Nebaví vás čekat, až vám uschnou boty? Pořiďte si elektrický vysoušeč bot, který je do pár hodin zcela vysuší, a ještě navíc zamezí pachu a plísním. Bude se vám hodit zejména, pokud se chystáte na hory nebo často vyrážíte na túry. Jedná se o bezpečné zařízení, které vám usnadní práci a kromě obuvi si na něm můžete nechat uschnout i další věci. Podle čeho vysoušeč vybrat?
Proč používat elektrický vysoušeč bot?
Chodíte často ven v deštivém počasí a máte problémy s tím, že vám poté dlouho nechtějí uschnout boty? Elektrický vysoušeč je malé kompaktní zařízení, které kromě vnějšku vysuší i vnitřek, a to naprosto bezpečně.
Díky tomu, že se jedná o elektrické zařízení, to navíc nebude dlouho trvat. Kromě bot se vysoušeče dají využít také na batohy, tašky, brašny, čepice, ponožky nebo lyžařské boty a rukavice. To vše navíc za docela nízkou cenu.
Napájení
Většina modelů se napájí pomocí elektrické zásuvky s 230 V, což zajišťuje stabilní výkon a činí to z vysoušeče praktickou volbu. Bateriové nebo akumulátorové nabíjení se téměř nevyrábí.
Hlučnost
Hlučnost elektrických vysoušečů obuvi se obvykle pohybuje mezi 50 až 70 decibely. Některé moderní modely vysoušečů však mohou být dokonce ještě tišší a dosahovat hlučnosti pod 50 decibelů. Je důležité vybrat si vysoušeč obuvi s dostatečně nízkou hlučností, aby nedocházelo k rušení okolí či nepohodlí.
Příkon
Příkon vysoušečů obuvi se obvykle udává ve wattech (W) a určuje efektivitu sušení. Obvykle se pohybuje mezi 10 až 12 W, je tedy úsporný a jeho spotřeba by se dala přirovnat k běžné LED žárovce. Není tedy třeba se obávat zvýšených výdajů. Vyšší výkon může znamenat rychlejší a efektivnější sušení obuvi, zatímco nižší výkon může být vhodný pro šetrné sušení citlivějších materiálů.
Co se týče teploty, kterou vysoušeč disponuje, pohybuje se kolem 40 až 50°C. Takové teploty jsou pro obuv bezpečné a nijak jí neuškodí, pokud zařízení používáte správně.
Bezpečnost
Nemusíte se bát, že by se stala nějaká nehoda, když použijete elektrický vysoušeč bot. Topné těleso a ventilátor jsou umístěny v plastovém pouzdře, přístroj je odolný vůči vlhkosti a je vybaven pojistkou proti přehřátí, která vysoušeč vypne v případě, že překročí hranice bezpečné teploty. Dbejte na to, aby vysoušeč obuvi nebyl umístěn v blízkosti vody nebo hořlavých materiálů, jako je například papír.
Funkce
Elektrické vysoušeče bot jsou zařízení, která se používají k sušení a odstraňování vlhkosti z vnitřní části bot. Slouží k prodloužení životnosti bot tím, že minimalizují riziko vzniku plísní a nepříjemného zápachu způsobeného vlhkostí v botách.
Využívají horkého vzduchu nebo infračervených tepelných prvků rychle odstraňují vlhkost z bot a udržují je suché. Tím je minimalizováno riziko plísní a zajišťuje se pohodlné nošení suchých bot.
Pravidelné užívání elektrických vysoušečů bot může pomoci odstranit nepříjemný zápach způsobený bakteriemi a plísní ve vlhkých botách. Suchý a čistý vnitřek bot snižuje riziko vzniku zápachu.
Značka
Mezi oblíbené výrobce patří Comfort, Teplo Uš, Xiaomi nebo EPS. Vyrábějí různé designy – na vkládání do bot, na zavěšení či modely pro více párů najednou.
Cena
Za nejnižší cenu do 300 Kč seženete menší vysoušeče, které se vkládají přímo do bot. Jejich výkon není tak vysoký, tudíž mohou boty schnout delší dobu. Neznamená to však, že by takový přístroj nebyl funkční a neplnil svůj účel.
Od 300 Kč do 700 Kč budete mít k dispozici největší množství modelů, které jsou kvalitní a výkonné. Stále převládají vkládací vysoušeče, které ovšem disponují delším kabelem.
Nad 700 Kč si vyberou ti, kteří chtějí ten nejlepší výkon a popřípadě sušit více párů zároveň. Najdete zde stojany a držáky, na které boty zavěsíte – ty vás ale vyjdou už na tisíce.
Údržba
Elektrický vysoušeč obuvi je praktický spotřebič, který pomáhá rychle vysušit mokré boty a chránit je před plísní a nepříjemnými pachy. Aby byl vysoušeč obuvi efektivní a dlouhodobě funkční, je důležité dodržovat pravidelnou údržbu.
1. Pravidelně čistěte povrch vysoušeče obuvi od prachu a nečistot. Používejte na to jemný hadřík nebo měkký kartáček.
2. Při odstraňování bot z vysoušeče, dbejte na to, aby se nezničil interní mechanismus.
3. Pokud si všimnete jakýchkoliv poškození či nefunkčnosti vysoušeče, opravte je.
4. Nepřekračujte doporučenou délku sušení a teplotu nastavenou na vysoušeči.
5. Vždy dodržujte návod k použití a bezpečnostní pokyny uvedené v manuálu.
Otázky a odpovědi
K čemu se dá elektrický vysoušeč použít?
Celkově lze elektrický vysoušeč použít k vysoušení a odstraňování vlhkosti z různých druhů obuvi a textilu, což přispívá k dlouhodobé zachování jejich kvality a pohodlí při nošení. Nejčastěji jde o turistické, lyžařské, pracovní či zimní boty. Dále se na něm dají sušit rukavice, čepice, šály a vlhké oblečení.
Jak dlouho trvá sušení obuvi?
Zde záleží na tom, jak moc mokré boty jsou a také na tom, jak výkonný vysoušeč máte doma. Obecně je však doba vysoušení cca 3 až 6 hodin – za ten čas se vyhřejí jak zvenku, tak také zevnitř, tudíž budete moct obout teplé boty.
Jsou vysoušeče vodotěsné?
Ve většině případů vodotěsnost odpovídá odolnosti vůči vlhku, kterému jsou boty vystaveny, nikoliv však tekoucí vodě. Nenechávejte tudíž vysoušeč na dešti a sušte boty pouze doma v suchých podmínkách.
Závěr
V zimních měsících elektrický vysoušeč bot jistě využijete, ať už v domácích podmínkách nebo na cestách. Podle toho, jaký konkrétní model využijete, můžete sušit i více párů najednou, což je velmi praktické, jste-li například rodina. Dbejte na bezpečnostní pokyny a užijte si tohoto pomocníka, ať už jste kdekoliv.
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?