Jak vyčistit pánev?

Připálená pánev je noční můrou každé hospodyňky. Příprava některých jídel nás automaticky odsuzuje k tomu, že budeme nuceni drhnout znečištěné nádobí a některé usazeniny není vždy snadné odstranit.

Naštěstí známe hned několik šikovných triků a fíglů, díky kterým vás čištění připálené pánve od teď strašit nebude. Přitom se stačí spolehnout na pomocníky, které má většina z nás běžně doma.

Jak vyčistit pánev bez použití chemie?

Ne všichni jsme příznivci používání chemických prostředků v domácnosti. Pokud i vy patříte k lidem, kteří daleko raději sáhnou po přírodních produktech, pak následující tipy na čištění pánvičky oceníte. Chemii rozhodně potřebovat nebudete.

Sůl

V jedné dobře známé pohádce se říká, že sůl je nad zlato. Její využití se rozhodně neomezuje pouze na dochucení potravin, ale spolehnout se na ni můžete například i tehdy, kdy potřebujete vyčistit připálenou pánev.

Využijte nejlépe hrubozrnnou sůl, ke které pro dosažení ještě lepšího efektu můžete přidat trochu citronové šťávy nebo horké vody. S pomocí houbičky na nádobí poté připáleninu z pánve díky soli daleko snáze odstraníte.

Ocet a soda bikarbona

Nejen ocet, ale také sodu bikarbonu má doma většina hospodyněk. Kombinace těchto surovin dokáže zázraky všude tam, kde je potřeba vyčistit intenzivně znečištěné místo nebo pročistit odtok.

Do připálené pánve nasypte tři lžičky sody bikarbony a zalijte je octem. Nechte směs několik minut působit a poté s pomocí houbičky na nádobí připálené usazeniny odstraňte. Dvojice octu a sody bikarbony odvede veškerou tvrdou práci za vás.

Kečup

Možná vás překvapí, že na vyčištění pánve lze použít i tak běžnou surovinu, jakou je právě kečup. Není to jen dochucovadlo, bez kterého si neumíme představit například hranolky, ale může pomoci i v kuchyni.

Kečup sám o sobě sice neodstraní připáleniny, je ale skvělým pomocníkem na likvidaci nehezkých skvrn na dně nádobí. Otočte pánev dnem vzhůru a její spodní část potřete kečupem. Nechte alespoň 15 minut působit a poté vydrhněte houbičkou. Po skvrnách nebude ani památky.

Coca-cola

Oblíbený nápoj, po kterém prahnou zejména děti a dospívající, má využití také v kuchyni. Asi si nebudeme nic nalhávat, všichni dobře víme, že se v této sladké limonádě po zdravotní stránce neskrývá nic extra dobrého. Nicméně co se týče nádobí, můžete se na coca-colu spolehnout.

A jak ji použít v případě pánvičky? Nalijte trochu tohoto tmavě zbarveného nápoje do pánve a přidejte i trochu horké vody. Nechte pár minut odstát, látky obsažené v tomto nápoji uvolní připálené jídlo. Poté směs vody a coca-coly vylijte a pánev dočistěte houbičkou.

Soda na praní

Kromě jedlé sody lze na připálené nádobí použít také sodu na praní. Tu už nemá doma každý, ale seženete ji v každé drogerii. Soda na praní je zásaditá, proto jí v žádném případě nepoužívejte na hliníkové nádobí. Na ostatní povrchy je ale vysoce účinná a dosahuje skvělých výsledků.

Na dno pánve nalijte trochu horké vody a přidejte pár lžic sody na praní. Pro lepší efekt přidejte i několik kapek přípravku na mytí nádobí. Směs přiveďte k varu a nechte vařit alespoň 15 minut. Poté vylijte a vydrhněte drátěnkou.

Citronová šťáva

Každá správná hospodyňka nám dá jistě za pravdu, že citronová šťáva dokáže v domácnosti hotové zázraky. Je to takový poklad za pár korun, o jehož schopnostech nemá mnoho lidí ani tušení. Po přečtení tohoto článku ale budete vědět, že citronová šťáva vám může pomoci i v případě připálené pánve.

Vymačkejte šťávu alespoň ze dvou citronů a nalijte ji do pánve. Přidejte trochu vody a směs přiveďte k varu. Nechte vařit alespoň 10 minut, poté sejměte z plotny a nechte vychladnout. Po vychladnutí vyčistěte houbičkou.

Zubní pasta, vaječná skořápka, jedlá soda citronová šťáva

Mnoho z nás nedá v domácnosti dopustit na babské rady. Babičky vždycky věděly, jak si s některými problémy poradit. Zkušené hospodyňky staršího ročníku proto nedají dopustit na směs vyrobenou z jedlé sody, zubní pasty, vaječné skořápky a citronové šťávy. Její příprava je sice náročnější, ale dokáže odstranit i skutečně odolné připáleniny.

V misce smíchejte lžíci jedlé sody, lžíci zubní pasty, rozdrcenou skořápku z jednoho vajíčka a lžíci citronové šťávy. Všechny suroviny pečlivě promíchejte, vznikne vám hustá zpěněná pasta. Tu poté naneste na připáleniny, kde ji nechte působit cca 15 až 30 minut. Následně vydrhněte houbičkou.

Závěr

Připálené nádobí pro vás nemusí být noční můra. Šikovné pomocníky přitom máte každý den doslova na dosah ruky. Nemusíte utrácet často přehnaně vysoké částky za chemické prostředky, s připáleným nádobím si stejně tak dobře a efektivně poradí běžně dostupné suroviny, jako je například jedlá soda, zubní pasta nebo na první pohled obyčejný ocet.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo