Akné je častým kožním problémem, a to nejen v období puberty. Kromě stravy, životního stylu a správných kosmetických produktů, můžete užívat i doplňky stravy ve formě vitamínů na akné. Ty obsahují účinné složky, které působí jak preventivně, tak jako řešení problému. Jak takové vitaminy vybrat a co všechno obsahují?
Co je to akné?
Akné je kožní onemocnění, které se projevuje zánětem a pupínky na kůži. Vzniká, když jsou mazové žlázy v kůži ucpané kožními buňkami a sebumem (přirozeným olejem kůže), což vede k tvorbě bílkovinných zátek nazývaných komedony. Když se bakterie dostanou do těchto ucpaných mazových žláz, dojde k zánětu a vzniku pupínků.
Příčiny akné mohou zahrnovat hormonální nerovnováhu, genetickou predispozici, nadměrnou tvorbu mazu, zvýšenou produkci keratinu v kožních buňkách nebo bakteriální infekci.
Typy akné
Podle toho, jak pupínky vypadají, můžeme akné rozdělit do několika typů. Mají různou závažnost a některé z nich mohou bolet, o jiných ani nemusíte vědět. Liší se tudíž i jejich léčba.
Černé tečky (otevřené komedony)
Tento typ akné vzniká ucpáním póru kožním mazem, díky čemuž pigment pod povrchem vlivem oxidace zčerná. Nejedná se o zánětlivé akné, tudíž nebolí. Nejčastěji se vyskytuje na nose, čele a bradě, ale i zádech.
Bílé tečky (uzavřené komedony)
Jsou známé také jako beďary a vznikají ucpáním pórů mazem a bakteriemi, avšak hnisají, a proto je můžete cítit už v době, kdy teprve vznikají. Nedoporučuje se na ně sahat či je nípat, jinak totiž rostou a červenají okolo. Pór zůstává uzavřený a drží zánět uvnitř, tudíž nedochází k oxidaci, proto je i na povrchu bílý.
Papuly
Papuly jsou obvykle červené nebo růžové barvy a mohou být bolestivé, ovšem nehnisají, i když jsou zanícené.
Pustuly
Vypadají jako větší bílé tečky, jelikož jde o zanícené červené pupínky s bílým hnisem ve středu.
Noduly
Hrbolaté, nateklé a zarudlé pupínky, které jsou bolestivé a najdete je pod kůží.
Cysty
Ukládají se hluboko v kůži a vznikají prasknutím stěny folikulu v pozdějších fázích zánětu. Jakmile se vyléčí, často způsobují pozánětlivou hyperpigmentaci.
Formy akné
Podle závažnosti dělíme akné ještě na formy, do kterých poté spadají i typy, které jsme si již vyjmenovali.
Mírná forma akné (acne comedonica)
Projevuje se zejména černými či bílými tečkami, tzv. komedony. Ty jsou způsobeny ucpanými póry, kde se nadměrné množství kožního mazu a odumřelé kožní buňky hromadí. Tato forma akné obvykle není považována za závažnou, ale může být nepříjemná a esteticky rušivá.
Střední forma akné (acne papulopustulosa)
Projevuje se vznikem pupínků, papulí a pustul. Tyto pupínky mohou být červené, zanícené, obsahovat hnis nebo být bolestivé na dotek. Ačkoliv střední forma akné není nejzávažnější, může být nepříjemná a zasáhnout více oblastí obličeje nebo těla.
Těžká forma akné (acne conglobata)
Projevuje se velkými a bolestivými cystami, které se mohou spojit do velkých, hlubokých zánětlivých ložisek. Tato forma akné postihuje obvykle záda, hrudník, obličej a může způsobit značné psychické i fyzické nepohodlí. U této formy mohou často vznikat i jizvy po akné. Doporučuje se stav konzultovat s dermatologem.
Balení
Vitamíny na akné najdete v různém balení – tobolkách, tabletkách i kapslích. Často bývají ve tvaru srdce nebo jiného motivu a kromě pleti pomáhají i na zlepšení kvality nehtů či vlasů. Počet tobolek v balení je od 30 do 120 podle cenové kategorie. Různí se také počet účinných látek, záleží na vašich preferencích a zaměření produktu. Objevují se i ochucené varianty, aby se vám vitamíny lépe užívaly.
Složení
Vitaminy se podle výrobce budou svým složením lišit, nicméně si můžete uvést ty nejčastější složky, které v těchto produktech najdete, a které zachovávají pleť zdravou a krásnou.
- Vitamín C – může pomoci snížit hyperpigmentaci a vyrovnat tón pleti tím, že potlačuje tvorbu melaninu, pomáhá neutralizovat volné radikály a ochraňuje buňky pokožky před oxidativním stresem způsobeným slunečním zářením a znečištěním prostředí.
- Vitamín A – kromě léčby akné bojuje i se stárnutím pleti, má silné regenerační vlastnosti a zlepšuje texturu kůže, stimuluje kolagenovou produkci.
- Vitamín E – hloubkově hydratuje a zvláčňuje pokožku, čímž napomáhá udržet ji pružnou a hebkou, také podporuje její hojení a regeneraci, chrání před škodlivými UV zářením a slunečními paprsky.
- Vitamíny B (kromě B6 a B12) – obnovují bariérovou funkci kůže, snižují suchost a zlepšují texturu pleti. Zároveň pleť hydratují, pomáhají pokožku udržet hladkou a jemnou.
- Vitamín D – může pomoci urychlit proces hojení ran a léčení drobných poranění pokožky, podporuje tvorbu kolagenu, chrání pokožku před škodlivými účinky UV záření.
- Zinek a selen – protizánětlivé vlastnosti, hojení a regenerace pokožky, pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.
- Kolagen – udržuje kůži pevnou, pružnou a hydratovanou, pomáhá předcházet vráskám. S přibývajícím věkem se jeho množství snižuje, proto je důležité jej doplňovat.
- Omega-3 mastné kyseliny – esenciální tuky, které tělo nedokáže samo vyrobit a musíme je tak získat z potravy. Snižují zánětlivé procesy v kůži a zlepšují její texturu.
- Probiotika – snížení zánětu, poskytují hydrataci, zklidnění podráždění a podporu hojení. Zdraví střev totiž úzce souvisí se stavem pleti.
Zdroje vitamínů na akné
Kromě doplňků stravy lze vitaminy přijímat i klasickou stravou. Na jaké potraviny se zaměřit?
- Mrkve, sladké brambory, špenát, řepa, meloun, měkkýši (vitamin A),
- Citrusové plody, broskve, kiwi, paprika, jahody, brokolice, rajčata (vitamin C),
- Mandle, avokádo, špenát, slunečnicová semínka, meruňky, losos (vitamin E),
- Vejce, ořechy, luštěniny, kefír, sýr, banány (vitamin B7),
- Hovězí maso, kuřecí maso, losos, řepkový olej, avokádo, ořechy (vitamin B5),
- Čočka, cizrna, banány, pohanka, chléb z celozrnné mouky, meruňky (vitamin B6),
- Drůbeží maso, mořské plody, mléčné výrobky, vaječný bílek, játra (vitamin B12),
- Hovězí maso, libové maso, mrkev, listová zelenina, játra, luštěniny (železo).
Funkce
Vitamíny na akné slouží jako prevence i řešení problémů s pletí, jelikož obsahují složky, které působí pozitivně na pokožku. Pomáhají vyrovnávat hormony, a tak organismus funguje tak, jak má, a nevytváří na pleti bolavé pupínky. Po jejich vysazení se ale mohou problémy navrátit, pokud se o ni nebudete dostatečně starat a neuzpůsobíte pleti svůj životní styl.
Je důležité si uvědomit, že doplňky stravy nejsou náhradou za lékařské ošetření a péči o pleť. Je vždy důležité konzultovat léčbu se svým dermatologem před zahájením užívání jakýchkoliv doplňků stravy, zejména pokud máte vážné problémy s akné nebo užíváte jiné léky.
Doplňky stravy na akné by měly být použity jako součást komplexního přístupu k péči o pleť, který zahrnuje správnou hygienu, vhodné kosmetické produkty a zdravou výživu.
Značka
Mezi oblíbené značky vitamínů na akné patří Venira, Renovality, Ladylab nebo Acnevac. Nabízejí různé formy tobolek, složky i cenovou kategorii.
Cena
Cena se většinou liší podle toho, kolik složek produkt obsahuje. Do 200 Kč seženete doplňky s jednou složkou, například s chlorellou nebo biotinem. Počet tablet přitom může být různorodý, dosahuje klidně až 120.
Od 200 Kč do 500 Kč se pohybuje většina vitamínů na akné, která má pozitivní vliv i na vlasy a nehty. Obsahují až 20 účinných složek, tudíž vám dodají vše potřebné, co si tělo žádá pro správnou funkci.
Nad 500 Kč zakoupíte pár značek, které nabízejí vegan produkty bez lepku s co nejčistším složením. Jinak se svými účinky nijak neliší.
Otázky a odpovědi
Pro koho jsou vitaminy na akné vhodné?
Vitamíny na akné jsou vhodné pro lidi, kteří trpí akné nebo mají náchylnost k tvorbě pupínků a nečistot na pokožce. Doporučují se zejména pro ty, kteří mají chronické problémy s akné nebo pro ty, kteří hledají způsoby, jak preventivně minimalizovat vznik nových pupínků.
Nicméně je důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný, a proto není jednoznačné, zda vitamíny na akné budou účinné. Doporučuje se konzultovat doplňky stravy se svým dermatologem. Kromě toho je důležité dodržovat správnou péči o pleť a vyhnout se chování, které může zhoršovat stav akné, jako je stres, špatná strava nebo nesprávná péče o pleť.
Jaké potraviny jsou dobré pro léčbu akné?
Skvělými pomocníky na zdravou pleť jsou kysané zelí nebo kimchi, dýňová a sezamová semínka, brokolice, cizrna, čočka, olivový olej, losos, koření kurkuma, paprika, skořice, zázvor či kmín, česnek, tmavé bobule (borůvky a podobné), řeřicha, avokádový olej i oranžová zelenina (dýně, batáty, mrkev). Jsou zdrojem omega-9 i omega-3 mastných kyselin, antioxidantů, zinku a vitaminu E, které pleti svědčí.
Jak pečovat o pleť s akné?
Dbejte na řádné čištění pleti, a to ideálně 2x denně – ráno a večer, pomocí micelární vody či čistícího gelu na akné. Důležité je, aby přípravky neobsahovaly alkohol, který by mohl pleť vysušovat a celý proces maštění by se tak ještě zhoršil.
Nezapomeňte ani hydratovat krémem na akné, na noc volte krém s větším množstvím účinných látek. Pro zbavení se odumřelých buněk jednou za čas použijte na pleť peeling. S péčí o pleť to nepřehánějte, všeho moc škodí.
Závěr
Pokud máte s pletí problémy nebo se jim chcete dopředu vyhnout, vitamíny na akné jsou vhodným doplňkem ke správnému životnímu stylu. Mějte ovšem na paměti, že pouhé užívání vás nezachrání, fungují spíše jako součást léčby problému. Na trhu existují různá provedení, je jen na vás, jaká forma vám bude nejvíce vyhovovat a které složky budete chtít užívat.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Kolageny
- Micelární vody
- Vitamíny na nehty
- Přípravky na akné
- Čistící pěny na obličej
- Čistící kartáčky na pleť
Zdroje: www.pilulka.cz, www.notino.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?