Odkapávač na nádobí je stále nedílnou součástí kuchyně. Odkapávače jsou užitečnými pomocníky i v moderních domácnostech, kde má svoje pevné místo myčka nádobí. Díky odkapávači nebude obtížné udržet kuchyňskou linku stále čistou a upravenou. Na odkapávač můžete umístit nádobí, které budete mít ručně v kuchyňském dřezu.
Ačkoliv je odkapávač velmi jednoduchá pomůcka, měli byste před jeho výběrem vědět, co přesně od něho očekáváte. V opačném případě nemusí splňovat všechny vaše požadavky. Správnou velikost byste měli vybírat podle toho, kde bude umístěn. Odkapávač můžete postavit na linku na vlastní odkapávací přihrádku, druhou možností jsou odkapávače, které budou postaveny na dřezové ploše. Odkapávače jsou k dostání v několika tvarech a při jejich výběru můžete zohlednit i materiálové provedení. Součástí moderních odkapávačů mohou být i další doplňky, které zvýší komfortnost používání.
Typy
Odkapávače na nádobí mají několik podob. Klasikou jsou jednoduché mřížkové odkapávače. Pořídit můžete odkapávač stojanový nebo závěsný.
- Mřížkové odkapávače – součástí odkapávačů jsou prostory, do kterých bude možné vyrovnat talíře, ale využívat můžete i další přihrádky na odkládání dalšího nádobí. Jejich součástí zpravidla bývá podnos, do kterého přebytečná voda stéká. Linka nádobí tak bude stále čistá a suchá.
- Košové odkapávače – jednoduché varianty, které svým tvarem připomínají koš. Výhodou jsou větší rozměry a více prostoru. Do odkapávače tak můžete umístit větší množství nádobí. Nevýhodou je však menší přehlednost.
- Stojanové odkapávače – pokud potřebuje velký a zároveň přehledný odkapávač, bude pro vás dobrou volbou odkapávač stojanový, který má více pater. Stojanové odkapávače však najdou své uplatnění i v malých kuchyních, tyto varianty lze koupit v několika různých velikostech. I v tomto případě může být součástí odkapávače praktický podnos.
- Závěsné odkapávače – tento typ odkapávače je možné díky háčkům zavěsit nad plochu dřezu. Závěsné odkapávače jsou zpravidla menší a vhodné pro umístění menších kousků nádobí nebo pomůcek, které budete při mytí nádobí či čištění kuchyně potřebovat.
Počet pater
Odkapávače můžete vybírat i podle počtů pater. Kromě jednopatrových jsou k mání i odkapávače dvoupatrové.
- Jednopatrový odkapávač – klasikou jsou jednopatrové odkapávače, které nabízí pouze jeden velký prostor. Volit můžete mezi jednoduchými i členitými modely.
- Vícepatrový odkapávač – k dispozici budete mít více pater. Dvoupatrové odkapávače pojmou více nádobí nebo mohou ušetřit nějaké místo na kuchyňské lince, což oceníte zejména v menším prostoru.
Možnosti
Odkapávače nabízí i několik praktických vlastností, které vám mohou organizaci kuchyňské linky usnadnit.
- Rohový odkapávač – lze ho postavit do rohu kuchyňské linky a ušetřit tak prostor, který budete potřebovat při přípravě pokrmů. Tyto odkapávače bývají zpravidla menší a své využití mají spíše v menších domácnostech.
- Skládací odkapávač – v malých prostorech budou praktické i skládací případně výsuvné odkapávače. U skládacích odkapávačů se zaměřte především na kvalitu a odolnost konstrukce, která je kvůli možnosti skládání velmi namáhanou částí.
Určení
Kromě universálních odkapávačů, které lze využít k odkládání jakéhokoliv nádobí lze koupit odkapávače ručené pro konkrétní druh nádobí.
- Odkapávače na sklenice – jednoduché ploché odkapávače, na které můžete skládat sklenice, kojenecké láhve, hrnečky a další nádoby.
- Odkapávače na talíře – nedílnou součástí těchto odkapávačů je pořadač, do kterého můžete talíře skládat.
- Odkapávač na příbory – jedná se o malé odkapávače, které mohou tvořit jedna nebo více přihrádek. Do nich můžete nádobí bezpečně ukládat.
Materiál
Kromě podoby a velikosti by vás měl zajímat materiál odkapávače na nádobí. V dnešní době již nebudete odkázáni na odkapávače vyrobené z plastu. Oblíbené jsou i kovové, dřevěné nebo třeba silikonové.
- Plast – plast je velmi lehký materiál, jehož předností je i nízká pořizovací cena. Odkapávače z plastu lze koupit v několika barevných variantách. Plastové odkapávače jsou náročnější na údržbu a jejich nevýhodou je i kratší životnost.
- Kov – životnost kovových odkapávačů je naopak velmi dlouhá, což se odráží na vyšší pořizovací ceně. Na výrobu odkapávačů se zpravidla používá nerezová ocel, která se velmi snadno udržuje a je i méně náchylná k usazování bakterií. Kovové odkapávače vás potěší také svým moderním vzhledem.
- Dřevo – v menším počtu jsou zastoupeny stylové odkapávače vyrobené ze dřeva. Tyto odkapávače vás zaujmou svým vzhledem, avšak jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Při výběru byste měli preferovat odkapávače bambusové, které poměrně dobře odolávají vlhkosti. Levné dřevěné odkapávače však nemusí být tolik odolné, což se projeví na jejich kratší životnosti.
- Silikon – ze silikonu mohou být vyrobeny klasické mřížkové odkapávače s možností skládání. Druhou možností jsou odkapávače s podobou podložky. Ta je vhodná především k sušení hrnečků, skleniček, ale položit na něj můžete i jakékoliv jiné nádobí.
- Textil – obdobou silikonových podložek jsou podložky textilní, které mohou připomínat klasickou osušku. Tyto odkapávače jsou vyrobeny z mikrovlákna a používají se k sušení nádobí, ale i ovoce nebo zeleniny. Textilní odkapávače lze prát v pračce, vypranou podložku je třeba nechat schnout volně na vzduchu.
Značka
Koupit odkapávač na nádobí není obvykle nijak složité. Toto příslušenství můžete vybírat ve větších supermarketech, specializovaných obchodech, nebo prostřednictvím internetových obchodů. Nabídka je poměrně velká, zastoupeny jsou výrobky více i méně známých výrobců. Mezi značkové patří odkapávače značky Tescoma, Orion, Verk, Iso Trade, Ruhhy, BRUNNER, KInghoff nebo třeba 4Home.
Cena
Odkapávače na nádobí můžete koupit za cenu od 150 – 3 000 Kč. Nejlevější odkapávače mají podobu podložky, ty nejdražší nabízí líbivý design i různé praktické prvky. Záleží pouze na vás, jak často budete odkapávač používat a co vše od něho očekáváte.
Otázky a odpovědi
Jaké doplňky mohou odkapávače na nádobí nabídnout?
Nejčastějším příslušenstvím je odkapávací přihrádka, do které bude stékat voda z nádobí. V této části se však mohou více usazovat nečistoty a bakterie a je velmi důležité odkapávač pravidelně čistit. Oblíbené jsou odkapávače se zásobníkem na příbory nebo nože. Ostré předměty tak budou uloženy bezpečně. O stabilitu odkapávačů se postarají protiskluzové nožičky nebo podložky.
Jak vybrat správný rozměr odkapávače?
Velikost odkapávače ovlivňuje jeho kapacitu. Odkapávače lze koupit v mnoha velikostech, volba té pravé souvisí s velikostí vaší kuchyně i množstvím nádobí, které budete chtít na odkapávač umísťovat. Kapacitu odkapávače rozšíří případně i zdvojnásobí další patro.
Závěr
Odkapávač na nádobí je příslušenství, které může najít své uplatnění v každé kuchyni. Umístit ho můžete vedle dřezu i do dřezu a využít ho můžete k sušení veškerého kuchyňského náčiní, ale i ovoce či zeleniny. Odkapávač můžete vybírat podle tvaru, velikosti, provedení či určení. Kromě universálních lze koupit odkapávače na talíře, sklenice nebo příbory. Výrobním materiálem může být plast, kov, dřevo, silikon i textil.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Litinové nádobí
- Nejlepší pánve
- Grilovací pánve
- Nejlepší příbory
- Kempingové nádobí
- Jak vybrat myčku nádobí?
Zdroje: www.edaxo.cz, www.mivemi.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Měli jsme doma už velké množství odkapávačů, ale vždy to dopadlo stejně, že po několika týdnech nastala výměna za jiný. Momentálně máme Ruhhy 19163 Odkapávač na nádobí dvoupatrový černý a je naprosto perfektní, protože nádobí je během chvilky suché, údržba je rychlá, jednoduchá a drží skvěle. Docela dost se toho do něj vejde, i když my zase až tolik nádobí nemáme, přesto je to skvělý pomocník, takže si skutečně to kladné hodnocení na Heurece zaslouží.