Pronájem jachty je potřeba promyslet dopředu a stanovit si konkrétní částku, kterou jste ochotni do svého koníčku investovat. Důležité je, vybrat si opravdu solidní a spolehlivou společnost. Určitě by se vám nelíbilo, kdyby vaše loď nebyla připravená včas, měla nějakou závadu, případně bylo poškozeno něco z vybavení. Všem takovým problémům se vyhnete výběrem opravdu ověřené společnosti, s kterou vše klapne na jedničku.
Kdy a jak začít?
Nejvhodnějším časem pro objednání pronájmu jachty je koncem roku. Důvodem je fakt, že téměř většina společností nabízí různé slevy, které mohou být v různé výši, například i 20 %. Faktem je, že v této době je větší pravděpodobnost, že vámi vybraná loď bude k dispozici.
Včasné objednání také umožňuje vyladit vaši budoucí plavbu do nejmenšího detailu a snadno vyřešit různé situace, které mohou nečekaně nastat. Samozřejmě, že existuje i možnost objednání jachty tzv. last minute, ale v takovém případě musíte počítat s tím, že výběr vhodné jachty bude značně okleštěný, takže už nebudete mít moc na výběr.
Také se připravte na to, že když si budete objednávat loď na poslední chvíli, může nastat problém při sestavování posádky. Pokud máte k dispozici svého kapitána (skippera), případně jste vy sami kapitáni, pak máte o problém méně, jinak je potřeba si zajistit skippera, kterého si najmete.
Ceny za takového kapitána jsou různé, protože se liší podle toho, jakého provozovatele si vyberete. Když to vezmeme zhruba, tak to může být kolem 10 až 12 000 korun, ale klidně i více či méně. Samotný pronájem jachty se liší podle typu lodi, kterou si vyberete, ale i podle dalších parametrů.
Z obecného hlediska je cena za pronájem jachty srovnatelná s cenami pro zahraniční dovolenou, takže se dá říci, že na osobu to může vyjít cca v rozmezí od 4 tisíc do 15 000, ovšem i tyto ceny jsou čistě orientační.
Výběr správného termínu
Když budete vybírat termín, musíte zohlednit hned několik faktorů, které jsou zásadní. Nejdřív je důležitý účel plavby, to znamená, jestli to bude plachtění, výlet kvůli koupání či potápění, nebo chcete zkoumat okolní přírodu, případně vyrazit na památkách a podobně. Když chcete plachtit, pak je nejlepší dobou jaro a podzim.
Výhodou je, že není tak moc teplo, na vodě potkáte menší množství plavidel a pronájem za jachtu vás vyjde levněji. Za koupáním je dobré vyrazit mezi červnem a zářím, naopak za památkami se můžete vydat prakticky kdykoliv, jen o letních prázdninách to není vhodné, protože vše bude v tu dobu přeplněno, pokud jde o maríny.
Další, co je potřeba vyladit, je doba, kdy budete mít volno v práci, a nejen vy, ale i další účastníci, kteří s vámi na jachtu vyrazí. Věřte, že to bude ten nejtvrdší oříšek, aby jeden termín vyhovoval opravdu úplně všem. Nebude to snadné, ale při troše štěstí to zvládnete.
Jedním z faktorů je také rozpočet, který jsme zmiňovali již na začátku. Musíte mít jasný přehled, kolik finančních prostředků chcete nebo spíš můžete investovat na pronájem jachty, ale i další výdaje, které s tím souvisí. Pak je tu také zkušenost posádky, odolnost i nároky, které vy i posádka budete mít. No, a nakonec i dostupnost optimální jachty v dané lokalitě, kterou si vyberete.
Sestavení posádky jachty
Když to vezmeme hodně obecně, tak je jasné, že čím víc členů tvoří posádku, tím jsou nižší náklady v přepočtu na jednu osobu. To v praxi znamená, že na jachtě, kde bude posádku tvořit 6 až 8 členů, vás týdenní pronájem jachty může například uprostřed května vyjít na necelé 4 tisíce korun na jednu osobu, zatímco třeba v srpnu to může být klidně i 8 000 Kč za osobu na týden.
Počet členů by měl, pokud je to možné odpovídat počtu lůžek v rámci kajut. Jestli se chcete vyhnout problémům s financemi i různým nečekaným dohadům, vždy považujte za člena posádky jen takového člověka, který byl schopen uhradit tzv. poměrnou část zálohy na pronájem jachty. Mělo by se jednat o takové lidi, kteří jsou nekonfliktní a nemají zbytečně přehnané až nesmyslné nároky.
Dobré je, když se budete navzájem znát, takže ideální jsou kamarádi, rodina a podobně. Samozřejmě, že ne vždy je možné něco takového zvládnout, takže se může stát, že budete mít v posádce naprosto cizí lidi, ale je dobré, když se seznámíte ještě předtím, než vyrazíte na vodu.
Důležité je, aby zkušenosti sestavené posádky odpovídaly jak typu vybrané lodi, takže předpokládanému počasí, ale i stavu vody, na kterou se vydáte, zároveň také náročnosti zvolené trasy a v neposlední řadě i zkušenostem samotného kapitána jachty.
Objednání lodě
Jak jsme již psali, je dobré, když od každého jednotlivého člena posádky vyberete poměrnou část zálohy určenou na pronájem jachty. Výše zálohy záleží samozřejmě na samotném provozovateli/společnosti, kde si jachtu pronajmete, ale ve většině případů se vybírá záloha ve výši 50 % z celkové ceny pronájmu.
Platba bývá většinou v EUR, ale také v Kč, záleží na domluvě. Splatnost této zálohy je většinou do týdne, přičemž zbývající částku/doplatek poté doplatíte nejčastěji 4 až 6 týdnů před termínem vyplutím.
Jaký bývá postup po objednání jachty?
Kromě úhrady poloviny zálohy na pronájem jachty a doplatku zbývajících 50 % několik týdnů před vyplutím, musíte vyplnit seznam posádky. Tento seznam se nazývá crew list a musíte na něj uvést jméno, místo a datum narození, ale také číslo pasu. Potom také nezapomeňte nakoupit dostatek zásob, podle toho na jak dlouho se chystáte vyplout a na základě počtu osob, které tvoří posádku.
Celkové náklady
- Cena za pronájem jachty podle počtu členů posádky.
- Cena paliva (opět nutno počítat podle počtu členů posádky).
- Poplatek za marínu, městské molo nebo placené boje (dle počtu členů posádky).
- Přihláška k pobytu a pobytová taxa na osobu a den.
- Cesta k moři (pokud se k němu chystáte).
- Dálniční poplatky (počet lidí ve voze).
- Úhrada za stravování v restauracích (pokud si sami nevaříte).
- Nákup zásob před vyplutím.
- Skipper/kapitán (když nemáte vlastní licenci nebo člena posádky, který ji má).
- Závěrečný úklid plavidla.
- Pojištění kauce.
- Spinakr.
- Přívěsný motor (to jsou dodatečné příplatky nadstandard).
- Letištní transfer (pokud cestujete z letiště a na letiště).
- Spropitné posádce (není povinností, ale doporučuje se, pokud nemáte svou vlastní posádky a pronajímáte si ji).
- Poplatky za parkování.
- Turistické daně.
- Poplatky za vstupné a podobně.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?