První jarní den jinak také jarní rovnodennost začíná stejně jako v dřívějších letech 20. března, a to přesně ve 4 hodiny a 6 minut. Jedná se o den, kdy Slunce vstupuje do znamení Berana. Slunce vyjde přesně na východě a zapadne na západě, navíc den i noc budou stejně dlouhé, protože ve stejný okamžik, kdy na jižním pólu Slunce vychází, bude na tom severním ve stejnou dobu zapadat. V tu chvíli Slunce protne světový rovník a přesouvá se z jižní polokoule na tu severní.
Tipy na jarní práce na zahradě
Jarní rovnodennost v letech 2024 – 2030
- Rok 2024 – 20. březen – 04:06
- Rok 2025 – 20. březen – 10:01
- Rok 2026 – 20. březen – 15:45
- Rok 2027 – 20. březen – 21:24
- Rok 2028 – 20. březen – 03:17
- Rok 2029 – 20. březen – 09:01
- Rok 2030 – 20. březen – 14:51
Co je to rovnodennost?
Jedná se o astronomický termín, kdy den i noc jsou stejně dlouhé, i když pouze relativně, protože to samozřejmě není na vteřinu přesně. Rovněž je to den, kdy Slunce vychází přímo na východě a zapadá přesně na západě. Přechází přes rovník a postupně putuje až na severní polokouli. Dny se prodlužují a noc se naopak zkracuje.
Například 21. června bude od rovníku nejdál, tehdy končí astronomické jaro a nastává čas letního slunovratu, tehdy je den dvakrát delší než samotná noc. Je to vlastně nejdelší den, ale nejkratší noc. Poté se dny začínají prodlužovat, až do podzimní rovnodennosti a volně přejdou až k zimnímu slunovratu.
Jaro vítáme každý rok jindy, protože začátek astronomického jara nastává ve chvíli, kdy střed slunečního kotouče překročil nebeský rovník. V dřívějších letech připadal tento den na 21. březen, ale tak tomu bylo naposledy roku 2011. Na tento termín si nějakou dobu ještě lidstvo počká, protože další 21. březen a s ním i přivítání jara připadá až na rok 2102.
Proč k tomu dochází?
Doba, po kterou Země obíhá kolem Slunce, se v podstatě nedá přesně vyjádřit na celé dny, protože tzv. průchod mezi dvojicí po sobě jdoucích průchodech Slunce trvá vždy 365 dnů 5 hodin 48 minut a 45,7 sekund, což je vlastně 365,2421956 dne.
Kalendář se tento údaj snaží upravit přestupným rokem, tedy přidáním 24 hodin, protože po dobu tří let je vždy den o 5 hodin a 48 minut kratší. Samozřejmě, že ani přidání jednoho celého dne není tak úplně přesné, protože správně by se mělo přidat pro dorovnání pouze 23 hodin 15 minut a 2,8 sekund. Ve výsledku si stejně Země obíhá tak, jak chce a podle toho se mění i jarní rovnodennost.
Jak přivítat jarní rovnodennost?
Příchod jara a jarní rovnodennost se řadí mezi hlavní svátky v roce. Jednalo se o různé slavnosti, které se dříve dodržovaly a na mnoha místech tomu tak je dodnes. Tímto dnem skončila nadvláda zimy, což rozhodně stálo za oslavu, aby se s ní lidé rozloučili, jak se patří.
Mezi obřady patřilo vynášení stařenky Zimy, té se také říkalo Smrtka, Morana nebo Marena. Šlo o to, že se spálila její figurína a staré nepotřebné věci spolu s ní. Někde byla místo spálení vhozena do vody, případně zakopána pod zem.
Všichni jí vyjádřili poděkování a vděčnost za vše, co během své vlády přinesla, a došlo k symbolickému rozloučení se zimním obdobím. Jakmile byla paní Zima propuštěna ze svých služeb, přivítala se bohyně jara Vesna.
Samotný průvod, během kterého mladá děvčata přinesla rašící ratolesti ozdobené pentlemi, byl provázen zpěvem a tancem, přičemž se oslavovalo znovuzrození. Dalším rituálem byla ochrana klíčících v zemi.
Tím byla zajištěna úroda do budoucna. Velmi důležitá byla také jarní očista, což byl v podstatě jednoduchý „obřad“, kdy se lidé šlehali zelenými ratolestmi a následně se polévali pramenitou živou vodou.
Během vítání jara se rovněž otvírají studánky, chystají se kraslice na Velikonoce a připravují se různé obřadní pokrmy, zejména sváteční pečivo z té nejkvalitnější mouky, vajec, tvarohu, másla a medu, to vše doplněné o jarní bylinky. Právě jarní bylinky patří k poslům prvních nových jarních sil samotné matky přírody.
Podobný článek, co by vás mohl zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?