Soukromí v online světě dostupné všem. Tato slova hlásají oficiální webové stránky služby Proton VPN. Bezpečí v online prostředí je bezpochyby velmi důležitou záležitostí, a právě Proton VPN je jedním z poskytovatelů privátních virtuálních sítí, kteří se rádi postarají právě o to vaše.
Pokud se chcete v internetovém prostředí posunout zase o krok dál a mít jistotu bezpečného a chráněného prostoru, poté pravděpodobně získáváte informace o té nejlepší VPN službě. Následující recenzi jsme zaměřili právě na Proton VPN, ve které se mimo jiné dozvíte, co přesně Proton VPN je, jakým způsobem a také za jaké poplatky se zavazuje chránit vaše data.
Co je Proton VPN?
Služby, které Proton VPN poskytuje, jsou v zásadě naprosto totožné s kterýmkoliv poskytovatelem VPN. Primárně je však, již od samotného spuštění v roce 2017, Proton VPN silně orientovaná na spotřebitele. Neznamená to ovšem, že není určena pro firemní klientelu. Již v tuto chvíli služeb Proton VPN využívá více než 50 tisíc firemních zákazníků právě pro bezpečnou firemní komunikaci.
Proton VPN se svou sítí VPN serverů zajišťuje maskování každého vašeho pohybu v online prostředí, a tak se vaše citlivé údaje nemohou dostat k třetím stranám. Využitím VPN cesta po internetu sice začíná ve vašem zařízení, je však v mezičase přesměrována k jinému VPN serveru, a to klidně přes celý svět. Vaše data jsou šifrována, unikátní IP adresa změněna a geolokace přesunuta.
Proton VPN funguje na různých zařízeních a platformách, nezáleží tak zda je klient připojen přes Android, iPhone, Mac, Windows, Linux či využívá soukromou VPN ve své chytré Android TV.
Funkce zabezpečení
Váš internet bez použití VPN proudí přes servery vašeho internetového poskytovatele, ten dodává příslušné informace a vaši unikátní IP adresu všem serverům které obsluhujete. Primární úlohou internetu není ochrana, proto pokud je používán tak, jak je, bezpečný zkrátka není. Připojení přes VPN sice zpomalí vaše připojení, není však omezující a v praxi znatelné zpomalení nerozezná ani starší smartphone.
Proton VPN šifruje veškerý síťový provoz za pomoci AES-256 a ChaCha20 technologie. Šifrovací technologie Perfect Forward Secrecy spolehlivě zničí veškerý obsah chráněných dat v případě jejich odcizení.
Mezi základní funkce, které u Proton VPN najdete, samozřejmě patří funkce Kill Switch. Kill Switch v momentě výpadku sítě totiž automaticky odpojí zařízení od internetu. V roce 2021 se uživatelé virtuální služby Proton VPN dočkali funkce NetShield pro blokování reklam a v roce 2023 byl spuštěn správce hesel.
Funkce Secure Core, neboli bezpečné jádro, znamená dvojí ochranu připojení, připojené zařízení tak cestuje ne k jednomu, ale putuje rovnou mezi dvěma VPN servery. Proton VPN dokonce umožňuje filtrování šifrování. Můžete si tak vybrat, zda chcete šifrovat celý váš pohyb, vyloučit nebo právě naopak vybrat pouze konkrétní aplikace.
Tarify
Tým vědců z Evropského centra pro jaderný výzkum CERN, kteří stojí za založením Proton AG, jsou obzvláště štědří. Proton VPN, jako jediný poskytovatel internetové ochrany, nabízí dokonce bezplatnou verzi. Bezplatná verze je určena pro jedno zařízení, poskytuje ochranu a blokuje reklamy.
Pro pokročilé bezpečnostní funkce a zaručení rychlejšího připojení má Proton VPN připravený tarif Proton VPN Plus.
Proton VPN Plus umožňuje připojení až 10 zařízení, na výběr je z více než 3 000 serverů a nabízí 61 dostupných zemí. Balíček Plus obsahuje funkci Secure Core, podporuje streamovací služby, P2P/BitTorrent, umožňuje přístup k zablokovanému obsahu a také se striktně řídí zásady bez protokolování.
Tarif Plus měsíčně vychází na necelých 5 EUR, pokud se upíšete ke dvouročnímu plánu. V přepočtu tak za rok zaplatíte zhruba 3 000 Kč. V případě ročního plánu je měsíční částka o 1 EUR vyšší.
Výhody a nevýhody Proton VPN
Bezkonkurenční výhodou, kterou Proton VPN přináší, je právě kvalitní bezplatná verze této ochranné služby. Za další výhody lze považovat i možnost odblokování streamovacích služeb, a to včetně Netflixu a podporu torrentů. Za zmínku rozhodně stojí i uživatelsky velmi přívětivé prostředí aplikace.
Český zákazník může hlavní nevýhodu vnímat v absenci češtiny. Oficiální webové stránky sice nabízejí možnost zvolení českého jazyka, avšak překlad ještě není ani zdaleka hotov. Na tento menší nedostatek přímo navazuje komunikace se zákaznickou podporou.
Shrnutí
Proton VPN je z našeho pohledu nejen velmi dostupná služba, která dokáže chránit vaši online identitu, citlivá data, a ještě vás navíc zbaví nepříjemných vyskakovacích reklam. Proton VPN sice ve srovnání s jinými VPN službami na trhu nepůsobí příliš dlouho, rozhodně však má co nabídnout, a to klidně i zcela zdarma.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?