Lehátko do vaničky je praktická pomůcka, která vám umožní bezpečně a zároveň pohodlně vykoupat malé děti. Lehátko poslouží jako opěrka dětského tělíčka i hlavičky a vy tak budete mít při koupání volné ruce. Lehátka do vaniček se vyrábí z různých materiálů, vyzkoušet můžete měkké pěnové lehátko, odolné plastové nebo praktické látkové.
Při výběru toho správného lehátka do vaničky pro miminko je třeba zvážit hned několik faktorů. Důležité je zvolit správnou velikost a tvar, ten by měl odpovídat velikosti dětské koupací vaničky. Z hlediska bezpečnosti se zaměřte i na nosnost lehátka a spolehlivost výrobce. Z praktického hlediska můžete zvážit i další možnosti lehátka. Lehátka do vaničky mohou být vybavena pohodlným polstrováním, opěrkou hlavy, protiskluzovým povrchem atd.
Typy
Lehátka do vaničky se liší svou podobou v závislosti na výrobním materiálu. Každý z materiálů přináší několik výhod, ale i nevýhod. Látková lehátka jsou jednoduchá, skladná, měkká a praktická. Plastová lehátka jsou na trhu zastoupena v mnoha velikostech, stylech a nabízí nejvíce nadstandardních doplňků. Pěnová lehátka vystačí méně náročným uživatelům.
- Látkové lehátko do vaničky – oblíbená jsou jednoduchá látková lehátka, která jsou pohodlná a měkká. Nevýhodou látkové varianty je však o něco náročnější údržba. Látkové lehátko je zpravidla tvořeno ocelovým rámem, na které je umístěn textilní potah.
- Plastové lehátko do vaničky – většina plastových lehátek je anatomicky tvarovatelných, díky čemuž dítěti poskytne adekvátní oporu. V7hodou plastových lehátek je jednoduchá údržba, plastová lehátka můžete snadno omývat, a tak je udržet v čistotě. Spokojit se však musíte s menším pohodlím, plastový povrch může dítě při položení na lehátko studit. Plastová lehátka se vyrábí z polypropylenu a ABS plastu.
- Pěnová lehátka – nejjednodušším typem jsou pěnová lehátka, která jsou dobrým kompromisem mezi oběma typy. Lehátko je měkké a dostatečně pohodlné. Nevýhodou pěnového materiálu je kratší životnost. Po nějaké době se lehátko může začít rozpadat. Abyste životnost lehátka prodloužili, je důležité nechat je po každém koupání dokonale vyschnout. Tento postup zabrání rovněž množení bakterií a případnému zapáchání lehátka.
Nosnost
Lehátko do vaničky je možné používat do hmotnosti okolo 8 – 10 kg váhy. Tuto nosnost nabízí plastová, textilní i pěnová lehátka. Z hlediska bezpečnosti je možné lehátko používat od narození do cca 6 – 8 měsíců věku.
Možnosti
Lehátka do vaniček mohou mít i několik prvků, díky kterým bude jejich používání jednodušší a pohodlnější. Plastová lehátka bývají například vybavena protiskluzovou podložkou v oblasti zadečku a hlavy. Dražší lehátka umožňují regulovat svoji velikost pomocí nastavitelného držáku, který najdete v oblasti rozkroku. Pro plastová lehátka jsou typické i přísavky, které zajišťují jejich stabilitu ve vaničce i velké vaně.
U textilních lehátek vás potěší potah, který budete moci v případě potřeby sundat a vyprat v pračce. Díky této možnosti bude snadná i údržba textilního lehátka.
Nejvíce možností využití nabízí luxusní koupací lehátko, které je doplněno o hrací lištu. Tato lehátka je rovněž možné ve 3 stupních polohovat.
Značka
Lehátko do vaničky můžete vybírat i podle designu. Každý z materiálů umožňuje volit konkrétní motivy i barevné kombinace. Levnější lehátka bývají většinou jednobarevná, ty dražší nabízí motivy dětských pohádkových postaviček. Lehátko do vaničky nabízí například TEGA Baby, doomoo, Thermobaby, BÉABA, Ok Baby nebo Petite&Mars. Tito přední výrobci vyrábí lehátka do vaniček v souladu s bezpečnostními normami.
Cena
Lehátko do vaničky je dostupná pomůcka, kterou může vyzkoušet opravdu každý. K levnějším patří pěnová a látková lehátka, která je možné koupit za cenu od 100 – 200 cm. O moc dražší nejsou ani lehátka vyrobená z plastu. Tuto variantu můžete pořídit za cenu od 200 – 400 Kč.
Otázky a odpovědi
Proč lehátko do vaničky koupit?
Lehátko může být pro nezkušené rodiče velmi praktická pomůcka. Díky lehátku bude miminko koupáno v pohodlné i bezpečné poloze. Lehátka do vaničky mívají ergonomický tvar, kteří podpoří správné pozici těla. Díky lehátku bude navíc manipulace s miminkem snadnější. Při koupání budete mít volné obě ruce.
Do kdy je možné lehátko do vaničky používat?
Lehátko vám může sloužit do doby, než začne dítě samostatně sedět. Poté je čas lehátko odstranit a umožnit dítěti volnější pohyb. Starším dětem budete moci koupit koupací sedačku, do které dítě bezpečně posadíte, Součástí dražších sedátek může být i několik hracích prvků, které dítě při koupání dokonale zabaví.
Co dalšího bude možné při koupání miminka používat?
V současnosti jsou oblíbené polštářky na koupání, které jsou vyrobeny z měkkého mikrovlákna. Koupací polštářky jsou určeny především pro koupání novorozenců, po uložení do polštářku by se mělo miminko cítit stejně dobře jako u maminky v bříšku. Koupací polštářek můžete stejně jako lehátko používat cca 6 – 7 měsíců.
Nevýhodou koupacích polštářků je však vyšší pořizovací cena. Doma i na cestách můžete používat praktické nafukovací lehátko. Tyto lehátka patří k těm levnějším.
Závěr
Koupací lehátko pro miminko je určeno ke vkládání do dětské vaničky, použít ho můžete i ve velké vaně. Koupit můžete lehátko vyrobené z látky, pěny nebo plastu. Při výběru byste měli zvážit klady i zápory jednotlivých materiálů. Látkové lehátko vyžaduje náročnou údržbu, pěna je materiál s nejkratší životností a plast může při kontaktu studit. Proto se doporučuje na plastové lehátko položit látkovou plenu, která tento problém snadno vyřeší.
Ať už vyberete jakékoliv lehátko, můžete si být jistí, že koupání miminka bude bezpečné a jednodušší, protože při koupeli budete mít volné ruce. Lehátko zabrání ponoření hlavičky a v suchu udrží i nezahojený pupíček. Ve starším věku budete moci lehátko vyměnit za koupací sedátko.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.emimino.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?