Internetové seznamky zažívají v posledních letech velký boom, přičemž se neustále objevují nějaké nové, které nabízejí to nejlepší seznámení vůbec. Bohužel, ne vždy to tak funguje, protože vedle poctivých seznamek, můžete narazit na spoustu takových, kterým je lepší se z velké dálky vyhnout.
Na takových seznamovacích stránkách můžete narazit na mnoho falešných profilů, které se vydávají za někoho, kým vůbec nejsou a často používají fotky, které zásadně neodpovídají realitě. Naopak jsou schopni si vypůjčit cizí fotografie bez vědomí jejich majitele a předstírat, že jsou někým jiným.
Výjimkou nejsou ani placení moderátoři, kteří udržují konverzaci s platícím zákazníkem s cílem vytáhnout z něho co nejvíce finančních prostředků.
Falešné profily
Podvodníci se naučili zneužívat každého, kdo se snaží najít lásku nebo přátelství, případně flirt a jiné v online prostředí. Na první pohled se vše jeví jako skutečná seriózní služba, která se za každou cenu pokusí najít vám ideálního partnera.
Jenže jejich jediným cílem je, aby získali co nejvíce osobních informací, a ty jsou poté schopni zneužít. Podvodným jednáním lákají uživatele na webové stránky, které slibují velké šance na seznámení, a ještě za to chtějí zaplatit.
Kdo se může za falešné profily schovat?
V současné době je běžné, že se na seznamovacích portálech objevují uživatelé, kteří se snaží pomocí sladkých řečiček vytáhnout ze svého protějšku nějakou finanční částku. Zejména osamělé ženy uvěří při chatování tomu, že se do nich daný muž zamiloval a pokouší se získat jejich důvěru. Jenže na druhé straně není člověk, který hledá partnerku/partnera, ale kyberzločinec.
Ten se schovává za falešnou identitu a svou oběť postupně zpracovává pomocí přesně zvolených a cílených slovíček, aby mu každý věřil. Snaží se vylákat nejen osobní údaje, ale také peníze. Všichni sice říkají, že jim se nic takového nemůže stát, ale přesto se téměř každý spálí. Jaké triky se používají?
- Podvod s fotografiemi/nahrávkami – jakmile z vás vylákají osobní údaje za fotografie, může dojít k nežádoucímu obtěžování a zneužití. To samé platí ve chvíli, kdy se necháte přemluvit k svléknutí před webkamerou.
Dotyčný vás poté může velmi nepříjemně vydírat a vyhrožovat, že vaše nahrávky zveřejní, což vám zničí pověst a budete to muset velmi nepříjemně řešit. - Podvodný voják – to je aktuálně velmi žhavé téma, protože mužů, kteří jsou údajně členy armády (většinou americké) a chtějí pomoci s penězi pro svou rodinu, dítě atd. Mnohé ženy jsou schopné poslat až miliony korun, aby svému milovanému pomohly, přestože je to pouhý podvodník. Rozhodně jim nic neposílejte, je to podvod.
- Ověřování kódu – do mobilního telefonu vám může přijít SMS, kde bude falešný ověřovací kód. Doručit jej mohou samozřejmě také do e-mailové schránky. Bude po vás požadovat osobní údaje, číslo platební karty nevyjímaje. Na tyto zprávy nijak nereagujte, pokud nechcete přijít o finanční prostředky.
- Podvod se svatbou – hrozně vás milují, tak vás požádají, ať si ho vezmete, ale nejdřív potřebují prašule na letenku. To jen z čistoty srdce ať za vámi můžou vůbec přiletět. Nikomu nic neposílejte a komunikaci raději ukončete.
- Malware podvody – v tomto případě se jedná o stránky, které se na první pohled jeví jako seznamovací portál, ovšem místo seznámení vás to přesměruje na úplně jiný web. Ten sice vypadá stejně jako oficiální stránky některé ze seznamek, ale ve skutečnosti je na této stránce přítomen velmi nebezpečný malware.
Pozor na prodlužování členství
Další, co může být varováním před podvodnou seznamkou, je strhávání peněz z účtu za služby, které byly původně nabízeny zcela bezplatně. Podvodné seznamky uživatelům peníze strhnou bez jejich vědomí.
Množí se také případy, kdy podvodné seznamky využívají automatického obnovení členství po uplynutí původně domluvené doby. Ve většině případů takové členství prodlouží klidně až o 12 měsíců. Pokud o takovém jednání nejste informováni, může to být velmi nepříjemná záležitost, zejména pokud budete z takového závazku chtít co nejdříve ven.
Vymazání profilu neznamená zbavit se závazku
Jakmile někteří uživatelé zjistí, že jsou jim neoprávněně strhávány peníze, snaží se to řešit smazáním profilu, což ale rozhodně není dostačující. To, že se účet zruší, ještě neznamená, že zároveň zanikne závazek.
To je důvod, proč je potřeba smlouvu se seznamkou z preventivních důvodů vypovědět. Tuto výpověď vždy posílejte v písemné podobě a nejlépe prostřednictvím doporučeného dopisu s dodejkou.
Mnohdy je problém vůbec takové podvodné chování dokázat, neboť převážná část takových podvodných společností nesídlí v Evropské unii, ale mimo ni, což může být problém. Když nelze takový spor vyřešit pomocí dohody, je poté nutné oslovit tzv. dozorový orgán, který má společnost na starost v zemi, kde je sídlo společnosti.
Jak poznat kvalitní seznamku a nenechat se napálit?
U kvalitní seznamky by měl být jasně uvedený majitel, a nejlépe by měla být vedena rovnou v České republice, případně tu mít aspoň pobočku, aby byla možná komunikace v českém jazyce i pro ty uživatele.
Kvalitní seznamka bude mít české IČO nebo by měla začlenit do všeobecných obchodní definici o dodržování českých zákonů s možností odstoupení do 14 dní. Měl by vám být poskytnut doklad, že jste zaplatili členství, aby bylo možné v případě potíží doložit, že jste ukončili placené členství, z kterého se vám má například vrátit ještě určitá částka.
Dobré je, když se klient předem dozví, kolik bude platit a jedná se spíš o jednorázové typy plateb, kdy je možné členství kdykoliv ukončit bez toho, že by člověk přišel o finanční prostředky.
Nenechávejte si strhávat platby automaticky. Na správné seznamce, která není podvodná, by měli být k dispozici skuteční jedinci, kteří fungují například jako zákaznická linka, kam je možné se v případě nějakých potíží obrátit.
Podvodné seznamky mají své fígle
V běžné praxi používají podvodné seznamky umělou inteligenci, která má komunikovat s daným protějškem. Uživatelé tak ani nemají tušení, že si vůbec nepíší s živým člověkem, ale s robotem, případně s placenou osobou, jejímž úkolem je, aby vás na seznamce zdržela co nejvíce.
Ideální je svůj hovor nasměrovat k zásadním a důležitým detailům. Například si s někým povídáte a on den předtím tvrdil, že je otcem malé holčičky, zatímco dnes je to chlapec. Robota není jednoduché odhalit, ale zkuste se přesvědčit, že umí slovosled, a nezapomíná na informace jako je právě pohlaví potomka.
Běžné jsou falešné profily, u kterých jsou ve většině případů připojeny profesionální fotografie, mnohdy ani lidé na fotkách nepůsobí věrohodně či dokonce reálně. Dobré je si fotku z profilu vybraného protějšku zkusit vygooglovat, jestli tu stejnou už nemá někdo jiný.
Snadno se tak může ukázat, že fotografie toho krasavce co vám padl do oka, je ve skutečnosti fotka někoho úplně jiného, nejčastěji fešákem, jehož fotka se používá hned v několika zemích. U běžných profilů jsou fotky jednoduše nenucené, neprofesionální, občas rozmáznuté atd.
Jak odhalit podvodníka na seznamce?
- Komunikuje ze zahraničí
- Na profilu má profesionální fotografie
- Hledá důvody, aby se nemusel sejít osobně
- Neuvádí žádné podrobnosti
- Zájmy a koníčky uvádí totožné, jako máte vy
- Vyznává lásku, aby získal důvěru
- Pravidelně slibuje, že se uvidíte osobně
- Vyžaduje komunikaci mimo seznamovací portál
- Konverzace často postrádá smysl
- Používá univerzální věty
- Nechce komunikovat prostřednictvím webové kamery
- Slíbí, že přiletí, ale vždy na poslední chvíli setkání ruší
- Stále naříká, že potřebuje peníze
- Hraje na city
- Chce přeposílat peníze přes váš bankovní účet
- Vyžaduje zasílání peněz pomocí různých platebních metod
- Když nechcete spolupracovat, začne být agresivní a hraje zoufalého
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Komunikuji na Wathflirt s Veronikou 21 a když navrhnu setkání tak má moc práce a nemá čas. A přitom píše že brzy budeme spolu a jak to bude krásné. Fakt si nejsem vůbec jistý jestli je skutečná. Jenže někdy píše o místech kam jezdí na nákupy a ty místa opravdu znám. Tak opravdu nevím jestli je opravdová. Jestli je to podvod tak tyto seznamky by měli opravdu zakázat.