Každá domácnost, která má doma televizi, musí ze zákona pravidelně každý měsíc platit koncesionářské poplatky. Ty jsou určené na provoz veřejnoprávních médií, konkrétně tedy České televize a Českého rozhlasu. Podívejte se na náš přehled, jaká je jejich aktuální výše, kdo je musí platit, jaké jsou možnosti platby a jak se poplatky v budoucnu změní.
Výše koncesionářských poplatků
Výše koncesionářských poplatků se naposledy měnila v roce 2008, aktuálně se tak každý měsíc platí celkem 180 Kč – z toho 135 Kč je pro Českou televizi a 45 Kč pak pro Český rozhlas.
Historie televizních a rozhlasových poplatků je ale velmi dlouhá, poprvé se na našem území za rozhlas platily poplatky už v roce 1923, televizní poplatky pak fungují od roku 1955.
Kdo musí koncesionářské poplatky platit?
Koncesionářský poplatek musí pravidelně hradit každý, kdo patří mezi tzv. poplatníky. Jedná se jednak o domácnosti, které mají doma televizní přijímač, dále pak o podnikatelské osoby (fyzické i právnické).
Je přitom úplně jedno, zda Českou televizi sledujete nebo ne. I kdybyste ji ani neměli naladěnou, poplatek stejně ze zákona platit musíte. Každá domácnost ho ale platí pouze jednou, bez ohledu na to, kolik televizí doma má.
Způsoby platby koncesionářských poplatků
Možností platby koncesionářských poplatků je hned několik. Asi nejpohodlnější je nastavit si u své banky trvalý příkaz, platit ale můžete i platební kartou nebo expresním bankovním převodem. Povoleny jsou i platby přes Google Pay a Apple Pay a stále funguje i možnost hradit koncesionářské poplatky přes SIPO.
Sankce v případě neplacení
Pokud nějaká domácnost či podnikatel poplatky řádně neplatí, hrozí jim poměrně vysoké pokuty. Jednak musí uhradit celou dlužnou částku, kromě toho jim ale může být udělena také pokuta ve výši 10 000 Kč u televizního a 5 000 Kč u rozhlasového poplatku. V případě, že bude dlužná částka vymáhána soudně, připočítávají se k dluhu ještě další peníze za úroky z prodlení.
Koncesionářské poplatky v jiných zemích Evropy
Poplatky za veřejnoprávní televizi se platí i v celé řadě dalších evropských zemí, konkrétně je mají ve Velké Británii, Německu, Švýcarsku, Itálii, Polsku, Norsku, Rakousku, Chorvatsku, Albánii, Bosně, Řecku, Irsku, Černé hoře, Srbsku, Slovinsku a Turecku.
Poměrně nedávno (v roce 2023) byly koncesionářské poplatky zrušeny na Slovensku, kde jsou televize a rozhlas placeny přímo ze státního rozpočtu. Zajímavé jsou poplatky ve Velké Británii, kde se jejich výše rozlišuje podle toho, zda má domácnost barevnou nebo černobílou televizi, nevidomí lidé pak mají 50 % slevu.
Plánované změny
V poslední době se hodně diskutuje o změnách a vše nasvědčuje tomu, že koncesionářské poplatky se po mnoha letech konečně zvýší. Je to logický krok, naposledy se zvyšovaly v roce 2008 a během posledních 16 let se vše výrazně zdražilo, zatímco ČT a ČRo musely hospodařit se stále stejnou částkou.
Ke změně by mohlo dojít s platností od 1. ledna 2025, zatím ještě přesná výše nových poplatků není známá. Diskutuje se např. o tom, že by se koncesionářské poplatky pravidelně zvyšovaly v závislosti na inflaci. Rozhodnuto o změnách by mohlo být na podzim.
Důležitou změnou má být také rozšíření okruhu poplatníků. Zatímco doposud musely koncesionářské poplatky hradit jen domácnosti s televizorem, nově by se tato povinnost měla vztahovat i na majitele počítačů nebo chytrých mobilních telefonů. Česká televize totiž vysílá i přes internet, takže možnost jejího příjmu mají i vlastníci těchto zařízení.
Co mohou přinést vyšší poplatky?
Zvyšování jakýchkoli poplatků obecně netěší skoro nikoho, nicméně v případě České televize to přinese i řadu pozitivních věcí. ČT totiž plánuje návrat televizní stanice ČT3, která měla začít znovu vysílat už letos na podzim, případně na začátku příštího roku. Aktuálně se ale čeká na to, jak dopadne jednání o poplatcích – pokud se zvýší, mohou se (nejen) senioři na návrat ČT3 začít těšit.
Kromě toho vyšší poplatky umožní České televizi investovat do tvorby nových pořadů, seriálů a filmů, bude mít vyšší rozpočet i na nákup atraktivních sportovních událostí a nebude tak muset utlumovat vlastní tvorbu – což by při současném stavu bohužel musela.
Často kladené dotazy
Musím platit koncesionářské poplatky, i když Českou televizi vůbec nesleduji?
Pokud máte doma televizi, tak ano – koncesionářské poplatky musí platit každá domácnost s televizorem, bez ohledu na to, jestli ČT někdy sleduje nebo ne.
Kdo je od placení koncesionářských poplatků osvobozen?
Od placení těchto poplatků jsou osvobozeny tzv. nízkopříjmové domácnosti – konkrétně se jedná o domácnosti, u kterých je jejich příjem nižší než 2,15násobek životního minima. Každého půl roku ale musejí tuto skutečnost doložit potvrzením.
Proč se mají koncesionářské poplatky zvyšovat?
Protože se nezvyšovaly už 16 let a zatímco vše se zdražuje, ČT musí hospodařit se stále stejnými penězi. Díky zvýšení bude moci Česká televize i nadále přinášet kvalitní program, natáčet nové pořady, seriály, přinášet nejlepší zpravodajství a spoustu dalšího obsahu.
Shrnutí
Koncesionářské poplatky nejsou ničím novým, jejich historie se začala psát už v roce 1923. Nějaká forma těchto poplatků funguje i v mnoha dalších zemích Evropy, podmínky se ale v jednotlivých zemích liší. České koncesionářské poplatky jsou zatím 135 Kč za televizi a 45 Kč za rozhlas (každý měsíc), od ledna 2025 by ale mělo dojít k jejich zvýšení.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Co je teletext
- Televizní stanice
- Internetové televize
- Sportovní programy
- Nejlepší streamovací služby
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Poplatky platíme zřejmě všichni, i když z nich nejsem nadšený, protože v podstatě není na co koukat. Přesto posíláme platbu pravidelně.