Jak odvápnit kávovar?

Vodní kámen je prevít, který dokáže napáchat pěknou neplechu. Usazuje se v celé řadě domácích spotřebičů – kávovary nevyjímaje. Usazeniny je potřeba pravidelně odstraňovat, protože mohou negativně ovlivnit spotřebu elektřiny i samotný chod kávovaru.

Odstranit vodní kámen z kávovaru přitom není kdovíjak složité. Není dokonce přitom ani potřeba pořizovat předražené pomůcky, protože si bohatě vystačíte s běžně dostupnými prostředky. Proč je vůbec potřeba kávovar pravidelně odvápňovat? A co k tomu použít?

Prohlédnout čisticí přípravky

Proč je pravidelné odvápnění kávovaru důležité?

Vodní kámen se usazuje na mnoha místech. Neuniknou mu spotřebiče, které doma dnes a denně používáme. Odstranění vodního kamene z útrob kávovaru je potřeba provádět pravidelně hned z několika důvodů.

Tím hlavním je samozřejmě ochrana samotného spotřebiče, protože vodní kámen usazený na topných spirálách ovlivňuje rychlost ohřívání vody. Nejenže se tak zvyšuje spotřeba elektrické energie, což se projeví na vašich výdajích, ale zároveň může dojít i ke zničení topné ochrany kávovaru.

Pravidelné odvápnění je důležité také z hygienických důvodů. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že na usazeném vodním kameni se s oblibou usazují a množí zdraví škodlivé bakterie. V neposlední řadě může uvolňování vodního kamene ovlivnit chuť kávy.

Jak často odvápňovat kávovar?

U novějších typů kávovarů vás přístroj nejspíš sám upozorní, že je potřeba odstranit vodní kámen. U starších nebo jednodušších modelů pak musíte na odvápnění myslet sami. Je přitom potřeba brát v potaz dva hlavní faktory:

  • frekvence používání kávovaru
  • tvrdost vody ve vaší domácnosti

Odborníci radí provádět odvápnění kávovaru co každé tři měsíce. Pokud ale kávovar používáte během dne několikrát a zároveň je ve vaší domácnosti spíše tvrdší voda, pak rozhodně nic nezkazíte, když na odstranění vodního kamene budete myslet každý měsíc.

Čím odvápnit kávovar?

Těch možností je celá řada. Jednak jsou tu výrobcem doporučované odvápňovací tablety nebo tekuté odvápňovače, v druhé řadě je možné spolehnout se na běžně dostupné prostředky. Každá značka má zpravidla svůj vlastní sortiment určený pro tyto účely, proto můžete vybírat přípravky přímo od výrobce daného spotřebiče.

Pokud patříte k lidem, kteří příliš nefandí chemickým prostředkům, můžete se obrátit na běžně dostupné suroviny, které má doma asi úplně každý – kyselina citronová, ocet nebo jedlá soda. Na první pohled obyčejné prostředky, které toho ale v domácnosti opravdu hodně dokáží.

Kyselina citronová

Smíchejte jednu polévkovou lžíci kyseliny citronové s jedním litrem vody. Připravený roztok nalijte do nádržky na vodu ve vašem kávovaru. Následně zkuste cyklus přípravy kávy a tekutinu nechte 20 až 30 minut působit v ústrojí spotřebiče. Posléze do nádržky nalijte čistou vodu a proveďte několik spařovacích cyklů, které kyselinu citronovou a uvolněný vodní kámen vypláchnou.

Ocet

Smíchejte 250 ml bílého octa a jeden litr vody. Roztok nalijte do nádržky v kávovaru a spusťte cyklus přípravy kávy. Roztok nechte alespoň 30 minut působit. Následně spotřebič několikrát spusťte pouze s čistou vodou, vypláchnete tak zbytky octa a usazeniny.

Jedlá soda

Smíchejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody s jedním litrem vody. Takto připravenou směs poté nelijte do nádržky v kávovaru a spusťte přípravu kávy. I zde nechte roztok alespoň 30 minut působit. Poté několikrát propláchněte kávovar dalšími cykly pouze s čistou vodou, abyste se zbavili usazenin.

Závěr

Pravidelné odvápnění kávovaru nepodceňujte. Prodloužíte tak životnost samotného spotřebiče a předejdete vyšším nákladům za energie. K odvápnění lze použít běžně dostupné suroviny, které v porovnání s chemickými prostředky vyjdou podstatně levněji, ale odvedou stejně tak dobrou práci.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.expert.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo