnace se doporučuje použít v kombinaci s koženými botami. Botám poskytne nejen potřebnou ochranu, ale pomůže kůži zachovat svojí přirozenou pružnost i vzhled. Impregnaci v podobě krému na obuv nanesete pomocí houbičky.
  • Roztok – tento typ impregnace je vhodný pro hloubkové ošetření obuvi. Využívá se především u obuvi, která vyžaduje speciální péči a intenzivnější ochranu.

Materiál

Impregnace je vhodná pro všechny boty vyrobené z kůže, semiše či materiálu známého jako nubuk. V případě textilních povrchů je impregnace vhodná z důvodu nasákavosti vody a tím i většího špinění. Zažranou špínu, která se do bot dostane, nebudete moci nikdy dokonale vyčistit.

V závislosti na materiálu se mění i podoba impregnace. Jestliže si nebudete jistí, zda je
vhodné boty ošetřit pomocí spreje, krému, tuku, vosku nebo roztoku, měli byste se raději poradit s prodejcem. Některé impregnace jsou universální, jiné jsou určeny pro ošetření konkrétního typu materiálu.

Kůže

Boty vyrobené z kůže můžete ošetřovat impregnací ve formě spreje, krému, tuku i vosku. V tomto případě jsou nejméně účinné sprejové impregnace, proto se raději doporučuje sáhnout po jiné, vhodnější podobě přípravku. V případě kůže je důležité rozlišit, zda jsou boty vyrobeny z hladké nebo broušené kůže.

  • Broušená kůže – broušenou kůží je pak myšlen semiš, který je na ošetření jednodušší.
  • Hladká kůže – mnohem větší pozornost je třeba věnovat botám vyrobeným z hladké kůže. Hladká kůže je vysoce kvalitní materiál, který však stále pracuje a ošetřovat byste ji měli za pomocí speciálních krémů, vosků a balzámů. Tyto přípravky kůži zvláční a dodají mu potřebnou ohebnost, pružnost a vlhkost.

Semiš

Semišové boty je třeba ošetřit impregnací určenou k údržbě semiše. Používat byste tedy neměli jakoukoliv impregnaci, naopak se dopředu ujistěte, že vámi zvolený přípravek ošetření semiše umožňuje. Semišové boty mohou být vyrobeny z nubuku nebo veluru.

Nubuk je jemnější a velur drsnější semiš. Semišové boty můžete ošetřit impregnací ve spreji, ale použít můžete i vosky či balzámy.

Goretex

Impregnovat budete muset i obuv s membránou. Tento materiál je známý jako Goretex a vyžaduje speciální impregnaci, která je velmi často v podobě nano spreje. Nano impregnace zabrání vniknutí vody i špíny, avšak zajistí, že budou moci volně odcházet tělesné páry.

Značka

Impregnace je k dostání v různých kvalitách. Kvalitní značková impregnace nebude nikdy měnit barvu povrchu. Nezanechá ani žádné viditelné stopy v podobě nevzhledných bílých map. Bílé mapy však může zanechat nekvalitní impregnace, ale mapy mohou být známkou i jejího nesprávného nanášení. Impregnaci koupíte od celé řady výrobců. Známé jsou přípravky značky Druchema, Atsko, Sigal, Pedag, Nanoprotech, Toko či Gragers.

Cena

Pořizovací cenu určuje druh impregnace i velikost balení. Nejoblíbeněji jsou impregnace v podobě sprejů, které lze koupit za cenu okolo 100 – 200 Kč. Obdobná je však i cena krémů či vosků.

Porovnat ceny impregnací

Otázky a odpovědi

Jak boty správně impregnovat?

Správné používání je u impregnování obuvi velmi důležité. Nutné je pokrýt impregnací celý povrch boty v dostatečném množství. Na druhou stranu byste to však neměli přehánět, protože předávkování způsobí nežádoucí efekty. Impregnovat byste měli pouze dokonale čisté a suché boty.

V případě spreje je třeba impregnaci nejprve důkladně proklepat a poté nanášet nepřerušovanými delšími tahy ve vzdálenosti 15 – 20 cm. Na povrchu boty by se neměly tvořit žádná mokrá místa, případné přebytky se doporučuje setřít. Nakonec bude impregnace potřebovat cca 15 – 20 minut k zaschnutí.

Jak dlouho impregnace na botě vydrží?

Impregnace na botě pochopitelně nevydrží na věky. Životnost se odvíjí zejména podle intenzity nošení, ale i nejrůznějších okolních vlivů. Impregnaci je vhodné obnovovat cca 1 x měsíčně. Odborníci doslova radí, impregnovat častěji v menším množství, než jednou za čas ve větší míře.

Co je karbonová technologie?

Impregnace funguje na bázi karbonové technologie. Stačí ji nanést na boty nebo jiný materiál, zde vytvoří velmi tenkou, neviditelnou vrstvu a poskytne mu tak potřebnou ochranu. Karbonová impregnace nijak nenarušuje materiál a použít ji tak můžete nejen k impregnaci obuvi, ale i oblečení, stanů či batohů. Ošetření karbonovou impregnací nebude nijak vadit ani funkčním membránám.

Závěr

Díky impregnaci poskytnete obuvi zvláštní péči, která výrazně prodlouží jejich životnost. Impregnace zamezuje působení nežádoucích vlivů, odpudí vodu, vlhkost i špínu. Impregnace je dostupná v několika podobách, účelem každé je vytvořit na povrchu ochrannou vrstvu. Ta má však omezenou životnost a je třeba ji pravidelně obnovovat. Impregnaci můžete v potřebném množství nanášet na boty vyrobené z různých materiálů. Některé impregnace jsou vhodné i k ošetření oděvů nebo jiného vybavení. Vše se odvíjí od složení a pořizovací ceny.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.4camping.cz, www.bosonozka.cz, www.loap.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manželovi jsem koupila impregnaci Collonil Stretch a nemůže si jí vynachválit. Je hodně dobrá a skutečně funguje tak, jak má správně fungovat, takže dobrá koupě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo